تعمیرات کولر آبی

فواید و مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان چیست؟

اشخاصی که در مناطق گرم و خشک زندگی می کنند برای رها شدن از هوای خشک و گرم، از کولر آبی استفاده می کنند. همان طور که می دانید کولر آبی برای خنک کردن هوا از روش تبخیری استفاده می کند. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی کولرهای آبی که دارای سرمایش بالا و تجهیزات پیشرفته می باشند، درست شده است. در قدیم برای خنک کردن یک اتاق از پارچه خیس که در پنجره آویزان کرده بودند، استفاده می شد تا جریان باد در هنگام عبور از پنجره خنک شود و بتواند هوای اتاق را خنک کند. به صورت ساده تر می توانیم بگوییم که کولر آبی هم به همین روش و با همین فناوری کار می کند. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با فواید و مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان، آشنا کنیم.

فواید کولر آبی برای سلامتی انسان

کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی محبوب بسیاری از افراد است که هنوز هم با وجود وسایل سرمایشی زیاد، بسیاری از کاربران از آن استفاده می کنند. کولر آبی دارای فواید زیادی برای سلامتی انسان است که در ادامه می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم:

  1. جلوگیری از بیماری های آلرژی زا
  2. کولر آبی سازگار با محیط زیست است.
  3. زیاد کردن رطوبت در مناطق گرم و خشک
  4. مورد استفاده در ساختمان های صنعتی
  5. کولر آبی مصرف برق کمی دارد.

مضرات کولر آبی

۱- جلوگیری از بیماری های آلرژی زا

استفاده از کولر آبی برای سلامتی انسان بسیار مفید است و دمای مناسب هوا باعث می‌شود تا از آلرژی و بیماری‌های گوناگون جلوگیری شود. رطوبتی که به وسیله کولر آبی تولید می شود از خشکی پوست جلوگیری می کند.

۲- کولر آبی سازگار با محیط زیست است.

کولر آبی از گازها و موادی که دارای اثرات تخریب کننده و منفی بر محیط زیست هستند، استفاده نمی کند. روش کار کولر آبی همانطور که گفتیم به وسیله تبخیر آب انجام می شود. این روش هم برای محیط زیست و سلامتی انسان هیچ ضرری ندارد. کولرهای آبی را به عنوان سیستم سرمایشی سازگار با محیط زیست می نامند.

حتما بخوانید:   هزینه تعمیر کولر آبی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

۳- زیاد کردن رطوبت در مناطق گرم و خشک

یکی دیگر از فواید مهم کولر آبی این است که علاوه بر خنک کردن هوای محیط، باعث زیاد شدن رطوبت هم در مناطق گرم و خشک می شود. زیاد شدن رطوبت و کم شدن دمای هوا به شکل همزمان باعث می شود شما از محیطی با دمای مطلوب لذت ببرید.

ولی باید بگوییم با اینکه این وسیله یکی از بهترین سیستم های سرمایشی محسوب می شوند ولی در مناطق مرطوب به هیچ وجه کارایی بالایی ندارند. استفاده از کولر آبی در مناطق مرطوب به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود زیرا رطوبت زیاد این وسیله باعث می شود کولر آبی سرمای خود را از دست بدهد و علاوه بر آن استفاده از کولر آبی در مناطق مرطوب، رطوبت هوا را هم افزایش داده و باعث سلب رفاه و آسایش ساکنین خانه می شود.

۴- مورد استفاده در ساختمان های صنعتی

در ساختمان های صنعتی به دلیل استفاده از ابزار های صنعتی و ماشین آلات، کارکنان از آلودگی هوا رنج می برند و تهویه هوا در این مکان ها بسیار اهمیت زیادی دارد زیرا این آلودگی می تواند سلامتی افراد را به خطر بیندازد و باعث کاهش طول عمر دستگاه ها هم بشود. در این مکان ها در هنگام استفاده از کولرهای آبی، باید یک درب و یا یک پنجره را باز بگذارند تا جریان هوا در اتاق زیاد شود. باز گذاشتن یک درب و یا پنجره در هنگامی که از کولر آبی استفاده می کنید می تواند باعث بهتر شدن سرمایش و افزایش عملکرد کولر آبی شود.

۵- کولر آبی مصرف برق کمی دارد.

یکی دیگر از فواید کولر آبی کم مصرف بودن این وسیله است. کم مصرف بودن کولر آبی باعث حفظ ذخایر زمین خواهد شد. مصرف بهینه انرژی می تواند به نگهداری و حفظ محیط زیست کمک زیادی بکند. می توانیم بگوییم که کولر آبی نسبت به سیستم های سرمایشی دیگر، ۶۰ درصد مصرف برق کمتری دارد. با استفاده از این وسیله سرمایشی می توانید هزینه های ساختمان را کاهش دهید.

مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان

کولر آبی در کنار فواید زیادی که دارد گاهی هم می تواند برای سلامتی انسان مضر باشد. در ادامه می خواهیم شما را با مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان آشنا کنیم:

  1. مضر برای اشخاصی که دچار بیماری های ریوی هستند.
  2. کولر آبی و سرماخوردگی
  3. مناسب نبودن برای مناطق مرطوب

۱- مضر برای اشخاصی که دچار بیماری‌های ریوی هستند.

کولر آبی برای افراد عادی و سالم مشکلی به وجود نمی آورد ولی اشخاصی که دارای بیماری های ریوی باشند ممکن است به دلیل قارچ های موجود در روی پوشال ها، بیماریشان تشدید شود. پوشال ها می توانند شرایط بروز بیماری را به راحتی فراهم کنند. اگر پوشال ها به طور مرتب تعویض نشوند مشکل ساز خواهند شد. پوشال کولر آبی حتماً باید سالی یکبار تعویض شود در هنگام تعویض پوشال ها، در روزهای اول بهتر است درب و پنجره ها را باز بگذارید. اگر از کولر چند ماهی است که استفاده نکرده اید و گردوغبار در روی پوشال زیاد است گرد و غبار به داخل خانه هدایت خواهد شد. به همین دلیل توصیه می کنیم پوشال ها را مرتب تعویض کنید و اگر هم تعویض نکردید، حتماً آنها را تمیز بشویید. قبل از استفاده از کولر آبی حتماً دریچه ها را از گرد و غبار پاک کنید. در صورتی که نکات بیان شده را رعایت نکنید گرد و غبار در فضای خانه پیچیده و می‌تواند مشکلات تنفسی را برای سالمندان، کودکان و افرادی که بیماری های تنفسی دارند ایجاد کند.

حتما بخوانید:   نحوه ساخت کولر آبی با موتور یخچال چگونه است؟

برای جلوگیری از وارد شدن گرد و غبار به داخل خانه، باید دریچه ها را در هنگام راه اندازی کولر، باز کنید و یک دستمال مرطوب بزرگ آماده کنید (فراموش نکنید که حتماً در روی بینی و دهان خود را ببندید) سپس پارچه مرطوب را جلوی دهانه خروجی هوا بگیرید تا گرد و غبار به دستمال بچسبد و وارد محیط نشود. به این وسیله می توانید از وارد شدن گرد و غبار به داخل محیط جلوگیری کنید.

بهترین کار برای جلوگیری از نشستن گرد و غبار در روی کولر این است که بعد از استفاده از کولر در هنگام فصل پاییز، هنگامی که می خواهید کولر را جمع کنید، یک کاور ضخیم برای کولر آماده کنید و در هنگام استفاده نکردن از کولر کاور را در روی آن بکشید.

۲- کولر آبی و سرماخوردگی

همانطور که می دانید سرما به تنهایی باعث سرماخوردگی نخواهد شد ولی تغییر دما می تواند ایجاد عفونت کند به همین دلیل توصیه می کنیم برای جلوگیری از سرماخوردگی وقتی از محیط گرم خارج از خانه، وارد منزل می شوید سریعاً کولر را روشن نکنید و یا در معرض باد مستقیم آن قرار نگیرید و از تغییر دمای ناگهانی خودداری کنید.

کولرهای گازی و چیلر ها به دلیل این که دارای رطوبت کمتری هستند دارای مشکلات کمتری هم می باشند و مشکلات آنها بیشتر مربوط به ابتدای راه اندازی آنها است یعنی مصرف کنندگان این وسایل سرمایشی، باید شرایط بهداشتی را هنگام راه اندازی کولر گازی در فصل تابستان، رعایت کنند، تا گرد و خاک وارد منزل نشود. به دلیل پایین بودن رطوبت در این دستگاه ها بحث منتقل شدن قارچ در آنها مطرح نمی باشد.

حتما بخوانید:   تعمیرات کولر آبی پرتابل | مزایا و معایب کولر آبی پرتابل

توصیه های بهداشتی در هنگام استفاده از کولر های آبی

نکته مهمی که در مورد کولر آبی باید حتماً رعایت کنید تعویض پوشال های کولر است. سعی کنید در حد امکان هر ساله پوشال های کولر را عوض کنید تا از رشد باکتری و قارچ در آن ها جلوگیری کرده باشید زیرا بهترین راه برای خلاص شدن از قارچ و باکتری درون پوشال، تعویض پوشال است. اگر به هر دلیلی نتوانستید پوشال کولر را عوض کنید باید محلولی که ۱۰ درصد آن پرو کلرین و ۹۰ درصد آب می باشد، آماده کنید و در کف کولر ریخته و پمپ آب کولر را روشن کنید تا پوشال ها با این محلول خیس بخورد. چند دقیقه پمپ را روشن بگذارید و سپس آن را خاموش کنید. حالا آب کولر را خالی کنید و در کفی، آب تمیز بریزید و دوباره پمپ را روشن کنید تا پوشال ها کاملاً تمیز شود.

توصیه های ایمنی

هنگام سرویس و یا تعمیر و همچنین تعویض پوشال های کولر، حوادث زیادی ثبت شده است. اشخاصی که با نکات فنی و برق آشنایی ندارند ممکن است در هنگام تعمیر کولر، در اثر برق گرفتگی جان خود را از دست بدهند. برای تعمیر کولر از افراد متخصص کمک بگیرید و در صورتیکه مهارتی در سرویس کولر ندارید و یا با نکات ایمنی آشنا نیستید به هیچ وجه برای سرویس، تعمیر و یا حتی تعویض پوشال ها هم اقدام نکنید. اگر می خواهید پوشال ها را تعویض کنید حتماً از قطع بودن جریان برق اطمینان پیدا کنید. برای تعمیر کولر آبی و یا تعویض پوشال ها ابتدا به وسیله فازمتر بدنه کولر را لمس کنید تا از برق نداشتن بدنه اطمینان پیدا کنید.

استفاده از لاستیک عایق در زیر پا و دست کردن دستکش عایق، می تواند شما را از برق گرفتگی محافظت کند.

مضرات کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با فواید و مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان، به طور کامل آشنا کردیم. بیشترین مضرات کولر آبی به پوشال های کولر مربوط می شود. در صورت استفاده از پدهای سلولزی می توانید از بروز مشکلات ریوی به وسیله کولر آبی، جلوگیری کنید و یا اینکه پوشال های کولر را حتماً سالی یکبار تعویض کنید.

31

فواید و مضرات کولر آبی برای سلامتی انسان چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

توصیه های بهداشتی در هنگام استفاده از کولر های آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x