تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

دلیل بوی سوختگی از جارو شارژی چیست ؟

دلایل بوی سوختگی و بوی گندیده از جارو شارژی و راه های حل آن

امروزه با پیشرفت علم و صنعت و به وجود آمدن لوازم خانگی متعدد انجام بسیاری از کار های خانگی از سهولت چشمگیری برخوردار شده است و بر خلاف زمان های گذشته انجام این کار ها خستگی بر دوش خانه دار ها نمی گذارد، با این حال لوازم خانگی الکترونیکی و الکتریکی در مقابل آسان کردن انجام کار ها نیازمند مراقبت هایی نیز می باشند و می توانند در صورت عدم رعایت اصول استفاده صحیح و عدم مراقبت های مورد نیاز هزینه های گزافی را بر دوش صاحب خانه ها بگذارند.

جارو شارژی چه کاربردی دارد

یکی از این وسیله های کارآمد و مهم که نقش به سزایی در نظافت خانه های ما بر عهده دارد و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد جارو های شارژی و یا برقی می باشند که امروزه وجود این وسیله کارآمد در منازل همه‌ی افراد از واجبات اجتناب ناپذیر می باشد. در مقالات گذشته به حل مشکل نچرخیدن غلتک جارو شارژی پرداختیم ، این بار به سراغ مورد دیگر یعنی بوی بد از این دستگاه خواهیم رفت ، اما باید بدانید که کاربرد اصلی جارو های شارژی تمیز کردن گرد و غبار منازل ما می باشد و با بروز هرگونه مشکل تمیزی منازل مختل شده و می تواند باعث آزردگی ما شود. همچنین استفاده از این وسیله مهم باعث صرفه‌جویی در وقت می شود و خستگی بسیار کمتری نیز برای خانه دار ها نسبت به جارو های سنتی بر جا می گذارد، همچنین این وسیله‌ی مهم نیازمند مراقبت های دقیق و به موقع و نگهداری تمیز می‌باشد.
همانطور که می دانید جارو های شارژی با جارو های برق مستقیم تفاوت بسیاری دارند و به دلیل حساسیت و ضعیف بودن موتور های جارو های شارژی نسبت به جارو های برق مستقیم نیازمند مراقبت بیشتری می‌باشند.

بوی سوختگی از جارو شارژی

نشانه خرابی جارو شارژی

از شایع ترین و عمده ترین نشانه های خرابی جارو های شارژی یا برقی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • خاموش شدن و روشن نشدن مجدد جاروی شارژی یا برقی
 • روشن شدن جاروی شارژی در صورتی که چراغ نشانگر آن روشن نمی شود
 • کم شدن یا از بین رفتن مکش جاروی شارژی یا برقی
 • ضعیف شدن دور موتور و صدای موتور جاروی شارژی یا برقی
 • ایجاد صدای بیش از حد معمول در هنگام استفاده از جاروی شارژی یا برقی
 • ایجاد لرزش هنگام استفاده از جاروی شارژی یا برقی
 • از کار افتادن کلید های جاروی شارژی
حتما بخوانید:   ایرادات رایج یخچال فریزر و راه حل آن

از جمله مشکلاتی که می تواند برای جارو های شارژی یا برقی رخ دهد و بسیار هم محتمل می باشد احساس بوی سوختگی و یا بوی بد مانند بوی گندیدگی در هنگام استفاده و یا در هنگام شارژ می باشد. در صورتی که برای شما هم احساس بوی سوختگی یا بوی گندیدگی از جاروی شارژی اتفاق افتاده است، با ما در این مقاله همراه باشید تا با برسی دلایل و راهکار های مقابله و پیشگیری و حل این مشکل آگاه شویم.

دلیل استشمام بوی بد مانند بوی گندیدگی

به طور مختصر بوی بد گندیدگی می تواند در اثر جارو کردن مواد غذایی فاسد شدنی و یا جارو کردن قطرات آب که در ترکیب با گرد و خاک و مواد غذایی باعث گندیدن و ایجاد بوی بد می شود به مشام برسد. امروزه جارو های شارژی در بازار یافت می شود که دارای مخزن آب بوده و احتمال استشمام بوی گندیدگی را در صورت جارو کردن مواد فاسد شدنی به حداقل می رساند و همچنین با جارو کردن قطرات آب مشکلی برای این دسته از جارو ها ایجاد نمی شود.
برای از بین بردن این بو باید مخزن داخلی جارو را خالی کرده و با دستمال تمیز مخزن را تمیز کنید و در صورت وجود زباله دان پارچه‌ای آن را با دقت و تمیز شسته و قبل از نصب از خشک بودن کامل آن اطمینان حاصل کنید زیرا در صورت خیس بودن علاوه بر بوی نا مطبوع احتمال نفوذ رطوبت و قطرات آب به داخل موتور جاروی شارژی وجود دارد و می‌تواند باعث سوختن و روشن نشدن آن شود.
گاهی این بو می تواند ناشی از کثیف بودن فیلتر های ابری یا پارچه‌ای موجود در قسمت های ورودی هوا و خروجی هوا در جارو باشد که در صورت شستشو کردن و خشک شدن کامل قبل از جا گذاری این بو از بین می‌رود.

بوی سوختگی از جارو شارژی

دلیل استشمام بوی سوختگی از داخل جاروی شارژی

جارو های شارژی دارای برد های الکترونیکی نیز می‌باشند که با استفاده از برق باطری شارژی فرمان را به موتور جاروی شارژی منتقل می کند.
گاهی این برد های الکترونیکی دچار آسیب هایی می شوند که فقط افراد متخصص در این حوزه می توانند آن‌ها را عیب یابی و تعمیر کنند.
مشکلات به وجود آمده برای برد های الکترونیکی جارو های شارژی می تواند آسیب هایی به موتور و یا باطری جارو های شارژی وارد کند. معمولا در اوایل بروز مشکل برای این برد های الکترونیکی بویی مانند بوی سوختگی به مشام خواهد رسید که در صورت مواجه شدن با این مشکل سریعا باید به تعمیرگاه های معتبر مراجعه کنیم و با استفاده از مولتی متر برد الکترونیکی دستگاه عیب یابی و تعمیر خواهد شد.

حتما بخوانید:   شیوه کارکردن یخ ساز دستی یخچال چگونه است؟

یکی دیگر از دلایل احساس بوی سوختگی از جاروی شارژی خرابی پایه شارژ جارو می‌باشد به این صورت که این بو در زمان اتصال جارو و یا باطری جارو به پایه شارژ آن به مشام می‌رسد که این مشکل می‌تواند در اثر خرابی پایه شارژ و یا اتصالات برقی ساختمان و همچنین پریز برق و حتی سیم پایه شارژ مورد استفاده باشد. در این صورت از اتصال مجدد پایه شارژ به برق و نیز اتصال جارو به پایه شارژ جداً خودداری کرده و پایه شارژ را از برق جدا کنید و به تعمیرکار ماهر و متخصص مراجعه کنید.

از دلایل عمده خرابی پایه شارژ جارو نوسانات برقی، به برق بودن دائم پایه شارژ و یا به شارژ بودن دائم جارو می‌باشد، دلایل دیگری نیز مانند نفوذ آب به پایه شارژ و قرار گرفتن پایه شارژ در معرض رطوبت بالا و وارد آمدن ضربه به پایه و یا خرابی اتصالات برقی در احساس بوی سوختگی محتمل هستند.

بوی سوختگی جارو شارژی نشانه چیست

اگر بوی سوختگی جاروی شارژی در هنگام استفاده از جارو به مشام برسد می‌توان گفت قطعا برای یکی از قطعات داخلی جارو از جمله موتور و یا قطعات الکترونیکی موجود در جارو مشکلی پیش آمده است که در این صورت اگر با انجام دادم نکاتی که جلوتر در این مقاله ذکر خواهد شد برطرف نشود باید برای عیب یابی و رفع مشکل از یک فرد ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

یکی از این دلایل عمده وارد شدن فشار به موتور جارو شارژی می‌تواند مسدود شدن مسیر ورودی زباله جارو باشد. از دیگر دلایل عمده احساس بوی سوختگی در هنگام استفاده از جارو خالی نکردن مخزن جارو می باشد که در این صورت به موتور جارو فشار وارد می‌آید و باعث داغ شدن موتور و بدنه جارو و استشمام این بو می‌شود.

از دلایل دیگر استشمام بوی سوختگی در هنگام استفاده می‌توان به گرفتگی فیلتر ها در اثر گرد و خاک و فشار آمدن به موتور نیز اشاره کرد. که در این صورت می‌توان با تمیز کردن فیلتر ها و برسی قطعات داخلی جارو توسط فرد ماهر در این زمینه به این مشکل خاتمه داد. در صورتی که با رعایت و انجام دادن موارد بالا بوی سوختگی همچنان به مشام رسید بدون شک یکی از قطعات الکترونیکی موجود در جارو دچار مشکل شده است که به دلیل گستردگی و تخصصی بودن این موضوع باید دستگاه را به متخصصان تعمیر لوازم خانگی جهت رفع عیب بسپارید.

حتما بخوانید:   پیدا کردن سوراخ رادیات و محل نشت گاز اسپیلت

بوی سوختگی از جارو شارژی

برطرف کردن مشکل بوی سوختگی جارو شارژی

از مطالب ذکر شده در این مقاله نتیجه می‌شود که با رعایت اصول استفاده صحیح از جارو های برقی یا جارو های شارژی می توان احتمال خرابی و سوختگی این وسیله خانگی کارآمد و مهم را به حداقل رساند، همچنین در صورت استشمام بوی سوختگی با بررسی کردن موارد زیر می‌توان مشکل را برطرف کرد

 1. برسی کردن اتصالات برقی ساختمان از جمله پریز برق و یا سیم کشی داخلی ساختمان
 2. شستشوی مخزن زباله جاروی برقی یا جاروی شارژی
 3. برسی پایه شارژ جارو (در صورت وجود) و اطمینان از سلامت آن
 4. شستشوی فیلتر های داخلی و خارجی جاروی برقی یا جاروی شارژی
 5. برسی و تمیز کردن مسیر ورود و مسیر عبور زباله در جاروی شارژی یا برقی
 • بعد از انجام دادن موارد ذکر شده در قسمت بالا در مرحله اول پایه جارو شارژی را به پریز برق متصل کنید اگر بویی مانند سوختگی حس نشد به این معنی است که مشکل برطرف شده،
 • در مرحله دوم جاروی شارژی را به پایه شارژ متصل کنید و اگر باز هم بویی مانند سوختگی به مشام نرسید به این معناست که کار های انجام شده نتیجه داده و مشکل برطرف شده است.
 • در مرحله سوم شروع به استفاده از جاروی شارژی نمایید اگر همچنان بویی به مشام نرسید به این معناست که مشکل جاروی شارژی شما به کل برطرف شده و دیگر نیازی به مراجعه به تعمیرگاه های تخصصی نمی‌باشد.

نتیجه گیری

اگر با انجام دادن موارد ذکر شده در این مقاله و رعایت اصول استفاده صحیح همچنان بوی سوختگی به مشام رسید به هیچ عنوان پایه را به برق متصل نکنید و اگر جاروی شارژی شما مستقیما با سیم از پریز برق برای شارژ شدن استفاده می کند هرگز آن را به برق متصل نکنید و همچنین هرگز اقدام به استفاده از جاروی شارژی ننمایید زیرا در صورت عدم رعایت موارد ذکر شده مشکلات بزرگتری برای این وسیله مهم و ضروری به وجود خواهد آمد. و در اولین فرصت به مراکز تعمیر تخصصی جارو یا لوازم خانگی مراجعه کنید و کار را به افراد متخصص در حوزه تعمیرات لوازم خانگی بسپارید.

بوی سوختگی از جارو شارژی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با بوی سوختگی از جارو شارژی و راه های حل آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا