آموزش

تعریف و کاربرد هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه چیست؟

تعریف و کاربرد هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه چیست؟|ضد عفونی کردن با هیدروژن پراکسید

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید یک ماده شیمیایی می باشد، که یک اکسیژن اضافه نسبت به آب دارد. در بخش‌های پزشکی، صنعت و خانگی آب اکسیژنه کاربرد زیادی دارد.

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید چیست؟

آب اکسیژنه در بازار برای مصارف مختلف و با غلظت های متفاوت وجود دارد. رایج‌ترین غلظت های آب اکسیژنه موجود در بازار آب اکسیژنه سی درصد، دوازده درصد و سه درصد می باشد، که در پزشکی و همچنین برای ضدعفونی کردن مورد استفاده قرار می گیرند. آب اکسیژنه با غلظت های پنجاه درصد، سی و پنج درصد، نود درصد و هفتاد درصد برای مصارف کشاورزی و صنعتی تولید می گردد. آب اکسیژنه وقتی که در مجاورت هوا قرار می گیرد، تبخیر شده و به اکسیژن و آب تجزیه می گردد. تجزیه آب اکسیژنه در گرما و نور با سرعت بیشتری اتفاق خواهد افتاد. آب اکسیژنه غیر قابل اشتعال می‌باشد، ولی اکسید شدن را سرعت می بخشد. به همین دلیل برای اینکه مواد آلی را تجزیه کنند و در نتیجه برای ضدعفونی نمودن مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروژن پراکسید خالص بی بو، بی رنگ بوده و مزه تلخی دارد. در داروخانه ها این ماده با غلظت سه درصد موجود می باشد.

کاربرد آب اکسیژنه

آب اکسیژنه در منازل و مصارف دیگر کاربرد زیادی دارد. در پزشکی، کشاورزی، صنعتی و همچنین برای مصارفی مانند ضدعفونی کردن و نظافت های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع گوناگون آب اکسیژنه و کاربردهای آن را در ادامه به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

هیدروژن پراکسید برای مصارف کشاورزی

از جمله کاربردهای رایج و مهم آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید مصرف در کشاورزی می باشد. اگر از آب اکسیژنه به مقدار مناسب استفاده شود، برای گیاهان فایده های زیادی خواهد داشت، که می توان به نابود کردن عفونت های قارچی گیاهان، نابود کردن امراض و آفات و درمان کردن ریشه پوسیده اشاره کرد. آب اکسیژنه همچنین می‌تواند به رشد گیاهان کمک زیادی کند. با توجه به اینکه مواد آلی مضر را از بین می برد، می تواند به بالاتر رفتن عمر گیاه نیز کمک کند.

حتما بخوانید:   علائم خراب شدن گوشت در یخچال فریزر|نشانه‌های گوشت فاسد

هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید در صنعت پزشکی

یکی از کاربردهای بسیار مهم آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید ضدعفونی کردن آن می باشد، که این ضد عفونی برای نابود کردن عفونت قارچی گیاه می‌‌تواند باشد یا می تواند برای مصارف خانگی یا صنعت پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد. ضدعفونی کردن جراحات و زخم ها با استفاده از مقداری پنبه و کمی آب اکسیژنه انجام می شود. از دیگر کاربردهای پزشکی آب اکسیژنه می توان به درمان کردن برخی از لکه های پوستی اشاره نمود. برای سفید کردن دندان و درمان قارچ پوستی نیز می تواند کاربرد داشته باشد. در صورتی که آب اکسیژنه را برای شستن دهان استفاده کنید، باید توجه داشته باشید، که به هیچ عنوان نباید آن را ببلعید. به صورت کلی مصرف کردن هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه حتماً باید با تجویز متخصص و پزشک همراه باشد.

هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه در مصارف صنعتی

در صنعت، آب اکسیژنه کاربرد فراوانی دارد. مصرف هیدروژن پراکسید در گندزدایی و ضدعفونی نمودن آب استخر ها می باشد. بهداشتی کردن و تصفیه نمودن آب مصرفی طیور و دام با استفاده از هیدروژن پراکسید ممکن خواهد بود. همچنین از دیگر کاربردهای صنعتی هیدروژن پراکسید می توان به بازیافت کاغذ اشاره کرد.

هیدروژن پراکسید

کاربرد و مصرف هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه در منازل

برای ضدعفونی نمودن قسمت های مختلف منزل، لکه بری و سفید کردن لباس ها، پاک کردن لکه عرق از لباس، برق انداختن و تمیز نمودن برخی ظروف و… همگی از کاربردهای آب اکسیژنه در منزل می باشد. که در ادامه هر کدام از آنها را به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

استفاده از آب اکسیژنه برای ضد عفونی کردن قسمت‌های مختلف منزل

برای اینکه بتوانید قسمت های مختلف منزل خود را با استفاده از آب اکسیژنه ضدعفونی نمایید، باید کمی از آب اکسیژنه پنج یا سه درصد را درون قوطی اسپری ریخته و برای مکان‌هایی مانند سرویس بهداشتی، حمام و شیرآلات آشپزخانه می توانید مورد استفاده قرار دهید. آب اکسیژنه را به سطوح مورد نظر اسپری کرده و چند دقیقه اجازه دهید که روی سطوح بماند و سپس به وسیله دستمال میکروفایبر آن سطوح را تمیز نمایید. آب اکسیژنه سطوح و شیرآلات شما را برق می اندازد.

هیدروژن پراکسید

استفاده از آب اکسیژنه برای برق انداختن و تمیز کردن ظروف

از کاربردهای مهم آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید در منازل برای شستن ظروف و برق انداختن آنها می‌باشد. شما ظروف شیشه ای خود را می توانید به صورت دوره ای با استفاده از مخلوط مایع ظرفشویی و آب اکسیژنه مورد شستشو قرار دهید. آب اکسیژنه سه درصد را با مایع ظرفشویی به یک نسبت مخلوط نمایید. پیشنهاد می شود، که وقتی از این مخلوط استفاده می‌نمایید، حتما دستکش داشته باشید. ظرف های مورد نظر خود را با این مخلوط شسته و از تمیزی آنها لذت ببرید.

حتما بخوانید:   علت قاطی شدن رنگ لباس‌ها در لباسشویی

استفاده از آب اکسیژنه برای نگهداری و نظافت لوازم آشپزخانه

بعضی از لوازم آشپزخانه مثل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و یخچال را می توانید با استفاده از آب اکسیژنه تمیز کنید. چون چربی ها در ماشین ظرفشویی می مانند، باید تمیز شوند. برای خود شویی مایع ظرفشویی به جای قرص یا مایع می توانید از آب اکسیژنه استفاده نمایید. همچنین برای اینکه سطح های درونی ظرفشویی را تمیز کنید، می توانید دستمال را به آب اکسیژن آغشته کرده و استفاده نمایید.

هیدروژن پراکسید

چون محیط ماشین لباسشویی تاریک و مرطوب است، احتمال رشد کپک و قارچ در آن وجود دارد. کمی آب اکسیژنه در آن بریزید و ماشین لباسشویی را روشن نمایید، تا به مدت پانزده دقیقه خودشویی کند.

یخچال نیز از دیگر لوازمی می‌باشد، که باید به صورت مرتب نظافت شده و تمیز نگه داشته شود. چون مواد غذایی را در آن نگهداری می کنید، نظافت آن اهمیت بیشتری خواهد داشت. همچنین چون در یخچال مواد غذایی گوناگون مثل سبزیجات و میوه های نشسته قرار می گیرد، کثیف می شود. آب اکسیژنه به عنوان ضدعفونی کننده و گندزدا کاربرد موثری در تمیز کردن یخچال خواهد داشت.

استفاده از آب اکسیژنه برای تمیز کردن لباس و پارچه

به راحتی می توانید با استفاده از آب اکسیژنه لباس های خود را تمیز کنید. لباس هایی که دارای لکه هستند را به مدت سی دقیقه در محلولی از مایع لباسشویی، آب اکسیژنه و آب بخیسانید و پس از آن آنها را شستشو دهید. با انجام دادن این کار لباس های شما بسیار تمیز تر خواهند بود. البته نباید با استفاده از آب اکسیژنه مدام لباس خود را شستشو دهید. چون احتمال آسیب دیدن بافت لباس شما وجود دارد. به همین دلیل باید شستشوی لباس‌های خود را با هیدروژن پراکسید به فاصله های بیشتری تکرار نمایید.

عملکرد آب اکسیژنه در لکه بری لباس بی نظیر می باشد. لکه های مختلف مثل لکه خون، میوه های قرمز و قهوه و همچنین لکه عرق با استفاده از آب اکسیژنه به خوبی پاک خواهند شد. کمی مایع ظرفشویی را با آب اکسیژنه و آب مخلوط کرده و به مدت یک ساعت روی لکه قرار دهید و پس از آن لباس خود را شسته و آبکشی نمایید. در برخی مواقع آب اکسیژنه را می‌توانید با مایع لباسشویی درون محفظه دستگاه خود ریخته و لباس ها را با آن شستشو دهید. استفاده از این راهکار موجب درخشان تر و تمیز تر شدن لباس های شما خواهد شد.

حتما بخوانید:   آموزش نصب آبگرمکن دیواری گازی در 8 مرحله

استفاده از آب اکسیژنه برای ضد عفونی کردن لوازم آرایشی

از جمله مواردی که باید به بهداشت آنها بیشتر اهمیت دهیم، لوازم آرایشی می باشد. در صورتی که آنها را ضدعفونی کنید، می توانید با خیال راحت از آنها استفاده نمایید. شامپو بچه، آب و آب اکسیژنه را با یکدیگر ترکیب نموده و محلولی به دست آورید و پد های آرایشی و براش ها را درون این محلول قرار دهید. پس از گذشت نیم ساعت آنها را آبکشی کرده و با دقت بشویید. با انجام دادن این کار می‌توانید از تمیز بودن لوازم آرایشی خود اطمینان حاصل نمایید.

سفید کردن دندان با هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

آب اکسیژنه را می توانید برای سفید نمودن دندان ها استفاده کنید. همچنین هیدروژن پراکسید می‌تواند برای ضدعفونی کردن دهان، بهبود زخم درون دهان، گلو درد و کاهش التهاب و درد لثه مورد استفاده قرار بگیرد. عنصر اصلی و مهم در بلیچینگ هیدروژن پراکسید می‌باشد. برای بهداشت دهان و دندان و سفید کردن دندان می توانید از آب اکسیژنه با غلظت سه درصد استفاده نمایید.

هیدروژن پراکسید

برای انجام دادن این کار مسواک را به آب اکسیژنه آغشته نمایید و با استفاده از این مسواک، دندان های خود را تمیز کنید. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید، که به هیچ عنوان نباید آن را ببلعید. چون مشکلات خطرناک و جدی برای دستگاه گوارش به وجود خواهد آورد. پس از مصرف کردن این ماده دهان خود را خوب شستشو دهید.

همچنین به یاد داشته باشید، که استفاده زیاد و مکرر از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید مثل مواد شیمیایی دیگر آسیب ها و زیان هایی را به دنبال خواهد داشت. اگر به صورت زیاد از آب اکسیژنه استفاده شود ممکن است، که لثه ها و دندان های شما حساس شده و این موضوع موجب ناراحتی شما گردد. از آب اکسیژنه می توانید در مواقع ضروری نتیجه خوبی بگیرید، برای نمونه در مواقعی که قصد دارید به جشن و مراسم خاصی بروید.

باید به این نکته توجه کنید، که استفاده کردن از آب اکسیژنه به عادت تبدیل نشود، چون دندان ها را ضعیف می‌کند.

31

تعریف و کاربرد هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی کاربردهای مختلف هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x