تعمیرات سرمایش گرمایش

بررسی راهنمای خرید بهترین فن کویل | نحوه عملکرد فن کویل

سیستم های سرمایشی و گرمایشی بسیار متنوعی در بازار وجود دارند که شما می توانید بسته به نیاز خود یکی از آنها را خریداری کنید. در کنار سیستم موتورخانه یا پکیج استفاده از فن کویل بسیار پر بازده و مقرون به صرفه تر در جهت تأمين سرمایش و گرمایش خانه شما می باشد. چنانچه در فکر خرید فن کویل می‌باشید، در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم به بررسی راهنمای خرید بهترین فن کویل بپردازیم:

فن کویل چیست؟

در اکثر ساختمان ها از سیستم تهویه مطبوع جهت تأمين گرمایش و سرمایش محیط استفاده می کنند.

 • فن کویل وسیله ای بسیار ساده ولی مهم در سیستم تهویه مطبوع می باشد. فن کویل متشکل از دو بخش فن و مبدل حرارتی می باشد. فن کویل خود بخود باعث تولید گرما و سرما نمی شود. برای ایجاد گرمایش به دستگاه چیلر در داخل موتورخانه نیاز دارد، تا آب سرد را وارد لوله‌های فن کویل کرده تا فن باد خنک را در محیط ساختمان پخش کند. تأمین گرمایش فن به عهده پکیج و بویلر است. داخل پکیج یا بویلر آب گرم شده و از آنجا به درون لوله های فن کویل فرستاده می شود. در نتیجه حرارت تشکیل شده، آب از طریق فن کویل به فضای داخل ساختمان می رسد.  فن جهت آزاد سازی انرژی تولید شده سرمایی و گرمایی توسط مولد نیاز به ۲ لوله سرد و گرم یا ۴ لوله دارد. فن کویل در سیستم ۴ لوله ای بصورت همزمان سرمایش یا گرمایش را انجام می دهد. ولی در واحد خنک کننده و گرمایی ۲ لوله ای جداگانه عمل می کند.
 • فن کویل ها با تمام سادگی سیستم، قابلیت های زیادی دارند. از جمله آنها به تنظیم دمای مطلوب محیط و مکش هوای اطراف ما می توان اشاره کرد. تنظیم حرارت فن کویل به وسیله ترموستات دستگاه انجام می شود که در دو نوع ترموستات خودکار یا سوئیچ دستی می باشند.
 • ترموستات به این روش عمل می کند که دمای محیط را اندازه گرفته و بر اساس دما به شیر کنترل موجود در فن کویل دستور داده تا میزان دبی آب ورودی یا دور فن را تغییر دهد، تا دمای محیط به میزان مطلوبی برسد.
حتما بخوانید:   اسید شویی کویل موتورخانه

فن کویل

روش عملکرد فن کویل چگونه است؟

همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، فن کویل برای عملکرد بهینه خود نیاز به آب سرد یا آب گرم شده در پکیج، بویلر و چیلر دارد.

 • آب سرد و گرم داخل بویلر با پمپ در مسیر رایزر ها به لوله ها فرستاده شده تا در نهایت وارد فن کویل شوند.
 • فن کویل هوای داخل ساختمان را به خود کشیده تا پس از عبور هوا بر روی کویل سرد یا گرم دمای محیط را تغییر بدهد و همان هوا را به داخل پخش کند.
 • زمانی که آب سرد از رایزر ها  وارد کویل می شود با عبور از  کویل خنک کننده یا مجموعه لوله های نازک، هوای گرم داخل را بخوبی جذب می کند. با اینکار حرارت آب سرد بالا می‌رود و به همان اندازه محیط خنک می شود. آب خارج شده از کویل خنک کننده، دمای آن نیز ۵ درجه گرم می شود و به ۱۲ درجه هم می رسد. آب گرم شده از رایزر به اوپراتور چیلر برگشته تا این چرخه مجدد تکرار شود.
 • گرم شدن هوای داخلی بواسطه فن کویل هم به اینصورت می باشد. آب گرم پکیج یا بویلر از کویل گرم کننده گذشته تا به همین روش سرمای داخلی را جذب خودش کند و حرارت خود را کم کند و به این شکل هوای داخل ساختمان گرم خواهد شد.

انواع فن کویل و راهنمای خرید

قبل از اینکه اقدام به خرید فن کویل جهت واحد ساختمانی کنید لازم می باشد با مدل های متنوع آن آشنا شوید. فن کویل را باید متناسب با نیاز واحد ساختمانی خود انتخاب و خریداری کنید. در ادامه به معرفی انواع فن کویل کرده و معایب، کاربرد و مزایای آنها را برای شما توضیح می دهیم:

 • فن کویل ها به طور کلی یا روکار هستند یا توکار. فن کویل توکار دارای فن کویل کاستی دو طرفه، فن کویل کاستی یک طرفه و فن کویل سقفی هستند.
 • فن کویل های روکار شامل فن کویل های زمینی، دیواری و کانالی می شوند.

فن کویل زمینی

فن کویل زمینی مانند دیگر کویل ها شامل کویل و فن می باشد و تفاوت آنها این است که فن کویل زمینی دقیقاً بر روی زمین نصب خواهد شد.

 • در کویل زمینی از روبرو یا پشت مکش هوا انجام می شود. دمش هوا نیز از قسمت بالای کویل انجام خواهد شد. در فن کویل زمینی می توانید زاویه و شکل دمش هوا را تنظیم کنید.
 • فن کویل های ۴ لوله ای و ۲ لوله ای در گروه فن های کویل زمینی هستند. در مدل دو لوله ای کارکرد همزمان سرمایش و گرمایش وجود ندارد. ولی در فن های کویل ۴ لوله ای قابلیت گرمایش و سرمایش همزمان وجود دارد.
 • مدل های زمینی در فضای های مسکونی، آموزشی، اداری و تجاری قابل استفاده است. مراکز دانشگاهی، آموزشی و …. بیشتر از فن کویل زمینی استفاده می کنند.
حتما بخوانید:   تعمیر تخصصی انواع هیترهای گازی و تابشی | نصب هیتر تابشی

مزایای فن های کویل زمینی

فن کویل زمینی دارای مزایای بسیاری می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. قابلیت نصب و جابجایی راحت
 2. امکان تنظیم زاویه مکش هوا
 3. طراحی و ظاهر زیبا و متنوع
 4. قیمت مناسب و مقرون به صرفه
 5. بدلیل نصب روی زمین قابل دسترسی است.

معایب فن های کویل زمینی

فن کویل زمینی معایب کمی دارد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. به دلیل نصب بر روی زمین فضای زیادی در داخل ساختمان اشغال می کند.
 2. بدلیل نصب روی زمین این نوع فن کویل صدای زیادی از فن کویل زمینی به گوش می رسد.

فن کویل توکار سقفی

فن کویل سقفی بسیار محبوب می باشد، چون ظاهری متفاوت با دیگر مدل ها دارد و به شکل مستطیل طراحی شده است.

 • همانطور که از نام آن مشخص است، محل قرارگیری این فن کویل داخل سقف ساختمان می باشد که گرمایش و سرمایش مورد نیاز به اتاق را بخوبی ارسال می کند.
 • اجزای داخلی فن سقفی شامل الکتروموتور، شیر هواگیری، اتصالات و سینی درین و کویل حرارتی می باشد. فیلتر های هوای فن کویل سقفی، قابل شستشو بوده و می توان آنرا مجدد روی یونیت متصل کرد.
 • بیشتر فن کویل سقفی در انواع متنوعی در ساختمان های تجاری، اداری، بیمارستان ها، هتل ها، ساختمان های مسکونی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای فن های کویل سقفی توکار

مزایای فن کویل سقفی توکار به شرح زیر می باشد:

 1. صدای کمی تولید می کند.
 2. بدلیل پنهان بودن فضایی اشغال نمی کند.
 3. نسبت به دیگر فن کویل ها قیمت پایین تری دارد.
 4. امکان شستشوی فیلتر ها و استفاده دوباره از آنها

 معایب فن های کویل سقفی توکار

فن های کویل سقفی دارای معایبی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • تنها ایراد فن کویل نیاز به کنده کاری جهت نصب یونیت در سقف ساختمان است.

فن کویل دیواری

فن کویل دیواری در نزدیکی زیر سقف بر روی دیوار و به شکل افقی و روکار نصب می شود. دریچه و بدنه دستگاه در بیرون دیوار قابل مشاهده می باشد. نحوه عملکرد مانند دیگر فن کویل ها، تهویه داخلی هوای ساختمان است و به کمک فن ها و کوین ها انجام می شود. فن کویل دیواری در حالت استاندارد به سمت روبروی خود باد پرتاب می کند و می توان جهت حرکت باد را تغییر داد. بیشترین کاربرد این فن کویل در ساختمان هایی مانند ادارات، هتل ها، آپارتمان ها، رستوران ها، بانک ها، سالن های پذیرایی و …..می باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر چیلر تراست Trust Chiller | نمایندگی تعمیر تراست چیلر

مزایای فن های کویل دیواری

فن کویل دیواری دارای مزیت های زیادی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. جهت وزش باد را می توانید تنظیم کنید.
 2. فضای زیادی در ساختمان را اشغال نمی کند.
 3. نیاز نیست ساختمان‌ را جهت نصب فن کویل دیواری خراب کنید.
 4. امکان نصب بی دردسر و سریعی دارد.

معایب فن کویل دیواری

فن کویل دیواری هم مانند دیگر فن های کویل دارای معایبی می باشد. که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • چون فن کویل دیواری کاملاً در دید افراد نصب شده، ممکن است طراحی ساختمان را بهم بزند.
 • با اینکه فضای زیادی اشغال نمی کند ولی امکان دارد نصب آن روی دیوار محدودیت به همراه داشته باشد.

فن کویل کاستی

فن های کویل کاستی دارای مدل های چهار طرفه، یک طرفه و دو طرفه طراحی شده است.

 1. این فن کویل هم سقفی می باشد و هوای خنک و گرم را از بالا به پایین به شکل یکنواخت پخش می کند.
 2. این نوع فن کویل معمولاً در ساختمان هایی که دارای سقف کاذب می باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. البته لازم نیست حتماً ساختمان سقف کاذب داشته باشد تا از فن کویل کاستی استفاده کنید.
 3. تفاوت انواع مختلف فن کویل کاستی به دلیل تعداد خروجی ها هوای آنها است. فن کویل کاستی دو طرفه دارای ۲ خروجی هوا و فن کویل چهار طرفه دارای ۴ خروجی هوا می باشد.
 4. کاربرد فن کویل کاستی در ساختمان های مسکونی می باشد، ولی بدلیل استفاده از لوستر های سقفی، امکان نصب فن کویل چهار طرفه نیست.

مزایای فن های کویل کاستی

فن کویل کاستی دارای مزایای زیادی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

 1. پنل بسیار زیبا
 2. نصب پنل در کنار سقف
 3. پرتاب کردن باد به پایین
 4. نیاز به کانال کشی ندارد.
 5. پاکسازی راحت
 6. بازدهی و ظرفیت بالا

معایب فن های کویل کاستی

فن کویل کاستی دارای معایبی می باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • فن کویل کاستی برای ساخت پنل و دریچه از پلاستیک استفاده شده است که نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی دارد.

فن کویل

نتیجه گیری

در این مقاله با مشخصات مدل های مختلف و روش کار فن کویل آشنا شدید. توجه داشته باشید هنگام خرید فن کویل بهترین آنها را طبق متراژ و مشخصات واحد مسکونی خود انتخاب کنید. چنانچه سوالی در زمینه این مقاله داشته باشید، می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما باشند.

بررسی راهنمای خرید بهترین فن کویل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش عملکرد فن کویل چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا