تعمیراتتعمیرات کولر گازی

مشکلات مربوط به دریچه هدایت باد پنل کولر گازی

یکی از اجزای تشکیل دهنده کولر گازی دریچه هدایت باد پنل کولر می باشد که معمولاً زیاد هم به آن توجه نمی کنند ولی گاهی پیش می آید که این دریچه دچار خرابی می شود و در باز و بسته شدن و چرخش مشکل پیدا می‌کند به همین دلیل ما می‌خواهیم در این مقاله از ایبک امداد برای شما در مورد دریچه هدایت باد پنل کولر گازی توضیحاتی را بیان کنیم تا شما بیشتر با این قطعه آشنا شوید با ما همراه باشید.

دریچه هدایت باد پنل کولر گازی چه وظیفه ای دارد؟

راه خروج هوای خنک از کولر گازی، دریچه هدایت باد است. در فصل های گرم سال که ما از کولر گازی به عنوان یکی از اصلی ترین وسایل سرمایشی استفاده می کنیم این سرما از دریچه های هدایت باد خارج می شود و برعکس در فصل های سرد سال که ما از هوای گرم استفاده می کنیم این هوای گرم از دریچه هدایت باد کولر گازی خارج می شود دقت داشته باشید اگر این دریچه وجود نداشت هیچ گاه کولر گازی نمی توانست سرما و گرما را به بیرون هدایت کند.

 

روش تنظیم کردن دریچه هدایت باد

شما می‌توانید به کمک ریموت کنترل، دریچه هدایت باد پنل کولر گازی را تنظیم کنید اگر دریچه شما ثابت است می توانید با فشار دادن دکمه دریچه را به حرکت درآورده و وقتی که دریچه حرکت کرد آن را در جهتی که مورد نظرتان است قرار دهید و دوباره دکمه را فشار داده تا دمپر در موقعیت قرار داده شده ثابت بماند. بعضی از این کولر گازی ها دکمه ای دارند به نام FIX که هر بار ما این دکمه را فشار می دهیم دریچه هدایت باد پنل کولر گازی مقداری حرکت کرده و دوباره ثابت می شود بعضی از مدلهای کولر گازی هستند که دمپر به کمک دکمه Swing تنظیم می شود این دکمه می تواند بادی را که خارج می شود در جهت عرضی تنظیم کند.

حتما بخوانید:   3 اقدام ضروری هنگام گیر کردن در آسانسور

نکاتی مهم در مورد تنظیم کردن دریچه هدایت باد پنل کولر گازی

دریچه هدایت باد پنل کولر گازی

وقتی که شما متوجه می شوید کدام قسمت از محیط منزل شما به سرمای بیشتر نیازمند است آن هنگام می توانید دریچه هدایت باد پنل کولر گازی را به آن طرف که مورد نیاز است تنظیم کنید. در مرحله اول باید این مورد را مشخص کنید که می خواهید باد ثابت بماند یا اینکه در همه جای محیط به طور کامل بچرخد؟ مثلاً در محیطی که کاغذ روی میز وجود دارد باد باعث پخش شدن کاغذها می شود پس نباید دریچه را در آن مکان خیلی پایین تنظیم کنید برای اینکه دریچه هدایت باد پنل کولر گازی را تنظیم کنید به دو نکته باید توجه کنید نکته اول اینکه هوای سرد همیشه به طرف پایین آمده و هوای گرم هم همیشه به طرف بالا می رود پس تنظیم کردن دمپر در روزهای سرد و گرم با یکدیگر فرق می کند در فصل گرما شما باید دریچه ها را به طرف بالا تنظیم کنید تا هم باد به طور مستقیم باعث اذیت و آزار شما نشود و هم  اینکه هوای سرد خود به خود به طرف پایین خواهد آمد و هوای محیط را خنک می کند .

البته موردی را که برای شما گفتیم در فصل های سرد سال کاملاً برعکس است اگر دریچه را بالا تنظیم کنید هوای گرم به سختی می تواند به پایین بیاید و در نتیجه کولر برای گرم کردن محیط، مدت بیشتری باید کار کند زمانی که شما دریچه را به طرف پایین تنظیم می کنید هوای گرم به طرف پایین آمده و بعد از اینکه محیط گرم شد هوای گرم خود به خود به طرف بالا می رود و این باعث می شود که شما مجبور نباشید تا کولر را روی دمای کمتر بگذارید و نیازی هم به گرمی بیش از حد نخواهد بود.

چرا دریچه کولرگازی بسته نمی شود؟

دریچه هدایت باد پنل کولر گازی

 

یکی از متداول ترین مشکلاتی که احتمال دارد برای کولر گازی شما به وجود بیاید این است که دریچه هدایت باد بسته نمی شود عوامل مختلفی می تواند باعث به وجود آمدن این مشکل شود که ما در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت:

۱- جسم خارجی در دریچه گیر کرده باشد

امکان دارد درون دریچه کولر گازی شما یک جسم خارجی گیر کرده باشد وجود حتی یک جسم خارجی کوچک هم مانع از بسته شدن دریچه خواهد شد پس اگر با این مشکل روبرو شدید قبل از هر اقدامی بهتر است که دریچه کولر را کاملاً بررسی کنید و اطمینان پیدا کنید که جسمی درون دریچه گیر نکرده است.

۲- خرابی ریموت دلیل بسته نشدن دریچه هدایت باد کولر گازی

گاهی شما چند بار تلاش می کنید تا به کمک ریموت، کولر گازی خود را خاموش کنید ولی متوجه خواهید شد که دریچه هدایت باد پنل کولر گازی شما به هیچ وجه بسته نمی شود احتمال دارد که ریموت شما خراب شده باشد و دستوراتی که به ریموت می دهید به کولر منتقل نشود و این باعث بسته نشدن دریچه هدایت باد پنل کولر گازی خواهد شد.

حتما بخوانید:   شناخت آبسردکن ایستکول و نحوه استفاده از آن
۳-مشکلات داخلی دلیل بسته نشدن دریچه باد کولر گازی

همانطور که می دانید کولرگازی از حساسیت زیادی برخوردار است اجزای مکانیکی که در داخل کولر گازی وجود دارند بسیار گسترده می باشند و همیشه احتمال دارد که یکی از این اجزا آسیب ببیند اگر شما احساس کردید که دلیل بسته نشدن دریچه هدایت باد می تواند به دلیل اجزای داخلی کولر باشد حتماً باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا دستگاه شما را به طور کامل بررسی کند و آن را عیب یابی کرده و عیب را برطرف کند و اگر خودتان در این زمینه مهارتی  ندارید به هیچ وجه اقدام به تعمیر این مشکل نکنید زیرا باعث آسیب دیدگی در قسمت‌های دیگر کولر گاز خواهید شد.

۴- شکستن پایه دریچه کولر گازی

گاهی احتمال دارد پایه دریچه کولر دچار شکستگی شود و این شکستگی مانع از بسته شدن دریچه هدایت باد خواهد شد دقت داشته باشید که در بیشتر موارد اگر پایه دریچه کولر بشکند دلیل آن سوختن موتور دریچه می باشد اگر با این مشکل روبرو شدید حتماً به تعمیرکار مراجعه کنید.

۵- خراب شدن برد کولر گازی

اگر مواردی را که برای شما بیان کردیم بررسی کردید و هیچ کدام دلیل بروز این مشکل نبود احتمال دارد که برد دستگاه شما خراب شده و یا سوخته باشد در اینصورت باید برد توسط یک شخص متخصص تعمیر و یا تعویض شود.

۶- قطع شدن سیم موتور دریچه کولر گازی

موتور دمپر وظیفه دارد دریچه هدایت باد را به طرف بالا، پایین و چپ و راست بچرخاند اگر موتور دمپر دچار خرابی شود باعث می شود که دریچه کولر بسته نشود. دقت داشته باشید اگر به هر دلیلی موتور دمپر دچار آسیب دیدگی شود و یا اینکه بسوزد و یا اینکه سیم های آن اتصالی کنند به هیچ وجه امکان بسته شدن دریچه وجود ندارد حتی اگر برد سالم باشد. پس توصیه می کنیم در صورت بروز این مشکل حتماً موتور دمپر را بررسی کنید و برای بررسی کردن این قطعه حتماً از متخصص کمک بگیرید.

دلایل باز نشدن دریچه هدایت باد کولر گازی

امکان دارد به دلایل مختلف دریچه هدایت باد پنل کولر گازی شما باز نشود ما می خواهیم در ادامه مطالب دلایل بروز این مشکل را بررسی کنیم:

حتما بخوانید:   ارور یخچال فریزر بوش BOCSH

۱- یکی از دلایلی که می تواند باعث باز نشدن دریچه هدایت باد شود به وجود آمدن مشکل در دستگاه می باشد امکان دارد دستگاه در حالت بسته قرار گرفته باشد این باعث اختلال در عملکرد کولر گازی می شود.

۲- اگر دریچه هدایت باد از نظر فیزیکی اشکال پیدا کرده باشد باعث بروز این مشکل خواهد شد برای برطرف کردن این مشکل بهتر است که از متخصص کمک بگیرید.

۳- اگر دریچه کاملاً باز نمی شود باید در مرحله اول از دکمه Swing استفاده کنید و تنظیمات را کاملاً تغییر دهید شما به کمک این دکمه خواهید توانست که دریچه ها را به حالت متحرک و یا حتی ثابت در بیاورید و حتی زاویه حرکت دمپر را هم می توانید تنظیم کنید.

۴- اگر کولر گازی شما در حالت گرمایش تنظیم شده است و متوجه شدید که دریچه در ابتدای روشن کردن، باز نمی شود باید بگوییم که این یک امر طبیعی می باشد و کولر شما در حالت پیش گرمایش قرار گرفته است به این دلیل دمپر باز نخواهد شد و دستگاه هم گرما دهی را شروع نکرده است.

۵- اگر شما از کولر گازی خود در حالت گرمایش استفاده می‌کنید و متوجه شدید که در زمان گرما دهی کار دستگاه متوقف می شود و دریچه هدایت باد پنل کولر گازی کاملاً بسته نشده است، می‌تواند به دلیل ایراد در دیفراست و عملیات یخ زدایی باشد.

۶- اگر بعد از اینکه دستگاه خود را خاموش کردید متوجه شدید که دریچه هدایت باد کاملا بسته نشده و در حالت نیمه باز قرار دارد و فن هم کار خود را ادامه می دهد این بدین معنی می باشد که عملیات تمیز کنندگی خودکار کولر در حال انجام شدن است بعد از اینکه این تمیزکاری تمام شد دریچه به طور خودکار بسته خواهد شد و فن هم خاموش می شود پس نگران نباشید.

سخن آخر

کولر گازی یکی از وسایل پرمصرف در منازل می باشد که معمولاً هم در زمستان و هم در تابستان مورد استفاده قرار می گیرد و اگر کارکرد آن مختل شود با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما مشکل دریچه هدایت باد پنل کولر گازی را به طور کامل توضیح دادیم اگر با راهنمایی های ما موفق به عیب یابی و حل مشکل نشدید حتماً برای تعمیر کولر گازی خود از متخصص کمک بگیرید و از دستکاری کردن کولر گازی جداً خودداری کنید زیرا احتمال دارد باعث خرابی های بیشتر در کولر گازی خود شوید.

اشکال های مربوط به دریچه هدایت باد پنل کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل باز نشدن دریچه هدایت باد کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا