لوازم خانگی

عیب‌یابی و تعمیر هواپز| معرفی هواپز و مشکلات آن

عیب‌یابی و تعمیر هواپز|معرفی هواپز و مشکلات آن، استفاده صحیح از هواپز، مزایای هواپز

امروزه با فناوری ها و تکنولوژی های جدید دنیا، برای افراد شرایطی فراهم شده است، که در محل کار و محل زندگی خود از وسایل بسیار پیشرفته استفاده کنند. لوازم خانگی برای افراد شرایط زندگی ساده و راحت را فراهم می کند‌. از لوازم بسیار مفید و کاربردی هواپز می‌باشد، که مواد غذایی مختلف را با استفاده از حرارت می پزد. استفاده کردن از هواپز جایگزین مناسبی برای سرخ کردن مواد غذایی می باشد و موجب می شود، که از غذای سالم بهره مند شوید.

عملکرد هواپز اینگونه است، که حرارت و نوری که ایجاد می شود، تا عمق موادغذایی نفوذ می کند و موجب می گردد، که خوراکی ها به صورت آبدار و نرم پخته شوند. استفاده کردن از وسایل برقی مثل هواپز مشکلات و مسائلی را نیز به همراه خواهد داشت. در این مقاله نحوه عیب یابی کردن و تعمیر هواپز را توضیح خواهیم داد.

عیب‌یابی و تعمیر هواپز

امروزه از هواپز افراد زیادی استفاده می‌کنند. این دستگاه جایگزین مناسبی برای سرخ کن ها می‌باشد. هواپز به وسیله امواج نوری درون محفظه گرمای بسیار زیادی ایجاد نموده و این گرما با فن به گردش درمی آید و موجب برشته شدن و پخته شدن مواد غذایی می گردد. اگر در حین استفاده از هواپز به نحوه استفاده اصولی و نکات ایمنی آن توجه داشته باشید، خرابی کمتری در این دستگاه رخ خواهد داد. البته دلایل دیگری نیز موجب می شود، که عملکرد هواپز مختل شود. در ادامه هرکدام از مشکلاتی که امکان دارد هواپز با آن مواجه شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هواپز

خرابی فن هواپز

در برخی مواقع امکان دارد، که هواپز شما روشن شود، ولی فن دستگاه کار نکند. احتمالاً در این مواقع فن هواپز شما سوخته است. در برخی مواقع امکان دارد، که گیرپاژ کرده و موجب بروز این مشکل در هواپز شود.

دیگر از نشانه های خراب بودن فن هواپز این است، که وقتی هواپز کار می کند، گرما و حرارت درون دستگاه جریان پیدا نخواهد کرد و در نتیجه مواد غذایی به صورت صحیح پخته نخواهند شد. در این صورت احتمالاً فن هواپز شما دچار ایراد و مشکل شده است.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیر بخارشوی پاناسونیک Panasonic

برای این که بتوانید علت خرابی فن در هواپز را تشخیص دهید باید با اجزای مختلف هواپز و نحوه عملکرد آنها آشنا باشید و تجربه کافی و مهارت را در این زمینه داشته باشید. همچنین عوض کردن قطعه های مختلف هواپز اصولی دارد، که در صورت رعایت نشدن امکان دارد، که به هواپز آسیب های جبران ناپذیری وارد گردد.

تایمر هواپز سوخته است

وقتی که مواد غذایی را درون هواپز قرار می دهید و درب دستگاه را به صورت کامل می بندید، باید تایمر آن را تنظیم نمایید. تایمر دستگاه هواپز پس از تمام شدن زمانی که شما وارد نمودید، دستگاه را خاموش خواهد کرد و چنانچه این قطعه بسوزد، استفاده کردن از دستگاه هواپز غیر ممکن خواهد بود.

پیش از اینکه اقدامی انجام دهید، باید از سوخته بودن تایمر هواپز اطمینان حاصل کنید. احتمال دارد، که تایمر دستگاه به دلیل بسته نشدن خوب درب دستگاه کار نکرده باشد و یا ایراد از تایمر هواپز نباشد. ممکن است، که اتصالات هواپز دچار مشکل و ایرادی شده باشد و به تایمر هواپز برق نرسد. بنابراین باید در ابتدا به وسیله فازمتر این موارد را بررسی نمایید و چیزی را جا نگذارید. تعمیر کردن تایمر هواپز هزینه‌ای بیشتر از تعویض آن خواهد داشت.

روشن و خاموش شدن چراغ هواپز

وقتی که دستگاه هواپز کار را آغاز می کند، چراغ آن روشن خواهد شد و این نشان دهنده تولید حرارت و جریان داشتن گرما درون هواپز می باشد. وقتی که چراغ هواپز خاموش می‌شود دلیل آن به تنظیمات سنسور های داخل هواپز مربوط خواهد بود. خاموش و روشن شدن چراغ هواپز طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد و نشان دهنده عملکرد سریع تر و بهتر هواپز نسبت به ماکروفر ها و فرها می باشد.

هواپز

لامپ پخت هواپز روشن نمی‌شود

حرارت داخل دستگاه هواپز توسط لامپ پخت این دستگاه ایجاد می‌شود. چنانچه هواپز شما آغاز به کار می‌کند و فن آن نیز بصورت صحیح کار می‌کند ولی لامپ پخت هواپز روشن نمی گردد، احتمالاً لامپ پخت سوخته است. به وسیله مولتی متر دیجیتالی المنت دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید. اگر لامپ یا همان المنت پخت ایراد و مشکلی نداشته باشد، مقاومت سی تا چهل اهم را نشان خواهند داد و در صورتی که لامپ پخت خراب شده است و دچار سوختگی شده باشد، باید آنها را عوض کنید.

نحوه استفاده از هواپز

 1. وقتی که می‌خواهید از هواپز خود برای اولین بار استفاده کنید، باید سینی آن را به خوبی تمیز نمایید.
 2. برای اینکه بتوانید درب هواپز را باز کنید، دکمه ای در کنار درب قرار دارد، که باید آن را فشار دهید.
 3. وقتی که هواپز را خشک کردید، سینی دستگاه را با استفاده از روغن کمی چرب نمایید، تا مواد غذایی به آن نچسبد.
 4. اگر می‌خواهید مواد غذایی خود را به صورت رژیمی پخت کنید، باید سینی را در بالاترین طبقه بگذارید.
 5. اگر می‌خواهید مواد غذایی را به صورت بخارپز درست کنید، روی ظرف باید فویل بکشید و داخل ظرف هواپز آب بریزید.
 6. وقتی که مواد غذایی را درون ظرف قرار می‌دهید درب دستگاه خود را بسته و آن را قفل نمایید، تا انرژی و گرما هدر نرود.
 7. نوبت به تنظیم کردن دمای هواپز می رسد. با توجه به مواد غذایی که قصد پخت آنها را دارید، باید حرارت مناسب و دمای لازم را تنظیم نمایید.
 8. به صورت کلی پیشنهاد می گردد، که مواد غذایی با حرارت کمتر و در مدت زمان مناسب پخته شوند.
حتما بخوانید:   نحوه جرم گیری بخارشو|آموزش رسوب گیری بخارشو

نکات مهم در استفاده از هواپز

 1. قبل از اینکه مواد غذایی را درون هواپز قرار دهید بهتر است، که سینی دستگاه خود را چرب نمایید، تا این مواد به سینی دستگاه شما نچسبند و مواد غذایی به راحتی از آن جدا شوند.
 2. از نکات مهم در مورد استفاده از هواپز این می باشد، که به جای اینکه دمای هوا پز را بالا ببرید، مدت زمان پخت آن را بیشتر کنید، تا مواد غذایی به صورت کامل پخته شوند.
 3. اگر روی مواد غذایی مثل ماهی و مرغ کمی روغن بزنید، سطوح آنها طلایی و برشته خواهد شد.
 4. بهتر است، که در کنار مواد غذایی از سبزیجات استفاده کنید. برای اینکه مواد غذایی کالری کمتری داشته باشند، پیشنهاد می گردد، که آنها را در طبقات بالاتر قرار دهید. چون این کار موجب می‌شود، که روغن موجود در آنها بر روی سینی بریزد.
 5. وقتی که پختن مواد غذایی درون هواپز به پایان می رسد باید سرپوش هواپز را بردارید. دقت داشته باشید، که سرپوش هواپز در این وضعیت بسیار داغ است و نباید آن را بر روی سطوحی که احتمال ذوب شدن و سوختن آنها وجود دارد بگذارید.
 6. تمیز کردن سرپوش هواساز با استفاده از پارچه مرطوب باید انجام شود و دقت داشته باشید، که این سرپوش را به هیچ عنوان نمی‌توانید بشویید.
 7. برای پختن مواد غذایی گوناگون در هواپز دمای این دستگاه بهتر است، که ده درجه کمتر از دمای فر باشد. برای نمونه اگر پختن مرغ درون فر با دمای صد و هشتاد درجه انجام می شود بهتر است، که این دما را در هواپز بر روی صد و هفتاد درجه تنظیم نمایید.
حتما بخوانید:   چگونه تیغه چرخ گوشت خود را تیز نماییم

هواپز

پخت غذا درون هواپز بدون روغن و آب

از ویژگی های مهم هواپز این است، که می توانید مواد غذایی را درون این دستگاه بدون آب و روغن بپزید. حرارتی که درون این دستگاه ایجاد می شود به اندازه‌ای زیاد است، که قادر خواهد بود مواد غذایی را بدون آب یا روغن به خوبی بپزد. البته برخی از افراد برای اینکه غذاهای آنها خوشمزه تر باشد روغن به آن اضافه می کنند، اما این قابلیت هواپز موجب می گردد، که غذا طعم خوبی داشته باشد و بتوانید مواد غذایی را به صورت رژیمی و سالم تهیه نمایید.

گرمای یکنواخت و بالایی که درون هواپز در جریان می باشد، سطوح غذاهای مختلف را برشته می کند و داخل آنها را به صورت کامل می پزد. پخت مواد غذایی درون هواپز به صورت آبدار و نرم می باشد. عملکرد هواپز تقریباً مشابه فر است، اما کیفیت مواد غذایی که درون دستگاه هواپز پخت می گردد از مواد غذایی که درون فر پخت می گردد، بهتر است. مواد غذایی که درون دستگاه هواپز پخته می شود برخلاف مواد غذایی که درون فر پخته می‌شود نرم بوده و خشک نیست.

پخت مواد غذایی درون دستگاه هواپز بسیار راحت بوده و لذت بخش است. شما می توانید انواع غذاها را درون این دستگاه درست کنید فقط باید مواد غذایی خود را به قطعه های کوچک تر برش بزنید و بر روی سینی دستگاه خود بچینید و درب دستگاه خود را بسته و برروی درجه مناسب، آن را تنظیم نمایید. پس از چند دقیقه مواد غذایی شما آماده می شود. برای اینکه بتوانید از دستگاه هواپز خود استفاده بهینه تری داشته باشید، باید دفترچه راهنمای آن را با دقت مطالعه کنید.

سخن تکمیلی

اگر از دستگاه هواپز به صورت صحیح و اصولی استفاده نکنید امکان دارد، که با ایرادات و خرابی هایی مواجه شود. در این صورت بهتر است، که دستگاه شما توسط افراد متخصص در این زمینه مورد بررسی قرار بگیرد، تا هواپز شما آسیب های بیشتری نبیند. برای اینکه در استفاده از دستگاه هواپز خود تسلط کافی داشته باشید، باید چند بار از این دستگاه استفاده نمایید.

98989

31

عیب‌یابی و تعمیر هواپز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

استفاده صحیح و اصولی از هواپز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا