تعمیرات لباسشویی

راهنمای رفع خطا و ارورها در ماشین لباسشویی آبسال

یکی از سیستم های پیشرفته که امروزه در بیشتر ماشین لباسشویی ها وجود دارد تشخیص عیب دستگاه و هشدار آن می باشد. در مدل های قدیمی این سیستم به صورت چشمک زدن توسط چراغ های LED انجام می شد اما در مدل های پیشرفته جدید هشدار تشخیص مشکل در ماشین لباسشویی به کمک نمایشگر دیجیتال و با نمایش عبارت و یا عدد انجام خواهد شد. آشنایی با کدهای ارور در ماشین لباسشویی آبسال می‌تواند به برطرف کردن مشکل در دستگاه کمک کند.

کدهای ارور در ماشین لباسشویی آبسال

وقتی کد ارور روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی آبسال نمایش داده می شود نشان دهنده بروز مشکل در قسمتی از دستگاه می باشد. چنانچه مهارت لازم در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی را ندارید بهتر است برای آن که آسیب بیشتری به دستگاه وارد نشود از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید. برای آشنایی شما با کدهای ارور در ادامه مطلب به توضیح هر کدام از آنها می پردازیم و جهت رفع مشکل راه حل هایی ارائه خواهیم داد.

کد ارور F01 در ماشین لباسشویی آبسال

اگر ماشین لباسشویی به اندازه کافی آبگیری نکند و یا به صورت کلی آب وارد دستگاه نشود کد ارور F01 روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. 2 2 min 8عواملی که می‌تواند باعث بروز این مشکل شده باشد در ادامه بیان شده است.

 • ممکن است شیر برقی ماشین لباسشویی خراب شده باشد.
 • اگر سنسور تشخیص سطح آب با مشکلی مواجه شده باشد کد ارور F01 ظاهر می شود.
 • ممکن است برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دچار ایراد شده باشد.
 • اگر سیم کشی های دستگاه دچار اتصالی شده باشند می تواند باعث بروز این مشکل شود.
 • همچنین ممکن است شیر ورودی آب بسته باشد.

برای آنکه این مشکل را برطرف کنید ابتدا شیر ورودی را مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که باز است. شلنگ ماشین لباسشویی را چک کنید که خمیده نشده باشد. اگر سنسور و یا شیر برقی خراب شده باشند باید آنها را تعویض کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای ماشین لباسشویی جنرال الکتریک

کد ارور F02 در ماشین لباسشویی آبسال

این کد ارور مربوط به زمانی است که هیدروستات ماشین لباسشویی خراب شده باشد. خراب شدن هیدروستات می تواند ناشی از وجود اتصالات در خود قطعه و یا سوکت های آن باشد. جهت برطرف کردن این مشکل به نکات زیر توجه کنید.

 • ابتدا باید هیدروستات و همه اتصالات مربوط به آن مورد بررسی قرار گیرند و اگر دچار ایراد شده باشد تعمیر و یا تعویض شود.

 

 • خراب شدن برد ماشین لباسشویی نیز می‌تواند باعث نمایش کد F02 در ماشین لباسشویی آبسال شود که در این صورت لازم است توسط یک تعمیر کار به صورت تخصصی بررسی شود.

کد ارور F04 در ماشین لباسشویی آبسال

این کد ارور مربوط به خراب شدن میکروسوئیچ درب می باشد. همچنین خراب شدن برد الکترونیکی نیز می تواند باعث بروز این کد شود. در مواجه شدن با این شرایط بهتر است موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید.

 • ابتدا میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را بررسی کنید و اگر خراب شده بود آن را تعویض کنید.
 • اگر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خراب شده باشد باید توسط تکنسین ماهر بررسی شده و تعمیر و یا تعویض شود.

کد ارور F05 در ماشین لباسشویی آبسال

کد ارور F05 مربوط به بروز مشکل در سنسور NTC می باشد. NTC سنسوری است که مربوط به المنت حرارتی ماشین لباسشویی می باشد. راهنمای کدهای ارور در ماشین لباسشویی آبسالتعمیرکار پس از بررسی کردن سنسور چنانچه این قطعه دچار خرابی شده باشد آن را تعمیر می کند و اگر قابل تعمیر نباشد به تعویض آن اقدام خواهد کرد.

کد ارور F06 در ماشین لباسشویی آبسال

گاهی اوقات ممکن است ماشین لباسشویی آب را به اندازه کافی گرم نکند و به همین خاطر در روند شستشوی لباس‌ها اختلال ایجاد خواهد شد. کد F06 زمانی روی صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود که المنت حرارتی در ماشین لباسشویی خراب شده باشد. همچنین وجود خرابی در برد الکترونیکی نیز می تواند باعث خراب شدن المنت حرارتی شود. در این شرایط باید المنت حرارتی و همه اتصالات مربوط به آن چک شده و مورد بررسی قرار گیرد. بهتر است این کار نیز توسط سرویسکار انجام شود.

کد ارور F07 در ماشین لباسشویی آبسال

اگر ماشین لباسشویی نتواند آب را از دستگاه تخلیه کند کد ارور F07 در صفحه نمایش داده خواهد شد. عدم تخلیه آب از ماشین لباسشویی ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که در ادامه به آن اشاره شده است.

 • خراب شدن پمپ تخلیه
 • خراب شدن شیر برقی
 • انسداد در لوله تخلیه
 • خراب شدن برد الکترونیکی و عدم ارسال دستورات به ماشین لباسشویی
حتما بخوانید:   راهنمای ماشین لباسشویی وستل Vestel

برای برطرف کردن کد ارور F07 باید پمپ تخلیه، برد الکترونیکی و شیر برقی ماشین لباسشویی به صورت کامل و تخصصی بررسی شود. اگر شلنگ تخلیه و لوله تخلیه دچار انسداد و گرفتگی شده باشد با تمیز کردن آن مشکل برطرف خواهد شد. همچنین تمیز کردن منظم و دوره ای پمپ تخلیه و فیلتر می تواند تا حدود زیادی از بروز آن جلوگیری کند.

کد ارور F08 در ماشین لباسشویی آبسال

این کد ارور زمانی نمایش داده می شود که موتور ماشین لباسشویی با مشکلی مواجه شده باشد. عوامل نمایش کد ارور F08 در صفحه نمایش عبارتند از:

 • اختلال در عملکرد موتور ماشین لباسشویی آبسال
 • سوختن موتور و یا گیرپاژ کردن آن
 • خراب شدن رله
 • وجود خرابی در برد الکترونیکی و یا وجود اتصال کوتاه

برای برطرف کردن کد ارور F08 لازم است که یک تکنسین به صورت تخصصی به بررسی دستگاه بپردازد. چنانچه برد الکترونیکی و یا موتور ماشین لباسشویی دچار خرابی شده باشند نیاز به تعمیر و یا تعویض خواهند داشت.

کد ارور F09 در ماشین لباسشویی آبسال

اگر برد الکترونیکی در ماشین لباسشویی آبسال دچار ایرادی شده باشد کد ارور F09 روی صفحه نمایش ظاهر خواهد شد. جهت برطرف کردن این کد ارور باید همه اتصالات و سوکت ها به صورت کامل بررسی و تست شوند همچنین لازم است یک تکنسین کارآزموده و ماهر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی را بررسی کند و اگر دچار مشکل شده باشد به تعمیر و یا تعویض آن اقدام کند.

کد ارور C03 در ماشین لباسشویی آبسال

چنانچه لباس های درون دستگاه بالانس نباشد و همچنین توازن کامل نداشته باشد این کد ارور روی صفحه نمایش داده می شود. معمولاً وقتی لباس هایی که درون ماشین لباسشویی ریخته می شود توازن دستگاه را به هم بزند و لباس ها در هم گره خورده و جمع شوند این کد ارور روی صفحه نمایش داده می شود. راهنمای کدهای ارور در ماشین لباسشویی آبسالجهت برطرف کردن مشکل لازم است ماشین لباسشویی را خاموش کرده و لباس های داخل آن را به صورت یکنواخت توزیع کنید.

چرا ماشین لباسشویی آبسال دچار نشتی آب شده است؟

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای ماشین لباسشویی آبسال پیش آید نشتی آب از دستگاه است. در چنین شرایطی موارد زیر را مورد توجه قرار دهید.

 • اگر لاستیک دور درب ماشین لباسشویی آبسال دچار سوراخ شده باشد می تواند باعث بروز این مشکل شود.
 • ممکن است مخزن ماشین لباسشویی سوراخ شده باشد.
 • اگر اتصال شیر برقی به شلنگ ورودی درست انجام نشده باشد دستگاه دچار نشتی خواهد شد.
 • اگر لوله خرطومی مخزن دچار سوراخ شده باشد آب از ماشین لباسشویی بیرون می ریزد.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید ارزانترین ماشین لباسشویی ایرانی

برای برطرف کردن این مشکل لازم است موارد زیر را انجام دهید.

 • ابتدا لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را کاملاً بررسی کنید اگر دچار سوراخ های ریز شده بود لاستیک باید تعویض شود.
 • اگر مخزن ماشین لباسشویی سوراخ شده باشد باید با سرویسکار تماس گرفته تا آن را تعمیر و یا تعویض کند.
 • چنانچه اتصال شیر برقی به شلنگ ورودی درست انجام نشده باشد باید جهت برطرف کردن آن اقدام کنید.
 • اگر لوله خرطومی دچار ایرادی شده بود حتما باید آن را تعویض کنید.
 • همچنین مطمئن شوید که پایه های ماشین لباسشویی آبسال کاملا تراز هستند.

چگونه کد های ارور در ماشین لباسشویی آبسال را در منزل برطرف کنیم؟

همانطور که گفته شد چنانچه ماشین لباسشویی دچار ایراد و مشکلات فنی شود کدهای روی صفحه نمایش آن ظاهر می شود که هر کدام از این کدها بروز مشکل در قسمت خاصی از ماشین لباسشویی را هشدار می دهند. شما کاربر عزیز می توانید با آگاهی کامل از این کدها و برطرف کردن هر چه سریع تر مشکل بپردازید. رفع مشکلات جزئی می تواند از بروز آسیب‌های جدی تر به دستگاه خودداری کند. در بیشتر موارد برطرف کردن کدهای ارور بسیار آسان است و خیلی سریع انجام می شود. شما کاربران عزیز می توانید برای اطلاع یافتن بیشتر از این کدهای ارور به دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی آبسال مراجعه کنید و آن را به صورت کامل مطالعه کنید. اگر توانایی عیب یابی درست و تشخیص دقیق کدهای ارور در ماشین لباسشویی آبسال را ندارید بهتر است این کار را به سرویسکاران با تجربه ایبک امداد بسپارید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم به صورت کامل کدهای ارور و خطا در ماشین لباسشویی آبسال را به شما کاربران عزیز شرح دهیم. ممکن است در صورت مواجه با کد اروری نتوانید به تنهایی آن را برطرف کنید و مهارت کافی در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی را نداشته باشید. در این صورت می‌توانید از سرویسکاران ماهر ما کمک بخواهید. نیروی متخصص ایبک امداد در سریع ترین زمان ممکن به محل اعزام شده و به برطرف کردن مشکل اقدام می کنند. ایبک امداد امیدوار است در شناختن کدهای ارور در ماشین لباسشویی آبسال به شما کاربران عزیز کمک کرده باشد.

راهنمای رفع خطا و ارورها در ماشین لباسشویی آبسال

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای رفع خطا و ارورها در ماشین لباسشویی آبسال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا