تعمیرات هود

راهنمای عیب یابی و تعمیر هود آاگ | مشکلات رایج هود آاگ

راهنمای عیب یابی و تعمیر هود آاگ | مشکلات رایج هود آاگ

در صورتی که با مشکلات و ایرادات رایج هود آاگ آشنا باشید، می توانید به راحتی آن را عیب یابی کرده و مشکلات به وجود آمده را برطرف نمایید. در صورتی که هود آاگ ایرادات و خرابی‌هایی داشته باشد، موجب می‌شود بوی مواد غذایی که بر روی اجاق گاز شما وجود دارد در محیط منزل پخش شود.

قطعات هود آاگ

برای اینکه بتوانید هود آاگ را در منزل عیب یابی کنید، باید با قطعه های مختلفی که در این دستگاه به کار برده شده است، آشنایی کافی داشته باشید، قطعه های به کار برده شده در این دستگاه عبارتند از: لامپ هالوژنی، برد الکترونیکی، خرطومی، فیلتر هوا، کلید تنظیم کننده، کاور، فن، موتور، قاب و کلید، مخزن روغن، سنسور ها و ریموت کنترل.

هود آاگ روشن نمی‌شود

چنانچه هود آاگ روشن نمی گردد، برای اینکه بتوانید آن را عیب یابی نمایید، این موارد را چک کنید:

 • در صورتی که چراغ های دستگاه روشن می‌شوند، اما هود نمی تواند کار کند، امکان دارد، که کلید های فرمان در هود آشپزخانه قطع شده باشد.
 • ممکن است، که اتصالات و سیم هایی که درون هود آاگ قرار دارند، شل یا قطع شده باشند.
 • این احتمال نیز وجود دارد، که موتور هود آاگ آسیب دیده باشد.
 • چنانچه هود آاگ نمی تواند روشن شود و چراغ های نمایشگر دستگاه هم خاموش هستند، برای اینکه بتوانید هود آشپزخانه را عیب یابی نمایید، در ابتدا آن را از برق جدا کرده و فیوز اصلی مدار را بررسی نمایید. امکان دارد، که این فیوز سوخته باشد.
 • در صورتی که سیم رابط مشکلی داشته باشد، موجب بروز این مشکل در هود آاگ خواهد شد.
 • امکان دارد، که فیوز به کار برده شده در هود آاگ دچار سوختگی شده باشد.

مکش هود آاگ ضعیف است

 • در صورتی که مکش هود آاگ کمتر از سابق است، باید پروانه های آن را بررسی نمایید. چنانچه فن خروجی هوا دچار گرفتگی شده باشد و موجب ضعیف شدن مکش این دستگاه شود.
 • امکان دارد، که در فیلتر چربی‌های زیادی انباشته شده و به همین علت مکش خوبی نداشته باشد.
 • در صورتی که دور موتور هود به صورت متعادل نبوده و پایین‌تر از اندازه تنظیم شده باشد، نمی‌تواند مکش خوبی داشته باشد. همچنین به علت طول عمر بیشتر ممکن است، که دور موتور هود آاگ کم شده باشد. در این صورت یک ایراد اساسی در دستگاه شما به وجود آمده است و هزینه تعمیرات شما بیشتر خواهد بود.
 • در عملکرد هود آاگ، فن نقش اساسی دارد. در صورتی که به علت گذشت زمان این فن شکسته باشد یا پره های آن کج شده باشند، نمی تواند مانند سابق عمل کند. در صورتی که فن نتواند به خوبی کار کند، هود آاگ با مشکل ضعیف بودن مکش مواجه خواهد شد. در این مواقع تنها راهکار این است، که آن را عوض کنید. همچنین احتمال آسیب دیده بودن موتور فن نیز وجود دارد.
 • برای بررسی و برطرف کردن این موارد بهتر است از تکنسین متخصص در این زمینه کمک بگیرید.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  مشکلات متداول هود آشپزخانه رادمان و راهکارهایی جهت رفع آن

هود آاگ

هود آاگ سر و صدا و لرزش زیادی دارد

 • چنانچه هود لرزش و سر و صدای زیادی داشته باشد، در ابتدا باید پروانه های فن را کنترل کنید و از راحت چرخیدن آنها اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که چیزی به آنها گیر کرده و حرکت درستی نداشته باشد، موجب بروز این مشکل در هود آاگ خواهد شد.
 • چنانچه شفت موتور هود ساییده شده باشد، امکان به وجود آمدن لرزش و سر و صدا در هود بسیار زیاد خواهد بود.
 • همچنین اگر بلبرینگ هود آاگ ایرادی پیدا کرده باشد، می تواند موجب صدای اضافه و لرزش شود.

هود آاگ خاموش نمی‌شود

 • وقتی که هود آاگ روشن نمی شود، در ابتدا باید جریان برقی که به آن می‌رسد را مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل کنید، که برق ورودی به هود مشکلی ندارد.
 • این احتمال نیز وجود دارد، که کلید های هود مشکل داشته باشند و کار نکنند.
 • احتمال آسیب دیده بودن برد هود آاگ وجود دارد.

با روشن کردن هود آاگ فیوز می‌پرد

 • امکان دارد، که در مدار هود آاگ اتصالات کوتاه وجود داشته باشد و موجب شود، که فیروز بپرد.
 • احتمال دارد، که بدنه هود آاگ برق داشته باشد، در این حالت حتماً باید مشکل را برطرف کنید، تا با مشکل پریدن فیوز مواجه نشوید.
 • امکان دارد، که کلید های چراغ دار هود آاگ مشکل داشته باشند.
 • در آخر باید موتور هود آاگ را بررسی نمایید، چون احتمال سوخته بودن آن وجود دارد.

عملکرد بهتر هود آاگ با روشن کردن به موقع

 • برای اینکه هود آاگ بتواند عملکرد درستی داشته باشد و بوی غذا ها را به صورت کامل از بین ببرد، باید به موقع هود آاگ خود را روشن کنید.
 • در صورتی که از هود آاگ برای مدت طولانی استفاده نکنید، موجب خواهد شد، که حرارت و بوها و کثیفی ها در آن جذب شده و در درازمدت اجزای مختلف آن آسیب ببیند.
 • وقتی که هود روشن می‌شود، بوها و حرارت ها به درون آن کشیده شده و از بین می‌روند.
 • برای اینکه هود آاگ عملکرد بهینه داشته باشد، قبل از اینکه آشپزی را آغاز کنید، باید آن را روشن نمایید. بهترین زمان ۵ دقیقه پیش از آغاز آشپزی می باشد.
 • با انجام دادن رعایت کردن این مورد، عمر مفید هود آاگ شما افزایش خواهد یافت.
 • همچنین باید به یاد داشته باشید، که پس از اتمام آشپزی هود آاگ را به موقع خاموش کنید، تا به موتور دستگاه شما فشار زیادی وارد نشود.

نصب صحیح هود آاگ

اولین مرحله:

در اولین مرحله شما باید با توجه به نیاز خود هود مناسبی را انتخاب نمایید. امروزه مدل های متنوع هودی که در بازار وجود دارد، بسیار متنوع است. در صورتی که اجاق گاز شما در پایین کابینت قرار دارد، پیشنهاد می‌شود هودهای زیر کابینتی را انتخاب نمایید، اما اگر در بالای اجاق گاز شما مکانی برای قرار دادن هود وجود دارد، می توانید از هود های دیواری، جزیره‌ای و دودکش دار استفاده نمایید.

دومین مرحله:

نکات ایمنی را رعایت کرده و برق آشپزخانه خود را قطع نمایید و اطمینان حاصل کنید، تا تمام شدن کار شما برق وصل نخواهد شد. بهتر است در زمان نصب هود آاگ از ماسک، دستکش و عینک ایمنی استفاده نمایید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیرات یخچال آاگ AEG | عیب یابی و تعمیر یخچال آاگ

سومین مرحله:

در این مرحله باید دودکش هود را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که برای هود آاگ دودکش نصب می‌گردد، باید اطمینان نمایید، که دودکش به مقابل دیوار یا به شیروانی ختم نمی گردد. دودکش های هود حتماً باید به بیرون از خانه هدایت شوند، تا احتمال آتش سوزی و گرم شدن فضای داخلی کمتر شود.

چهارمین مرحله:

اگر قبلاً از هود دیگری استفاده می کردید، آن را برداشته و وقتی برق را قطع نمودید، سیم های برق هود قدیمی را قطع نمایید. اگر پیچ هایی به هود قدیمی وصل است، آنها را شل کنید و هود را بیرون آورید.

پنجمین مرحله:

هود آاگ جدیدی را که خریداری نموده اید را به صورت صحیح نصب نمایید. با توجه به اجاق گاز و نوع هودی که خریداری نموده اید بهتر است، که از سطح اجاق گاز بیست الی سی اینچ فاصله داشته باشد.

سیم های هود جدید را به صورت صحیح متصل نمایید و هود را به وسیله پیچ هایی که توسط سازنده توصیه شده است در محل ببندید و برق آن را متصل نموده و نحوه عملکرد آن را تست کنید.

چنانچه در آشپزخانه شما هود آاگ به صورت صحیح نصب نگردد، عملکرد آن مختل شده و موجب می شود عمر مفید هود آاگ کاهش پیدا کند. در صورتی که عملکرد درستی نداشته باشد، بوی چربی ها، روغن ها و مواد غذایی مختلف دیگر در کل فضای منزل شما پخش شده و این بسیار آزاردهنده خواهد بود.

بنابراین در زمان خرید و نصب هود باید به نکات گفته شده و مراحل آن دقت کافی داشته باشید، تا هود آاگ بتواند بهترین عملکرد را داشته و کمتر با خرابی ها و مشکلات روبرو گردد. در مواقعی که هود آاگ به صورت صحیح نصب نمی‌شود، چربی های موجود بر روی کابینت ها و سطوح دیگر آشپزخانه بسیار آزاردهنده خواهد بود. همچنین احتمال دارد، که گاز های سمی توسط این هود جذب نشده و دلیل این مشکل رعایت نشدن ارتفاع مناسب هود ااگ می باشد.

همچنین در صورتی که هود آاگ در ارتفاع کمتری نسبت به اجاق گاز نصب شود، قطعه های مختلف آن ذوب شده و خواهند سوخت. در صورتی که به انتخاب هود مناسب توجه کافی نداشته باشید امکان دارد، که نتواند مکش خوبی داشته باشد و نیاز شما برطرف نخواهد شد. بنابراین باید با توجه به تعداد دفعاتی که در طول روز آشپزی می کنید و اجاق گاز هایی که روشن می کنید، از هود مناسب استفاده نمایید.

هود آاگ

سخن تکمیلی

هود آاگ یکی از هودهایی است، که توسط کاربران زیادی انتخاب و استفاده می‌شود. این هود موجب می‌شود، که بوهای نامطبوع در فضای خانه پخش نشوند. برای اینکه هود آاگ بهترین عملکرد را داشته باشد، باید به نحوه استفاده خود و همچنین نحوه نصب آن توجه ویژه ای داشته باشید، در غیر این صورت نمی تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و شما از نحوه کارکرد آن راضی نخواهید بود. پیشنهاد می شود، که هود آاگ توسط افرادی که در زمینه نصب و سرویس این وسیله آموزش های لازم را دیده اند نصب یا تعمیر شود، تا این کار به روش اصولی و صحیح انجام شود.

راهنمای عیب یابی و تعمیر هود آاگ | مشکلات رایج هود آاگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی مشکلات و ایرادات رایج هود آاگ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا