خدمات پرستاری و مراقبتی

پرستار کودک در منزل | نکاتی که باید پرستار کودک رعایت کند

یکی از دغدغه‌های تمام والدینی که برای کودک خود پرستار گرفته اند این است که آیا پرستار در هنگام نبودن آنها از کودک خوب نگهداری و مراقبت می کند یا خیر؟  و آیا پرستار رفتار خوبی با کودک دارد؟ گاهی دیده شده والدین برای رفع نگرانی خود از دوربین های مداربسته استفاده کرده تا نظارت کافی بر رفتار پرستار کودک داشته باشند ولی باید این را بدانید که بدون استفاده از دوربین مدار بسته هم می توانید متوجه شوید که آیا پرستار کارآیی مناسب را دارد یا خیر؟

پرستاری از کودکان شغل بسیار حساسی است و پرستار در منزل مانند یک عضو از خانواده محسوب می شود که مثل والدین نقش مهمی در تربیت کودک دارد. به همین دلیل باید مهارت و دانش لازم را در این زمینه داشته باشد. مواردی را که برایتان توضیح می دهیم به شما نشان می دهد که آیا پرستار عملکرد درستی دارد یا خیر؟

محتوا پنهان

۱- نباید کودک از پرستار خود بترسد.

البته این امر طبیعی است که کودک برای اینکه با پرستار خود سازگار شده و با او آشنا شود به زمان زیادی نیاز داشته باشد و حتی ممکن است در ابتدا گریه کرده و یا بد اخلاقی کند و یا حتی رفتار های پرخاشگرانه هم از خود نشان دهد. هرچند که این رفتارها طبیعی است ولی اگر بعد از مدتی باز هم این رفتارها را از کودک خود مشاهده کردید و متوجه شدید که کودک با نگرانی و ترس با پرستار رفتار می کند، حتماً باید رفتارهای پرستار را بررسی کنید.

در اصل پرستار هیچگاه نمی تواند جای مادر و پدر را برای کودک بگیرد ولی باید کودک با پرستار احساس راحتی کند. اگر پرستار حرفه‌ای باشد با محبت و صبر توجه کودک شما را به خود جلب کرده و با عادت ها، اخلاق و روحیات کودک کنار می آید و می تواند به راحتی ارتباط خوبی با کودک برقرار کند.

حتما بخوانید:   سطح اکسیژن خون در سالمندان چه مقدار باید باشد؟ | سطح اکسیژن نرمال خون در افراد سالخورده و پیر

پرستار کودک

۲- ممکن است حادثه ای برای کودک ایجاد شود که پرستار می توانسته از آن پیشگیری کند.

پرستاری که تجربه و مهارت لازم را داشته باشد، باید کاملاً مراقب کودک شما بوده و هر لحظه از فعالیت های کودک مطلع باشد. غافل شدن از کودک، مخصوصاً کودکان نوپا، می تواند حوادث ناگواری را برای آنها به وجود بیاورد. وقتی والدین نیستند مسئولیت کودک به شکل کامل با پرستار بوده و در صورتی که حادثه ای برای کودک ایجاد شود که پرستار می توانسته از آن پیشگیری کند، نشانه بی توجهی پرستار است.

۳- پرستار باید با روش تربیتی والدین همگام باشد.

هم والدین و هم پرستار، باید با هماهنگی و همکاری هم آموزش و تربیت کودک را انجام دهند. پرستار باید به شکلی رفتار کند که متفاوت با تربیت والدین نباشد و تصور نکند که بهتر از پدر مادر به تربیت کودک آنها، آشنا است. هماهنگی و همراهی پرستار با والدین اهمیت زیادی دارد و در صورتی که لازم بود می تواند پیشنهاداتی را هم به والدین ارائه دهد ولی تصمیم گیرنده نهایی برای تربیت کودک، والدین هستند.

۴- پرستار باید قابل اعتماد و خوش قول باشد.

پرستاری که خوش قول نباشد هیچگاه قابل اعتماد نبوده و نمی تواند پرستار مناسبی باشد. سر وقت آمدن پرستار به محیط کار، از اهمیت زیادی برخوردار است و اعتبار او را پیش خانواده بالا می برد. خوش قول بودن یکی از نکات مثبت پرستار محسوب می شود.

۵- پرستار باید کودک را مرتب و آراسته نگه دارد.

دست ها و لباس کودک در هنگام بازی کردن ممکن است کثیف شود ولی اگر قبل از غذا خوردن و یا حتی بعد از غذا خوردن هم کودک کثیف بود و پرستار دست های او را نشسته و یا لباسش را عوض نکرده بود، این می تواند یک نقطه منفی در رفتار پرستار محسوب شود. پرستار باید بتواند نیازهای اولیه کودک را برطرف کند. رعایت بهداشت و سلامت کودک یکی از این موارد است.

۶- پرستار باید رعایت ادب را کرده و صداقت داشته باشد.

اگر پرستار فردی دروغگو باشد مسلماً هیچ والدینی تمایل ندارند پرستاری کودک شان را به او بسپارند و به هیچ وجه نمی توانند به او اعتماد کنند. اگر پرستار در مورد تربیت کودک و رفتار او به والدین دروغ بگوید، نشانه مناسب نبودن پرستار برای این کار است.

۷- پرستار باید برنامه ریزی داشته باشد.

پرستاری که حرفه‌ای باشد برای تمام لحظات کودک شما برنامه ریزی دارد و در ساعت معینی به کودک غذا داده و همچنین میان وعده ها را هم در ساعت معین به کودک می دهد و معین می کند که چه ساعتی وقت استراحت است و چه ساعتی باید کودک بازی کند. دقیق بودن پرستار می تواند به کودک شما هم منظم بودن را یاد بدهد. پرستاری که فقط می خواهد وقت را بگذراند نمی تواند برای تربیت کودک شما مناسب باشد.

حتما بخوانید:   پیشگیری از زمین خوردن سالمندان | مراقبت های پرستاری از سالمند

۸- پرستار باید با کودک رابطه صمیمی و گرم داشته باشد.

در هنگام مراقبت از کودک، پرستار باید از جهت عاطفی با کودک شما ارتباط برقرار کند. اگر کودک پرستار را دوست داشته باشد، در کنار او احساس آرامش و امنیت می کند و مسلماً در این صورت شما هم احساس راحتی خواهید کرد. انجام بازی هایی که کودک دوست دارد یا رفتن به شهربازی و پارک می‌تواند حس علاقه و صمیمیت را بین کودک و پرستار بیشتر کند، البته باید به این نکته مهم توجه کنید که پرستار باید آنقدر ماهر باشد که بتواند از کودک شما در هنگام استفاده از وسایل بازی، مراقبت کند تا اتفاقات ناگوار برای کودک به وجود نیاید.

۹- پرستار باید نیازهای کودک را شناخته و آنها را برطرف کند.

مهم ترین کاری که پرستار باید انجام دهد توجه کردن به امنیت کودک است. پرستار باید از ایجاد حوادث ناگوار برای کودک پیشگیری کرده و به امنیت کودک توجه کند. آماده کردن غذای کودک، رسیدگی به نظافت و بهداشت او جزو وظایف مهم پرستاری است که باید پرستار کودک تسلط کاملی در انجام آنها داشته باشد. اگر پرستار دوره های آموزشی و مراقبتی کودکان را دیده باشد به راحتی می تواند مراقب کودک شما باشد. البته کودکان کوچکتر حساسیت های بیشتری هم دارند. آرام کردن کودک، آماده کردن شیر خشک، عوض کردن پوشک و… مواردی هستند که پرستار کودک باید به آنها توجه خاصی داشته باشد.

۱۰- پرستار باید با قوانین آشنا باشد و به آنها احترام بگذارد.

در زمانی که پرستار را استخدام می کنید حتماً باید قوانین لازم را برای او توضیح دهید. پرستار باید بداند که چه غذاهایی را نباید به کودک شما بدهد و چه کارهایی برای کودک ممنوع است. به هر حال، هر خانه ای قانون خود را دارد و شما هم برای تربیت کودک خود قوانین خاصی دارید، پس باید پرستار را با این قوانین آشنا کنید.

۱۱- پرستار باید به تفاوت‌ها احترام بگذارد.

پرستار کودک به دلیل شغلی که دارد، با خانواده‌های زیادی روبرو شده است. هر خانواده ای به شکلی زندگی می کنند. ممکن است سبک زندگی، فرهنگ و مذهب افراد با یکدیگر فرق داشته باشد. پرستار باید به این تفاوت ها به طور کامل احترام بگذارد.

۱۲- پرستار باید دوره های کمک های اولیه را دیده باشد.

افرادی که شغل پرستاری را انتخاب می کنند باید در شرایط خاص و در هنگام آسیب دیدگی کودک و اتفاقات ناگوار، مهارت لازم را داشته باشند. یادگیری کمک های اولیه در هنگام مسمومیت، سوختگی و خفگی و یا احیای قلبی جزو مهارت هایی است که پرستار کودک باید با آنها آشنا باشد.

حتما بخوانید:   فعالیت های جسمی و ذهنی سرگرم کننده برای سالمندان مبتلا به زوال عقل

۱۳- بازی های مناسب را با کودک انجام دهد.

سن کودک برای پرستار تعیین می‌کند که چه آموزش هایی باید به او بدهد و یا چه سرگرمی ها و بازی هایی برای او مناسب است. پرستار کودک باید با تمام بازی های جذاب و سرگرمی ها برای سنین مختلف کودکان، آشنا باشد. باید بداند در سنین مختلف چه اصول مراقبتی را باید رعایت کند. ممکن است کنجکاوی‌های کودکان باعث خطرات احتمالی برای آنها شود، پرستار باید بتواند از تمام دوره های سنی محافظت کند.

۱۴- پرستار باید رفتارهای کودکان را مدیریت کند.

ممکن است کودک عادات مختلف و یا حتی ترس هایی را از خود بروز دهد. پرستار باید بتواند به راحتی با این رفتارها مواجه شود. ممکن است کودک دچار اضطراب جدایی از والدین شده و یا در خواب راه برود. پرستار باید با اصول روانشناسی آشنا بوده و بتواند این مشکلات را مدیریت کند.

۱۵- پرستار باید مهارت تصمیم گیری داشته باشد.

گاهی ممکن است در کار پرستاری مشکل غیرقابل پیش بینی به وجود بیاید. پرستار باید بتواند به راحتی بر احساسات خود غلبه کرده و در کمترین زمان، بهترین تصمیم را بگیرد.

نشانه های پرستار خوب چیست؟

پرستار کودک خوب باید نکات مهم را به والدین گوشزد کند و کورکورانه از خواسته های آنها پیروی نکند. اگر متوجه شد که موضوع نگران کننده ای در مورد کودک وجود دارد حتماً باید با والدین آن را در میان بگذارد. اگر متوجه شدید که کودک شما رفتار خوبی داشته و همیشه مرتب و تمیز است، مطمئن باشید که پرستار خوبی استخدام کرده اید. پرستار خوب تلاش می‌کند تا به بهترین نحو از کودک شما مراقبت کند. پرستار خوب نه تنها به آراستگی و ظاهر کودک اهمیت می دهد، بلکه به تربیت و رفتارهای او هم توجه می کند.

پرستار کودک

سخن پایانی

امروزه والدین به دلیل مشغله های زیادی که دارند، گاهی مجبور می شوند برای کودک خود پرستار استخدام کنند. در صورتی که شما هم تصمیم به استخدام پرستار گرفتید، حتماً باید ابتدا شناخت کافی و لازم را نسبت به پرستار پیدا کنید. مواردی را که در این مقاله نام بردیم صفاتی است که یک پرستار خوب باید داشته باشد، پس حتماً به این موارد توجه کنید.

 

31

پرستار کودک در منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکاتی که باید پرستار کودک رعایت کند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x