تعمیراتتعمیرات آبسردکن

روش تنظیم ترموستات آب سردکن

برای تنظیم ترموستات آب سردکن چه کاری باید انجام داد؟

روش تنظیم ترموستات آب سردکن چگونه است ؟

از آب سردکن بیشتر در مکان های عمومی استفاده می شود . نسبت به کارایی خود ، سیستم های خاصی برای کنترل ، و تشکیل شده از اجزای خاصی در ابعاد مختلف ، و گنجایش های متفاوت هستند . در آب سردکن ها قطعه ی مهم وجود دارد به نام ترموستات . احتمال دارد شما با این قطعه در آب سردکن آشنا نباشید . در مقاله ی زیر از ایبک امداد شما را با روش تنظیم ترموستات آشنا خواهیم کرد .

 

چگونه دمای آب سرد کن را تنظیم کنیم ؟

آب سردکن هایی که در بازار موجود هستند دارای ترموستات داخلی می باشند و برای تنظیم ، کلید بیرونی ندارند . البته ترموستات داخلی آب سردکن ، قابل تنظیم است و به طور پیش فرض در حالت استاندارد تنظیم شده است . ضمنا برخی از آب سرد کن ها دکمه ی تنظیم دمای آب دارند که در بیشتر مواقع این دکمه ها در پشت دستگاه قرار گرفته اند ، برای اینکه دستگاه آب سرد کن عملکرد بهتری داشته باشد باید ترموستات آب خنک را با توجه به شرایط آب و هوایی تنظیم کنید . البته در مناطق گرمسیر به دلیل گرم بودن هوا ، باید درجه ی ترموستات خیلی پایین نباشد زیرا امکان دارد به موتور دستگاه فشار بیشتری وارد شود . در ادامه مطلب از ایبک امداد روش تنظیم ترموستات آب سرد کن و دمای مطلوب آن برای مناطق گرمسیر و معتدل را برای شما توضیح خواهیم داد .

 

انواع آب سردکن از نظر نوع سیستم چیست ؟

آب سردکن از نظر سیستمی که تحت کنترل آن می باشند ، انواع مختلفی دارند در ادامه مطالب انواع آب سردکن را از نظر نوع سیستم برای شما توضیح می دهیم :

 • آبسرد کن دیجیتال : همانگونه که از نام این آب سردکن معلوم است ، کار دستگاه به صورت اتومات انجام می شود . این دستگاه دارای مدارهایی هستند که کار آنها کنترل دمای مربوط به گرما و سرمای آب هست . البته این را هم بگوییم که در هنگام اولین راه اندازی ، این تنظیمات را خودمان باید انجام دهیم ولی بعد از آن دیگر به تنظیم نیاز ندارد و دستگاه بر اساس تنظیمات انجام شده ، به صورت اتومات کار می کند .
 • آب سردکن معمولی : آب سردکن معمولی برد الکترونیکی ندارد و بوسیله اجزای مکانیکی داخل خودشان ، کنترل می شوند .کنترل دمای آب در آب سردکن معمولی ، بوسیله ی ترموستات انجام می گیرد و رنج های متفاوتی از دما دارند . در اصل می توانیم بگوییم که ترموستات ، یک قطعه برای بروز حساسیت به دما می باشد .
 • وظیفه ی ترموستات ، با توجه به تنظیمی که روی آن انجام گرفته شده ، قطع و وصل کردن فعالیت دستگاه می باشد .
حتما بخوانید:   راهکارهایی برای پیشگیری از سوراخ شدن یخچال

وظیفه ی ترموستات در آب سردکن چیست ؟

در آب سردکن قطعه ای به نام ترموستات وجود دارد که با روشن و خاموش شدن ، باعث قطع و وصل کردن دستگاه می شود . به این صورت که وقتی ترموستات دستور قطع می دهد ، دستگاه آب را در دمای مناسب نگه می دارد و زمانی که ترموستات دستور می دهد برای فعال شدن ، دمای آب تغییر را شروع می کند تا آب به دمای مطلوب برسد . در اصل می توان گفت که وظیفه ی اصلی ترموستات در دستگاه آب سردکن ، کنترل دمای آب می باشد .

 

چگونه ترموستات آب سردکن را تنظیم کنیم ؟

روش تنظیم ترموستات آبسردکن

برای تنظیم ترموستات آب سردکن ، روش تنظیم آن را برای شما توضیح می دهیم :

 • در مرحله ی اول ، آب سردکن را راه اندازی کنید و سپس مخزن آب را درون دستگاه قرار دهید و بعد از آن می توانید دستگاه آب سردکن را روشن کنید .
 • طبیعتا آب نمی تواند مداوم سرد و گرم شود پس نیاز به کنترل دما ، و کنترل سرد و گرم شدن دارد .
 • همانگونه که گفتیم ترموستات در آب سردکن این وظیفه را به عهده دارد و دمای آب سردکن را تنظیم می کند .
 • البته در هنگامی که دستگاه در حال بالا بردن دما و پایین آوردن دمای آب می باشد ، ترموستات هیچ کاری انجام نخواهد داد .
 • وقتی دمای آب به درجه ی مطلوب و تعیین شده رسید ترموستات دستور قطع کردن را به آب سرد کن می دهد ، بعد از اینکه دمای آب پایین آمد دوباره ترموستات دستور را صادر می کند و در تمام مدتی که آب سرد کن کار می کند این چرخه تکرار خواهد شد

ترموستات آب سرد کن

دقت داشته باشید دمای آب دستگاه با توجه به مدل دستگاه قابل تغییر است مثلا در آب سرد کن استیل درجه ی ترموستات به حالت پیش فرض تنظیم شده است و به طور معمول آب را تا ده درجه خنک خواهد کرد . تغییر دادن درجه ی ترموستات در این مدل دستگاه ، به وسیله ی هر شخصی امکان پذیر نخواهد بود زیرا دسترسی به ترموستات در این نوع دستگاه سخت بوده و به مهارت فنی نیاز دارد .

ولی در بعضی از آب سرد کن های اداری به راحتی می شود ترموستات را تنظیم کرد . در این نوع آب سرد کن ها ، آب داغ نیز قابل تهیه است ، ترموستات به طور معمول در پشت دستگاه قرار داده شده است . کلید ترموستات هم به شکل چرخشی می باشد که می توان به وسیله ی آن ، دمای آب دستگاه را تنظیم کنیم . روش کار ترموستات آب سرد کن به این نحو می باشد که سنسور دمای آب را اندازه می گیرد اگر دمای آب گرم تر از مقدار تنظیم شده باشد ، ترموستات جریان برق کمپرسور را باز خواهد کرد تا سیستم برودت در دستگاه فعال شود ، اما اگر دمای آب تا حد مطلوب خنک شد ، ترموستات جریان کمپرسور را قطع می کند .

حتما بخوانید:   حل مشکل گرفتگی در ناودان یا فاضلاب یخچال

محدوده ی دمایی مناسب

دمای آب برای نوشیدن بین 8 الی 15 درجه سانتی گراد مناسب می باشد ، به طور معمول در آب سرد کن ها هم دمای سردی آب همین مقدار است . اگر شما علاقه دارید که آب خیلی سرد بنوشید دقت داشته باشید در مناطق گرمسیر تنظیم آب سرد کن را روی دمای خیلی پایین قرار ندهید .

تنظیم غلط ترموستات

همانگونه که گفتیم با توجه به شرایط آب و هوایی باید درجه ی ترموستات را تنظیم کنید ، در مناطق معتدل باید دمای آن را برای آب مصرفی 10 الی 15 درجه سانتی گراد و در مناطق گرمسیر ، دمای 13 الی 18 درجه سانتی گراد مناسب است . به همین دلیل شما باید ترموستات آب سرد کن را ، بر طبق محدوده دمایی که گفتیم تنظیم کنید ، دقت داشته باشید اگر ترموستات را درست تنظیم نکنید دستگاه شما خراب خواهد شد و یا امکان دارد اطراف مخزن یا دیواره های آن ، دچار یخ زدگی و برفک زدگی شود . هرچند که بعضی از افراد علاقه زیادی به نوشیدن آب خیلی سرد دارند ، ولی بهتر است که هم برای سلامت شخص  و هم برای سلامت دستگاه ، ترموستات را همانگونه که گفتیم تنظیم کنید ، البته تنظیم ترموستات داخلی آب سرد کن باید به وسیله ی سرویس کار مجاز انجام شود .

آب سرد کن های دو منظوره ای

در این نوع آب سردکن ها ، از ترموستات برای تنظیم کردن آب گرم هم استفاده می شود . البته به طور پیش فرض در خیلی از مدل های آب سردکن ، ترموستات آب گرم ، روی دمای 70 الی 90 درجه تنظیم شده است . البته در بعضی از آب سرد کن ها دکمه ای برای کنترل درجه حرارت قرار داده شده است که بوسیله ی آن دمای آب گرم را تنظیم می کنند .

در آب سرد کن هایی که صنعتی هستند مثل آبسرد کن سفارشی ، کلیدی برای تنظیم کردن دمای آب قرار داده شده است . آب سردکن های صنعتی قدرت سرمایی بسیار زیادی دارند و دمای آب را تا حدود 5 درجه هم خنک نگه می دارند .

همان گونه که در بالا برای شما گفتیم فقط چند مدل از آب سردکن ها کلید کنترل درجه حرارت دارند . دقت داشته باشید اگر آبسرد کن شما آب را در حد مطلوب سرد نمی کند حتما به تعمیرکار مجاز مراجعه کنید و خودتان از دستکاری ، آب سردکن جدا خودداری کنید تا از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کرده باشید .

حتما بخوانید:   چگونه خرطومی جاروبرقی را تعویض کنیم؟

 

نگهداری و تعمیر آب سردکن

روش تنظیم ترموستات آبسردکن

در ادامه ی مطالب ، نکاتی را برای شما در نگهداری و تعمیر آب سرد کن بیان می کنیم که باید رعایت کنید تا عمر آب سرد کن شما زیاد شده و نیاز به تعمیر پیدا نکند .

 1. برای استفاده از آب سرد کن از محافظ برق استفاده کنید . سعی کنید برق آن را به پریز جداگانه وصل کرده تا نوسانات برق به دستگاه شما آسیب نرساند .
 2. هر گاه نیاز به آب جوش داشتید المنت دستگاه را روشن کنید زیرا اگر المنت به طور دائم روشن باشد عمر آن کم می شود .
 3. گاهی اوقات آبی که داخل دستگاه است طعم و بوی بد پیدا می کند پس سعی کنید حداقل دو ماه یکبار آب آن را خالی کنید .
 4. فیلتر دستگاه را هرچند وقت یکبار تعویض کنید تا از طعم و بوی بد آب جلوگیری کرده باشید .
 5. بعد از این که آب سرد کن از آب آشامیدنی پر می شود آب دستگاه را از شیر آب داغ تخلیه کنید .
 6. هیچ گاه دستگاه را با مواد شیمیایی تمیز نکنید  .
 7. هر گاه آب سرد کن را تعمیر کردید دو لیوان آب را از دستگاه خارج کنید ، زیرا بعد از باز کردن دستگاه ، شیر ها هوا می گیرند و با این کار شما هوای داخل شیر ها را تخلیه خواهید کرد .
 8. برای اینکه دستگاه عملکرد خوبی داشته باشد باید آب سرد کن شما 4 اینچ با دیوار فاصله داشته باشد .

 

نتیجه گیری از روش تنظیم ترموستات آب سرد کن

همانگونه که برای شما توضیح دادیم برای تنظیم ترموستات آب سرد کن حتما باید دمای دقیق را در نظر بگیرید زیرا اگر دما دقیق تعیین نشده باشد ترموستات کار نمی کند و احتمال دارد دستگاه خراب شود زیرا ترموستات به وسیله ی دمایی که شما تعیین کردید اقدام به قطع و وصل کردن فعالیت آب سرد کن می کند . اگر در کار آن اختلال به وجود بیاید ، نه تنها آبی که می نوشید مطلوب نیست بلکه احتمال دارد بالا رفتن دما یا بیش از حد پایین آمدن دما ، باعث یخ زدن یا داغ شدن دستگاه شما شود پس بهتر است مواردی را که برای شما توضیح دادیم با دقت رعایت کنید .

در مقاله ی بالا از ابیک امداد نحوه ی تنظیم ترموستات آب سرد کن  و نگهداری از آن را برای شما توضیح دادیم . امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد .

00000000000999999

31

 

روش تنظیم ترموستات آب سردکن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل درباره روش تنظیم ترموستات آب سردکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا