تعمیرات ساختمانتعمیرات

کاربرد سوراخ روشویی یا پانچ روشویی چیست؟

سوراخ روشویی چه کاربردی دارد، چگونه میتوان گرفتگی پانچ دستشویی را رفع کرد.

شاید تاکنون شاهد سوراخ یا پانچ درون، سینک روشویی منزل خود شده باشید، در حالی سینک ظرف شویی از چنین ویژگی برخوردار نیست. آیا به این سوال فکر کرده اید که کاربرد سوراخ روشویی یا پانچ روشویی چیست؟ حال می خواهیم در ادامه این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم، سوراخی که روی روشویی قرار دارد بسته به طرح آن متغیر است ممکن است روشویی دارای دو سوراخ نیز باشد که معمولا در گوشه یا لبه شیر قرار گرفته و توسط سرپوش فلزی بسته شده است.

کاربرد سوراخ یا پانچ روشویی

خیلی از مواقع برایتان سوال شده که سوراخ روشویی چه کاربردی دارد، در این بخش قصد داریم به بررسی کاربرد های سوراخ یا پانچ روشویی بپردازیم؛

پیشگیری از سر ریز شدن: اگر دقت داشته باشید وان های حمام و روشویی ها، دارای سوراخ یا دریچه هستند، زمانی که وان حمام پر از آب می شود یا با قطع شدن آب دستگیره شیر آب باز می ماند، احتمال جاری شدن آب وجود دارد. این اتفاق زمانی پیش می آید، که فرد فراموش کرده است شیر آب را ببندد، یا زمانی که در استفاده های بلند مدت باشید و در میان استفاده مدت زیادی شیر باز بماند و استفاده از از آن نداشته باشید.

با این حال می توان گفت سوراخ یا پانچ روشویی در این مواقع از سرریز شدن آب کاملا جلوگیری می کند و از این اتفاق که آب در منزل شما سرازیر شود جلوگیری خواهد کرد، موردی که در هنگام جمع شدن آب آزار دهنده می‌باشد این است که می تواند به وسایل زندگی و فرش و مخصوصا لوازم برقی صدمات جدی وارد کند. در خصوص سینک ظرفشویی می توان گفت افراد همیشه بعد از شستن ظروف یا اتمام کار شیر آب را می ببندند یا همیشه در آشپزخانه حضور دارند، در چنین شرایطی سوراخ همانند دریچه اصلی آب را تخلیه می کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش تعمیر یخساز یخچال های ساید بای ساید

سوراخ روشویی یا پانچ روشویی

ایجاد مسیر تخلیه هوا: از دیگر استفاده های سوراخ روشویی می توان به خارج شدن هوا به هنگام خروج آب از دریچه اصلی اشاره کرد. اگر این سوراخ وجود نداشته باشد روشویی پر از آب شده که به همین علت باز شدن هوای خروجی از دریچه ایجاد می شود در این صورت آب از زهکشی اصلی تخلیه خواهد شد و باعث می شود جریان هوا اتفاق بیفتد، و آب به سرعت خارج شود.

بهبود عملکرد دریچه اصلی: اگر آب داخل روشویی کامل پر شده باشد، دهانه آن گرفته می شود به طوری که دریچه اصلی نمی تواند آب را از روشویی تخلیه کند. در صورتی که دریچه موفق به عبور آب به همراه هوا نباشد مکش ایجاد می شود که باعث کند شدن جریان آب به پایین می شود، با قرار دادن سوراخ مکش کاهش پیدا کرده و آب سریع تر تخلیه می شود، احتمالا این مکش را به دفعات دیده باشید که در هنگام کاهش قدرت و فشار بیش از حد یک صدای تیز که نشانه کاهش قدرت مکش هوا است به گوش می خورد.

سوراخ روشویی یا پانچ روشویی

رفع گرفتگی سوراخ روشویی

  • برخی از وان و روشویی ها در بازار وجود دارد که سوراخ ندارند، به طوری که این سوراخ یا پانچ بر روی ظاهر محصول تاثیر بسیاری می گذارد. پس اگر قصد خرید وان یا روشویی دارید توصیه می شود محصولی را انتخاب کنید که دارای پانچ باشند.
  • سوراخی که روی سینک روشویی یا حمام قرار دارد از سرریز شدن آب جلوگیری می کند، و اما این سوراخ ها کوچک هستند نمی توانند به مدت طولانی از سر ریز شدن آب سینک جلوگیری کنند، فقط می توانند خطر ریزش را به تاخیر بیندازند.
  • توصیه می شود در گرفتگی زهکشی اصلی به هیچ عنوان از این سوراخ استفاده نکنید، زیرا این سوراخ نمی تواند به تنهایی آب را به سمت فاضلاب تخلیه کند. یکی از بهترین راه ها در مواقعی که سوراخ روشویی گرفته است باید انجام دهید، باز کردن سوراخ روشویی می باشد، تا آب به راحتی تخلیه شود‌.
  • تجمع باکتری ها در سوراخ روشویی برای کاربران به یک معضل تبدیل شده است، به طوری که تماس آن ممکن باعث بیماری در فرد یا موجب انتشار بوی نامطبوع یا بد شود. برای رفع این مشکل می توانید مقداری جوش شیرین را درون مجرای سوراخ ریخته و سپس با افزودن سرکه به آن چند دقیقه ای صبر کنید و در مرحله بعد یک لیوان آب جوش درون سوراخ بریزید تا کاملا ضدعفونی شود تا شما از شر بیماری و بوی آزار دهنده راحت شوید.
  • اگر با انجام این پروسه بوی بد درون مجرای سینک باقی ماند می توانید نصف لیوان مایع سفید کننده و نصف لیوان آب معمولی را با هم ترکیب کنید و سپس درون سوراخ روشویی بریزید. بهتر است بدانید برای ضد عفونی و تمیز کردن سوراخ حوصله بیش تری به خرج دهید و از روش قبلی استفاده کنید؛ زیرا ممکن است سفید کننده رقیق شده به لوله فاضلاب آسیب برساند.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع لولای درب یخچال

سوراخ روشویی یا پانچ روشویی

سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا به بررسی سوال کاربرد سوراخ روشویی و یا پانچ روشویی چیست؟ بپردازیم. اگر سوالی غیر از موارد ذکر شده برایتان پیش آمد، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید، تا کارشناسان این مجموعه پاسخگوی سوالات شما باشند.

کاربرد سوراخ روشویی یا پانچ روشویی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله کاربرد سوراخ روشویی یا پانچ روشویی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا