تعمیرات لباسشویی

تعمیرات ماشین لباسشویی بوش | دلیل ارور f۲۳

ارور f۲۳ در ماشین لباسشویی بوش یکی از ارور های رایج می باشد که چندین دلیل باعث بروز این کد خطا می شود یکی از دلایل اصلی این ارور خارج شدن آب از دستگاه لباسشویی بوش است. در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل به وجود آمدن ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش و همچنین روش برطرف کردن آن را هم به طور کامل برایتان توضیح خواهیم داد با ما همراه باشید.

کد خطای f۲۳ ماشین لباسشویی بوش به چه معنی است ؟

کد خطای f۲۳ ماشین لباسشویی بوش مربوط می باشد به سنسور نشتی آب دستگاه لباسشویی، این کد خطا را شاید شما به تنهایی نتوانید برطرف کنید باید از تعمیرکار متخصص برای تعمیر آن کمک بگیرید. وقتی که به هر دلیلی آب روی قطعات ماشین لباسشویی بوش می ریزد شما این ارور را در روی صفحه نمایشگر ماشین لباسشویی خود مشاهده خواهید کرد. البته باید بدانید که مدل های جدید ماشین لباسشویی بوش به جای این کد خطا کد خطای  E۲۳ نمایش داده می شود.

بیشتر ماشین های لباسشویی مدرن در هنگام متوقف شدن شستشو، کد خطای f۲۳ را در روی نمایشگر نشان می دهند مثلاً ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش امکان دارد در هر مرحله از شستشوی دستگاه شما در روی نمایشگر نشان داده شود این ارور می‌تواند به مشکلات نشت آب مربوط شود اگر شما به آن توجه نکنید امکان دارد که آب زیادی آشپزخانه شما را پر کند.

در ادامه می خواهیم شما را با دلایل بروز این ارور در ماشین لباسشویی بوش بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید به راحتی دستگاه لباسشویی بوش خود را عیب یابی کنید.

ماشین لباسشویی بوش

دلایل ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش

دلایل اصلی که می تواند باعث نمایش ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش در صفحه نمایشگر دستگاه باشد عبارت است از:

۱- سوراخ شدن دیگ ماشین لباسشویی

یکی از مشکلات متداول در ماشین های لباسشویی سوراخ شدن دیگ می باشد اگر به هر دلیلی شفت دستگاه ماشین لباسشویی زاویه پیدا کند باعث سوراخ شدن دیگ شده و آب نشت می کند. البته گاهی هم ممکن است در محل نصب کمک به بدنه دیگ ترک ایجاد شده باشد.

۲- درست کار نکردن سنسور آب شمار و یا هیدرو استاتیک دستگاه لباسشویی بوش

هیدرواستارت در ماشین لباسشویی وظیفه ی وارد و خارج کردن آب دستگاه را بر عهده دارد اگر این قطعه خراب شود آب بیشتر از حد لازم به سیستم گردش وارد شده و زیاد شدن آب باعث می شود که آب روی قطعات سرریز شود. معمولاً در اینجور مواقع کد خطای f۲۳ در اول کار در روی نمایشگر دیده نمی شود به طور معمول در ۱۰ دقیقه اول شما این کد خطا را در روی نمایشگر مشاهده می کنید.

۳- پاره شدن خرطومی های دستگاه لباسشویی بوش

اگر خرطومی های ماشین لباسشویی به وسیله یک جسم تیز سوراخ شود باعث می شود که آب از آنجا به داخل کابین راه پیدا کرده و شما کد خطای f۲۳ را در روی نمایشگر ماشین لباسشویی بوش ببینید. در ماشین لباسشویی بوش چند نوع خرطومی وجود دارد که عبارت است از خرطومی اتصال دیگ به فیلتر ماشین لباسشویی، خرطومی جاپودری ماشین لباسشویی بوش و….

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای ارور ماشین لباسشویی بوش BOSCH

به طور معمول خرطومی که دیگ را به فیلتر متصل می کند احتمال بیشتری برای پارگی دارد.

۴- خراب شدن برد ماشین لباسشویی بوش

اگر برد دستگاه خراب شده باشد نمی تواند دستور درستی را برای آبگیری به شیر برقی ارسال کند و باعث می شود لباسشویی زیاد آبگیری کرده و آب نشت کند و این نشتی آب به شکل ارور f۲۳ در ماشین لباسشویی نمایش داده می شود.

دلیل بروز این مشکل می تواند نوسانات برق و یا آسیب دیدگی آی سی برنامه لباسشویی شما باشد به اصطلاح می گویند ماشین لباسشویی دچار گیج زدگی شده است در این صورت است که برنامه ها درست کار نکرده و باعث نمایش کد اف ۲۳ در روی نمایشگر خواهد شد. اگر ماشین لباسشویی شما با این مشکل روبرو شد حتماً باید سریعاً به تعمیرکار مراجعه کنید.

۵- مشکل جاپودری دلیل ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش

بروز مشکل در جاپودری ماشین لباسشویی بوش می‌تواند باعث نمایش ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش در صفحه نمایشگر دستگاه باشد اگر جاپودری در جای خود قرار نگرفته باشد احتمال دارد آب از آنجا نشت کرده و شما این کد خطا را مشاهده کنید در این صورت جاپودری را درآورده و آن را درست در محل مناسب خود نصب کنید بعد از این کار محل اتصال لوله تخلیه، پمپ و شلنگ تخلیه را هم بررسی کنید.

نکته مهم: وقتی که شما کد خطای f۲۳ را در صفحه نمایشگر می بینید متوجه خواهید شد که هیچ کدام از دکمه ها کار نکرده و درب دستگاه هم به هیچ وجه باز نمی شود و دستگاه لباسشویی شما به طور مداوم کار می کند و شما می توانید صدای پمپاژ و کارکردن را از دستگاه لباسشویی خود بشنوید.

در صورت وجود ارور f۲۳ در روی نمایشگر چگونه درب ماشین لباسشویی بوش را باز کنیم؟

در هنگامی که ارور f۲۳ بر روی نمایشگر ظاهر شود درب دستگاه شما قفل شده و باز نمی شود اگر شما نتوانستید درب دستگاه را باز کنید برای اینکه بتوانید لباس ها را از دستگاه لباسشویی بوش خارج کنید باید به این روش عمل کنید:

 • در کنار فیلتر دستگاه لباسشویی نوار قرمز و یا طوسی رنگ قرار داده شده است.
 • اگر شما آن را به طرف پایین بکشید و همزمان با آن دستگیره را هم به طرف پایین بکشید درب لباسشویی بوش شما باز می شود.

نشت آب از دلایل ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش

اگر شما با کد خطای f۲۳ مواجه شدید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • در مرحله اول ماشین لباسشویی خود را از برق بکشید و شیر آب را هم ببندید.
 • مکان هایی را که امکان دارد آب نشت کند بررسی کنید.
 • این کد خطا ممکن است زمانی رخ دهد که ماشین لباسشویی سوراخ شده و یا تایر ترکیده باشد و این می تواند یکی از موارد اصلی بروز مشکل شود باشد.
 • اگر در هنگام نشت آب با این خطا روبرو شدید در مرحله اول باید شلنگ ماشین لباسشویی بوش خود را چک کرده و آب آن را قطع کنید.
 • اگر مشکل در شلنگ بود باید قبل از اینکه لوله را لمس کنید از دستکش خشک استفاده کنید و زمین هم باید خشک باشد زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.
 • بعد از آن محل نشت آب را به سرعت بررسی کنید.
 • جاپودری را چک کنید امکان دارد نشت آب از این قسمت باشد.

روش عیب یابی ارور ۲۳ ماشین لباسشویی بوش

در صورت بروز این مشکل باید هرچه سریعتر دلیل وجود این ارور را عیب یابی کنید برای عیب یابی آن موارد زیر را انجام دهید:

 •  در هنگام نشت آب ابتدا پمپ آب و شلنگ ورودی آب را چک کنید.
 •  جاپودری را در آورده و دوباره آن را در جای خود به صورت درست نصب کنید.
 • اگر مشکل از خرابی برد دستگاه لباسشویی بوش بود شما نمی توانید این مشکل را برطرف کنید برد باید به وسیله تعمیرکار بررسی و تعمیر شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعمیرات ماشین لباسشویی بوش BOSCH | کد خطای f۱۷

روش برطرف کردن کد خطای f۲۳ ماشین لباسشویی بوش

برطرف کردن این کد خطا بسیار ساده است لازم است شما مواردی را که برایتان بیان می کنیم انجام دهید:

 • اگر نشتی از شیلنگ آب بود باید شلنگ ورودی آب را عوض کنید.
 • اگر متوجه شدید که جاپودری دستگاه لباسشویی شکسته است باید حتماً آن را عوض کنید.
 • در صورت خرابی برد دستگاه لباسشویی بوش باید به تعمیرکار مراجعه کنید و از دستکاری کردن برد دستگاه خودداری کنید.

رفع نشت آب جهت برطرف کردن ارور f۲۳ ماشین لباسشویی بوش

اگر شما با کد خطای f۲۳ ماشین لباسشویی بوش روبرو شدید و متوجه شدید که ماشین لباسشویی دچار نشت آب شده در مرحله اول لوله های ماشین لباسشویی را جدا کرده و سپس شیر آب را ببندید اگر متوجه اشکال در برق ماشین لباسشویی شدید باید بسیار دقت کنید قبل از اینکه به لوله ها دست بزنید ابتدا زمین را خشک کرده و دستکش مخصوص به دست کنید و سپس لوله ها را جدا کنید در غیر این صورت اگر احتیاط نکنید امکان دارد دچار برق‌گرفتگی شوید.

بعد از آن محل هایی را که احتمال نشت آب در آنجا وجود دارد به طور کامل بررسی کنید همانطور که گفتیم یکی از مکان هایی که احتمال نشت آب دارد قسمت نگهدارنده پودر لباسشویی است محفظه پودر لباسشویی را بعد از بررسی دوباره در جای خود قرار دهید.

سپس ‌‌محل اتصال شلنگ و پمپ تخلیه و همچنین لوله های تخلیه را کاملاً بررسی کنید. برای این منظور به ترتیب عمل کنید:

 • ماشین لباسشویی بوش خود را از منبع فاضلاب جدا کنید.
 • پالت دستگاه را تخلیه کنید.
 • ماشین لباسشویی را کمی جلو بکشید
 •  پالت را آرام بردارید.
 •  از قسمت زیر دستگاه ماشین لباسشویی بوش به داخل محفظه نگاه بیندازید.
 • پمپ را پیدا کرده و محل اتصال نازل مخصوص تخلیه و شلنگ را چک کنید.
 • اگر نیاز بود قطعاتی را که فرسوده شده است تعویض کنید تا ارور برطرف شود.

نکته مهم:

اگر نشت آب از قسمت اتصال شلنگ ورودی بود کف زمین خیس می شود البته اگر ماشین لباسشویی شما خاموش هم باشد ممکن است این اتفاق بیفتد قسمت دیگری که ممکن است آب از طریق آن نشت کند لوله چند شاخه ای می باشد که به شیر محفظه پودر متصل شده است شما می توانید لایه رویی را برداشته و شیر و لوله را چک کنید و ببینید آیا به طور محکم بسته شده یا خیر؟

ماشین لباسشویی بوش

نتیجه گیری:

در این مقاله برای شما دلایل کد خطای f۲۳ ماشین لباسشویی بوش را به طور کامل توضیح دادیم همچنین روش های عیب یابی و برطرف کردن این عیب را هم به شما آموزش دادیم اگر با راهنمایی های ما موفق به برطرف کردن مشکل نشدید حتماً به نمایندگی های تعمیرات ماشین لباسشویی بوش مراجعه کنید.

اگر در این زمینه مشکل و یا سوالی داشتید می توانید با پشتیبانی ایبک امداد تماس بگیرید تا متخصصین ما جوابگوی شما باشند.

 

تعمیرات ماشین لباسشویی بوش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کد خطای f۲۳ ماشین لباسشویی بوش به چه معنی است ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا