تعمیرات لباسشویی

دلیل سفیدک زدن لباس در لباسشویی چیست؟

بررسی علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی و راه های از بین بردن آن

سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی می تواند مربوط به موارد مختلفی باشد که در این میان می توان به استفاده از مواد شوینده اشاره نمود. در این مقاله از مجله ایبک به بررسی موضوعاتی مانند حل نشدن پودر ماشین لباسشویی که علت اصلی سفیدک زدن لباس ها است، باقی ماندن مواد شوینده بر روی لباس به علت استفاده از مواد شوینده نامناسب، خرابی یا مسدود شدن پمپ آب، توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی و سختی آب و… خواهیم پرداخت.

علت سفیدک زدن لباس ها در ماشین لباسشویی

گاهی اوقات ممکن است پس از خارج نمودن لباس ها از ماشین لباسشویی متوجه وجود لکه های سفید بر روی لباس ها و در نتیجه تمیز شسته نشدن لباس های خود شوید. این امر ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

حل نشدن پودر ماشین لباسشویی

هنگامی که جهت شستشوی لباس از پودر ماشین لباسشویی استفاده می کنید، ممکن است پودر کاملا حل نشود به خصوص اگر از روش شستن لباس با آب سرد در ماشین لباسشویی استفاده کنید. جهت رفع این مشکل کافی است قبل از اضافه کردن پودر به ماشین لباسشویی، آن را در یک لیوان آب گرم حل کنید. از ریختن مواد شوینده به طور مستقیم بر روی لباس های خشک خودداری نمایید چرا که این امر از پخش شدن یکنواخت مواد شوینده جلوگیری خواهد کرد. گاهی اوقات تجمع مواد شوینده حتی مواد شوینده مایع در جا پودری سبب مسدود شدن ورود آب می شود که این امر سبب سفیدک زدن لباس می شود. برای رفع این مشکل می توان مخازن مواد شوینده را با آب گرم مخلوط شده با 1/2 فنجان سرکه سفید مقطر تمیز نمود. دستگاه را با یک سرکه سفید گرم پر کنید و به مدت 30 دقیقه صبر کنید. در آخر برای تمیز کردن مخازن کار را با اجرای یک چرخه کوتاه و شستشو به پایان برسانید.

حتما بخوانید:   لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم؟

عدم توجه به مقدار مواد شوینده

در گذشته از کلرید سدیم یا نمک در فرمولاسیون پودر استفاده می شد اما در حال حاضر تولید کنندگان از آنزیم ها برای تمیز کردن لباس ها استفاده می کنند که ترکیب پودری های امروزی بسیار متفاوت با گذشته  است و به همین دلیل کثیف ترین لباس ها را نیز می توان با مقدار بسیار کمی از مواد شوینده تمیز کرد. اگر به دنبال افزایش عمر دستگاه خود هستید بهتر است استفاده از پودر لباسشویی و مایع مصرفی را کاهش دهید.

  • استفاده بیش از حد از مواد شوینده در ماشین لباسشویی می تواند از دلایل سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی باشد. این امر ممکن است حتی به کنترل پنل حساس دستگاه شما آسیب برساند.
  • به همین دلیل دفترچه راهنمای خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چه مقدار ماده شوینده برای دستگاه شما مناسب است و سپس از آن مقدار ثابت استفاده نمایید به خصوص اگر ماشین لباسشویی شما جدید و دارای عملکرد مدرن است، باید دستورالعمل مقدار شوینده با دقت رعایت شود زیرا زیاده روی در استفاده از مواد شوینده سبب آسیب رسیدن به لباس و ماشین لباسشویی می شود.
  • مواد شوینده شستشوی دستی معمولا مقدار بسیار زیادی حباب ایجاد میکند که سبب دشوار شدن فرایند شستشو می شود و این حباب های اضافی سبب آسیب رسیدن به دستگاه و حتی باعث از کار افتادن دستگاه شما می شود.
  • استفاده از مواد شوینده مناسب هم از پوسیدگی لباس جلوگیری می کند و هم از باقی ماندن مواد شوینده در پایان شستشو جلوگیری می کند.

استفاده از مواد شوینده نامناسب

علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی

از جمله مهم ترین عواملی که در کیفیت شستن ماشین لباس در ماشین لباسشویی تاثیر گذار است، انواع مواد شوینده است. امروزه مواد شوینده ماشین لباسشویی به شکل های مختلفی همچون مایع و پودری تولید می شود. در صورت استفاده از مواد شوینده نامناسب ممکن است مواد شوینده به خوبی با آب قاطی نشود و سبب مشکلاتی مانند سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی شود. برخی از مواد شوینده با نفوذ به درون بافت لباس سبب تمیزی بیشتر لباس می شود.

ریختن پودر ماشین لباسشویی در جای اشتباه

تمامی ماشین های لباسشویی اتوماتیک دارای 3 قسمت مخصوص پودر، مایع و نرم کننده هستند. گاهی اوقات افراد پودر ماشین لباسشویی را در منطقه مخصوص نرم کننده می ریزند و از آن جایی که نرم کننده لباس در لحظات پایانی به لباس اضافه می شوند، پر شدن محفظه نرم کننده با پودر ماشین لباسشویی سبب می شود پودر در لحظات پایانی شستشو به لباس اضافه شود و زمان کافی برای حل شدن در آب را نداشته باشد.

حتما بخوانید:   علت برق‌ داشتن بدنه اجاق گاز که باید بدانید

خرابی یا مسدود شدن پمپ آب

در صورت سخت شدن آب ماشین لباسشویی، پرز، مواد شوینده محلول و خاک روی لباس شما باقی می ماند. بسیاری از واشر های جدید جهت دسترسی به فیلتر دارای یک درب کوچک در نزدیکی پمپ آب هستند که برای تمیز کردن پمپ ماشین لباسشویی ابتدا باید به واشر دسترسی پیدا کرد. فیلتر تخلیه آب را باز و موانعی مانند لکه ها یا اشیاء کوچک که توانایی مسدود کردن جریان آب را دارد بررسی نمایید. وجود حتی یک دکمه، سکه یا پین می تواند در عملکرد تخلیه ماشین لباسشویی مشکل ایجاد کند. در صورتی که  فیلتر را تمیز کردید اما باز ماشین لباسشویی به کندی خود ادامه دهد، این احتمال وجود دارد که پمپ آب شکسته شده باشد. در این صورت می توانید کتابچه ماشین لباسشویی را مطالعه کنید و اگر همچنان مشکل ادامه دار بود می توانید با ایبک امداد تماس حاصل نمایید.

عدم توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علت های سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی می تواند پر کردن لباس در محفظه لباس ها باشد که همچنین سبب متوقف شدن چرخه شستشو نیز خواهد شد. در نتیجه ماشین لباسشویی نباید بیش از حد پر شود زیرا بارهای بیشتر ممکن است سبب شود که پودر در جای پودری ماشین لباسشویی بماند. شستشوی کامل لباس های کثیف سبب صرفه جویی در وقت و هزینه مفید خواهد شد اما قرار دادن لباس های بیش از حد در ماشین لباسشویی سبب می شود جایی برای پاکسازی و کثیفی ها باقی نباشد.

وجود جرم و کثیفی در مخزن ماشین لباسشویی

رایج ترین علت ایجاد لکه سفید روی لباس، آلودگی ناشی از سختی آب است. ماشین لباسشویی همانند سایر دستگاه های برقی نیاز به جرم زدایی دارد. در صورت بی توجهی به جرم گیری، جرم و کثیفی درون ماشین لباسشویی خواهد ماند و در شستشوی بعدی به لباس می چسبد و سبب ایجاد سفیدک روی لباس می شود. از دیگر دلایل سفیدک زدن لباس ها در ماشین لباسشویی سختی بالای آب است. آب با سختی بالا در مواجه با مواد شوینده، رسوبات خود را روی لباس رها کرده و منجر به ایجاد لکه سفید روی لباس خواهد شد.

علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی

دمای پایین آب

بیشتر شوینده ها در دمای حداقل 60 درجه در آب حل می شوند. در نتیجه اگر دمای آب ماشین لباسشویی پایین باشد، احتمال دارد پودر ماشین لباسشویی به درستی حل نشود و سبب ایجاد لکه سفید روی لباس شود. در تمامی مدل های ماشین لباسشویی، جهت تنظیم دمای آب یک المنت نصب شده است که در آب و هوای سرد هنگامی که آب گرم در دسترس نیست، المنت به آب در رسیدن به دمای مطلوب کمک می کند. خرابی المنت ماشین لباسشویی از عوامل تاثیر گذار در دمای آب ماشین لباسشویی است زیرا مانع از تمیز شدن لباس ها می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از ماشین لباسشویی صنام SANAM

خرابی پمپ آب ماشین لباسشویی

از وظایف موتور ماشین لباسشویی شستشو، آبکشی و چرخاندن دیگ است که خرابی در این قسمت از ماشین لباسشویی نیز سبب ایجاد سفیدک روی لباس می شود چرا که عملکرد ناقص موتور ماشین لباسشویی منجر به ایجاد اختلال در چرخش و شستشو می شود.

نحوه پاک کردن سفیدک لباس پس از شستشو

پس از اینکه علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی را بررسی کردید، تنها راه از بین بردن سفیدک لباس شستن دوباره آن ها است که برای این کار کافی است دوباره لباس ها را در آب گرم مناسب بدون اضافه کردن مواد شوینده بشویید. به جای مواد شوینده نیز یک فنجان سرکه سفید مقطر را به چرخه شستشو اضافه کنید تا الیاف پارچه شل شود و مواد شوینده را آزاد کند. مواد شوینده یا نرم کننده اضافی قبل از خشک شدن بر روی لباس قرار دارند. سینک یا سطل را با آب گرم پر کرده و سپس مطابق دستورالعمل دستگاه سفید کننده اکسیژن را اضافه نمایید.

نکاتی دیگر برای پاک کردن لکه های سفید روی لباس پس از شستشو

اگر ماشین لباسشویی شما قابلیت توزیع خودکار شوینده را داشته باشد این احتمال وجود دارد که مقداری از مواد شوینده و نرم کننده در محفظه باقی بماند. جهت رفع مشکل انباشته شدن مواد کافی است مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

  • محلولی از آب گرم و دو پیمانه سرکه سفید را آماده نمایید.
  • محفظه توزیع خودکار شوینده را از ماشین لباسشویی جدا نمایید.
  • به مدت 5 دقیقه محفظه را درون محلول قرار دهید.

در صورتی که محفظه ماشین لباسشویی شما قابل جدا شدن نباشد مطابق با روش زیر عمل نمایید:

  • مقداری از سرکه سفید تقطیر شده را گرم کنید.
  • محلول را در قسمت های مخصوص شوینده و نرم کننده به مدت 30 دقیقه رها نمایید.
  • ماشین لباسشویی خود را بدون اضافه نمودن هیچ گونه لباس روشن نمایید تا محفظه شوینده تمیز شود.(ماشین لباسشویی  را روی یک برنامه کوتاه مدت تنظیم نمایید.)

 

111111111111111111

31

علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

علت سفیدک زدن لباس در ماشین لباسشویی، نحوه از بین بردن سفیدک های لباس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا