تعمیرات کولر گازی

انواع روش های شارژ گاز کولر گازی و علائم کمبود گاز | شارژ گاز کولر

چه زمانی کولر گازی نیاز به شارژ گاز دارد؟ انواع گاز برای کولر گازی

کولرهای گازی برای ایجاد هوایی خنک و تهویه منزل, یک وسیله کاربردی و تخصصی هستند. مدت زمان شارژ گاز کولر به میزان مصرف افراد از آن بستگی دارد. گازهایی که درون این کولرها شارژ می شود، جزء خانواده فریون بوده، ولی از گازهای دیگر مثل R22, R410A, R407A  نیز برای کولرهای گازی استفاده می شود. تنظیم گاز موجود در کولر از یک استاندارد کلی پیروی می کند که در صورت کم شدن گاز و یا تمام شدن آن توانایی خنک کنندگی کولر از بین می رود. بهترین راه حل برای برطرف کردن این مشکل، شارژ کردن گاز کولر است که باید به صورت تخصصی این کار را انجام داد. گازهای کولر دارای چندین مدل هستند که بر اساس عوامل مختلف می توان از آنها استفاده نمود.

مدت زمان شارژ گاز کولر

در مواقعی کولر گازی نیاز به گاز اضافی ندارد که در این صورت کارایی سیستم به درستی صورت خواهد گرفت. زمانی که کولر گاز خود را از دست دهد، توانایی خنک کنندگی خوبی نخواهد داشت. بنابراين کندانسور دستگاه یخ می زند.

برای اطلاع از مدت زمان شارژ گاز کولر لازم است بدانید که معمولا سالی یکبار باید سیستم کولر را سرویس کرد تا از ایجاد مشکل جلوگیری و یا در صورت وجود مشکل آن را برطرف نمود. مدت زمان شارژ گاز کولر به میزان مصرف افراد و رویه استفاده از کولر بستگی دارد.

در مواقعی ممکن است افراد به صورت نادرست از کولر استفاده کنند. در این صورت باید هرچند وقت یکبار اقدام به شارژ کردن گاز نمایند. با سرویس سالانه کولرهای گازی به راحتی می توان از ایجاد مشکلات مختلف برای کولر جلوگیری نمود.

چرا گاز کولر باید توسط افراد متخصص شارژ گردد؟

در صورت کم شدن گاز کولر باید از افرادی که در این زمینه از مهارت و تخصص لازم برخوردار هستند، استفاده کنید. کم شدن گاز کولر به دلیل نشتی گاز اتفاق می افتد که در این مواقع بهتر است از سرویس کار مطمئن برای برطرف کردن این مشکل استفاده نمایید. با کمک گرفتن از افراد متخصص در این زمینه، خیالتان از عدم ایجاد خطر آسوده خاطر خواهد شد.

حتما بخوانید:   دلایل برق دار شدن بدنه کولر گازی چيست؟

شرکت های معتبری در این زمینه در حال فعالیت هستند که توانسته اند بهترین خدمات را در محل به صورت سیار به کاربران خود ارائه دهند. با وجود گازهای متنوع تکنسین های این شرکت بر اساس عوامل لازم بهترین نوع گاز را در کولر شما شارژ می کنند. شارژ کردن گاز کولر باید به صورت استاندارد انجام شود تا خطراتی از این بابت رخ ندهد.

گاز موجود در کولر گازی

یکی از گازهای پرمصرف برای کولرهای گازی گاز فریون است که بر روی مواد شیمیایی سرد کننده یا مبرد به عنوان کلروفلوروکربن قرار می گیرد. فریون به صورت عادی در یک دمای معمولی به صورت گاز بوده ولی در صورت خنک شدن به حالت مایع تبدیل می شود.

فریون گازی بی بو، بی رنگ و غیر اشتعال نیز است. این نوع گاز به عنوان یک خنک کننده در انواع دستگاه ها مثل یخچال و کولر کاربرد گسترده ای دارد. این نوع گاز در کندانسور خارج از فضای منزل، درون کولر به عنوان متراکم کننده اضافه می شود. البته گازهای مختلفی برای شارژ گاز کولر وجود دارد که طبق پیشنهادهای لازم گازی مناسب استفاده می شود.

مدت زمان شارژ گاز کولر

چگونه از کمبود گاز کولر مطلع شویم؟

علائم زیادی برای متوجه شدن کمبود گاز در کولر وجود دارد که با کمی اطلاعات در این زمینه به راحتی می توانید متوجه این مشکل شوید. زمانی که گاز کولر گازی کم شود علائمی همچون یخ زدگی خروجی کولر، کاهش کارایی دستگاه، عدم خنک کردن هوا، افزایش هزینه برق و … رخ می دهد.

زمانی که گاز کولر کاهش پیدا می کند، دلایل زیادی برای این مشکل وجود دارد که یکی از اصلی ترین دلیل کم شدن گاز، نشتی آن است. در صورت کم شدن گاز حتما به علت ایجاد آن توجه کنید. زیرا در صورت نشتی ممکن است خطرات سختی به شما وارد شود. گاز موجود در کولر یک گاز سمی و خطرناک بوده که در صورت آزاد شدن در فضای محیط مسمومیت و خفگی ایجاد می کند.

در مواقعی که با این مشکل روبه رو شده اید به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به برطرف کردن مشکل ننمایید. زیرا در صورت عدم مهارت کافی، خسارت جبران ناپذیری رخ خواهد داد. افرادی که در این زمینه از مهارت و تجربه کافی برخوردار هستند، دستگاه را آب بندی می کنند تا قسمت نشتی را پیدا کنند. بر این اساس بهتر است از افراد متخصص در این راستا کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   تعمیرات گام به گام کولرگازی دوو DAEWOO

در صورتی که نشتی گاز به درستی بررسی نشود، روغن کولر خیلی زود فاسد شده و در طولانی مدت سیستم کلی کولر را با مشکل مواجه می کند.

چگونگی عملکرد کولر گازی

کولر گازی با دریافت هوای گرم محیط داخل، طبق یک فرآیند، تبخیر مایع را انجام داده و هوای خنک در فضا پخش می کند. شاید برای همه سوال باشد تبخیر مایع چیست و یا چگونه انجام می شود؟ گاز فریون موجود در کولر گازی توسط کمپرسور فشرده و گاز مبرد گرمای خود را از دست می دهد و به مایع تبدیل می شود.

این نوع گاز در قسمت لوله های کولر فشرده شده و فشار خود را از دست می دهد که بر این اساس سرما به محیط وارد خواهد شد. گاز فریون با داشتن قابلیت تبدیل مایع به گاز به صورت مکرر بهترین نوع گاز محسوب شده و تا طولانی مدت از تمام شدن گاز و یا فاسد شدن آن جلوگیری می کند.

شارژ گاز کولر به چه روش هایی انجام می شود؟

برای شارژ کردن گاز کولر روش های متعددی وجود دارد که طبق عواملی خاص از بهترین روش استفاده می شود. به صورت کلی سه روش اصلی برای شارژ کردن گاز کولر وجود دارد که شامل گزینه های زیر است:

شارژ کولر وزنی با ترازو

یکی از روش های اصلی و دقیق برای شارژ کردن گاز کولر استفاده از روش وزنی با ترازو است. در این فرآیند با استفاده از ترازوهای مخصوص مقدار گاز لازم را وزن می کنند. این روش زمانی مناسب خواهد بود که در کولر گازی هیچگونه گازی وجود نداشته باشد، که در این صورت با وزن کردن گاز به راحتی می ‌توان آن را شارژ کرد.

در صورت وجود گاز درون کولر استفاده از این روش مناسب نبوده، زیرا شما از مقدار گاز موجود در کولر آگاهی کافی ندارید. برای این که از این روش استفاده کنید بهتر است سیستم را از وجود گاز خالی کرده و سپس از این روش برای شارژ مجدد استفاده نمایید. در این روش باید چندین آیتم را در کنار یکدیگر بررسی کرد تا به نتیجه ای مطلوب دست یابید.

شارژ گاز آمپری

یکی دیگر از روش های موجود برای شارژ کردن گاز کولر متصل کردن دستگاه به آپتومتر است. در این روش، آمپر به افراد نشان می دهد که چه میزانی از گاز باید در سیستم کولر قرار گیرد.

حتما بخوانید:   بهترین مارک کولر گازی ایرانی و خارجی

به صورت کلی لوازم برقی، از استاندارد مصرفی برق و آمپراژ مصرفی برخوردار هستند که کافی است با  کمی مهارت و تجربه از این روش استفاده نمود. در صورتی که گاز درون دستگاه ایده آل باشد، عملکرد و میزان برق ولتاژ از میزان استاندارد افزایش پیدا نمی کند. با بررسی آمپراژ کولر گازی توسط تکنسین های مجرب به راحتی می توان گاز درون دستگاه را شارژ نمود.

شارژ گاز با جدول دمایی

سومین روشی که برای شارژ کردن گاز کولر وجود دارد، استفاده از جدول دمایی است. تکنسین ماهر در این زمینه دمای هوای اطراف داخل و خارج کولر را به دست آورده و سپس با استفاده از جدول گاز مبرد، فشار گاز را در دو طرف بررسی می کند. بعد از بررسی لازم گیج مانوفیلد را به کولر متصل کرده و فشار آن را به حد استاندارد نزدیک می کند.

شارژ کردن گاز کولر در صورت خالی شدن گاز

زمانی که کولر به صورت کامل از گاز خالی شود، یک راه ساده و اساسی برای پیدا کردن علت این مشکل وجود دارد. در این مواقع کافی است شیر سرویس گاز را فشار داده، که در این صورت اگر گازی درون کولر باشد، مقداری به بیرون منتقل می شود که به راحتی گاز را مشاهده خواهید کرد. در غیر این صورت باید از افراد متخصص و سرویس کار کمک بگیرید تا به طور کامل گاز کولر را وکیوم کند و سپس قسمت های مختلف کولر را بررسی تا از نشتی گاز مطلع گردد.

مدت زمان شارژ گاز کولر

نتیجه گیری

کولر گازی به عنوان یک وسیله کاربردی در اکثر ساختمان ها و ارگان ها به کار می رود و در فصل تابستان کارایی بسیار زیادی دارد. خنک کردن محیط توسط کولر یکی از دلایل اصلی برای استفاده از آن است که در صورت مواجه شدن با مشکلاتی همچون کمبود گاز ممکن است کارایی کولر با مشکل روبه رو شود.

مدت زمان شارژ گاز کولر به میزان مصرف افراد در طول شبانه روز از کولر بستگی دارد که در صورت استفاده درست به راحتی می توان از طول عمر بالا آن بهره مند شد. یکی از شرکت های معتبر در زمینه شارژ گاز کولرهای گازی ایبک امداد است که خدمات شارژ گاز را در محل شما انجام می دهد.

31

مدت زمان شارژ گاز کولر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین زمان برای شارز گاز کولر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x