مجله ساختمان

بتن دکوراتیو چیست؟ | مزایا و معایب بتن دکوراتیو

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

بتن دکوراتیو، بتن منقش و یا بتن استامپی به راحتی این پتانسیل را دارد که بتواند به متریالی محبوب در ساخت و ساز تبدیل گردد ولی بتن دکوراتیو چیست؟ حتماً با نام دکوراتیو آشنا هستید و ترکیب آن با کلمه بتن ممکن است برای شما عجیب به نظر برسد. بتن معمولاً یک ماده معمول برای زیباسازی و دکوراسیون ساختمان نمی‌ باشد ولی اگر با بتن تزیینی و دکوراتیو آشنایی داشته باشید و کاربرد آن را بدانید حتماً نظرتان عوض می‌ شود. بتن دکوراتیو همانطور که از نامش پیداست بتنی با خاصیت تزیینی و زیبا سازی می باشد که دارای کاربردهای مختلفی می باشد. بتن دکوراتیو طول عمر بیشتری از سنگ و دیگر کفپوش‌ ها دارد ولی از نظر ظاهری و کاربرد بسیار به آنها شبیه می باشد.

بتن دکوراتیو چیست؟

چنانچه بخواهیم به شکل مفید و خلاصه توضیح دهیم، هر روش خلاقانه و جذاب در اجرای بتن برای جلب توجه شما بتن دکوراتیو می‌ باشد. در واقع بتن دکوراتیو یک بتن معمولی و ساده است که با روش‌ های جدیدی بر روی دیوار، کف و … اجرا می‌ شود. اجرای بتن دکوراتیو می تواند در دو دسته کلی جای بگیرد.

دسته اول: در این دسته بتن دکوراتیو و تزیینی مشابه بتن معمولی مورد اجرا قرار گرفته و پس از آن سطح بتن با کمک دستگاه‌ هایی سایشی مثل سرامیک و سنگ زیبا و براق می‌ شوند.

دسته دوم: در این دسته از اجرای بتن دکوراتیو مواد رنگی جهت زیباسازی مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این مواد رنگی گاهی ممکن است حین روند آماده سازی بتن تبدیل به پودر بتن دکوراتیو شوند و یا اینکه هنگام اجرای بتن دکوراتیو اضافه گردند.

بتن منقش و استامپی هم به آن دسته از بتن‌ های دکوراتیو و تزیینی مربوط می‌ شود که با استامپ پلاستیکی بر روی آنها مهری زده می‌ شود و طرح‌ های زیبایی ایجاد خواهد کرد. تنوع قالب‌ های بتن دکوراتیو با رنگ‌ ها و ترکیبات مختلف می‌ تواند سلیقه همه افراد را در نظر گرفته و پاسخگو باشد.

روش اجرای بتن تزیینی یا دکوراتیو در کف

همانطور که در بالا گفتیم برای تولید پودر بتن ممکن است مواد افزودنی خاصی نیز به آن اضافه شود. باید توجه کنید این مواد افزودنی روش اجرای بتن دکوراتیو را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار خواهند داد.بتن دکوراتیو چیست؟ | مزایا و معایب بتن دکوراتیو برای تولید نمودن بتن دکوراتیو نما و کف از ماسه، سنگ، آب و سیمان استفاده می‌ شود. طی این فرایند مواد ضد آب و متراکم کننده هم به پودر بتن اضافه می‌ گردند تا آب نتواند به لایه‌ های زیرین نفوذ کند. برخی اوقات مواد رنگی نیز به پودر بتن افزوده می‌ شوند و باعث دگرگون شدن ظاهر آن می‌ گردند. جهت اجرای بتن تزیینی یا دکوراتیو برای کف بعد از خرید بتن و انتقال آن به مکان پروژه نخست بتن‌ ریزی انجام می‌ گردد. پس از آن مثل کف سازی معمولی باید سطح مورد نظر کاملاً پوشیده از بتن دکوراتیو شود. در مرحله بعدی ماده سخت کننده و یا هاردنر جهت محکم نمودن بتن دکوراتیو برای کف مورد استفاده قرار می‌ گیرد. پس از آنکه بتن دکوراتیو محکم شد لازم است سطح آن با دستگاه‌ های مخصوصی صیقل داده شود. علاوه بر آنکه برجستگی سطح بتن مسطح می‌ شود بعضی از مجریان اقدام به اضافه نمودن مواد براق کننده و لعاب دهنده برای پر کردن فضاهای خالی بتن می‌ کنند. در مرحله آخر اسید شویی سطح جهت براق شدن و تمیز کردن انجام می‌ شود. پس از آنکه اسید شویی انجام شد، سطح بتن تزیینی و یا دکوراتیو کاملاً یکدست و براق می شود. چنانچه حین اجرای بتن دکوراتیو مواد رنگی نیز جهت زیباسازی سطح استفاده شود به آن بتن بتن منقش گفته می‌ شود.

حتما بخوانید:   کاربرد ناودانی و نبشی در ساختمان چیست؟ انواع ناودانی و نبشی

کاربردهای دیگر پودر بتن دکوراتیو

تنها گزینه موجود بعد از خرید بتن دکوراتیو مربوط به کف نمی‌ باشد. در ادامه سایر کاربردهای آن را نیز توضیح می‌ دهیم.

 • دیوارپوش بتنی

انواع بتن دکوراتیو برای دیوارپوش و نما مورد استفاده قرار می‌ گیرد و از جدیدترین مصالح در دکوراسیون داخلی به شمار می‌ آید. به علت هماهنگی بین بتن دکوراتیو و سبک مدرن و مینیمال از انواع مختلف بتن دکوراتیو در طراحی داخلی رستوران‌ ها، مراکز تجاری و … استفاده می‌ شود.

 • کانتر آشپزخانه بتنی

برای تکمیل کردن دکوراسیون آشپزخانه حمام و … می‌ توانید بتن دکوراتیو و یا تزیینی استفاده کنید. کانتر آشپزخانه از بهترین گزینه‌ ها برای به کار بردن بتن منقش و بتن استامپی می‌ باشد. یک کانتر بتنی می‌ تواند در برابر سایش مواد شوینده، خراش، حرارت و ضربه بسیار عالی مقاومت کند و نظافت آن نیز خیلی ساده می‌ باشد.

سینک‌ های بتنی

به کار بردن بتن دکوراتیو برای ساخت سینک به معنای این است که شما می‌ توانید یک سینک ضد آب و محکم داشته باشید. چنانچه قصد دارید سینک آشپزخانه خود را با پودر بتن اجرا کنید مراقب باشید که ظروف روی آن نیفتد و نشکند.

 • میز و صندلی بتنی

از بتن تزیینی و دکوراتیو جهت ساخت صندلی و میز در فضاهای باز هم می‌ توان استفاده کرد. کاربرد بتن منقش در این موارد بسیار عالی می‌ باشد.بتن دکوراتیو چیست؟ | مزایا و معایب بتن دکوراتیو میز و صندلی بتنی جدا از آنکه مقاومت بی‌ نظیری دارند بسیار مدرن می‌ باشند و احساس حضور در طبیعت را می توانند به راحتی منتقل کنند.

 • المان دکوراتیو
حتما بخوانید:   مشخصات لوله صنعتی چیست

یکی دیگر از مواردی که می‌ توان از بتن دکوراتیو برای آن استفاده کرد ساخت المان‌ های بتنی می‌ باشد. به عنوان مثال برای ساخت گلدان، ساعت، لامپ و یا سایر المان‌ های خلاقانه می‌ توان در مقیاس‌ های کوچک‌ تری از پودر بتن استفاده نموده و عناصر و المان‌ های بسیار جذابی خلق کرد.

مزایای بتن استامپی چیست؟

به کار بردن پودر بتن دکوراتیو دارای مزایای بسیار زیادی می‌ باشد که از آن جمله موارد زیر نام برده می‌ شود.

 • از بتن استامپی می‌ توان در پیاده رو، پارکینگ، حیاط و یا دیگر قسمت‌ ها که تردد در آنجا بالاست استفاده نمود.
 • بتن استامپی ظاهر متنوع و زیبایی را می‌ تواند در انواع مختلف پروژه‌ ها ایجاد کند و قیمت آن نیز مقرون به صرفه می‌ باشد.
 • از بتن استامپی می‌ توان به شکل رنگ آمیزی شده و یا معمولی استفاده کرد.
 • بتن استامپی استحکام، مقاومت و یکپارچگی زیادی دارد و در برابر ضربه، زلزله، تنش‌ های کششی و شرایط جوی مقاومت خوبی خواهد داشت.

معایب بتن منقش

به صورت کلی نمی‌ توان ایراد زیادی برای بتن دکوراتیو برشمرد ولی یکی از ایرادهای مهم آن این است که بتونه دکوراتیو به زیرسازی و اصلاح سطوح، صیقل دادن، سابیدن و همچنین به کار بردن اسیدهای مخصوص نیاز دارد. این نوع بتن هم مانند برخی دیگر از پوشش‌ ها دارای معایبی می‌ باشد که در ادامه آنها را توضیح می‌ دهیم.

 • بتن منقش به کارهای اصلاحی و همچنین اصلاح سطح نیاز دارد.
 • نیاز به صیقل دادن و سابیدن دارد.
 • کاربرد پایین بتن منقش و سختی کار آن برای مکان‌ هایی مانند اتاق خواب و حمام از معایب آن به شمار می‌ آید.

قیمت بتن دکوراتیو

با در نظر گرفتن نوع پروژه و نیاز بتن به مواد افزودنی، قیمت بتن دکوراتیو متغیر می‌ باشد. مهم‌ ترین فاکتوری که در قیمت بتن دکوراتیو مؤثر است مصالح اولیه‌ ای می‌ باشد که در آن به کار می‌ رود مانند سیمان و سنگ. بتن دکوراتیو چیست؟ | مزایا و معایب بتن دکوراتیوچنانچه منظور شما از هزینه بتن دکوراتیو در حقیقت قیمت اجرای آن می‌ باشد باید به مواد متراکم کننده و پر کننده که جهت برطرف کردن حباب‌ ها و به کار بردن مواد پوشش دهنده جهت یکدست نمودن سطح بتن به کار می‌ رود دقت کنید. همچنین مواد لازم جهت اسید شویی و صیقل دادن و در نهایت دستمزد متخصص برای اجرای بتن دکوراتیو باید در نظر گرفته شود.

حتما بخوانید:   اصول ابتدایی در ساخت آلاچیق چوبی | انواع مختلف آلاچیق چوبی

سوالات متداول

هزینه اجرای بتن دکوراتیو چقدر است؟

بخش عمده‌ ای از هزینه‌ های بتن دکوراتیو مربوط به کیفیت زیرسازی و پیاده‌ سازی آن می‌ باشد و متأسفانه عوامل مختلفی در تخمین هزینه‌ های آن مؤثر هستند که از جمله آن می‌ توانیم به کیفیت اجرا رنگ‌ هایی که مورد استفاده قرار می‌ گیرد و هزینه دستمزد اشاره کنیم و به همین خاطر نمی‌ توانیم قیمت دقیق برای آن مشخص نماییم.

آیا اجرای بتن دکوراتیو ساده است؟

روند استفاده از بتن دکوراتیو خیلی پیچیده نیست اما برای آن حتماً باید از نیروی کار آزموده و متخصص استفاده شود تا کار از نظر کیفیت و زیبایی در حد مطلوبی باشد.

بتن دکوراتیو نسبت به موزاییک چه مزیتی دارد؟

اگر بخواهیم بتن دکوراتیو و موزاییک را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که بتن دکوراتیو طول عمر زیادی دارد و همچنین در برابر عوامل محیطی مقاومت خوبی از خود نشان می‌ دهد. موزاییک نسبت به بتن دکوراتیو طول عمر و ماندگاری کمتری دارد و می‌ تواند در برابر فشار مقاومت خود را از دست دهد.

سخن آخر

بتن دکوراتیو و یا بتن تزیینی در حقیقت یکی از مصالح بسیار کاربردی می‌ باشد که باعث افزایش زیبایی در قسمت‌ های مختلف ساخت و ساز می‌ گردد و در عین حال تأثیر منفی روی نحوه و میزان عملکرد سیستم نخواهد گذاشت. بتن دکوراتیو در ساخت پیاده‌ رو، کف سازی خیابان، کناره استخر، فضای داخلی ساختمان، محوطه ویلا و … استفاده می‌ شود. این نوع بتن که به بتن منقش نیز معروف است با قالب‌ های پلاستیکی و یا مهرهای مخصوصی بر روی سطح ایجاد می‌ شود و می‌ تواند زیبایی خاصی به محیط بدهد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بتن دکوراتیو چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بتن دکوراتیو چیست؟ مزایا و معایب بتن دکوراتیو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x