لوازم خانگی

راهنمای از بین بردن بوی کلر در سماور و کتری

کلر یک ماده گندزدا است که به منظور تصفیه کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان گندزدا در مایع سفید کننده، محصولات کاغذی و گاز خردل به کار برده می شود. استفاده کردن از کلر باعث به وجود آمدن بوی نامطبوع در آب می شود. برای از بین بردن بوی نامطبوع کلر روش های گوناگونی وجود دارد که در این مقاله از ایبک امداد به آنها می پردازیم.

علت اهمیت کلر زدایی از آب

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید کلر را در آب از بین ببریم؟ چرا تصفیه آب بسیار پر اهمیت می باشد؟ مضراتی که کلر دارد چیست؟ چرا باید کلر که یک ماده شیمیایی می باشد در آب استفاده شود؟ کلر یکی از گندزداها و ضدعفونی کننده های بسیار حائز اهمیت می باشد که برای از بین بردن ویروس ها و باکتری ها به آب اضافه می شود. کلر خاصیت اکسید کنندگی بالایی دارد و می‌تواند انگل ها، باکتری ها و ویروس های موجود در آب را به راحتی از بین ببرد. پس از حذف کرد مواد آلاینده و پاتوژن‌ها در آب، مقدار زیادی از کلر داخل آن باقی خواهد ماند که می‌تواند با وارد شدن به بدن باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی از قبیل انواع مختلف سرطان، ریزش مو، بیماری های ریوی و پوستی شود. حتی وجود کلر در آب می تواند از طریق تماس بدن با آب باعث ایجاد مشکلاتی در بدن گردد. به همین خاطر لازم است نسبت به کلر زدایی آب اقدام شود.

روش های مختلف برطرف کردن بوی کلر در آب

همان‌طور که گفتیم کلر یک ماده جهت تصفیه آب می باشد. کلر وقتی در حالت گاز باشد می تواند باعث تحریک دستگاه تنفسی شود و وقتی در حالت مایع باشد موجب آسیب به پوست و سوختن آن خواهد شد. در هر حال این ماده برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است. از کلر جهت کشتن باکتری هایی که در آب هستند استفاده می شود به همین خاطر سلامت انسان ها با خطر همراه خواهد شد و مشکلاتی برای افراد ایجاد می کند. راهنمای از بین بردن بوی کلر در سماور و کتریهمچنین وجود کلر باعث ایجاد بوی نامطبوع در آب خواهد شد که برای بسیاری از افراد قابل تحمل نمی باشد. چنانچه شما هم از بوی نامطبوعی که کلر در آب ایجاد می کند ناراحت هستید با ما همراه باشید تا نحوه برطرف کردن بوی کلر را توضیح دهیم.

حتما بخوانید:   ظرفشویی چی بخریم | ماشین ظرفشویی ایرانی یا خارجی

مضرات وجود کلر در آب

استفاده از کلر جهت تصفیه آب بسیار رایج است و می تواند موجب بروز مشکلات زیادی برای سلامتی انسان ها شود. تحقیقات زیادی در حال حاضر در این رابطه صورت گرفته است از مضرات کلر برای سلامتی انسان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش ریسک ابتلای افراد به سرطان مثانه
 • افزایش کلسترول خون
 • افزایش HDL خون
 • احتمال ابتلا به بیماری آسم

در ادامه نحوه از بین بردن کلر در آب را توضیح می دهیم.

جوشاندن آب ساده ترین روش رفع کلر

یکی از روش های بسیار کاربردی برای حذف کلر در آب جوشاندن آن می باشد. برای انجام این کار آب را داخل کتری یا قابلمه ای بریزید و اجازه دهید تا ۱۲۰ دقیقه در حالت جوشان باقی بماند تا کلر تبخیر شود. بهتر است درب قابلمه را کمی کج بگذارید تا بخار بتواند از قابلمه خارج شود اما آب زیاد تبخیر نشود. پس از آن تا خنک شدن کامل آب صبر کنید. سپس می توانید از آن استفاده کنید.

قرار دادن آب در معرض نور خورشید برای کلر زدایی

یکی از دیگر از روش هایی که به وسیله آن می توان بوی کلر را از بین برد قرار دادن آب در معرض نور خورشید می باشد. آبی که بوی کلر از آن به مشام می رسد را حدوداً ۲۴ ساعت در محیط بیرون از خانه قرار دهید تا نور خورشید مستقیم به آن بتابد. نور آفتاب می تواند کلر آب را تبخیر کند. برای انجام این کار بهتر است روی آب پلاستیکی بکشید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید تا تبخیر شود. پوشش پلاستیکی موجب می شود تا میکروب و آلودگی های دیگر به آب وارد نشوند. البته لازم به ذکر کرد که جوشاندن آب بسیار موثرتر از روش گفته شده می باشد.

استفاده کردن از قرص ویتامین C برای از بین بردن بوی کلر

برای برطرف کردن بوی کلر در آب از قرص ویتامین C هم می توان استفاده کرد. معمولاً این روش جهت کلر زدایی مقدار زیاد آب در استخرها مورد استفاده قرار می گیرد.راهنمای از بین بردن بوی کلر در سماور و کتری برای آنکه بتوانید آب آشامیدنی را کلر زدایی کنید قرص ویتامین C را داخل آب بریزید و اجازه دهید ۲۴ ساعت بماند. برای کلر زدایی کردن مقدار ۳/۸ لیتر نیاز به ۴۰ میلی گرم ویتامین C می باشد.

حتما بخوانید:   خدمات تعمیرات چرخ گوشت گاستروبک در محل

استفاده از فیلتر آب کربنی برای کلر زدایی از آب

یکی از روش هایی که به وسیله آن می توان کلر آب را از بین برد و در واقع آب را کلر زدایی کرد استفاده از فیلتر آب کربنی می باشد. این فیلتر ها معمولاً در تصفیه کننده ها مورد استفاده قرار می گیرند به راحتی می‌توانند کلر آب را جذب کنند. اگر از این فیلترها برای کلر زدایی آب استفاده می کنید به خاطر داشته باشید که حتماً باید هر شش ماه یک بار آنها را تعویض نمایید.

استفاده از آبلیمو جهت برطرف کردن بوی کلر در آب

یکی از روش های ساده و بسیار پر کاربرد برای از بین بردن بوی کلر در آب استفاده از آبلیمو می باشد. برای انجام این کار می توانید مقداری آبلیمو را به آبی که دارای کلر است اضافه کنید تا کلر زدایی شود. در این روش به ازای هر یک لیتر آب سه قطره آب لیمو مورد نیاز می باشد. آبلیمو خاصیتی دارد که پس از اضافه کردن آن کلر از بین خواهد رفت و بوی کلر برطرف می شود. استفاده از آبلیمو فقط برای حذف کردن بوی کلر می باشد و نمی تواند املاح مضر دیگر آب را از بین ببرد.

برای برطرف کردن بوی کلر در کتری یا سماور می توانید روش زیر را انجام دهید

 • سماور یا کتری خود را از آب پر کنید.
 • حدوداً پنج قاشق غذاخوری آبلیمو داخل آن بریزید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه بجوشد.
 • پس از ۱۰ دقیقه آب سماور یا کتری را خالی کنید و آن را خوب بشویید و دوباره پر از آب کنید.
 • این بار دیگر نیازی به ریختن آبلیمو داخل سماور یا کتری نیست و اجازه دهید آب داخل سماور ۱۰ دقیقه بجوشد و پس از ۱۰ دقیقه دوباره آن را خالی کنید و بشویید.
 • این روش ساده جهت از بین بردن بوی کلر در سماور یا کتری بسیار موثر است.

چگونه می توانیم از ایجاد بوی کلر در سماور یا کتری جلوگیری کنیم؟

اگر قصد دارید از ایجاد بوی کلر داخل سماور یا کتری خود پیشگیری کنید می توانید مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا کتری را پر از آب کنید.
 • آن را یک بار به جوش آورده و خالی کنید.
 • سپس دوباره داخل کتری آب بریزید.
 • چنانچه آب دارای مقدار زیادی کلر می باشد بهتر است فیلتر کربن فعال و یا منبع جایگزینی برای آن استفاده کنید.
 • چنانچه از کتری کم استفاده کنید باعث ایجاد بوی کلر و بوی نامطبوع داخل کتری و سماور خواهد شد.

چگونه به کمک جوش شیرین بوی بد کتری را از بین ببریم؟

کاربردی ترین و موثرترین روش برای از بین بردن بوی بد کتری استفاده از جوش شیرین می باشد. جوش شیرین همیشه یکی از روش های شناخته شده برای تمیز کردن و پاک کردن انواع سطوح مختلف و ظروف می باشد. برای تمیز کردن کتری و از بین بردن بوی بد آن به کمک جوش شیرین می توانید موارد زیر را انجام دهید.

 • ابتدا کتری را پر از آب کنید و دو قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید.
 • تا جوشیدن آب دقایقی منتظر بمانید.
 • پس از آن که آب داخل کتری جوشید آن را خالی نکنید و اجازه دهید یک شبانه روز آب داخل کتری باقی بماند.
 • پس از آن می توانید کتری را خالی کنید و داخل آن را خوب بشویید.
 • این بار کتری را بدون اضافه کردن جوش شیرین پر از آب کنید و اجازه دهید که آب به جوش بیاید.
 • به جای جوش شیرین می توانید از سرکه هم استفاده کنید.
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات جنرال استیل در کرج

نکات مهمی که باید جهت کلر زدایی آب مورد توجه قرار دهید

قبل از آن که اقدام به برطرف کردن کلر در آب کنید و عملیات کلر زدایی را انجام دهید باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید و بدانید علت کلر زدن به آب چیست.

 • در ابتدا باید پاسخ این سوال را بدهید که چرا به آب کلر زده شده است؟
 • سال های زیادی است که برای برطرف کردن باکتری ها و ویروس های مضر که داخل آب وجود دارد از کلر استفاده می شود.
 • در واقع نوشیدن آب بدون کلر ممکن است برای سلامتی بدن بسیار مضر باشد.

راهنمای از بین بردن بوی کلر در سماور و کتری

 • کلر تصفیه کننده ای ارزان است و با توجه به قیمتی که دارد سالیان زیادی مورد استفاده قرار گرفته است.
 • از طرفی مصرف آبی که دارای کلر می باشد به مرور زمان باعث افزایش ریسک ابتلا به انواع مختلف سرطان مانند سرطان مثانه، سرطان سینه، سرطان روده و سقط جنین خواهد شد.
 • کلر زدایی باعث بهتر شدن طعم و بوی آب می شود و از طرفی مضرات کلر برای سلامتی بدن کمتر خواهد شد.

سخن پایانی

چنانچه آب داخل سماور یا کتری کلر زدایی نشود ممکن است آسیب های زیادی به سلامت بدن وارد کند. مصرف آب کلر دار می تواند باعث صدمات جبران ناپذیری به بدن شود به همین خاطر بهتر است نسبت به کلر زدایی آب اقدام کنید تا هم طعم آب بهتر شود و هم سلامتی خود را تضمین کنید. در این مقاله از ایبک امداد روش های مختلف کلر زدایی از کتری و سماور را بیان کردیم. امیدواریم که مطالب این مقاله برای شما سودمند بوده باشد.

راهنمای از بین بردن بوی کلر در سماور و کتری

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای از بین بردن بوی کلر در سماور و کتری

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا