لوازم خانگی

راهنمای نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی بوش BOSCH

اولین اقدامی که بعد از خرید ماشین ظرفشویی بوش باید انجام دهید نصب و راه اندازی آن می باشد. جهت نصب ماشین ظرفشویی بوش می توانید از دفترچه راهنما استفاده کنید. ایبک امداد در این مقاله شما را با نحوه نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی بوش آشنا می کند.

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

ماشین ظرفشویی بوش همانطور که می دانید یکی از با کیفیت ترین و بهترین های بازار می باشد که دارای مزایایی از قبیل سر و صدای کم، کم مصرف بودن انرژی، بازدهی بالا، شستشوی بهداشتی و … می باشد. به یاد داشته باشید بعد از خرید دستگاه بوش ابتدا باید نصب ماشین ظرفشویی را به خوبی و کاملاً درست انجام دهید و پس از آن نحوه کار کردن با آن را یاد بگیرید.

تنظیم سختی آب ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

ابتدا باید میزان سختی آب را بسنجید تا تنظیمات مناسب جهت شستشوی ظروف را انجام دهید. جهت تنظیم کردن سختی آب به ۷ حالت می توانید این کار را انجام دهید که شما باید با در نظر گرفتن مقدار سختی آب یکی از این هفت حالت را انتخاب کنید.

 • گزینه h:oo و h:01 درصورتی که آب نرم است.
 • گزینه h:02 و h:03 در صورتی که سختی آب در حالت متوسط است.
 • h:04 و h:05 در صورتی که سختی آب در حالت بسیار سخت باشد.

چگونه تنظیمات سختی آب را در ماشین ظرفشویی بوش انجام دهیم؟

 • نخست باید دکمه روشن و خاموش را فشرده تا ماشین ظرفشویی روشن شود.
 • بعد از آن دکمه A را همزمان با دکمه start در حدود ۳ تا ۵ ثانیه نگه داشته تا این که علامت h بر روی صفحه نمایش ظاهر شود. h:04 به صورت پیش فرض فعال می باشد و با هر بار فشار دادن دکمه c می توانید به درجات آن اضافه کنید تا زمانی که  h:07 برسد و مجدداً از h:00 شروع می شود.
 • در مرحله آخر هنگامی که سختی آب را تنظیم کردید و آن را به طور کامل انجام دادید گزینه start را انتخاب کرده و تمام این تنظیمات در حافظه ماشین ظرفشویی ذخیره کنید.
 • حال می توانیم به ادامه پروسه راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی بپردازیم.

راهنمای نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی بوش BOSCHپر کردن مخزن نمک ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

در این مرحله باید مخزن نمک را پر کنیم. جهت پر کردن مخزن لازم است که نخست درپوش مخزن را باز کرده و بعد از آن مخزن را از آب پر کنید و سپس نمک را درون آن بریزید و درپوش را سر جای خود ببندید. چنانچه درجه سختی آب صفر باشد لازم نیست مخزن نمک پر شود.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید انواع لوازم خانگی بلومبرگ | انتخاب بهترین یخچال

پر کردن مخزن مواد شوینده و جلادهنده مخصوص ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

در مرحله بعدی لازم است مخزن مخصوص ماده جلادهنده پر شود که وظیفه اش درخشندگی و تمیز کردن ظروف خواهد بود. ابتدا دریچه را باز کرده و سپس مواد جلادهنده را درون آن بریزید و بعد از آن درب مخزن را ببندید و اطمینان حاصل کنید که در بسته شده باشد. مرحله بعد پر کردن مخزن مخصوص مواد شوینده می باشد. برحسب میزان کثیف بودن ظروف می‌توانید مقدار مواد شوینده ای را که باید درون دستگاه بریزید را تعیین کنید. به عنوان مثال اگر ظروف خیلی کثیف باشند مواد شوینده نیز باید زیاد باشد و اگر ظروف تمیز باشند مواد شوینده کمتری باید جهت شستشوی ظروف استفاده شود. دریچه مخصوص را باز کرده و مواد شوینده را داخل آن بریزید. سپس درپوش را ببندید.

روشن کردن ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

در این مرحله باید ماشین ظرفشویی را روشن کنید و برنامه شستشوی ظروف را انتخاب کنید. همچنین ماشین ظرفشویی بوش دارای برنامه های اضافی نیز می باشد که می توانید از آن ها نیز استفاده کنید. این برنامه های اضافی عبارتند از:

vario speed plus: شستشوی سریع

Intensive zone : شستشوی پرفشار

half load : نیم ظرفیت شستشو

hygiene plus : شستشوی بهداشتی

خشک کردن اضافه و …

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

 1. نخست دکمه خاموش روشن ماشین ظرفشویی را فعال کرده و دستگاه را روشن می کنیم تا برنامه های دیگر نیز قابلیت فعال شدن داشته باشند.
 2. در مرحله بعد برنامه مخصوص شستشوی ظروف را انتخاب می کنید.
 3. مخزن مخصوص مواد شوینده را با پودر یا ژل شستشو و یا قرص پر می کنید.
 4. قرص را زمانی می‌توانید استفاده کنید که دستگاه از ظرف پر شده باشد. اما از پودر و ژل زمانی که ظروف کمی داخل دستگاه باشد استفاده کنید.
 5. مخزن مخصوص مواد جلا دهنده کنار مخزن مخصوص مواد شوینده می باشد و روی درب آن علامت ستاره حک شده که به معنای درخشندگی است. چنانچه می خواهید ظرف ها براق و درخشنده شود می‌توانید مخزن مخصوص مواد جلادهنده را نیز پر کنید.
 6. در مرحله آخر ظروف را به صورت کاملا مرتب داخل دستگاه بچینید و درب دستگاه را ببندید.
 7. حالا می توانید با زدن دکمه start دستگاه را روشن کنید.

برنامه های مخصوص شستشوی ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

 • Auto: دما در این برنامه شستشو ۷۰ درجه می باشد و جهت شستن ظروف که بسیار چرب هستند به کار می رود.
 • حالت دیگر Auto که جهت مصرف روزانه می باشد و در مدت زمان دو و نیم ساعت دستگاه ظرف های روزانه را با یک قرص می شوید.
 • Eco: این برنامه مصرف برق و آب را تا حد زیادی کاهش می دهد ولی مدت زمان کار کرد دستگاه نیز طولانی تر خواهد شد.
 • Silence: این برنامه به طور معمول در شب استفاده می‌شود و در مدت زمان حدود ۴ ساعت بدون اینکه سر و صدا ایجاد کند شستشو را انجام می دهد.
 • گلس شو: این برنامه مخصوص شستن ظروف شیشه ای می‌باشد و دمای آب در این برنامه حدود ۴۰ درجه است.
 • سریع شو: دمای آب در این برنامه حدوداً ۶۵ درجه خواهد بود و ظروف را نسبت به حالت شستشوی عادی سریع تر می شوید.
 • یکی دیگر از برنامه های شستشو که دمای مخصوص آن ۴۵ درجه می‌باشد جهت شستن ظرف های صبحانه است. طی این برنامه ظروف با تعداد کم داخل دستگاه قرار می‌گیرد و سرعت شستشو بالاست.
 • میوه شو: این برنامه به منظور شستشوی ۱۵ دقیقه ای با آب سرد می باشد.
 • برنامه های کمکی دیگری نیز شامل برنامه شیشه بچه شو، آلرژی و … وجود دارند که جهت تمیز تر شدن ظرف ها می توانید آن ها را فعال کنید.
 • start in hour: این برنامه یکی دیگر از برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی بوش می باشد که با زدن علامت های مثبت و منفی بر روی دستگاه می توانید زمانی را از صفر تا ۲۴ ساعت فعال کرده تا ماشین ظرفشویی در زمان معین شده روشن شود.
 • speed: این برنامه برای حالت نصف کردن زمان شستشو می باشد.
 • machine care: این برنامه آخرین برنامه و جهت شستن ماشین است.
حتما بخوانید:   نحوه ریست ماشین ظرفشویی بوش Bosch | نمایندگی بوش در تهران

نحوه کارکرد برنامه machine care در ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

برنامه machine care یا ماشین شو یکی از برنامه های کاربردی در ماشین ظرفشویی های بوش می باشد. با استفاده از این برنامه می توانید داخل ماشین ظرفشویی خود را جرم گیری کنید و کاملا بشویید. جهت استفاده از برنامه machine care جرم گیر مخصوص ماشین ظرفشویی را داخل آن ریخته و دکمه مربوطه را فعال کنید تا ماشین ظرفشویی کاملا تمیز شود.  به طور کلی ماشین ظرفشویی بوش هر دو الی سه ماه نیاز به سرویس دارد.

9745174 042230914411

هشدارهای ایمنی جهت کار با ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

در این قسمت نکاتی را جهت استفاده از ماشین ظرفشویی بوش بیان کرده ایم.

 • میزان ظروفی را که درون دستگاه قرار می‌دهید به هیچ عنوان نباید بیشتر از گنجایش ماشین ظرفشویی باشد.
 • اگر روی ظروف پس مانده غذا با تکه های بزرگ وجود دارد حتما آنها را برداشته و پاک کنید. اما لازم به ذکر است که ظروف نیاز به آبکشی ندارند.
 • در نظر داشته باشید ماشین ظرفشویی های تمام اتوماتیک به صورت دوره‌ای نیاز به سرویس دارند.
 • بعد از ۵ بار استفاده از ماشین ظرفشویی فیلتر آن را چک کرده و چنانچه نیاز به تعویض داشت حتماً این کار را انجام دهید.
 • فراموش نکنید که ماشین ظرفشویی نیاز به جرم گیری دارد. جرم گیری باعث افزایش عملکرد دستگاه خواهد شد و طول عمر دستگاه را افزایش می دهد. در ماشین ظرفشویی های بوش هر ۳ الی ۴ ماه یک بار جرم گیری را انجام دهید.
 • جهت چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی بوش به این نکته توجه کنید که تمام ردیف‌های سبد را پر کنید تا از آب و انرژی حداکثر استفاده بشود.
 • ظروفی که اندازه کوچک دارند و امکان بیرون افتادن آنها از سبد وجود دارد را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا می تواند موجب صدمه دیدن ماشین ظرفشویی شما بشود.
 • توجه کنید بعضی از ظرف ها مانند کاسه که حالت قوس دار و گود می باشند به صورت مایل داخل ظرف شویی قرار دهید تا از تجمع آب درون آن ها جلوگیری شود. اگر آب درون ظرف ها باقی بماند می تواند موجب لک شدن ظرفها شود.
حتما بخوانید:   راهنمای خرید لوازم خانگی بوش BOSCH | بهترین محصولات برند بوش

روش تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

گام بعدی در نگهداری درست از ماشین ظرفشویی تمیز کردن فیلتر می باشد. لازم به ذکر است که بعد از هر پنج یا شش بار شستشو باید اقدام به تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی خود کنید. جهت انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. در مرحله نخست فیلتر ماشین ظرفشویی را در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده تا باز شود.
 2. پس از آن توری را بالا کشیده و خارج کنید.
 3. فیلتر استوانه‌ای را زیر شیر آب درون سینک بگذارید.
 4. اگر آب به راحتی از آن عبور کرد باید بدانید که مشکلی وجود ندارد در غیر این صورت فیلتر دارای گرفتگی می باشد و باید جهت برطرف کردن آن با جسمی مثل مسواک نرم فیلتر را بشویید.
 5. در مرحله بعد دوش بالا و پایین را بیرون آورده و سوراخ های روی آن را چک کنید تا از نظر عدم گرفتگی مطمئن شوید.

نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش BOSCH 

یکی از موارد مهمی که می‌تواند بسیاری از ایرادات و اشکالات جزئی را حل کند ریست کردن ماشین ظرفشویی بوش می باشد. پس لازم است روش ریست کردن را به خوبی یاد بگیرید. در اکثر مدل های ماشین ظرفشویی بوش بر روی پنل کاربری آن دکمه ریست قرار دارد. می توانید جهت ریست کردن ماشین ظرفشویی این دکمه را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید. چنانچه دستگاه ماشین ظرفشویی شما دارای دکمه ریست نمی باشد ابتدا با دکمه پاور دستگاه را خاموش کرده دوشاخه را از برق بکشید و چند دقیقه در حالت خاموش دستگاه را نگه دارید. بعد از مدت زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دوشاخه را مجدداً به برق زده و پس از ۳۰ ثانیه ماشین را روشن کنید.

سخن آخر 

ماشین ظرفشویی بوش از محبوب ترین و بهترین برند های ماشین ظرفشویی در کشور ما می باشد. از مزایای این دستگاه می‌توان به کاهش مصرف برق و آب اشاره کرد. یعنی استفاده از ماشین ظرفشویی نسبت به شستشوی دستی ظروف به طور حتم به صرفه تر و راه بهتری می باشد و باعث صرفه جویی در مصرف برق و آب خواهد شد. ماشین ظرفشویی بوش به خاطر تنوع در برنامه های شستشو و امکانات بسیار زیادی که دارد ممکن است با پیچیدگی‌هایی روبه رو شود. ایبک امداد در این مقاله شما را با روش استفاده از ماشین ظرفشویی بوش آشنا کرده و طرز کار آن را به شما آموزش داده است. جهت مشاوره و پشتیبانی و طرح پرسش با تلفن های ایبک امداد تماس حاصل فرمائید.

راهنمای نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله راهنمای نصب و راه اندازی ماشین ظرفشویی بوش BOSCH

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا