خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

۶ روش رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی|باز کردن سینک ظرفشویی

۶ روش رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی|باز کردن لوله سینک ظرفشویی، جلوگیری از گرفتگی و انسداد سینک ظرفشویی

گرفتگی لوله سینک ظرفشویی باید در کمترین زمان ممکن برطرف شود. چون آشپزخانه در هر خانه ایرانی از نقاط بسیار حیاتی مخصوصاً برای خانم ها به حساب می آید. انسداد لوله سبب جمع شدن ظرف های کثیف و همچنین ریختن آب از سینک ظرفشویی و نشتی از آن خواهد شد. برای برطرف کردن انسداد لوله سینک ظرفشویی باید علت های گوناگونی که موجب بروز این مشکل شدند را مورد بررسی قرار داده و هرجایی از سیفون ظرفشویی که دچار انسداد شده است، باز گردد. به صورت کلی مسیر لوله سینک ظرفشویی و سیفون به علت وجود بقایای مواد غذایی و چربی در ظرف ها دچار گرفتگی می شود و دلیل آن این است، که نسبت به آب چربی ها سنگین تر هستند و جداره درون لوله سینک چرب می شود و همراه دیگر مواد جامد در لوله سینک ته نشین می گردند.

راهکارهایی برای برطرف کردن لوله سینک ظرفشویی

 1. اولین روش برای رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی استفاده کردن از آب جوش می باشد. این راهکار می تواند مشکل را برطرف کند، ولی چون آب جوش بسیار داغ است احتمال دارد، که سبب شل شدن چسب و واشر شود و این موجب می گردد، که لوله کشی و سیفون سینک دچار آسیب دیدگی شوند. در برخی مواقع استفاده کردن از آب گرم شیر برای رفع انسداد لوله سینک ظرفشویی کمک کننده خواهد بود.
 2. در روش دوم از موادی مثل جوش شیرین، سرکه، نمک، آب گرم و تخم مرغ برای برطرف کردن انسداد سینک ظرفشویی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر آب از سینک ظرفشویی شما نمی رود می‌توانید جوش شیرین و نمک را با یکدیگر ترکیب کرده و درون سینک ظرفشویی بریزید. پس از گذشت چند ثانیه کمی سرکه را به سینک بریزید. این کار موجب می شود، که مواد غذایی، چربی ها، لجن ها و موهایی که در سیفون وجود دارند با این ترکیب حل گردد و وقتی شیر آب باز می‌شود، دفع خواهند شد. انجام دادن این راهکار خطر و ضرری برای شما نخواهد داشت. اما در برخی موارد مشکل را برطرف نمی کند.
 3. یکی دیگر از راهکارها برای رفع انسداد لوله سینک ظرفشویی استفاده کردن از اسید و محلول تجاری می باشد، که در بازار در انواع گوناگون پیدا می‌شود. این اسیدها و محلول ها از بازها و اسید های صنعتی که غلظت کمتری دارند ساخته می شوند. باید دقت داشته باشید، که از محلول ها و اسیدهای بسیار قوی شیمیایی نباید برای باز کردن لوله سینک ظرفشویی خود استفاده نمایید. چون به اطرافیان و خود شما آسیب هایی خواهد رسید و لوله سینک نیز آسیب های جبران ناپذیری را خواهد دید و از بین می‌رود.
 4. تمیز کردن و باز کردن سیفون ظرفشویی از دیگر راهکارها می باشد. انجام دادن این کار هزینه ای ندارد، اما دردسرها و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. اگر نتوانید به صورت صحیح دوباره لوله‌های سیفون را به یکدیگر متصل کرده و نصب نمایید، مشکلاتی را خواهید داشت. این راهکار برای برطرف کردن انسداد لوله و تمیز کردن سیفون بسیار مناسب است. پیشنهاد می گردد برای اینکه از انسداد سیفون ظرفشویی خود جلوگیری کنید، به صورت دوره‌ای این کار را انجام دهید. این راهکار برای برطرف کردن انسداد ها و گرفتگی هایی که در سینک ظرفشویی پیش می آید بهترین و مطمئن ترین راه است. اگر سینک ظرفشویی شما باز نشد دلیل آن را باید در مسیر لوله کشی پیدا کنید.
 5. در برخی موارد برای برطرف کردن انسداد  لوله فاضلاب از فنر لوله بازکنی استفاده می شود. اگر دلیل انسداد سینک ظرفشویی گرفتگی در قسمت سیفون نیست احتمال دارد، که چربی درون لوله ها وجود داشته باشد و یا مواد جامد دیگر از خارج شدن آب جلوگیری کرده باشند. در این شرایط برای باز کردن لوله می توان از فنر لوله بازکنی که با سایز لوله متناسب است، استفاده نمود.
 6. یکی از روش های دم دستی و فوری برای برطرف کردن انسداد سینک ظرفشویی استفاده کردن از تلمبه های دستی می باشد، اما این راهکار دائمی نخواهد بود و فقط آبی که در سینک وجود دارد را در وهله اول تخلیه خواهد کرد. برای اینکه از انسداد دوباره پیشگیری شود، برای برطرف کردن گرفتگی سینک باید فکر اساسی داشته باشید. اگر تلمبه دستی در دسترس نیست، برای انجام دادن این کار می توانید از پلاستیک و یک تکه پارچه استفاده کنید.
حتما بخوانید:   روش برطرف کردن گرفتگی لوله حیاط، پارکینگ، پشت بام و کفشور تراس

سینک ظرفشویی

انسداد سینک ظرفشویی چگونه برطرف می‌شود؟

برای باز کردن سینک ظرفشویی نباید از سیخ، سیم و این گونه موارد استفاده شود. چون به سیفون و اتصالات ظرفشویی آسیب های جدی وارد خواهد شد. بهترین راهکار برای برطرف کردن انسداد به وجود آمده در سینک ظرفشویی باز نمودن آن و تمیز کردن کامل می باشد. برای رفع انسداد سینک ظرفشویی می توانید از روش هایی که گفته شد، با احتیاط استفاده کنید. تمیز کردن سیفون، استفاده از تلمبه دستی، آب داغ، جوش شیرین و سرکه، استفاده از فنر لوله بازکنی از راهکارهایی برای رفع این مشکل می باشد، که به جز آخرین مورد شما قادر خواهید بود دیگر راهکارها را با مطالعه و احتیاط انجام دهید.

تمیز کردن لوله سینک ظرفشویی

برای برطرف کردن گرفتگی و انسداد لوله سینک ظرفشویی همان طور که گفته شد، بهترین و مطمئن ترین راهکار، باز کردن و تمیز کردن و نصب مجدد  می باشد. اگر می خواهید این کار را خودتان انجام دهید، قبل از باز کردن سیفون پیشنهاد می گردد، که عکسی از آن بگیرید، تا در زمان نصب مجدد مشکلی نداشته باشید. چنانچه با تمیز کردن لوله سینک ظرفشویی ایراد به وجود آمده رفع نشد، باید از روش فنر لوله بازکنی استفاده نمایید، که این کار توسط افراد متخصص انجام می گردد.

نشانه‌های گرفتگی و انسداد سینک ظرفشویی

 • وقتی که سینک ظرفشویی دچار انسداد و گرفتگی می شود آب بالا می زند و یا خارج شدن آب از سینک ظرفشویی به صورت کند انجام می گردد.
 • وقتی سینک ظرفشویی دچار انسداد بر گرفتگی می شود از اتصالات آن آب نشت خواهد کرد.
 • وقتی لوله سینک ظرفشویی دچار گرفتگی شده است، شما بوی نامطبوعی را از اطراف آن احساس خواهید کرد.
 • وقتی از سینک ظرفشویی آب تخلیه می‌شود، صدای قول قول آب شنیده خواهد شد.
 • در زمان گرفتگی سینک ظرفشویی احتمال دارد، که کف از زیر آب بالا بیاید.
 • در اطراف سینک ظرفشویی در این شرایط حشرات گوناگونی را مشاهده خواهید کرد.
حتما بخوانید:   بهترین محلول‌های لوله بازکنی ایرانی و خارجی

سینک ظرفشویی

دلایل گرفتگی و انسداد سینک ظرفشویی

دلایل گوناگونی سبب انسداد و گرفتگی سینک ظرفشویی می‌شود، که از مهم‌ترین دلایل آن می‌توان به وارد شدن مواد اضافه به درون لوله فاضلاب اشاره نمود. سینک ظرفشویی مکانی برای جمع شدن چربی، روغن، تفاله چای، نان، آشغال، پوست میوه و… است. چنانچه از هر کدام مقدار کمی به درون سینک وارد شود، موجب گرفتگی خواهد شد. به این ترتیب که چربی و روغن درون لوله سینک ظرفشویی رسوب خواهد کرد و این مکان حالت چسبندگی خواهد داشت و دیگر موارد نیز به آنها چسبیده و لوله مسدود خواهد شد. این روند ادامه پیدا خواهد کرد، تا در دیواره لوله لایه ای ایجاد شود و آب نمی تواند عبور کند. در این شرایط شما شاهد گرفتگی و انسداد سینک ظرفشویی خواهید بود.

وقتی چربی، روغن و مواد چسبنده دیگر به درون لوله فاضلاب راه پیدا می کنند، مثل چسب خواهند بود و به دیواره لوله مواد دیگر را می چسبانند. فاضلاب ظرفشویی دارای چربی و روغن است و شما نمی توانید از وارد شدن این موارد به لوله فاضلاب پیشگیری کنید، اما نباید حجم زیادی از چربی و روغن را به راحتی درون سینک خالی نمایید. چربی که در ظرف ها وجود دارد به وسیله مایع ظرفشویی و کف شسته می شوند و روغن ها به این دلیل به دیواره لوله نخواهند چسبید، ولی نباید درون سینک روغن خالی کنید. چون این کار موجب خواهد شد، که روغنی که درون سینک ریخته شده است به سیفون و جداره لوله ظرفشویی چسبیده و اشیا و مواد دیگر را نیز بچسباند و به مرور زمان قطر آن افزایش یافته و موجب گرفتگی سینک ظرفشویی خواهد شد.

حتما بخوانید:   بهترین محلول لوله بازکنی

برای اینکه از گرفتگی لوله سینک ظرفشویی خود جلوگیری کنید نباید اجازه دهید، که آشغال ها به درون لوله راه پیدا کنند. انجام دادن این کار بسیار آسان و راحت است و در جلوگیری از انسداد و گرفتگی لوله فاضلاب بسیار موثر خواهد بود. در سینک ظرفشویی می توانید از صافی های مخصوص استفاده کنید، تا به درون لوله فاضلاب سینک آشغال ها و زباله ها وارد نشوند. اگر به صورت ناخواسته چربی یا روغن زیادی درون سینک ظرفشویی شما خالی شده است، باید درون لوله فاضلاب خود کمی آب داغ بریزید، تا از لوله ها، روغن ها شسته شده و از بین بروند. استفاده از جوش شیرین و سرکه نیز توصیه می‌شود.

سینک ظرفشویی

سخن تکمیلی

همانطور که گفته شد دلایل گوناگونی برای انسداد و گرفتگی سینک ظرفشویی وجود دارد. این گرفتگی و انسداد باید در کمترین زمان ممکن برطرف شود. برای اینکه سینک ظرفشویی شما دچار گرفتگی نشود، تا جایی که امکان دارد از ورود پسماندها، روغن‌ها و چربی‌ها به درون سینک ظرفشویی خود باید جلوگیری نمایید. وقتی سینک ظرفشویی شما دچار انسداد و گرفتگی شده است، می توانید به وسیله راهکارهایی که ذکر شد، مشکل به وجود آمده را برطرف کنید. اگر خودتان نتوانستید گرفتگی سینک ظرفشویی را برطرف نمایید، می توانید از خدمات لوله بازکنی شرکت های مختلف استفاده کنید، تا افراد با تجربه این کار را برای شما به صورت صحیح و اصولی انجام دهند.

98989

31

۶ روش رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهکار های کاربردی برای رفع گرفتگی لوله سیک ظرفشویی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا