خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

از بین بردن بوی بد توالت و حمام در تابستان

چگونه می توانیم بوی بد سرویس بهداشتی را در هوای گرم از بین ببریم؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

رها شدن از بوی بد توالت و حمام در تابستان یکی از مشکلات رایج در تابستان می باشد اگر شما هم از بوی بد توالت و حمام در تابستان رنج می برید با ما همراه باشید تا از سایت ایبک برای شما راههای مبارزه با این مشکل را بیان کنیم.

دلایل بوی بد توالت و حمام

یکی از رایج ترین مشکلات در منازل، بوی بد توالت و حمام در تابستان می باشد اگر شما هم با این مشکل روبرو هستید به احتمال زیاد گاز فاضلاب از سیستم تخلیه چاه خارج می شود این گاز هم بوی بسیار بدی دارد و هم متان و باکتری های موجود در آن می تواند سلامت شما را به خطر بیندازد و باعث بیماری‌های بسیار جدی و یا سردرد شود گاز متان قابل احتراق می باشد و می تواند تولید انفجار کند اگر متوجه بوی بسیار بد و متعفن شدید هیچ گاه از آن به راحتی نگذرید ما می‌خواهیم در ادامه برای شما راهکارهایی را برای برطرف کردن این مشکل بیان کنیم.

بوی فاضلاب چگونه بویی می باشد؟

بوی فاضلاب مثل بوی تخم مرغ گندیده است این بو ترکیبی از گازهای معدنی می باشد که به وسیله باکتری های بی هوازی که در فاضلاب هستند، به وجود می آیند این گاز دارای سولفید هیدروژن، دی اکسید کربن، آمونیاک، هیدروژن و نیتروژن می باشد ولی همه این گاز ها که نام بردیم بوی بدی ندارند دلیل این بوی بد سولفید هیدروژن می باشد که  آمونیاک به آن اضافه می‌شود. بقیه گاز هایی که در فاضلاب وجود دارند بدون بو هستند.

حس بویایی انسان بسیار قوی است و گازهای فاضلاب را به شکل زننده حس می کند غلظت سولفید هیدروژن بسیار کم است و بینی ما می تواند آن را تشخیص دهد . بوی فاضلاب به سرعت در کنار باکتری های فاضلاب شکل می گیرد. اما جای سوال است که گاز فاضلاب چرا تولید می شود؟ سولفید هیدروژن وقتی تولید می شود که رادیکال سولفات به سولفید هیدروژن و آب کاهش پیدا می کند و این واکنش در محیط هایی انجام می‌شود که میکروبی و بدون اکسیژن هستند.

حتما بخوانید:   10راه آسان و سریع بازکردن لوله فاضلاب و حمام

آیا گاز های فاضلاب خطرناک می باشند؟

در شرایط طبیعی سولفید هیدروژن سمی است اما در غلظت های موجود در زهکشی فاضلاب قادر به آسیب رساندن به افراد نمی باشد با این حال باید سعی کنید در معرض گاز زیاد فاضلاب قرار نگیرید زیرا امکان دارد دچار مشکلات زیادی شوید که این مشکلات عبارتند از :

 • سردرد
 •  سرگیجه
 •  حالت تهوع
 •  عدم تمرکز
 • استفراغ
 • سبکی سر
 • خستگی

دلیل بوی بد حمام و توالت در تابستان چیست؟

بوی بد توالت و حمام

حالا که متوجه شدید بوی فاضلاب چگونه به وجود می آید می‌خواهیم دلایل احتمالی را که ممکن است باعث بروز این مشکل شود بررسی کنیم:

1- تله P خشک

تله P یکی از بهترین راه‌ها برای برطرف کردن بوی فاضلاب می باشد برای کارکرد خوب این تله P باید مقداری آب هم باشد که از خروج گاز های فاضلاب در خارج از لوله تخلیه جلوگیری کند. تله P به علت های متفاوتی امکان دارد که بدون آب شود اگر تله P خالی بدون آب شود گازهای فاضلاب می توانند راه فرار را پیدا کرده و شما بوی نامطبوع آنها را حس کنید.

2- شکستن لوله های هواکش

بوی بد توالت و حمام در تابستان یا وقتی هوا گرم است می‌تواند به دلیل شکستن دریچه باشد لوله های هواکش بو و گاز را از فاضلاب برطرف می کنند و هوای تازه را وارد سیستم لوله کشی می کنند و در این هنگام آب می‌تواند به آرامی به وسیله لوله های تخلیه جریان پیدا کند وقتی که دریچه هواکش درست کار نکند بوی فاضلاب از سیستم لوله تخلیه منتشر می شود.

3- نشتی فاضلاب

اگر لوله فاضلاب نشتی پیدا کند و آسیب ببیند باعث نشت گاز فاضلاب هم می شود و دلیل اصلی این مشکل می تواند خوردگی، گرفتگی، زنگ زدگی و اتصالات غلط لوله ها باشد.

 4- مسدود شدن سپتیک

گرفتن لوله ها می تواند باعث بوی بد فاضلاب در خارج و داخل خانه شود در این شرایط وقتی از فاضلاب استفاده می‌کنید، وزش باد و آب سنگین باعث می شود بو بیشتر شود و گاهی هم اتفاق میفتد که گاز به جاهایی راه پیدا می کند که در حالت عادی به آنها راه نداشت.

5- تانک سپتیک کامل

تاکنون شده وقتی باران می آید در بیرون از خانه شما، بوی فاضلاب به مشام برسد؟ دلیل این موضوع را برایتان توضیح می دهیم وقتی باران می آید جاذبه باران را به پایین ترین نقطه حیاط شما هدایت خواهد کرد و این پایین ترین نقطه همان مخزن سپتیک است زیاد شدن حجم آب در سپتیک تانک باعث خواهد شد گاز به طرف بالا و بیرون به حرکت دربیاید.

امکان دارد شما این بو را حتی قبل از باران هم حس کنید هوای بارانی با سنگین تر شدن هوا باعث می‌شوند فشار اتمسفر تغییر کند گازهایی که در سپتیک تانک وجود دارند از درچه خارج نشده و به زمین می چسبند و این امکان را می‌دهند که شما بوی تخم مرغ فاسد را در حیاط خود استشمام کنید.

حتما بخوانید:   استفاده از بوگیر خانگی برای رفع بوی بد فاضلاب خانه

 

6- توالت سفت نشده

اگر شما در هنگام نصب کاسه توالت دقت نکنید و کاسه توالت درست روی زمین ثابت نشده باشد می تواند یکی از دلایل بوی بد در تابستان باشد در این هنگام اتصالات شل و پیچ و مهره ها را کاملاً چک کنید تا اطمینان پیدا کنید که گاز فاضلاب به طرف حمام شما راه نیافته باشد.

چگونه می توانیم بوی بد گاز فاضلاب را از بین ببریم؟

برای اینکه شما بوی بد توالت و حمام را در فصل گرم تابستان از بین ببرید روش های زیادی وجود دارد که ما در ادامه مطالب آنها را برای شما بیان می کنیم:

 1. یک چهارم فنجان جوش شیرین را در داخل چاه بریزید.
 2. یک فنجان سرکه سفید را به آن اضافه کنید.
 3. دو ساعت در حمام را ببندید و بگذارید همانگونه بماند.
 4.  بعد از دو ساعت حدود ۳ لیتر آب داغ را آرام‌آرام در فاضلاب بریزید.
 5.  ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد از آن آب سرد را به مدت ۱۰ دقیقه روی آن بریزید تا سرکه ها را کاملاً بشوید این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است حتماً آن را انجام دهید.
 6. نصف فنجان سرکه سیب نصف فنجان سفید کننده کلر را داخل لوله ریخته و دو ساعت دیگر بگذارید همانگونه بماند.
 7. بعد از دو ساعت مقداری آب داغ را آرام آرام بریزید تا سفید کننده را بشوید و ببرد.
 8. بعد از آن ۱۰ دقیقه آب خنک را به صورت جاری در چاه بگیرید در این زمان آب کافی باید به منحنی U تله P رسیده و در آن جریان داشته باشد.
 9. در مرحله آخر باید کمی روغن معمولی هم داخل لوله بریزید روغن در تله شناور شده و تبخیر را کند خواهد کرد.
 10. اگر تصمیم گرفتید تله را عوض کنید می توانید از یک پیچ گوشتی برای برداشتن آن استفاده کنید یا می توانید تله را برداشته و آن را تمیز کنید.

 نکته مهم: این نکته مهم است که هیچگاه سفید کننده و سرکه را با هم مخلوط نکنید گاز کلر آمین و کلر، سمی ایجاد می کنند که بسیار خطرناک است.

چرا حمام بوی فاضلاب می دهد؟

بوی بد توالت و حمام

لوله تخلیه در حمام می تواند باعث بوی فاضلاب شود ما می‌خواهیم در ادامه برای شما دلایل بوی فاضلاب در حمام را توضیح دهیم:

1- تخلیه نشدن حمام

وقتی شما حمام می کنید می خواهید کثیفی ها را از بدن خود پاک کنید ولی آیا می دانید محصولاتی که از آن استفاده می کنید باعث چه زیست لایه هایی می شود؟ این زیست لایه ها می تواند دلیل اصلی بوی بد چاه حمام ما باشد باید این زیست لایه ها را کاملاً تمیز کنید زیرا آنها حاوی باکتری هستند.

حتما بخوانید:   پرستار بیمار سالمند چه کسی است / بیمار سالمند چگونه نگهداری می شود

حالا می خواهیم ببینیم چگونه می توانیم برای از بین بردن بوی بد حمام، زیست لایه ها را تمیز کنیم؟ برای تمیز کردن این زیست لایه ها مراحل زیر را انجام دهید:

 • به کمک یک پیچ گوشتی یا انبر کوچک درپوش روی فاضلاب را بردارید.
 •  با استفاده از یک مسواک کهنه و آب داغ درپوش را تمیز و ضدعفونی کنید.
 •  اگر بازهم درپوش کثیف بود این کار را تکرار کنید و پوشش را در مواد ضدعفونی کننده و آب داغ قرار دهید.
2- وان جکوزی

اگر شما در منزل خود وان و جکوزی دارید امکان دارد متوجه بیرون آمدن پوسته هایی سیاه رنگ از آن شده باشید این پوسته های سیاه به دلیل تجمع زیست لایه است که در بالا برایتان توضیح دادیم. تجمع زیست لایه باعث بوی بد حمام خواهد شد در اولین فرصت زیست لایه ها را تمیز کنید.

3- سینک

اگر در سینک ظرفشویی شما کپک و کثیفی انباشته شود باعث بوی بد در حمام خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل به روش زیر عمل کنید:

 1. نصف فنجان جوش شیرین را با نصف فنجان سرکه سفید مخلوط کنید.
 2.  این مخلوط را داخل سینک بریزید.
 3.  کفی از آن حاصل می‌شود که باید بگذارید ۳۰ دقیقه به حال خود بماند.
 4.  بعد از ۳۰ دقیقه درپوش سینک را بیرون بیاورید و با یک پیستون سینک را ببندید.
 5.  چند بار آن را بالا و پایین ببرید تا کاملا مسدود شود.
 6. بعد از آن آب گرم را برای چند دقیقه داخل سینک باز کنید.
 7.  اگر گرفتگی باقی مانده بود می توانید مراحل پیستون و آب را چند بار تکرار کنید.
 8.  در صورت برطرف نشدن گرفتگی بهتر است با شرکتهای لوله بازکنی تماس بگیرید تا گرفتگی را برطرف کنند و از بوی بد فاضلاب هم خلاص شوید.

جمع بندی

بوی بد حمام و توالت در فصل تابستان بسیار ناخوشایند است و می‌تواند برای شما بسیار مشکل ساز باشد ما در این مقاله از سایت امداد برای شما مطالبی را بیان کردیم تا بتوانید در صورت نیاز خودتان مشکل را برطرف کنید اگر با راهنمایی های ما موفق به رفع بوی بد حمام و توالت نشدید بهتر است که با کارشناسانی که در زمینه گرفتگی لوله مهارت دارند تماس بگیرید تا بتوانند مشکل را برطرف کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

نحوه رفع بوی بد توالت و حمام در تابستان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا حمام بوی فاضلاب می دهد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x