مذهبی

13 رجب ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر 1402 چه روزی هست

در ایران اسلامی ما، روز ولادت امام اول شیعیان یعنی مولا امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام را روز پدر می گویند زیرا حضرت علی علیه السلام خصوصیات والایی داشتند که می تواند برای همگان الگوی مناسبی باشد. به دلیل بزرگداشت این روز و از بین نرفتن خصوصیات بالای این بزرگوار در بین شیعیان، زادروز ایشان را روز پدر و روز مرد نامیدند تا فداکاری ها و زحمات ایشان را به یاد همگان بیاورند و همچنین رفتار و اخلاق نیک مولا را الگویی برای زندگی بدانند.

مولا امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام در روز سیزده رجب ۳۰ عام الفیل، در مکه، (خانه خدا) به دنیا آمد. نام مادر بزرگوارشان فاطمه بنت اسد و پدرشان هم ابوطالب بود. وقتی که ایشان به دنیا آمدند پیامبر اکرم ۳۰ سال داشتند و وقتی حضرت علی علیه السلام ده ساله بودند پیامبر در چهل سالگی به پیامبری مبعوث شدند. پس امیرالمومنین ده سال قبل از به پیامبری رسیدن حضرت محمد صلی الله به دنیا آمدند و در تمام تاریخ اسلام در کنار ایشان بودند و بعد از فوت پیامبر هم سی سال زندگی کردند.

13 رجب ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر 1402 چه روزی هست؟

روز پدر روز ولادت حضرت ولادت امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام در روز سیزده رجب می باشد که به دلیل قمری بودن این روز، روز پدر هم تاریخ هجری شمسی ثابتی در ایران ندارد و در تقویم ما، هر سال این روز در حال گردش می باشد به همین دلیل هر سال تاریخ روز پدر با یکدیگر متفاوت است.

  • روز پدر در تاریخ شمسی مصادف است با پنجشنبه پنجم بهمن سال ۱۴۰۲
  • روز پدر در تاریخ قمری مصادف است با پنجشنبه ۱۳ رجب سال ۱۴۴۵
  • روز پدر در تاریخ میلادی مصادف است با پنجشنبه ۲۵ ژانویه ۲۰۲۴

تاریخ دقیق روز پدر در سال ۱۴۰۲

قبل از انقلاب اسلامی و در زمان پهلوی، روز تولد رضا شاه، روز پدر نامیده شده بود که مصادف بود با ۲۴ اسفند هرسال، ولی بعد از انقلاب روز ولادت مولا امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام را روز پدر نامیدند. روز پدر مانند روزی می باشد که از خود گذشتگی، عشق، مهربانی و ایثار در این روز وجود داشته و هر سال خانواده ها با اشتیاق فراوان روز پدر را گرامی داشته و با گرفتن هدیه از پدران خود تشکر می کنند.

ولادت حضرت علی

تاریخ روز مرد و روز پدر در کشورهای دیگر

در هر کشوری روز پدر زمان و تاریخ متفاوتی دارد و به دلیلی هم آن را روز پدر نامیده اند که برای آن کشور اهمیت زیادی دارد. روز پدر در کشورهایی مانند انگلستان، آلمان، آمریکا و… برگزار می‌شود که نام های متفاوتی دارد.

حتما بخوانید:   ولادت امام زمان 1402 کی هست / میلاد حضرت مهدی 1402

چرا روز پدر در ایران تغییر می کند؟

همانطور که در ابتدا برای تان گفتیم روز سیزده رجب یعنی ولادت با سعادت حضرت علی علیه السلام، در ایران روز پدر نامیده می شود و به دلیل اینکه تاریخ تولد ایشان به قمری محسوب می شود، در ایران تاریخ شمسی ثابت نبوده و در تقویم ما هم در حال گردش می باشد و این به دلیل تعداد روزهای ماه قمری است. ماه های قمری ۳۵۴ روز بوده ولی ماه های شمسی ۳۶۵ روز هستند که در سال های کبیسه هم به ۳۶۶ روز تغییر می کنند. به همین دلیل است که ماه های شمسی، میلادی و قمری با هم فرق می کنند و در هر سال ۱۱ روز و گاهی هم بیشتر تغییر می کند و این باعث می شود که روز پدر یعنی ۱۳ رجب در تقویم شمسی و میلادی روزهای متفاوتی را نشان بدهد.

چرا ۱۳ رجب را روز پدر نامیدند؟

سیزدهم ماه رجب برای ما شیعیان روز بزرگداشت مقام پدر بوده و این بهترین عیدی برای پدران بزرگوار است که روز ولادت حضرت علی علیه السلام را به عنوان روز پدر نامیدند. هر سال ۱۳ ماه رجب المرجب برای عاشقان اهل بیت و شیعیان با روزهای دیگر فرق می کند زیرا این روز به نام مولای متقیان یعنی امیرالمومنین علی علیه السلام مزین کردند که ایشان پدر همه شیعیان و امت می باشند.

حضرت علی علیه السلام در جمعه سیزدهم رجب سی سال بعد از عام الفیل در مکه و در خانه خدا، کعبه به دنیا آمدند. در حالی که قبل از ایشان هیچ کس در خانه خدا متولد نشده بود. تاریخ نویسان معتقدند که حضرت علی علیه السلام اولین کسی بود که به پیامبر ایمان آورد و مسلمان شد و همچنین حضرت خدیجه سلام الله علیها هم اولین زنی بودند که به اسلام گرویدند. اهل سنت و شیعیان در این امر اتفاق نظر دارند.

بنابر روایت تاریخ‌نویسان پیامبر اکرم صلوات الله علیه بعثت خود را ابتدا به حضرت خدیجه اعلام کردند و حضرت خدیجه هم آن را تأیید و تصدیق کردند و سپس حضرت علی بن ابیطالب که در خانه پیامبر زندگی می کردند و بین ۱۰ تا ۱۵ سال داشتند، اولین کسی بودند که به حضرت محمد صلوات الله علیه ایمان آورده و مسلمان شدند.

ما شیعیان هر سال روز میلاد حضرت علی علیه السلام یعنی ۱۳ رجب را به دلیل زادروز امیر مومنان اولین امام شیعه، به عنوان روز پدر جشن می گیریم و از پدرانمان که با همت خود معاش زندگی را تأمین کرده و راه و رسم زندگی را به فرزندان نشان می دهند از پدران خود تشکر کرده و این روز را جشن می گیریم.

حتما بخوانید:   غسل چیست /انواع غسل های واجب و مستحب

شاید سوال کنید که چرا این روز به عنوان روز پدر انتخاب شده است؟ باید این نکته را یادآوری کنیم که این نامگذاری بی دلیل نیست و سند روایی هم دارد. حضرت محمد صلی الله علیه و آله، در روایتی خود و حضرت علی علیه السلام را پدران امت اسلام نامیدند.

پیامبر اکرم صلوات الله علیه فرمودند:

«من و علی پدران این امت هستیم»

به همین دلیل روز میلاد با سعادت امیرالمومنین را روز پدر نامیدند. روز پدر برای بزرگداشت مقام پدران و همچنین بیشتر شدن پیوندهای عاطفی بین فرزندان و پدران است.

ولادت حضرت علی علیه السلام

حضرت علی علیه السلام در ۱۳ رجب عام الفیل به دنیا آمدند. ولادت این امام بزرگوار در خانه خدا یعنی کعبه، اتفاق افتاد که این جریان خاص بوده و در تاریخ سابقه ندارد و بعد از آن هم هیچ فرزندی در کعبه به دنیا نیامد.

پدر و مادر مولا امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام

پدر حضرت علی، ابوطالب ابن عبدالمطلب نام داشت که با عبدالله بن عبدالمطلب یعنی پدر حضرت محمد صلوات الله علیه، برادر بودند. مادر ایشان هم فاطمه بنت اسد نام داشت.

بعد از فوت عبدالمطلب، حضرت محمد صلوات الله علیه السلام سرپرستی حضرت علی علیه السلام را بر عهده گرفتند. بعد از اینکه حضرت محمد به پیامبری مبعوث شدند حضرت علی و همچنین برادران و خواهران شان اولین کسانی بودند که به ایشان گرویدند.

فاطمه بنت اسد، مادر حضرت علی (ع) هم از بانوان بودند که در همان ابتدا به پیامبر ایمان آورد و مسلمان شدند و در هنگام هجرت پیامبر با ایشان به مدینه هجرت کرده و در همان شهر درگذشت و پیامبر صلوات الله علیه هم پیراهن خود را کفن ایشان کرد.

ولادت حضرت علی

ولادت حضرت علی علیه السلام در کعبه

میلاد امیرالمومنین در سیزدهم ماه رجب ۳۰ عام الفیل، در شهر مکه و در داخل کعبه یعنی خانه خدا واقع گردید. متولد شدن حضرت علی علیه السلام در خانه خدا فضیلت زیادی دارد که خداوند فقط به ایشان عطا فرمود. قبل از حضرت علی (ع) و بعد از ایشان هیچ کسی در خانه کعبه به دنیا نیامده است. طبق منابع معتبر داستان ولادت امیرالمومنین اینگونه است:

یک روز عباس بن عبدالمطلب با گروهی از بنی هاشم و عده‌ای از قبیله بنی العزی، در کنار خانه کعبه بودند که ناگهان فاطمه بنت اسد به آنجا آمده و در حالی که حضرت علی را باردار بودند درد زایمان او را فرا گرفته بود. سپس فاطمه بنت اسد در برابر خانه خدا ایستادند به آسمان نگاهی انداخته و گفت:

« پروردگارا من ایمان آوردم به تو و به هر پیامبر و رسولی که فرستاده ای و به هر کتابی که نازل گردانیده ای و تصدیق کردم به گفته‌های جدم حضرت ابراهیم علیه السلام که خانه کعبه را بنا کرده است. پس درخواست می کنم از تو به حق این خانه و به حق آن کسی که این خانه را بنا کرده است و به حق این فرزندی که در شکم من است و با من سخن می گوید و به سخن گفتن خود مونس من گردیده است و یقین دارم که او یکی از آیات جلال و عظمت تو است، که آسان کنی بر من ولادت او را».

یزید بن قعنب و عباس گفتند وقتی فاطمه بنت اسد این دعا را کرد ناگهان دیدیم که دیوار عقبی خانه خدا شکافته شد و فاطمه از آنجا داخل خانه کعبه شده و از دیده ما پنهان شد. سپس به اذن خداوند، شکاف دیوار دوباره بهم پیوسته شد. وقتی ما خواستیم در خانه را باز کنیم هر چه سعی کردیم موفق به گشودن در خانه خدا نشدیم. متوجه شدیم که این امر به خواست خداوند بوده و باید صبر کنیم. فاطمه بنت اسد سه روز در خانه خدا ماند. تمام اهل کوچه و بازار این قضیه را برای یکدیگر نقل می‌کردند و از این حکایت تعجب می‌کردند. روز چهارم دیوار از همان قسمت شکافته شده و فاطمه بنت اسد از آنجا بیرون آمد در حالی که فرزند خود علی را در دست داشت گفت:

ای گروه مردم به درستی که حق تعالی برگزید مرا از میان خلق خود و فضیلت داد مرا بر زنان برگزیده که پیش از من بودند زیرا که حق تعالی برگزید آسیه دختر مزاحم را و او عبادت کرد حق تعالی را پنهان در موضعی که عبادت خدا در آنجا سزاوار نبود مگر در حال ضرورت یعنی خانه فرعون.

و مریم دختر عمران را حق  تعالی برگزید و ولادت حضرت عیسی علیه السلام را بر او آسان گردانید و در بیابان درخت خشک را جنباند و رطب تازه از برای او از آن درخت فرو ریخت.

سپس فرمود:

و حق تعالی مرا بر هر دو فضیلت داد و همچنین بر جمیع زنان عالمیان که پیش از من گذشته اند. زیرا که من فرزندی آوردم در میان خانه برگزیده او و سه روز در آن خانه محترم ماندم از میوه‌ها و طعام های بهشتی تناول کردم و خواستم که بیرون آیم در هنگامی که فرزند برگزیده من بر روی دست من بود هاتفی از غیب مرا ندا کرد که ای فاطمه این فرزند بزرگوار را علی نام کن …..

سخن پایانی

حضرت علی علیه السلام امام اول ما شیعیان در سیزدهم رجب ۳۰ عام الفیل در خانه خدا و در شهر مکه به دنیا آمدند. مادر بزرگوار ایشان فاطمه بنت اسد و پدرشان هم ابوطالب بود. وقتی حضرت علی علیه السلام ده سال داشتند پدرشان درگذشت و سرپرستی ایشان را پیامبر اکرم (ص) به عهده گرفتند. حضرت علی علیه السلام اولین مردی بودند که به پیامبر ایمان آوردند. در کشور عزیز ما ایران روز ولادت با سعادت مولا امیرالمومنین به عنوان روز پدر نامگذاری شده است که روز تکریم و بزرگداشت مقام پدر می باشد.

حتما بخوانید:   نماز عید قربان چگونه است /عید قربان سال 1402

 

98989

31

13 رجب ولادت حضرت علی (ع) و روز پدر 1402 چه روزی هست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا ۱۳ رجب را روز پدر نامیدند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا