تعمیرات تلویزیونتعمیرات

دلایل خراب شدن بک لایت تلویزیون های ال جی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آیا وقتی که تلویزیون شما وقتی که روشن است هیچ تصویری را نشان نمی دهد ؟ در این مواقع احتمال خرابی بک لایت تلویزیون بسیار زیاد می باشد .

بک لایت نور پس زمینه تلویزیون ال جی را تامین می کند و اگر که این قطعه خراب شود یا لامپ های بک لایت بسوزد تصویری نمایش نخواهد داد .

خراب شدن نوار بک لایت یا خراب شدن برد درایور از دلایل اصلی خراب شدن بک لایت می باشد ، بهتر است که قبل از تعمیر بک لایت علائم خرابی آن و دلایل این اتفاق آگاه بشویم .

محتوا پنهان

نکات مهم

  • بالا بودن ولتاژ بایاس ، روشنایی زیاد نمایشگر ، قطعه های بی‌کیفیت ، جدا شدن لامپ‌ها از یکدیگر ، استفاده مداوم و گرمای بیش از حد می تواند از دلایل مهم در خراب شدن بک لایت باشد .
  • به وجود آمدن هاله های سیاه و سیاه شدن تصویر از علائم خرابی بک لایت است .

چگونگی کار کرد بک لایت در تلویزیون های ال ای دی

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش‌های تلویزیون های ال ای دی پیکسل های رنگی آنها است ، اگر که در میان این پیکسل ها نوری نتابد هیچ کار کرد درستی نخواهد داشت، در اینجا فناوری بک لایت به کمک ما خواهد آمد .

این مشکلات بک لایت فقط در تلویزیون های ال ای دی اتفاق می افتد چون تلویزیون های QLED و OLED سیستم بک لایت ندارند در سیستم های بک لایت تلویزیون ال ای دی به جای ال ای دی از لامپ های فلورسنت استفاده می کنند در کل نحوه قرار گرفتن انواع بک لایت ها به دو صورت است مستقیم و لبه ای.

حتما بخوانید:   آموزش تنظیم کانال تلویزیون|تنظیم کانال تلویزیون پاناسونیک

سیستم بک لایت به طور مستقیم کنتراست را اضافه کرده و تمام پیکسل هایی که روی صفحه نمایش وجود دارد را روشن می کند و در نتیجه تصویری روشن به شما ارائه می دهد . ولی بک لایت لبه ای برای دید بهتر قسمتی از صفحه را روشن تر و یا حتی تاریک تر نشان می دهد.

علامت های خراب شدن بک لایت تلویزیون های ال جی چه می باشد؟

خراب شدن بک لایت

نور بسیار کم، سیاه شدن تصویر، قطع شدن ناگهانی تصویر و … می تواند از علائم خرابی بک لایت تلویزیون ال جی باشد در ادامه این مطلب توضیحاتی را برای شما بیان خواهیم کرد :

از رایج ترین علائم خرابی بک لایت تلویزیون های ال جی می توان به سیاه شدن تصویر و وجود هاله های سیاه و قطع و وصل شدن تصویر اشاره کرد ، این که پس از  مدتی تماشای تلویزیون صفحه سیاه شود در حالی که صدا در حال پخش شدن هست، می تواند نشانه خرابی بک لایت باشد , نقطه های سیاه که روی صفحه نمایش در بعضی اوقات پیدا می شوند یعنی بعضی از ال ای دی ها آسیب دیده اند و خاموش شدند ولی باز هم جریان الکترونیکی را هدایت می کند بقیه ال ای دی ها به طور معمول در حال انجام کار هستند ، بعضی وقت ها هم بعد از مدتی تماشای تلویزیون تصویر سیاه می شود و با روشن و خاموش کردن تلویزیون می توانیم مشکل را رفع کنیم .

تشخیص دادن این مشکل حتی برای تعمیرکاران حرفه ای بسیار سخت می باشد چون بعضی از تلویزیون ها می توانند تا ۵ ساعت به خوبی کار کنند درحالیکه بلک لایت این تلویزیون ها مشکل پیدا کرده است.

برای بررسی این مشکل ساده ترین راه این است که شما ابتدا تلویزیون خود را روشن کرده و یک چراغ قوه را به آن نزدیک کنید تا  متوجه شوید که آیا می توانید تصویری در آن مشاهده کنید یا نه ؟ اگر که تصویری در آن دیدید بک لایت تلویزیون شما خراب شده و باید آن را تعمیر کنید توجه کنید که بعد از تشخیص این مشکل حتماً تلویزیون را از پریز جدا کنید و از آن استفاده نکنید تا دستگاه بیشتر آسیب نبیند.

یکی دیگر از علامت های خراب شدن بک لایت تلویزیون چشمک زدن، پرش صفحه تلویزیون، روشن ماندن نیمی از صفحه تلویزیون و به وجود آمدن نقاط نورانی است.

روشن ماندن نصفی از تصویر در حالی که قسمتی از تلویزیون سیاه است در بلک لایت اتفاق خواهد افتاد علت این اتفاق قطع شدن ال ای دی های طرف دیگر تلویزیون است.

وقتی که لنز نوار لامپ های ال ای دی آسیب دیده باشد نقاط نورانی و روشنی ایجاد می شود, در صورتی که این قطعه خراب شده باشد لنز این قطعه می‌افتد و وقتی که تلویزیون را تکان می دهید متوجه صدای آن می شوید. منتشر شدن نور در تلویزیون هایی که بک لایت لبه ای اتفاق افتاد دارند اتفاق خواهد افتاد در این حالت نوار لامپ های ال ای دی جا به جا خواهند شد و نور در صفحه نمایش به طور یکسان پخش نمی شود.

حتما بخوانید:   میکروسوئیچ درب مایکروفر  چیست و برای تعمیر آن چه باید کرد ؟

وقتی در تلویزیون های ال ای دی به جای نور سفید نور آبی ساطع می شود می توان گفت که این یکی از کمیاب ترین نوع خرابی در نور بک لایت می باشد.

دلیل سوختن بک لایت تلویزیون های ال جی چه چیزی می باشد؟

خراب شدن بک لایت

تا اینجا با علت های خرابی و علت های روشن نشدن تلویزیون های ال جی آشنا شدیم در ادامه این مقاله با علت های سوختن بک لایت تلویزیون ال جی و روش های حل آن آشنا خواهیم شد.

امکان دارد که سوختن بک لایت تلویزیون به دلیل ولتاژ بالا یا خراب شدن قطعات الکترونیکی مثل پاور برد باشد که در ادامه مقاله برایتان توضیح خواهیم داد :

۱ . قطعاتی که کیفیت پایین و متوسطی دارند

یکی دیگر از دلایل سوختن بک لایت تلویزیون های ال جی استفاده شرکت ها از قطعات بی کیفیت و قطعاتی که کیفیت متوسطی دارند، است .

۲ . هنگامی که تلویزیون را روشن می کنید ولتاژ بایاس بالا باشد.

وقتی که تلویزیون های ال جی را روشن می کنیم با شدت زیاد و ولتاژ بالایی شروع به کار خواهد کرد که به این ولتاژ بالا بایاس می گوییم . این ولتاژ بالا با گذر زمان و در طولانی مدت باعث سوختن بک لایت های تلویزیون ال جی شما خواهد شد. این ولتاژ را می تواند یک متخصص از طریق تنظیمات تنظیم کند تا از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کند.

۳ . بالا بودن مقدار روشنایی دلیل خرابی بک لایت در تلویزیون ال جی

یکی از مشکلاتی که در بک لایت تلویزیون ال جی به وجود می‌آید زیاد بودن مقدار نور پس زمینه می باشد به طور معمول در تلویزیون های ال جی به طور پیش فرض نور پس زمینه تنظیم شده است و روی حداکثر قرار گرفته این مورد می تواند در اثر گذشت زمان باعث شود که بک لایت تلویزیون ال جی بسوزد به همین دلیل بعد از اینکه تلویزیون ال جی خود را نصب کردید به قسمت تنظیمات روشنایی رفته و نور روشنایی را کم کنید تا با محیط شما متناسب شود.

۴- جدا شدن لامپ های ال ای دی از سینی خنک کننده یا هیت سینک

لامپ های ال ای دی در تلویزیون های ال جی، به وسیله چسب بر روی قطعه فلزی به نام هیت سینک قرار گرفته است که به وسیله این سینی خنک کننده، گرمایی که تولید می‌شود را به وسیله لامپ ها تخلیه می کند با گذشت زمان چسبی که بین لامپ ها و سینی وجود دارد به وسیله گرمای این لامپ ها از بین رفته و فاصله ای بین آنها ایجاد می شود و این باعث تخلیه نشدن گرما به وسیله سینی خنک کننده، شده و همچنین باعث می شود بک لایت تلویزیون ال جی شما بسوزد.

حتما بخوانید:   آموزش نصب ماشین لباسشویی | تمام برندها
۵- یکی از دلایل مشکل بک لایت تلویزیون ال جی استفاده مداوم و گرما

همانطور که برای شما گفتیم لامپ های ال ای دی گرما تولید می کند پس شما باید تلویزیون خود را در قسمت خنک منزل قرار دهید تا عمر بک لایت آن زیاد شود همچنین اگر تلویزیون شما برای مدت طولانی روشن باشد باعث تولید گرما و داغی تلویزیون شده و عمر قطعات تلویزیون شما را کم می‌کند باید سعی کنید بعد از دو ساعت استفاده کردن از تلویزیون خود، حداقل ۱۵ دقیقه آن را خاموش کنید تا استراحت کند.

۶- فعال نبودن گزینه ECO-sensor و صرفه جویی انرژی

تنظیمات صرفه جویی انرژی و ECO-sensor در تلویزیون ال جی به طور خودکار نور پس زمینه تلویزیون شما را متناسب با محیط اطراف تنظیم خواهد کرد اگر این دو مورد در تنظیمات تلویزیون شما فعال شود می تواند تاثیر زیادی در صرفه جویی انرژی در تلویزیون داشته باشد و باعث طولانی شدن عمر بک لایت تلویزیون ال جی شود.

سوالاتی که در هنگام خراب شدن بک لایت ممکن است از خود بپرسید:

۱- نشانه خراب شدن بک لایت تلویزیون ال جی چه می باشد؟

این مشکل در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی که در بازار به قیمت ارزان به فروش می رسند بسیار رایج است دلیل روشن نشدن تلویزیون و یا حتی سیاه شدن صفحه نمایش می تواند نشان دهنده ی این مشکل باشد که بک لایت تلویزیون ال جی سوخته است و این در حالی است که تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد.

۲- آیا می توانیم خرابی بک لایت تلویزیون ال جی خود را در خانه تعمیر کنیم؟

عوض کردن بک لایت تلویزیون ال جی کار سختی نیست و شما می توانید به وسیله تعمیرکار تلویزیون در منزل این کار را انجام دهید.

آیا بک لایت تلویزیون ال جی را می توانیم تعویض کنیم؟

شما می توانید در صورت خرابی بک لایت تلویزیون ال جی آن را تعویض کنید ولی باید به این مورد توجه داشته باشید که از لامپهای ال ای دی خوب در بازار استفاده کنید تا دوباره بک لایت تلویزیون شما خراب نشود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

به چه دلیل بک لایت تلویزیون های ال جی خراب می شود

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آیا بک لایت تلویزیون ال جی را می توانیم تعویض کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x