تعمیرات تلویزیونتعمیرات

۴ دلیل خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ

بک لایت یکی از بخش های بسیار مهم در تلویزیون های نسل جدید می باشد که در تلویزیون های قدیمی وجود نداشته است. بک لایت در هر برند از تلویزیون یک شکل کار می کند، عوامل متفاوتی می تواند باعث خراب شدن بک لایت تلویزیون سامسونگ باشد در این مقاله از ایبک امداد به عوامل خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ می پردازیم.

اصلی ترین قطعات تلویزیون های نسل جدید بک لایت می باشد که به شکل پنل است و در درون تلویزیون قرار گرفته است. پنل دارای تعدادی لامپ است که تشکیل دهنده یک منبع نوری می باشد که عملکرد آن مشخص کردن تصویر برای شما است. زمانیکه این لامپ ها در کنار هم قرار می گیرند، تشکیل دهنده ی مجموعه ای از تصاویر می شوند.

چند سال است که تلویزیون های LED و LCD تولید شده اند بعد از تولید این نوع تلویزیون ها، بک لایت ها به اصلی ترین قطعات این دستگاه پرکاربرد تبدیل شدند. بدون بک لایت، تلویزیون تصویری نخواهد داشت. تصویر بوجود آمده در پنل، برای اینکه شما مشاهده کنید نیاز به یک منبع نور دارد، به این نور در صفحه نمایش تلویزیون بک لایت می گویند.

قبل از تولید بک لایت تلویزیون، در تلویزیون هایLCD از لامپ فلورسنت استفاده می کردند ولی مشکل بزرگی داشتند و مشکل این بود که لامپ های فلورسنت مصرف بالای برق داشتند و در نتیجه روشن بودن تلویزیون، حرارت زیادی تولید می شد و این باعث استهلاک بیشتر دستگاه بود. بعد از سال ها بک لایت LED جایگزین لامپ های فلورسنت شد این جایگزینی بسیار سودمند بود. لامپ LED نسبت به لامپ های فلورسنت، هم کیفیت بالاتری دارد و هم قیمت پایین تری دارد، مصرف انرژی خیلی کمی دارند و در نتیجه گرمای خیلی کمتری دارد و فضای کمتری اشغال می کند.

 

نحوه قرار گیری بک لایت در دستگاه

روش قرارگیری LED یا بک لایت تلویزیون، در فاصله های مشخص و در پشت پنل قرار دارد تا پنل مستقیم در معرض نور باشد.

علت خراب شدن بک لایت تلویزیون سامسونگ

صفحه تلویزیون

علت هر چه که باشد باعث خاموش شدن صفحه تلویزیون می شود. یکی از رایج ترین مشکلات تلویزیون های LED سوختن بک لایت است. جهت درست کردن این مشکل، لازم می باشد اول مشکل را پیدا کنید و سپس در صدد رفع آن تلاش کنید و راه حل ارائه دهید.

حتما بخوانید:   مرکز تعمیرات تلویزیون ایکس ویژن x-vision

هر وسیله ی الکتریکی یا برقی پس از گذشت عمر مفیدشان احتمال دارد، خراب یا فرسوده شوند. دلیل خراب شدن بک لایت تلویزیون سامسونگ نیز امکان دارد از تمام شدن عمر مفید آن بوده و به مرور زمان فرسوده شده باشد. شما شاید بگید که هنوز تلویزیون سالم است و آن‌را تعمیر  یا تعویض نکنید، ولی بعد از مدتی مصرف انرژی بک لایت تلویزیون شما بالا می رود و به راحتی می سوزد. مشکل بک لایت و خرابی آن در تلویزیون های ال ای دی شایع می باشد و برای تعمیر آن باید از قطعات فابریک و اصل آن استفاده شود. یکی از نشانه های خرابی بک لایت این است که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد، می شود کانال تلویزیون را عوض کرد ولی تصویر ندارد. سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون سامسونگ یکی از رایج ترین خرابی بک لایت می باشد. اگر شما فکر می کنید خرابی تلویزیون از بک لایت نیست، باید به صفحه تعمیر تلویزیون رفته و خرابی تلویزیون سامسونگ خود را بیابید.

عوامل گوناگونی می تواند باعث سوختن و خراب شدن بک لایت تلویزیون سامسونگ شما شود، در ادامه با هم آنها را مرور می کنیم:

۱- در صورت بالا بودن ولتاژ برق تلویزیون را روشن کرد.

گاهی اوقات دلیل خرابی بک لایت و سوختن آن به جهت بالا رفتن ولتاژ، در زمان روشن بودن تلویزیون می باشد. دستگاه تلویزیون برای اینکه روشن شود، به ولتاژ مناسب با خود احتیاج دارد، وقتی ولتاژ بیشتر از حد نیاز دستگاه بالا باشد، ممکن است به قسمتی از تلویزیون آسیب جدی بزند و آن را خراب کند.

بک لایت یک بخش بسیار حساس در تلویزیون است که با زیاد شدن ولتاژ میزان نور، سریع افزایش پیدا می کند. زمانی که بک لایت برای روشن نگاه داشتن لامپ ها تمام توان خود را بگذارد، به مرور خراب می شود. هر قسمتی از دستگاه، توان خاصی دارند، اگر از این توان رد شوند باعث سوختن یا خرابی دستگاه می شود.

۲- بوجود آمدن فاصله در بین لامپ های بک لایت، توسط فلز خنک کننده

یک دلیل دیگر که ممکن است باعث خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ شود، بوجود آمدن فاصله در بین لامپ های بک لایت، توسط فلز خنک کننده است. وقتی که لامپ ها فعالیت می کنند تولید گرما کرده، که باید به هر شکلی این گرما از بک لایت تلویزیون بیرون برود. وقتی لامپ ها زیاد گرم شوند استهلاک دستگاه زیاد شده و خیلی زود خراب و فرسوده می شوند.

به همین دلیل در پشت لامپ های تلویزیون قطعه ای وجود دارد بنام فلز هیت سینک، که وظیفه این قطعه خنک کردن لامپ ها می باشد. اگر به هر دلیلی بین  لامپ ها ی بک لایت و فلز هیت سینک، فاصله ایجاد شود باعث می شود گرما از تلویزیون خارج نشود و سبب خراب شدن بک لایت تلویزیون می گردد.

حتما بخوانید:   یخچال بلومبرگ Blomberg و بررسی و رفع 10 نمونه از کد خطای آن

۳- گرم بودن اطراف تلویزیون

اگر تلویزیون خود را در مکانی بگذارید که نور خورشید به آن بتابد، ممکن است باعث خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ شما شود. زمانی که تلویزیون روشن است لامپ های بک لایت خودشان گرما تولید می کنند، حالا اگر نور و گرمای خورشید هم به آن بتابد، گرمای لامپ ها افزایش پیدا کرده و این موضوع عامل سوختن بک لایت تلویزیون سامسونگ شما می شود و همچنین باعث خرابی قسمت های دیگر دستگاه نیز می شود.

۴- کیفیت کم لامپ های بک لایت

برند سامسونگ یکی از بهترین برندها در تولیدات لوازم خانگی می باشد که هیچ محصول بی کیفیتی تولید نمی کند. اگر در بک لایت تلویزیون شما، از لامپ های بی کیفیت و نامرغوب استفاده شده باشد، ممکن است که عامل اصلی سوختگی و خرابی بک لایت تلویزیون شما باشد.

علائم خرابی بک لایت تلویزیون

بک لایت تلویزیون

تلویزیون سامسونگ انواع متفاوتی دارد. علائم خرابی بک لایت هر مدل تلویزیونی به شکل متفاوتی می باشد. کاربران باید تمام نشانه ها را بشناسند، که در صورت خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ علت را جویا شوند و مشکل را بر‌طرف کنند.

 • در صفحه تلویزیون نقطه تاریک بوجود آید
 • قطع و وصل شدن متناوب تصویر
 • شنیدن صدای تلویزیون در زمان خاموشی صفحه
 • وجود یک نقطه نورانی در صفحه تلویزیون
 • نمایان شدن لوگوی تلویزیون و قطع شدن ناگهانی تصویر
 • تاریک شدن بخشی از تلویزیون

راه های پیشگیری از خرابی بک لایت تلویزیون

 • تنظیمات تلویزیون هرگز روشنایی و نور را روی ۱۰۰ نگذارید.
 • طبق استاندارد روشنایی و نور را روی ۷۰ تا ۸۰ قرار دهید.
 • تلویزیون را هرگز طولانی مدت و بصورت مداوم روشن نگذارید.

میزان ولتاژ بک لایت تلویزیون سامسونگ

دستگاه های الکتریکی برای کار کردن به یک اندازه ی مناسبی به برق احتیاج دارند. دلیل خرابی تلویزیون سامسونگ، ولتاژ بالای برق به درون بک لایت می باشد. برق بطور معمول ۲۲۰ ولت است، این میزان برای تلویزیون سامسونگ شما زیاد می باشد و احتمال دارد، باعث خرابی قسمت های دیگر دستگاه نیز گردد. کاربران باید توجه کنند و از خرابی دستگاه خود پیشگیری کنند، با نصب قطعاتی که روی جریان برق به تلویزیون قرار می گیرد، که بتواند میزان ورودی برق به دستگاه را به حداقل برساند. این قطعه ها با وجود سیستمی که دارند نمی گذارند، ولتاژ بالاتر از نیاز دستگاه، وارد جریان برق، به سیم دستگاه شود.

اگر خرابی به دلیل بالا رفتن ولتاژ برق، درون بک لایت تلویزیون شما باشد، ابتدا باید بررسی کنید که هر لامپ به چه اندازه ولتاژ برق نیاز دارند تا تلویزیون سامسونگ روشن شود، آنوقت می توانید از بوجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید. معمولا هر لامپ بک لایت ۳ تا ۶ ولت برق احتیاج دارند تا روشن شوند و باید به تعداد لامپ های موجود در پنل، برق آن ها را تأمین  کرد.

دلیل روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

تلویزیون سامسونگ

زمانی که نتوانید دلیل خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ خود را پیدا کنید، ممکن است باعث خاموش شدن تلویزیون شما شود. اگر دستگاه شما ناگهان خاموش شد و دیگر هم روشن نشد، مطمئنا غیر طبیعی است، که باید علت این مشکل را پیدا کنید.

 • وجود نوسان برق
 • خرابی و آسیب دیدن مین برد
 • خرابی یا سوختن قسمتی از بک لایت
 • ویروسی شدن فلش مموری
 • مشکل در آی سی برد پاور
 • استفاده از کابل بی کیفیت
حتما بخوانید:   ارور یخچال کنوود KENWOOD | لیست کامل کدهای خطا

فرسودگی قطعه های مین برد

اگر خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ شما و روشن نشدن آن در راستای هم باشند، یا باید پنل را تعویض کنید، یا لامپ های بک لایت را تعمیر نمائید. برای انجام این کار بهتر است از یک تعمیر کار حرفه ای کمک بگیرید. شما می توانید تلویزیون سامسونگ خود را جهت تعمیر به نمایندگی سام سرویس بسپارید، تا قسمت های آسیب دیده را بصورت تخصصی برایتان تعمیر و یا اینکه تعویض کنند.

هزینه تعمیر بک لایت تلویزیون چقدر می باشد؟

بک لایت تلویزیون

بحث هزینه، برای مردم اهمیت زیادی دارد. هزینه ای که برای تعمیر دستگاه الکتریکی خود باید پرداخت کنند، بسیار بالا می باشد. باید بدانید هزینه تعمیر بعد از پیدا کردن دلیل خرابی بک لایت دستگاه شما، مشخص می شود. هزینه ای که پرداخت می کنید، ارتباط مستقیم با دلیل خرابی بک لایت و دستمزد تعمیر کار تلویزیون سامسونگ شما دارد. بطور معمول تعمیرکار بعد از اینکه مشکل را بررسی کرد، حدود تقریبی قیمت را به شما می گوید. چنانچه کل بک لایت تلویزیون سامسونگ شما سوخته باشد قطعا هزینه تعویض خیلی بالاتر است. حتما دقت کنید نوع تلویزیون هم در هزینه تاثیر دارد.

قطعات تلویزیون سامسونگ، نسبت به قطعات تلویزیون های دیگر قیمت بالاتری دارند.

گاهی بعضی از مصرف کنندگان فکر می‌کنند، خودشان می توانند علت خرابی بک لایت را پیدا کرده و آنرا تعمیر کنند، بهتر است ریسک نکنید و خود را درگیر نکنید، بهتر است این کار را به یک متخصص و تعمیر کار تلویزیون سامسونگ بسپارید. نرخ تعمیر تلویزیون سامسونگ، توسط اتحادیه تعیین می شود و مسئله مهم هزینه تعمیر، میزان خرابی و نوع برند دستگاه می باشد.

سخن آخر

رایج ترین مشکل تلویزیون خرابی بک لایت  می باشد، وجود این قطعه در تلویزیون اهمیت زیادی دارد که نمی شود از آن چشم پوشی کرد. در ابتدا باید علت خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ را پیدا کرده تا در جهت تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. در این مقاله از ایبک امداد در مورد علت خرابی بک لایت تلویزیون سامسونگ و راه های تعمیر یا تعویض آن و هزینه ی آن صحبت کردیم. امیدواریم در این راستا کمکی به کاربران عزیز کرده باشیم.

 

۴ دلیل خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

دلیل خرابی بک لایت در تلویزیون سامسونگ، دلیل روشن نشدن تلویزیون سامسونگ، علائم خرابی بک لایت تلویزیون، میزان ولتاژ بک لایت تلویزیون سامسونگ، بک لایت سامسونگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا