تعمیرات کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی | انواع کولرهای گازی

راهنمای خرید کولر گازی | انواع کولر گازی، انتخاب کولر گازی مناسب

وقتی که هوا گرم می‌شود استفاده از وسایل سرمایشی مانند کولرهای گازی افزایش می یابد. در مناطقی که استفاده از کولرهای آبی جوابگو نیست، باید از کولر های گازی استفاده نمایید. توجه داشته باشید، که قیمت این دستگاه ها بالا است. به همین دلیل باید به نکات مهم در انتخاب کولر گازی توجه داشته باشید، تا مناسب ترین و بهترین گزینه را انتخاب کنید. در این صورت کولر گازی شما چندین سال بدون نیاز به تعمیر و عیب یابی بدون نقص کار خواهد کرد.

انواع کولر گازی

کولرهای گازی که امروزه طراحی و تولید می‌شوند در انواع گوناگون در بازار وجود دارند، که هر فرد باید با توجه به نیاز خود و شرایط آب و هوایی منطقه خود کولر گازی مناسب را انتخاب کند.

کولر پنجره‌ای

کولرهای گازی پنجره‌ای از ابتدایی ترین و ساده ترین مدل های کولر گازی می‌باشند. کولرهای گازی پنجره ای سیستم تک تکه و یکپارچه دارند. درون این دستگاه فن و کمپرسور قرار دارد و نیازی نخواهد بود، که تجهیزات جانبی نصب نمایید. کولر گازی پنجره ای در پنجره نصب می گردد و نصب آن راحت می‌باشد و حتی می توان این نوع از کولرهای گازی را در کانال کولر نیز قرار داد و ظاهر بهتری به آن داد.

برای افرادی که زیاد جابجا می شوند، این نوع از کولر های گازی مناسب تر خواهد بود. چون نیاز به لوله کشی و کانال کشی نخواهد داشت. در زمان خرید کولر گازی باید به سایز آن توجه داشته باشید، که برای سایز کانال یا پنجره شما مناسب باشد. کولر گازی صدای بیشتری دارند. چنانچه به صدا حساس هستید، این نوع از کولر های گازی برای شما مناسب نخواهد بود. مصرف انرژی آن ها نیز بالاتر می باشد.

کولر پنجره‌ای

کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل یک تکه می‌باشد و از لوله خرطومی برای خارج کردن گرمای موتور استفاده می‌کند. نصب کولرهای گازی پرتابل نیاز به ابزار یا وسیله خاصی ندارد و به راحتی با استفاده از چرخ‌هایی که در زیر این دستگاه قرار دارد، می توانید آن را انتقال دهید. این کولر گازی صدای کمتری نسبت به کولرهای پنجره ای دارد. ظرفیت گرمایش و سرمایش کولر گازی پرتابل از کولرهای گازی ثابت کمتر می باشد و هر چقدر که ظرفیت تهویه هوا بیشتر باشد، صدای موتور کولر گازی نیز بیشتر خواهد بود. در مقایسه با اسپیلت ها قدرت تولید هوای خنک کمتر می باشد، ولی برای فضاهای که بیست الی سی متر هستند، مناسب می باشند.

حتما بخوانید:   روش تعویض خازن کولر گازی | نشانه های زمان تعویض خازن کولر گازی

کولر گازی ایستاده

کولرهای گازی ایستاده دو تکه می باشند و به مکان بیشتری نیاز خواهند داشت. پنل داخلی کولر های گازی ایستاده اندازه بزرگی داشته و گوشه‌ای از فضا را اشغال می کند و پنل خارجی نیز بزرگ می‌باشد. قدرت تولید گرمایش، سرمایش و تهویه هوا در کولر گازی های ایستاده زیاد بوده و پرتاب باد آن نیز بیشتر است و برای فضاهایی مانند منزل مناسب و به صرفه نخواهد بود. از کولر های گازی ایستاده برای گرمایش و سرمایش رستوران‌ها، فروشگاه های بزرگ، تالارهای پذیرایی، کافه، بیمارستان و مساجد استفاده می گردد. کولر های ایستاده با اینکه بر روی دیوار نصب نمی‌گردند، قابل حمل نمی باشند.

اسپیلت

اسپیلت ها رایج ترین نوع کولر های گازی می باشند، که دارای دو بخش هستند. یک بخش پنل خارجی است، که بیرون از پنجره، داخل تراس و یا در پشت بام قرار داده می شود و بخش دیگر پنل داخلی می باشد، که درون ساختمان گذاشته می شود.

کولر های گازی اسپیلت به کولر های گازی دوتیکه نیز معروف هستند و با توجه به اینکه صدای بسیار کمی دارند و می توانند هوای خنک مطبوعی را در فضای مورد نظر ایجاد کند، در بین افراد بسیار محبوب شده است.

با توجه به اینکه کولر اسپیلت بر روی دیوار نصب می گردد، فضای کمی را اشغال خواهد کرد. بنابراین اگر فضای مورد نظر شما کوچک است، پیشنهاد می‌شود، که از اسپیلت استفاده کنید، اما باید بدانید، که مدل های کولر گازی اسپیلت نسبت به مدل های پنجره ای و پرتابل قیمت بالاتری دارد. اما مصرف انرژی آن کمتر می باشد. نصب کولرهای گازی اسپیلت حتماً باید توسط متخصص انجام شود. چون این کار به ابزار و مهارت بالایی نیاز خواهد داشت.

کولر گازی

کولر گازی خورشیدی

مانند دیگر وسایل برقی از کولر های گازی می توان به حالت خورشیدی استفاده نمود. در این حالت به پرداخت هزینه زیاد برای برق نیازی نخواهد بود. همچنین در مواقعی که قطعی برق اتفاق می‌افتد، می توانید از انرژی که در باتری ذخیره شده است استفاده نمایید.

راهنمای خرید کولر گازی

با توجه به اینکه کولرهای گازی انواع گوناگونی دارد و هر کدام از آنها قابلیت ها و ویژگی خاصی دارد، باید در زمان خرید کولر گازی به نکات مهم توجه داشته باشید، تا بهترین و مناسب ترین انتخاب را انجام دهید. در غیر این صورت شما از خرید خود پشیمان خواهید شد.

حتما بخوانید:   تعمیر کولر گازی حایر Haier | خدمات تعمیر اسپلیت در محل

ظاهر کولر گازی

توجه به طراحی و ظاهر کولرهای گازی از جمله نکات مهم در هنگام خرید این دستگاه می باشد. وقتی که کولر گازی نصب می‌گردد، پنل آن قابل مشاهده است. اگر پنل کولر گازی مورد نظر زیبا نباشد، دیدن هر روزه آن دلچسب نخواهد بود. بنابراین وقتی که کولر گازی را می‌خرید، باید به ظاهر آن توجه داشته باشید.

هر چقدر که پنل کولر گازی زیبا تر باشد قیمت بیشتری نیز خواهد داشت. امروزه پنل کولر گازی در رنگ ها و شکل های مختلفی تولید شده و به فروش می رسد. با توجه به اینکه عوض کردن این دستگاه فقط به خاطر نداشتن ظاهر مناسب به صرفه نخواهد بود، بنابراین قبل از انجام دادن خرید خود به آن توجه داشته باشید.

قیمت کولر گازی

یکی از عواملی که باید در زمان انتخاب و خرید کولر گازی به آن توجه شود این است، که قیمت دستگاه مورد نظر باید با بودجه شما متناسب باشد. کولر های گازی با قیمت های مختلفی در بازار موجود می باشد و شما می توانید گزینه های زیادی انتخاب نمایید. قیمت کولرهای گازی با برندهای گوناگون از چهار میلیون آغاز می شود. هر چقدر که ویژگی ها، امکانات و قدرت دستگاه بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

متراژ محیط مورد نظر

در زمان انتخاب و خرید کولر گازی باید به متراژ محیط موردنظر و سایز کولر گازی خود توجه داشته باشید و از قدرت کولر خود اطلاعات کافی به دست آورید و از افرادی که در این زمینه تخصص دارند مشورت بگیرید، تا با توجه به فضا و محیط خود دستگاه مناسبی را انتخاب نمایید.

چنانچه کولرگازی موردنظر کوچک‌تر باشد، محیط به خوبی خنک نخواهد شد. اگر بیش از اندازه دستگاه بزرگ باشد، فضا غیرقابل تحمل و بسیار سرد خواهد شد و رطوبت اتاق از بین رفته و فضا خشک خواهد شد و در این حالت مجبور می‌شوید، که کولر گازی را مدام روشن و خاموش نمایید.

ظرفیت خنک کنندگی کولرهای گازی

موتور برخی از کولرهای گازی برای مناطق جغرافیایی ویژه‌ای طراحی و ساخته شده است. برای نمونه برخی از مدل ها فقط برای مناطق مرطوب و گرم مناسب می باشند و قیمت آنها بیشتر است. برای هر کدام از مناطق آب و هوایی ظرفیت خنک کنندگی مشخصی در نظر گرفته می‌شود. همچنین جایی که کولر گازی را در آن نصب می کنید و شرایط ساختمان شما نیز در انتخاب میزان خنک کنندگی دستگاه موثر خواهد بود.

حتما بخوانید:   تعمیر کولرگازی زانتی Zanetti | نمایندگی تعمیرات کولرگازی زانتی

برای اینکه کولر گازی را با توجه به متراژ انتخاب کنید، برای هر متر مربع باید حدود ۴۰۰ الی ۶۰۰ BTU یا همان ظرفیت خنک کنندگی در نظر بگیرید. همچنین باید به مواردی مانند آفتاب گیر بودن محل یا خانه‌ای که می خواهید کولر گازی را در آن نصب کنید، توجه داشته باشید.

حجم فضا مورد نظر را با محاسبه ارتفاع، عرض و طول اتاق باید به دست آورید و به ارتفاع سقف آن توجه داشته باشید.

ارتفاع سقف ساختمان ها در حالت عادی حدود سه متر می باشد. چنانچه سقف محیط مورد نظر شما سقفی بلند تر دارد، باید از اسپیلت هایی که ظرفیت بالاتری دارند استفاده نمایید. تعداد افراد و جمعیتی که در فضای مورد نظر رفت و آمد می‌کنند، نیز از عوامل موثر در انتخاب کولر گازی می باشد.

به نوع اتاق خود توجه کنید و برای هر کدام از اتاق خواب ها، اتاق جلسات و آشپزخانه باید کولر با ظرفیت مناسب انتخاب نمایید.

آب و هوای شما از عوامل بسیار مهم در انتخاب کولر گازی و ظرفیت آن می باشد.

صدای کولر گازی

مزیت مهم کولر گازی اسپیلت این است، که صدای بسیار کمی دارد. بهتر است در زمان انتخاب کولر گازی خود به این نکته توجه داشته باشید، که دستگاهی را انتخاب نمایید، که حداقل صدا را داشته باشد. کولرهای پرتابل و پنجره ای صدای بیشتری دارند و این آزار دهنده خواهد بود. در هنگام انتخاب کولر گازی می توانید از فروشنده اطلاعات لازم در این مورد را بگیرید.

صدای تولید شده از کولر گازی در برخی مواقع طبیعی بوده و به دلیل کارکرد موتور دستگاه می باشد، اما اگر مشکلی برای دستگاه شما به وجود آید، صدای غیر طبیعی از آن خواهید شنید.

در کولرهای گازی سه نوع کمپرسور مورد استفاده قرار می گیرد. کمپرسور اسکرول، کمپرسور روتاری و کمپرسور پیستونی.

در اکثر کولر های گازی کمپرسور های روتاری وجود دارد. این کمپرسور مصرف انرژی و سر و صدای کمتری در مقایسه با کمپرسور های پیستونی دارد و همچنین قیمت آن از کمپرسورهای اسکرال کمتر می‌باشد. کمپرسورهای اسکرول دارای بهترین کارایی می باشند و قیمت آنها کمی بالاتر است.

31

راهنمای خرید کولر گازی | انواع کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای خرید بهترین کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x