پزشکی

روش های مناسب برای تقویت ریه در سالمندان و کودکان

تقویت ریه بحث مهمی بوده و باید نکات مهمی را در این مورد بدانید زیرا ریه مهمترین قسمت بدن است که هوای تازه و اکسیژن را به سلول های بدن می رساند. پس باید مراقب ریه باشید زیرا در صورتی که به ریه هوای تازه نرسد، شما دچار مشکلات تنفسی، مشکلات قلبی، برونشیت و آسم خواهید شد و کربن دی اکسید هم از بدن شما خارج نمی‌شود. بیشتر افراد به ریه، که عضو بسیار مهمی است، اهمیت نداده و از سالم نگه داشتن آن غفلت می کنند. وقتی بیماری کووید ۱۹ شیوع پیدا کرد، پزشکان تحقیقات زیادی در مورد ریه و مشکلات آن انجام دادند. درگیر شدن ریه به کرونا باعث شد عزیزان زیادی را از دست بدهیم. بیشتر این عزیزان به بیماری های ریه دچار بودند زیرا کرونا باعث تخریب ریه شده و مشکلات غیرقابل جبرانی را ایجاد می کند، به همین دلیل پزشکان تصمیم گرفتند راه هایی را برای قوی شدن ریه ارائه دهند که در ادامه برای شما بیان خواهیم کرد.

روش های مناسب برای تقویت ریه

یکی از اقدامات مهمی که پرستار کودک یا پرستار سالمند می تواند انجام دهد تقویت ریه است که جهت بهبود کیفیت زندگی افراد بسیار لازم و ضروری است. وقتی شما به سلامتی خودتان می‌اندیشید آیا تا به حال شده به سلامتی ریه ها هم فکر کنید؟ آیا می دانید که ریه های شما در هنگام انتشار ویروس کرونا باید سالم و قوی باشد؟ دقت کنید سلامت ریه ها امری ضروری و مهم است.

ریه ها در جلوی چشم نبوده و کمتر مورد اهمیت افراد قرار می گیرد. ما به راحتی نفس می کشیم بدون اینکه فکر کنیم عملکرد ریه و عملکرد تنفس به چه صورت است. ریه های سالم می تواند برای سلامتی شخص اهمیت زیادی داشته باشند. سلامت ریه باعث می شود که این عضو مهم بدن عملکرد درست و مناسبی داشته باشد و به شما کمک خواهد کرد تا فعال بوده و بتوانید کیفیت زندگی تان را بهبود ببخشید. بنابراین حتماً باید به سلامت ریه خود فکر کنید و اهمیت آن را درک کنید.

حتما بخوانید:   علت خارش پوست | راه های درمان خارش پوست

برای سلامت ریه به چند نکته مهم باید توجه کنید که آنها را برایتان نام برده و توضیح می دهیم:

تقویت ریه

۱- باید بعضی اوقات در فضای باز قرار بگیرید.

لازم است که بدانید حتماً باید وقتی را برای خود در نظر بگیرید که در بیرون از خانه بگذرانید. هوای تازه را تنفس کنید. مشخص است که کیفیت هوای بیرون، بسیار بهتر از کیفیت هوای داخل خانه و یا حتی محل کار است. گذراندن ساعاتی در خارج از خانه باعث خواهد شد که شما کمتر در معرض آلاینده های هوای داخل منزل قرار بگیرید. البته وقتی در فضای بیرون هستید باید به نکات مهمی مانند قرار نگرفتن در هوای آلوده و یا قرار نگرفتن در زیر نور آفتاب توجه کنید. حتماً باید پوست خود را به وسیله یک کرم ضدآفتاب از اشعه های مضر نور خورشید محافظت کنید.

سعی کنید وقتی در بیرون از منزل قدم می زنید، در هوای تمیز قرار بگیرید جایی که درختان زیاد دارد مانند پارک، می تواند محیط مناسبی برای قدم زدن باشد.

۲- هوای داخل خانه را با کیفیت کنید.

توصیه می کنیم گاهی اوقات، وقت خود را در فضای باز و بیرون از خانه بگذرانید ولی بازهم زمانی است که باید حتماً در خانه باشید. داشتن خانه ای با هوای تمیز می تواند در سلامتی شما تأثیرگذار باشد. شستن ملحفه، جارو کردن فرش ها می تواند گرد و غبار را از خانه دور کند.

فیلتر هوا را بطور مرتب عوض کنید. طبق توصیه حفاظت محیط زیست باید هر دو یا سه ماه یکبار فیلتر های هوای خانه عوض شود. اگر شما در خانه حیوان خانگی دارید بهتر است این کار را با فواصل کمتری انجام بدهید.

۳- برای تقویت ریه بیشتر آب بنوشید

هیدراته ماندن بدن اهمیت زیادی برای سلامت کلی بدن دارد و همچنین می تواند عملکرد صحیح ریه ها را ارتقاء ببخشد. نوشیدن آب کافی باعث می شود مخاطی که به وسیله ریه ها تولید شده، نازک شود و تنفس آسان گردد. مخصوصاً افرادی که به بیماری های ریوی مبتلا هستند، نیاز بیشتری به هیدراته ماندن و نوشیدن آب دارند.

۴- نکشیدن سیگار

یکی از دلایل اصلی سرطان ریه، کشیدن سیگار است که می توان با ترک سیگار از آن جلوگیری کرد. ترک سیگار باعث سلامت ریه های شما شده و خطر مبتلا شدن به بیماری های مزمن ریه را کاهش می دهد. دقت داشته باشید هیچ گاه برای ترک کردن سیگار دیر نیست. ترک سیگار در هر سنی که باشد مزایای سلامتی را برای شما به دنبال دارد و می تواند کیفیت زندگی تان را بهبود ببخشد.

۵- دوری از سیگارهای الکترونیک و قلیان

توجه کنید هیچ راهی وجود ندارد که شما بتوانید دخانیات را ایمن کنید. استفاده از سیگارهای بخار و الکترونیکی که به نظر جایگزین ایمنی برای سیگار کشیدن است، از هیچ امنیتی برخوردار نیست. طبق تحقیقات، سیگار الکترونیکی و سیگار های بخار می تواند به ریه آسیب زده و باعث بیماری‌های ریوی شود. تنباکو و توتون هم به هر صورت که مورد استفاده قرار بگیرند، اعتیادآور بوده و باعث افزایش بیماری های قلبی می شوند.

حتما بخوانید:   برقراری ارتباط با سالمند مبتلا به آلزایمر و اختلال در تکلم

۶- شما سیگار می کشید ولی اطرافیان آسیب می بینند.

دقت داشته باشید وقتی شما تصمیم می گیرید که قلیان یا سیگار بکشید باید دقت کنید که اطرافیان شما در این مورد حق انتخاب ندارند زیرا بی اختیار مجبورند دود منتشر شده را تنفس کنند و به همان اندازه که شما از سیگار کشیدن آسیب می بینید، آنها هم آسیب خواهند دید. سیگار کشیدن شما می تواند باعث مشکلات مزمن برای اطرافیان‌تان شود و همچنین ممکن است به سرطان ریه دچار شوند.

۷- ورزش کردن یکی از راه های تقویت ریه

یکی از راه های مهم برای سالم نگه داشتن ریه، این است که شما عضلات خود را با ورزش قوی کنید. ریه ها نیاز به تحرک دارند. فعالیت منظم روزانه باعث کار کردن سخت ریه ها نمی شود. باید فعالیت ورزشی را برای خود انتخاب کنید که ضربان قلب را بالا برده و در حین ورزش نفس های عمیق بکشید. ورزش مناسب باعث تقویت ریه خواهد شد. ورزش ظرفیت ریه را افزایش داده و به پاکسازی آن کمک می کند.

۸- انجام تمرینات تنفسی برای تقویت ریه

تمرینات تنفسی هم مانند فعالیت بدنی می تواند ریه را تقویت کند و عملکرد آن را بهبود بخشد و همچنین ریه را پاکسازی کرده و ظرفیت آن را افزایش دهد. بر خلاف ورزش های متعادل، شما می توانید در هنگام رفت آمد و یا حتی در پشت میز کار خود تمرینات تنفسی را انجام دهید و از بیماری های تنفسی جلوگیری کنید. بیماری های تنفسی و یا سرماخوردگی می توانند تأثیر بدی بر روی ریه افراد بگذرند و گاهی ممکن است باعث عوارض جدی برای ریه شوند. پس بهتر است با مشورت پزشک از دمنوش ها و مکمل هایی استفاده کنید که تأثیرات مثبتی بر روی ریه گذاشته و از سرماخوردگی و بیماری های تنفسی جلوگیری می کند. بهتر از قبل از شروع فصل سرما این کار را انجام دهید.

۹- دستان خود را با آب و صابون شستشو دهید.

وقتی دستان شما کثیف است هیچگاه صورت خودتان را با آن لمس نکنید مخصوصاً در هنگام شیوع ویروس کرونا این کار اهمیت زیادی دارد. در هنگام شیوع ویروس کووید ۱۹ حتماً از تماس نزدیک با افراد دیگر خودداری کنید. بهتر است فاصله دو متر را با افراد رعایت کنید. استفاده از ماسک می تواند شما را از قرارگیری در مقابل این ویروس دور کند. اگر احساس بیماری کردید برای آلوده نشدن دیگران، حتماً در خانه بمانید زیرا ویروس ها می توانند با تماس های نزدیک به راحتی منتقل شوند. برای جلوگیری از بیماری های تنفسی مثل آنفلانزا واکسن بزنید. زمان مناسب برای تزریق واکسن آنفولانزا فصل پاییز است که می‌تواند اثر زیادی بر سلامت فرد بگذارد. افرادی که جزو گروه‌های پرخطر هستند، مثل اشخاصی که دارای بیماری زمینه ای می باشد، خانم های باردار و سالمندان باید حتماً در زمان مناسب واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

حتما بخوانید:   با انواع کبد چرب آشنا شوید | کبد چرب گرید ۱، ۲ و ۳

۱۰- در مورد وضعیت ریه خود با پزشک مشورت کنید.

حتماً پیش پزشک رفته و یک بار ریه خود را چک کنید. اگر مشکلات تنفسی دارید حتماً به پزشک بگویید تا مورد بررسی های دقیق قرار بگیرید. در صورتی که از قلیان استفاده کرده و یا سیگار می کشید حتماً باید به پزشک بگویید تا با راهنمایی های او، به ترک سیگار اقدام کنید. پزشک می تواند با جلسات روانشناسی و یا مشاوره به شما در این مورد کمک کند. ترک سیگار برای داشتن ریه های سالم امری ضروری و لازم است

۱۱- هوا و محیط را مرطوب نگه دارید

شما می توانید با مرطوب نگه داشتن هوا ی منزل، راه های ورودی هوا را به ریه خود مرطوب نگه دارید و از خشک شدن هوای داخل ریه جلوگیری کنید. بیماران ریوی معمولاً در فصل سرد سال به دلیل خشکی هوا دچار مشکلات زیادی خواهند شد و به سختی تنفس می کنند ولی اگر در منزل رطوبت و بخور وجود داشته باشد، فرد می تواند به راحتی نفس بکشد زیرا مخاط تنفسی شان خشک نخواهد شد.

بهتر است بیماران ریوی از ماسک بخار استفاده کنند، ماسک بخار حتماً باید با مشورت پزشک تجویز شود.

تقویت ریه

 

۱۲- استفاده از داروهای گیاهی برای درمان ریه

بعضی از داروهای گیاهی می توانند به تقویت و پاکسازی ریه کمک کنند که شامل موارد زیر می باشند:

  1.  آویشن: آویشن خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و باعث خشک شدن عفونت بدن می شود و همچنین مجاری تنفسی ریه را هم تنظیم خواهد کرد.
  2. زردچوبه: زردچوبه هم خاصیت آنتی ویروسی و آنتی اکسیدانی دارد و با ورم و عفونت ریه مقابله خواهد کرد.
  3. پونه کوهی: پونه کوهی گیاهی است که می توانید برای از بین بردن حساسیت از آن استفاده کنید و تأثیر خوبی در روی ریه ها دارد.
  4. شیرین بیان: افرادی که در نفس کشیدن مشکل دارند می توانند از شیرین بیان استفاده کنند.
  5. گیاه گلاوی: این گیاه خاصیت ضد میکروبی داشته و برای رفع عفونت ریه و بیماری ها بسیار مفید است.

31

روش های مناسب برای تقویت ریه در سالمندان و کودکان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

استفاده از داروهای گیاهی برای درمان ریه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x