مجله سلامت پوست

کاربردهای بوتاکس چیست و بوتاکس چه مزایایی دارد؟

در دنیای امروز که زیبایی ظاهری از اهمیت بالایی برخوردار است موجب شده تا روش های زیادی جهت جوانسازی پوست ایجاد گردد که هریک دارای مزایا و معایبی می باشند، بنابراین بهتر است پیش از انتخاب هر روشی به صورت کامل با آن آشنایی پیدا کرد تا از بروز عوارض بعد از آن جلوگیری نمود. تزریق بوتاکس یکی از مهم ترین و پرکاربردترین روش های جوانسازی پوست است که طرفداران زیادی دارد و افراد زیادی روزانه اقدام به تزریق آن می کنند، این روش درمانی قادر است آثار پیری، افتادگی پوست و چین و چروک را کاهش دهد، افزایش سن یکی از عوامل اصلی ایجاد چین و چروک پوست بوده البته عوامل دیگری چون سیگار کشیدن، آفتاب، چاق و لاغر شدن زیاد و عوامل ژنتیکی نیز در ایجاد آن نقش دارند. جدای از اینکه چین و چروک صورت از چه طریقی ایجاد شده وجود آن روی پوست برای شخص ناراحت کننده می باشد، از این رو بوتاکس که یکی از موثرترین راه های جوانسازی پوست بوده و نیازی به جراحی ندارد می تواند یک انتخاب مناسب باشد.

بوتاکس چیست؟ 

سم بوتولینوم در ایران با نام تجاری بوتاکس معروف است و از سم باکتری کلستریدیوم تهیه می گردد و جهت فلج موقت عضلات تجویز می شود، ورود این سم به بدن بسیار خطرناک بوده اما هنگامی که روی آن تغییراتی صورت می گیرد در این حالت می توان آن را جهت تهیه محصولات آرایشی و بهداشتی در آزمایشگاه به کار گرفت و هیچ گونه خطری برای انسان ندارد. با تزریق بوتاکس به ماهیچه های صورت فلج شدن ماهیچه های ارادی و غیر ادراری را در پی دارد، در صورت فلج شدن ماهیچه های صورت که کمک کننده به حرکات صورت، اخم و خنده می باشند دیگر قادر به حرکت چندانی نیستند و با این کار مانع از حرکات غیر ارادی صورت می شود.

new theme

 

استفاده از بوتاکس بهبود زیادی در چین و چروک های سطحی و عمقی پوست ایجاد می کند و همچنین مانع از ایجاد چروک های جدید می گردد، این روش کاربردهای زیادی در علم پزشکی داشته که بیشتر برای درمان و زیبایی به کار گرفته می شود و همچنین  کاربرد زیادی در از بین بردن چین و چروک های صورت و گردن دارد.

حتما بخوانید:   آبرسانی به زیر چشم | از بین بردن چروک دور چشم

مزایای بوتاکس 

استفاده از این روش درمانی دارای مزیت های زیادی بوده که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روشی ساده، سریع و کوتاه
 • روشی غیر تهاجمی که درد و ناراحتی برای فرد در پی ندارد.
 • مشکلات و عوارض خاصی ایجاد نمی کند.
 • نداشتن دوره نقاهت و امکان انجام فعالیت های روزمره بلافاصله بعد از درمان
 • عدم نیاز به بستری شدن و بیهوشی
 • هزینه کمتر نسبت به جراحی های زیبایی
 • بوتاکس نیازی به برش نداشته و نیاز به زمانی برای بهبود و ترمیم زخم نیز ندارد.
 • بلافاصله بعد از تزریق می توان نتایج را مشاهده نمود.

محل های مناسب برای تزریق بوتاکس

 • خطوط اخم بین دو ابرو

 

 • خطوط افقی پیشانی

 

 • چین و چروک های کنار چشم

 

 • چین و چروک های گردن

 

 • خطوط خنده

new theme

نحوه تزریق بوتاکس 

برای انجام تزریق بوتاکس نیاز به هیچ نوع بیهوشی نیست اما در صورت درخواست بیمار پزشک می تواند از بیهوشی موضعی استفاده کند، پیش از تزریق بوتاکس پوست پاک می گردد و سپس ماده بوتاکس توسط پزشک متخصص به عضله مورد نظر تزریق می شود، انجام تزریق طولانی نبوده و کمتر از یک ساعت زمان می برد.

 

بوتاکسبعد از تزریق توکسین هایی که در محلول وجود دارند سبب مسدود شدن سیگنال هایی شده که از عصب به عضله فرستاده می شوند، با این کار دیگر عضلات توانایی منقبض شدن ندارند و با شل شدن این عضلات چروک ها صاف می گردند چرا که انقباض عضلات سبب بروز چروک پوست است.

کاربردهای بوتاکس 

بوتاکس دارای فواید بسیاری بوده و نه تنها در صنعت زیبایی جایگاه ویژه ای دارد بلکه دارای کاربردهای درمانی نیز می باشد و پیش از آن که در زمینه زیبایی به کار گرفته شود در زمینه های درمانی از آن استفاده می کردند.

 

بوتاکس جهت جوانسازی خط اخم، خط پیشانی و خطوط دور چشم مورد استفاده قرار می گیرد همچنین برای از بین بردن عرق زیر بغل، کف دست و پا نیز کاربرد دارد، این روش درمانی در موارد بسیاری باعث بهبود میگرن می شود. در تزریق بوتاکس باید دقت کافی را انجام داد و دوز آن دقیق و به اندازه باشد تا بهترین اثر را داشته باشد به همین دلیل باید توسط یک متخصص مجرب انجام شود، داروی بوتاکسی که آماده شده است باید ظرف مدت ۸ تا ۲۴ ساعت تزریق گردد و در بیشتر موارد دارویی که بیشتر از ۲۴ ساعت مانده را نباید مصرف نمود.

حتما بخوانید:   چه مواردی باعث به وجود آمدن زخم معده می شود؟

 

یکی از کاربردهای مهم و اصلی بوتاکس در جوانسازی و زیبایی پوست می باشد، بوتاکس با کاهش چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی گوشه چشم ها به جوانسازی پوست کمک می کند، هنگامی که سن افراد بالا می رود خاصیت انعطاف پذیری پوست کاهش پیدا می کند و همین امر سبب شده تا حرکاتی که در صورت ایجاد می شوند با گذشت زمان بیشتری به حالت قبلی برگردند در نتیجه چین و چروک ایجاد می شود. همچنین با افزایش سن خطوط ظریف و پنجه کلاغی در صورت ظاهر می گردند که با تزریق بوتاکس از بین می روند، این روش باعث شل شدن عضلات و صاف شدن پوست شده و این کار به از بین رفتن چین و چروک و بازگشت خاصیت ارتجاعی پوست به حالت قبل منجر می گردد.

 

با وجود اینکه بیشتر مردم با کاربردهای زیبایی و رفع چین و چروک‌ بوتاکس آشنایی دارند اما بوتاکس دارای کاربردهای درمانی بسیاری نیز می باشد که امروزه بیشتر مورد توجه قرار می گیرد، موارد زیر از کاربردهای درمانی بوتاکس به شمار می آیند:

 میگرن مزمن  

براساس تحقیقات صورت گرفته بوتاکس در جلوگیری از بروز میگرن اثرگذار بوده، میگرن مزمن سبب ایجاد یکی از شدیدترین نوع سردرد ها می گردد و امکان دارد با حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا همراه باشد. میگرن شدید بیش از ۱۴ روز در ماه فرد را درگیر می کند و بر فعالیت های روزمره او تاثیر منفی می گذارد، جهت درمان میگرن مزمن با بوتاکس هر ۱۲ هفته یکبار آن را در اطراف سر و گردن تزریق می کنند.

انحراف چشم 

یکی دیگر از کاربردهای بوتاکس در تغییر وضعیت قرارگیری چشم ها می باشد برای این کار بوتاکس را مستقیم به عضله چشم‌ تزریق می کنند که نتیجه این امر شل شدن عضله و رفع انحراف چشم می باشد، جهت برطرف شدن انحراف چشم باید هر ۳ تا ۴ ماه یکبار این تزریق تکرار گردد و با انجام چندین جلسه ماندگاری نتیجه درمان افزایش می یابد.

تعریق

تعریق زیاد بدن برای هیچ کس خوشایند نیست و ناراحتی شخص را در پی دارد اما می توان با تزریق بوتاکس این مشکل را رفع کرد، بوتاکس باعث مسدود شدن اعصابی می گردد که سبب فعالیت غده های درون ریز می شوند و با این کار مانع از تولید عرق توسط غدد عرق شده، این روش درمانی تا حد زیادی تعریق زیر بغل را کاهش می دهد و ممکن است نتیجه این درمان تا یکسال ماندگاری داشته باشد.

حتما بخوانید:   علت بروز لک های روی پا و راه های درمان آن

از بین بردن دندان قروچه 

در صورت درمان نکردن دندان قروچه می تواند مشکلات زیادی را برای دندان و دهان ایجاد کند اما می توان با تزریق بوتاکس عضلات این نواحی را آرام نمود و با این کار فشار روی این نواحی را برداشت.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست؟ 

new theme

 • افرادی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند.
 • بانوان در شرایط حاملگی و شیردهی
 • افراد دارای بیماری های قلبی عروقی حاد
 • مبتلایان به ام اس یا نارسایی کلیه
 • کسانی که عفونت های فعال دارند و یا از نظر ایمنی دارای بدنی ضعیف می باشند.
 • افراد مبتلا به اختلالات انعقادی
 • کسانی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.
 • وجود بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن
 • مصرف کنندگان داروهای ضد انعقاد خون
 • افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند.
 • افرادی که سابقه حساسیت به این دارو دارند.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس 

بوتاکس یک روش درمانی ایمن و کم خطر به شمار می آید و در صورتی که توسط یک متخصص مجرب انجام شود هیچ عوارضی در پی ندارد همچنین یکی از ویژگی های خوب آن نداشتن دوران نقاهت بوده که می تواند بلافاصله فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. چنانچه تزریق به درستی انجام شود احتمال وقوع عوارض جانبی به صفر می رسد اما ممکن است گاهی زخم یا قرمزی کوچکی در ناحیه تزریق مشاهده کنید که پس از مدت کوتاهی از بین می رود، در موارد خیلی نادر ممکن است تزریق بوتاکس مشکلاتی در بلع، حرف زدن و تنفس ایجاد کند در چنین شرایطی حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوتاکسمراقبت های بعد از تزریق بوتاکس 

 • بعد از تزریق از ماساژ محل مورد نظر به مدت ۲۴ ساعت خودداری کنید.
 • از رفتن به حمام، سونا، جکوزی و استخر تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق پرهیز نمایید.
 • پرهیز از ورزش و پیاده روی به مدت ۲۴ ساعت
 • به مدت ۴ ساعت دراز نکشید و به صورت طولانی مدت خم نشوید.
 • با عضلات صورت تا ۲ ساعت بعد از تزریق کار کنید و محل مورد تزریق را کمپرس سرد نمایید.

 

بوتاکس یکی از روش های موثر جهت جوانسازی پوست می باشد که طرفداران زیادی دارد و چنانچه آن را توسط یک متخصص انجام دهید و نکات لازم را رعایت کنید می توانید بهترین نتیجه را کسب نمایید.

31

کاربردهای بوتاکس|مزایا بوتاکس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربردهای بوتاکس|مزایا بوتاکس

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x