خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

انواع لوله های فاضلاب و اتصالات لوله کشی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

لوله ها و اتصالات آب و همچنین فاضلاب اصلی ترین و مهمترین محصولات صنعتی ساختمان می باشند که برای خرید و انتخاب آنها باید بسیار دقت کنید. به دلیل همین اهمیت زیاد، می خواهیم در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع لوله های فاضلاب و همچنین انواع اتصالات لوله کشی فاضلاب و انتخاب نوع لوله و جنس لوله آشنا کنیم.

انواع لوله های فاضلاب

لوله های فاضلاب دارای جنس مقاومی می باشند که هر کدام از لوله ها برای موارد و همچنین موقعیت خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های پرکاربرد انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

 • لوله pvc
 • لوله پلیکا یا لوله upvc
 • لوله پلی اتیلن
 • لوله فاضلاب سایلنت از جنس upvc، pvc و….

لوله های PVC

لوله ی PVC یا Polyvinyl chloride pipe جزو پرکاربردترین و معروفترین لوله های فاضلاب در بازار می باشند. قبل از اینکه لوله های PVC وارد بازار شوند از لوله های گالوانیزه، فلزی و… استفاده می کردند که این لوله ها دارای نقطه ضعف های زیادی بود البته لوله های PVC هم بدون نقص نبوده و عیب هایی دارند ولی بطور کلی بیشتر عیب های لوله های قدیمی در آنها برطرف شده است.

رنگ لوله های PVC اکثراً سفید می باشد این لوله ها در سایزهای متفاوتی تولید می‌شوند و همین تنوع اندازه و سایز باعث شده که جزو پرکاربردترین لوله های فاضلاب محسوب شود. تقریباً می توان گفت که دو سوم لوله های فاضلاب و همچنین اتصالات لوله کشی فاضلاب را لوله pvc تشکیل می دهند.

یکی از مواردی که باعث محبوبیت این لوله ها می شود خواص مکانیکی و شیمیایی این لوله ها است که در ادامه می خواهیم شما را با مزایای آن آشنا کنیم:

مزایای لوله pvc

مزایای لوله های pvc عبارتند از:

 • این لوله ها از وزن پایینی برخوردار هستند.
 • دارای انعطاف پذیری زیادی می باشند.
 • لوله های pvc دوام بالایی دارند.
 • این لوله ها در برابر بازها و اسیدها مقاوم می باشند.
 • می توان آب پرفشار را از این لوله ها عبور داد.
 • همچنین این لوله ها دارای قیمت مناسبی هستند.
حتما بخوانید:   روش استفاده از انبر فاضلاب و حل مشکل سقوط اشیاء در توالت

لوله های فاضلاب

معایب لوله Pvc

لوله های Pvc در کنار مزایای بسیار زیادی که دارند، دارای معایبی هم می باشند که عبارتند از:

 • لوله PVC در هنگام تماس زیاد با آب گرم، دچار خوردگی خواهد شد.
 • این لوله ها در صورتی که در زیر زمین قرار بگیرند دچار خرابی می شوند.
 • در هنگام تابش پرتو ماورای بنفش شکسته می شوند.

لوله های پلیکا

لوله پلیکا یا همان لوله UPVC تقریباً می توان گفت یکی از پرکاربردترین لوله های فاضلاب می باشند و نمونه بروز شده همان لوله های pvc هستند. رنگ آنها معمولاً خاکستری است. این لوله ها برای بار اول با برند پلیکا به بازار ایران وارد شدند و به همین دلیل به آنها پلیکا می گویند.

لوله های پلیکا با لوله های Pvc شباهت زیادی دارند فقط در یک مورد با آنها تفاوت دارند، لوله pvc از  BPA  و همچنین فتالات درست می شود که باعث انعطاف پذیری زیاد آنها می شود. یکی از عواملی که باعث می شود افراد به جای لوله پلیکا از لوله های Pvc استفاده کنند بالا بودن قیمت این لوله ها می باشد.

لوله های فاضلاب پلی اتیلن

یکی دیگر از انواع لوله های فاضلاب، لوله های پلی اتیلن می باشند. مدت زیادی است که از لوله پلی اتیلن در سیستم های فاضلاب ساختمان های تجاری و مسکونی استفاده می کنند ولی بیشتر مواقع از لوله های پلی اتیلن برای فاضلاب های شهری استفاده می شود. این لوله ها دارای مقاومت زیادی بوده و طول عمر آن هم بسیار زیاد است.

لوله هایی که از این جنس ساخته می شوند خواص زیادی دارند یکی از ویژگی‌های خاص این لوله ها وزن سبک و همچنین قیمت مناسب آن می باشد. یکی از روش های اتصال لوله های پلی اتیلن اتصال های حرارتی می باشد و این لوله ها نیازی به اتصالاتی مثل سه راهی و زانویی و غیره ندارند.

این ویژگی منحصر به فرد باعث می شود که از این لوله ها در بیشتر موارد استفاده شود. در ادامه می خواهیم شما را با مزایای لوله های پلی اتیلن آشنا کنیم.

مزایای لوله های پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن دارای مزایای زیادی می باشد که عبارتند از:

 • لوله های پلی اتیلن اتصال حرارتی بالایی دارند.
 • در جریان های پرفشار می توان از لوله های پلی اتیلن استفاده کرد.
 • این لوله ها وزن کمی داشته و به راحتی می‌توان آنها را نصب کرد.
 • لوله های پلی اتیلن به دلیل وزن کم به راحتی نصب می شوند.
 • در اثر گذشت زمان لوله های پلی اتیلن شکننده و ترد نمی شوند.
 • لوله های پلی اتیلن دارای قیمت بالایی هستند و به همین دلیل برای دستگاه های فاضلاب شهری از این لوله ها بیشتر استفاده می شود.
حتما بخوانید:   برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی چکار کنیم

لوله فاضلاب پوشفیت

لوله های فاضلاب پوشفیت یکی از انواع نسل های جدید لوله های فاضلاب می باشند که نصب و راه اندازی بسیار راحتی دارند. این لوله ها از مزایای زیادی برخوردارند و به همین دلیل افراد برای ساختمان سازی از آن استفاده می‌کنند. نصب ساده این لوله ها باعث می شود سرعت نصب در کار بالا رود و حتی اشخاص کم تجربه هم می‌توانند به راحتی لوله ها را نصب کنند.

لوله های پوشفیت دارای سوکت یک طرفه می باشند و لوله بعدی هم در داخل این سوکت قرار می‌گیرد و داخل آن چفت می شود. این سوکت ها می توانند به راحتی جلوی تمام نشتی ها را بگیرند و برای اتصال به لوله هم، نیازی به زانویی و سه راهی و… نیست.

در ادامه می خواهیم شما را با مزایای لوله فاضلابی پوشفیت آشنا کنیم.

مزایای لوله فاضلاب پوشفیت

لوله فاضلاب پوشفیت دارای مزایای بسیار زیادی می باشند و از محبوبیت زیادی هم برخوردارند. مزایای این لوله ها عبارتند از:

 • دارای سرعت نصب بالایی می باشد.
 • مقاومت بالایی در برابر مواد اسیدی و شیمیایی  دارد.
 • در این لوله ها خطر نشت آب بسیار کم است.
 • به خشک بودن لوله نیازی نیست.
 • از مواد اولیه متفاوتی ساخته شده اند.
 • تنوع سایز زیادی دارند.
 • دارایی مقاومت زیادی نسبت به تنش و ضربه می باشند.
 • به راحتی می توان آنها را در کنار سایر لوله ها نصب و استفاده کرد.

لوله های فاضلاب چدنی

امروزه استفاده از لوله های فاضلاب چدنی بسیار رایج است این لوله ها عیب بزرگی دارند و آن وزن زیاد لوله ها می باشد. مشکل دیگر این لوله ها این است که ساختار شکننده داشته و در برابر زلزله هم مقاومت ندارند. مشکل دیگر لوله های فاضلاب چدنی این است که بدلیل شیار در روی لوله ها، باعث می شوند لوله دچار انسداد و رسوب گرفتگی شود.

لوله های گالوانیزه

به این لوله ها، لوله های آهنی سفید هم می گویند که یکی از انواع لوله های فاضلاب می باشند و کاربردهای بسیار زیادی هم در سیستم تأسیسات آب و فاضلاب ساختمان ها دارد. یعنی روکشی از جنس فلز روی آن قرار می دهند این روکش مقاومت لوله را در برابر اسید افزایش می دهد. به همین دلیل تقریباً می‌توان گفت برای سیستم فاضلاب خانگی انتخاب خوبی می باشد.

حتما بخوانید:   باز کردن لوله فاضلاب با جوش شیرین

لوله پلی پروپیلن

یکی دیگر از انواع لوله های فاضلاب لوله پلی پروپلین می باشد رنگ این لوله سفید و سبز بوده به همین دلیل به این لوله اتصالات لوله سبز می گویند. اتصال این لوله از راه ذوب موضعی انجام می‌شود. این لوله در برابر فشار مقاومت زیادی دارد و به راحتی می‌تواند دمای آن را هم تحمل کند.

لوله کاروگیت

این لوله استحکام زیادی داشته و دوجداره می باشد. به دلیل سطح صاف و صیقلی خود، فاضلاب می تواند به راحتی از آن عبور کند. سطح بیرونی این لوله موج دار است و به همین دلیل مقاومت زیادی در مقابل فشار دارد.

لوله کاروگیت از جنس پلی اتیلن می باشد و تفاوت آن با لوله های پلی اتیلن هم در نوع طراحی آن است.

لوله بتنی

یکی دیگر از انواع لوله های فاضلاب لوله های بتنی می باشد این لوله ها از ویژگی‌های زیادی برخوردارند که یکی از آنها مقاومت و دوام آنها و همچنین مقرون به صرفه بودن این لوله ها می باشد. این لوله ها با محیط سازگار بوده و به دلیل غیر قابل اشتعال بودن دارای طرفداران خاصی است.

لوله های سفالی

لوله های سفالی با محیط سازگار بوده و به اندازه لوله پلاستیکی هم محکم است ولی مشکلی که این لوله ها دارند این است که احتمال دارد به دلیل فشار فاضلاب و یا مشکلات آب و هوایی، ترک  می خورد در این صورت است که باید این لوله ها را تعویض کنید. لوله های سفالی با لایه های از بتن پوشیده شده‌اند تا استحکام و دوام بیشتری داشته باشد.

لوله های فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با انواع لوله های فاضلاب و همچنین اتصالات لوله کشی به طور کامل آشنا کردیم. لوله های فاضلاب جنس مقاومی دارند که از هر کدام از آنها برای شرایط خاصی استفاده می شود که در این مقاله انواع پر کاربرد ترین آنها را برایتان توضیح دادیم تا در صورت نیاز بتوانید گزینه مناسب را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع لوله های فاضلاب و اتصالات لوله کشی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مزایای لوله فاضلاب پوشفیت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x