تعمیرات کولر گازی

دلایل پریدن فیوز کولر گازی چیست | راهنمای رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازی

ممکن است برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که هنگام استفاده کردن از کولر گازی ناگهان متوجه می‌ شوید که دستگاه خاموش می‌ گردد. یکی از دلایلی که باعث خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می‌ شود پریدن فیوز می‌ باشد که البته این مسئله نیز به دلایل مختلفی رخ می‌ دهد. جهت رفع مشکل کولر گازی که مرتبط با پریدن فیوز آن است و همچنین دیگر خرابی‌ های این دستگاه می‌ توانید با کارشناسان ایبک امداد در ارتباط باشید.

کاربرد فیوز در کولر گازی چیست؟

یکی از قطعات الکترونیکی بسیار کاربردی در کولر گازی فیوز می‌ باشد. فیوز نقش مهمی در کولر گازی ایفا می‌ کند. این قطعه با تنظیم کردن ولتاژ برق ورودی می‌ تواند از عبور جریان برق اضافی به دستگاه جلوگیری کند. در واقع این عملکرد باعث محافظت از کولر گازی می‌ شود و زمانی که دستگاه با مشکلی مواجه می‌ گردد با پریدن فیوز از آسیب رسیدن به قطعات کولر جلوگیری خواهد کرد. در واقع می‌ توان گفت فیوز نقش محافظتی در دستگاه دارد. برق ابتدا به فیوز وارد می‌ شود و پس از آن به کولر وارد خواهد شد. چنانچه ولتاژ ورودی برق بسیار زیاد باشد فیوز از ورود آن به کولر جلوگیری خواهد کرد.

چرا فیوز کولر گازی می‌ پرد؟

همانطور که گفتیم فیوز یکی از قطعات بسیار مهم در کولر گازی می‌ باشد که گاهی اوقات ممکن است شاهد پریدن آن در کولر باشید. در واقع هر زمانی که متوجه پریدن فیوز در کولر گازی شدید باید بدانید که دستگاه دچار مشکلی شده است. اگر فشار بر روی کولر و همچنین قطعات کولر زیاد شود می‌ تواند باعث داغ شدن دستگاه و قطعات داخلی آن شود. همین امر باعث پریدن فیوز خواهد شد.

تمیز نبودن فیلتر کولر گازی

وقتی که کولر  کارکرد خوبی دارد و باد خنک تولید می‌ کند و آن را به محیط انتشار می‌ دهد در واقع عملکرد درستی دارد اما اگر یکی از قطعات آن مانند فیلتر تمیز نباشد باد خنک به آسانی از کولر خارج نخواهد شد. در این شرایط قطعات داخلی کولر داغ می‌ شوند. دلایل پریدن فیوز کولر گازی چیست | راهنمای رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازیوقتی که کولر داغ شود تحت فشار قرار گرفته و کارکرد درستی نخواهد داشت و همین موضوع می‌ تواند باعث پریدن فیوز در کولر گازی شود. یکی از مواردی که می‌ تواند از پریدن فیوز در کولر گازی جلوگیری کند سرویس به موقع این دستگاه می‌ باشد.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر کولر گازی بست | آموزش عیب یابی کولرگازی Best

خراب شدن فن کولر گازی

یکی از دیگر از قطعات بسیار مهم در کولر گازی فن آن می‌ باشد. کولر گازی از اجزای مختلفی تشکیل شده و بروز مشکل در هر کدام از آنها می‌ تواند تاثیر مستقیم بر روی عملکرد دستگاه داشته باشد. یکی از این قطعات مهم فن کولر است و اگر دچار خرابی و آسیبی شود کولر تحت فشار زیادی قرار گرفته و قطعات آن داغ می‌ شوند. همه این عواملی که گفتیم در نهایت می‌ تواند باعث پریدن فیوز در کولر گازی شود.

کولر گازی فرسوده و قدیمی

همه لوازم برقی که دارای عمر بالایی هستند هر لحظه ممکن است دچار مشکلاتی شوند و کارکرد درست خود را از دست بدهند. کولر گازی نیز از این امر مستثنی نمی‌ باشد و چنانچه فرسوده و قدیمی شود قطعات آن نمی‌ توانند به صورت درست کار خود را انجام دهند و ممکن است عاملی باشند برای آنکه فیوز دستگاه بپرد و یا حتی بسوزد.

کم شدن میزان گاز مبرد

گاز سرما زا و یا مبرد که داخل کولر گازی قرار دارد طی فرایندی از حالت گاز به حالت مایع تغییر حالت می‌ دهد و این مایع خنک کننده می‌ تواند خنکی خود را در محیط پخش کند. با این توصیفی که از گاز مبرد داشتیم می توانیم بگوییم که کاهش این گاز می‌ تواند روی عملکرد کولر گازی تاثیر مستقیم گذاشته و باعث پریدن فیوز در کولر گازی و یا حتی سوختن آن شود.

خراب شدن و یا آسیب رسیدن به خازن

یکی از مهمترین قطعات و اجزا در کولر گازی خازن این دستگاه می‌ باشد که در کارکرد صحیح فیوز بسیار موثر است و اگر مشکلی در خازن کولر گازی رخ دهد فیوز هم قابلیت خود را از دست داده و دچار مشکل می‌ شود. برق ورودی به خازن وارد می‌ شود و به حدی که کولر نیاز دارد می‌ رسد. در واقع می‌ توانیم بگوییم مهم‌ ترین وظیفه فیوز توسط خازن انجام می‌ شود.

اختلال در عملکرد کمپرسور

همانطور که در قسمت گاز مبرد بیان کردیم این گاز طی یک فرایند از حالت گاز به حالت مایع تغییر ماهیت می‌ دهد. لازم است بدانید که این فرایند توسط کمپرسور کولر گازی انجام می‌ شود و چنانچه کمپرسور دچار خرابی شود این فرایند نیز به صورت صحیح انجام نخواهد شد. در این شرایط فشاری که بر کولر وارد می‌ شود بسیار زیاد شده و در نهایت کمپرسور داغ می‌ شود و همین موضوع می‌ تواند باعث پریدن فیوز و یا سوختن آن شود.

حتما بخوانید:   بوی بد کولر گازی | راهکارهایی برای رفع بوی بد کولر گازی

ایجاد مشکل در جعبه تقسیم

یکی دیگر از مواردی که می‌ تواند باعث پریدن فیوز در کولر گازی شود ایجاد مشکل در جعبه تقسیم ساختمان می‌ باشد.دلایل پریدن فیوز کولر گازی چیست | راهنمای رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازی گاهی اوقات پریدن فیوز کولر گازی هیچ ربطی به قطعات داخلی آن ندارد و می‌ تواند به جعبه تقسیم ساختمان مربوط باشد. ممکن است ولتاژ برق که به فیوز کولر وارد می‌ شود متناسب با نیاز کولر نباشد. در این شرایط فیوز کولر می پرد.

استفاده از سیم بی‌ کیفیت و سیم کشی غیر اصولی ساختمان

کولر گازی مصرف برق زیادی دارد و ولتاژ برقی که به آن وارد می‌ شود بالاست. وقتی که این ولتاژ زیاد از سیم بی‌ کیفیتی عبور کند این سیم‌ ها نمی‌ توانند تحمل حجم زیاد برق را داشته باشند و در نهایت باعث سوختن و یا پریدن فیوز در کولر گازی می‌ شود. جهت رفع این مشکل حتماً باید از یک تکنیسین برقکار بخواهید که به بررسی سیم کشی ساختمان و سیم‌ های استفاده شده در آن بپردازد. همچنین استفاده کردن از فیوز تقلبی می‌ تواند باعث عدم تحمل میزان ولتاژ برق شده و در نهایت بسوزد.

چگونه متوجه سوختن و یا پریدن فیوز در کولر گازی می‌ شویم

چگونه می‌ توانیم متوجه شویم که فیوز پریده است و یا به طور کامل سوخته است. وقتی که فیوز کولر گازی بسوزد دستگاه دیگر روشن نمی‌ شود و یا اگر هم روشن شود صدایی از آن می شنوید که نشان می‌ دهد فیوز سوخته است. البته این شرایط نشان می‌ دهد که فیوز به صورت کامل نسوخته و نیم سوز شده است. ولی اگر فیوز پریده باشد کولر روشن می‌ شود و هنگام کار کردن ناگهان خاموش خواهد شد. چنانچه با این شرایط مواجه شدید متوجه خواهید شد که فیوز کولر گازی شما پریده است.

راهکارهایی برای رفع مشکل پریدن فیوز در کولر

همانطور که گفتیم عواملی باعث پریدن فیوز در کولر گازی می‌ شوند. چنانچه طبق مواردی که در بالا بیان کردیم پریدن فیوز مربوط به خراب شدن قطعه خاصی در کولر باشد می‌ توانید با تعویض آن قطعه و یا تعمیر آن مشکل کولر گازی را تا حد امکان برطرف کنید. به عنوان مثال چنانچه خازن، فن و یا کمپرسور کولر گازی خراب شده باشد و یا دچار آسیب شده باشد با تعویض کردن و یا تعمیر آن مشکل پریدن فیوز برطرف خواهد شد.

 • اگر فیلترهای کولر گازی تمیز نبودند با تمیز نمودن آنها و رفع آلودگی می‌ توانید به کارکرد بهتر دستگاه کمک کنید.
 • چنانچه گاز مبرد کم شده باشد می‌ تواند باعث پریدن فیوز شود. در این شرایط با شارژ دوباره گاز می‌ توانید مشکل را برطرف کنید.
 • با استفاده از فیوز با کیفیت و همچنین متناسب با کولر گازی، سیم با کیفیت و کنترل کردن ولتاژ برق از جعبه تقسیم ساختمان می‌ توانید مشکلات مربوط به پریدن فیوز را رفع نمایید.
حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از دکمه اسپیلت و کولر گازی

نحوه تعمیر کردن فیوز کولر گازی

تعمیر کردن کولر گازی و قطعات آن از قبیل فیوز و یا هر وسیله الکترونیکی دیگر نیازمند تخصص و دانش کافی می‌ باشد بنابراین بهتر است جهت تعمیر وسایل الکترونیکی خود که امری تخصصی است و می‌ تواند علاوه بر آسیب‌ های جدی به دستگاه خطراتی برای شما نیز به همراه داشته باشد، از تکنسین‌ ها و متخصصین ماهر کمک بگیرید تا از تعمیر درست لوازم خود مطمئن باشید.

نکاتی برای نگهداری صحیح از کولر گازی و جلوگیری از خراب شدن آن

 • هرگز کولر گازی را به صورت تمام وقت روشن نگذارید.
 • جهت جلوگیری از آسیب به کولر گازی به علت نوسانات برق حتماً از محافظ استفاده کنید.
 • هرگز کولر گازی و آبی را به صورت همزمان مورد استفاده قرار ندهید.
 • چنانچه متوجه وزیدن باد گرم از کولر گازی شدید حتما جهت بررسی دستگاه اقدام نمایید.

دلایل پریدن فیوز کولر گازی چیست | راهنمای رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازی

 • دمای محیط را تا حد امکان پایین نگه دارید.
 • میزان گاز مبرد در کولر گازی را به صورت سالانه بررسی نمایید و اگر کم شده بود حتماً آن را شارژ کنید در غیر این صورت می‌ تواند آسیب‌ های جدی به کمپرسور کولر وارد کند.
 • شست و شوی کولر گازی و تمیز کردن به موقع آن می‌ تواند در عملکرد بهتر این دستگاه بسیار موثر باشد.
 • در طول فصل زمستان حتماً کولر گازی خود را با یک کاور مناسب بپوشانید تا از آسیب به آن جلوگیری شود.
 • جهت افزایش عمر کولر گازی از مواد ضد زنگ استفاده کنید که باعث تبادل گرما و سرما می شود و در مصرف انرژی صرفه‌ جویی می‌ کند.

نتیجه گیری

پریدن فیوز یکی از مشکلاتی می باشد که ممکن است گاهی به هنگام استفاده از کولر گازی متوجه آن شده باشید. در این مقاله از ایبک امداد عواملی که باعث ایجاد این مشکل می‌ شود را بیان کردیم و راهکارهای رفع آن را نیز توضیح دادیم. چنانچه نکات مربوط به نگهداری و سرویس کولر گازی را رعایت کنید می‌ توانید سالیان طولانی از این دستگاه بدون هیچ دردسری استفاده نمایید.

 

31

دلایل پریدن فیوز کولر گازی چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل پریدن فیوز کولر گازی چیست، راهنمای رفع مشکل پریدن فیوز کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x