حیوانات

خرید و فروش گوسفند زنده در تهران چگونه است؟

نکات مهم در خصوص خرید گوسفند زنده | تصورات اشتباه در مورد گوشت گوسفند

گوسفندان از دسته حیوانات پستاندار می باشند که برای تغذیه خود از علوفه استفاده کرده و آنها را نشخوار می کنند. این حیوانات دارای نژادهای متفاوتی هستند که در اقصی نقاط جهان زندگی می کنند. و هر کدام دارای خصوصیات منحصربه فرد خود می باشند. در حالت کلی این نژادها به چهار دسته اصلی گوشتی، پوستی، پشمی و شیری تقسیم می شوند. که نژادهای موجود در ایران نژاد افشاری، مغان، کردی، سنگسری، سنجابی و … می باشند. از گوسفندان گوشتی برای تهیه گوشت قرمز، از گوسفندان پشمی برای تولید پشم، از گوسفندان شیری برای شیردهی و از گوسفندان پوستی برای تولید منسوجات بهره گرفته می شود. به همین جهت مراکز خرید و فروش گوسفند زنده در تهران ایجاد شده اند تا شما بتوانید دام زنده خود را از مراکز معتبر در این زمینه تهیه کرده و از سالم بودن دام خریداری شده تان اطمینان داشته باشید.

خرید و فروش گوسفند زنده در تهران

در مراکز خرید و فروش گوسفند زنده انواع نژادهای گوسفندی به فروش می رسند. به همین دلیل پیدا کردن مرکز معتبر و قیمت مناسب برای خرید گوسفند زنده از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. در قیمت گوسفند زنده گزینه های بسیاری تاثیرگذار هستند.

از اصلی ترین گزینه های موثر، نژاد گوسفند می باشد. گوسفندان نیز همانند سایر موجودات زنده دارای نژادهای متفاوتی می باشند. تفاوت در قیمت خرید و فروش آن می تواند متاثر از این موضوع باشد.

علاوه براین قیمت گوسفند زنده ممکن است با توجه به اینکه دارای دو یا سه  نژاد به صورت همزمان هستند، متغیر باشد. فاکتور بعدی در قیمت گذاری گوسفند زنده، وزن آنها می باشد. بدین صورت که وزن آن را براساس کیلوگرم قیمت گذاری کرده و بعد از وزن کردن گوسفند قیمت نهایی آن را عنوان می کنند. البته بره ها به دلیل وزن کمتری که دارند براساس وزنشان فروخته نمی شوند.

امروزه با توجه به نیاز روزانه به گوشت قرمز و سفید تهیه فرآورده های دامی به صورت جداگانه برای افراد دارای مصارف بالای این فرآورده ها مقرون به صرفه نمی باشد. به همین دلیل بیشتر افراد دام زنده را تهیه می کنند. خرید و فروش گوسفند زنده در تهران به دلیل به صرفه بودن آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

حتما بخوانید:   گوسفند زنده کجا بخریم /گوسفند با قصاب در تهران

علت تفاوت قیمت گوسفند زنده

از اصلی ترین دلیل های متفاوت بودن گوسفند زنده گونه نژاد آنها، وزن دام، قیمت فرآورده های دامی، فصول مختلف سال، نوسانات ارزی و … می باشند. بدین صورت که در برخی از فصل های سال به خاطر افزایش در قیمت خرید علوفه و همچنین کمبود دام، قیمت گوسفند زنده نیز افزایش می یابد.

غالباً قیمت گوسفند زنده در تهران بر طبق قیمت گوشت قرمز، در قصابی های معتبر آن مشخص می گردد. به این طریق که حدوداً نیمی از وزن گوسفند تبدیل به گوشت می گردد. در نتیجه 50 درصد قیمت گوشت را به عنوان قیمت گوسفند زنده اعلام می دارند.

تغذیه دام و گوسفند زنده در تهران

گوشت گوسفندی یا گوشت قرمز دارای خواص بسیار و ارزش غذایی بالایی می باشد. به طوری که گوشت سایر حیوانات نمی تواند جایگزین آن شود. مزایا و ماهیت گوشت گوسفند آن را نسبت به سایر گوشت ها حتی گوشت گاو و … متفاوت می کند. با این وجود، اگر حیوانات دارای تغذیه و غذای مناسبی را دریافت نکنند، شرایط فیزیکی و جسمی نامناسبی خواهند داشت. در این صورت دیگر گوشت گوسفندی منفعت و خواص زیادی نخواهد داشت.

با این توضیحات باید گفت که نبود کنترل و نظارت بر روی تغذیه دام و گوسفند سبب می شود تا این حیوان بجز علوفه و تغذیه مخصوص به خود، هر گونه ماده پلاستیکی یا دیگر مواد را نشخوار کند. در نتیجه تغذیه گوسفند تاثیر بسیار ویژه ای بر ارزش غذایی گوشت آن دارد.

خرید و فروش گوسفند زنده در تهران

گوشت ارگانیک چه خصوصیاتی دارد؟

از عمده ترین خصوصیات گوشت ارگانیک رنگ قرمز روشن آن است. این گوشت به علت تغذیه مناسب و خوب دام و استفاده از منبع سرشار از پروتئین طبیعی می باشد. به علاوه چربی موجود در این گوشت از گونه مضر و ناسالم آن نمی باشد. در حالت کلی گوشت گوسفندی سالم، گوشتی می باشد که دارای آنتی بیوتیک ها و مواد شیمیایی و افزودنی های غیرمجاز نباشد.

ذهنیات اشتباه در هنگام خرید دام زنده

غالباً گوسفندان به لحاظ ماهیت وزن شان در گروه های لاغر، متوسط و چاق رتبه بندی می شوند. ذهنیات اشتباهی در بین عموم مردم وجود دارد که اگر قیمت گوسفند زنده ای که قصد خرید آن را دارند، پایین تر و ارزان تر باشد. خرید این گوسفند به صرفه تر و به سود آنهاست. علی رغم اینکه این موضوع از دیدگاه هایی درست به نظر می رسد ولی باید در نظر داشته باشید که اکثر اوقات هیچ قیمت ارزان و پایینی بی علت نمی باشد. از بدِ حادثه بسیاری از افراد به طریق فریبکارانه مانند دادن آب نمک بسیار به دام، فروش گوسفند پیر یا بی کیفیت بازار دام زنده را خدشه دار می کنند.

حتما بخوانید:   درمان اسهال و خواب آلودگی عروس هلندی

نکات مهم در خرید دام زنده

سالم بودن دام از عمده ترین نکات در زمان تهیه دام زنده می باشد. در هنگام خرید گوسفند زنده باشد مطمئن شوید که گوسفند دارای سلامت می باشد. که اگر دام تغذیه مناسب و اصولی داشته باشد از سلامت جسمانی برخوردار می شود. گوشت گوسفند دارای انواع ویتامین ها و املاح معدنی می باشد که در مواد غذایی گیاهی یافت نمی شود.

نکته بعدی که باید درنظر داشت وزن گوسفند می باشد. سعی کنید گوسفندی را خریداری کنید که دارای وزن واقعی می باشد. متاسفانه در بعضی از مراکز خرید و فروش گوسفند زنده در تهران که نامعتبر می باشند، به گوسفندان آب نمک می دهند. و به این روش موجب می شوند تا گوسفند به شدت تشنه شده و آب فراوانی می خورد. در نتیجه به این شیوه وزن کاذب به گوسفند می دهند.

نکته بعدی که باید هنگام خرید گوسفند زنده به آن توجه کنید خرید از مراکز معتبر می باشد. در صورت خرید از این مراکز ذهن شما در مورد هرگونه مشکل احتمال آسوده است. در این مراکز گوسفندان توسط دامپزشک مورد معاینه قرار می گیرند و در صورت وجود بیماری درمان می شوند.

همچنین این مراکز به دلیل معتبر بودنشان مرتکب امری نمی شوند که به اعتبار و سرشناسی آنها خدشه وارد کند. زیرا به همین شیوه توانسته اند اعتبار فعلی خود را به دست آوردند.

تشخیص گوسفند سالم از ناسالم

در تهیه خرید گوسفند زنده حتماً از سلامت دام اطمینان حاصل کنید. اصولی ترین راه برای این اطمینان خرید دام زنده از مراکز خرید و فروش گوسفند زنده در تهران می باشد که دارای مجوز بوده و معتبر هستند. زیرا این مراکز معتبر تحت نظر مرکز دام پزشکی فعالیت دارند. برای تشخیص گوسفند سالم باید به نکات زیر توجه شود:

  • نشخوار کردن حیوان: از شیوه های تشخیص دام سالم طریقه نشخوار کردن و براقیت چشم آنها می باشد. نشخوار غیر عادی دام نشانه عدم سلامت آن می باشد.
  • مهره های پشت: برای تشخیص سالم بودن گوسفند زنده و چاقی و لاغری آن، می توان با لمس مهره های پشت گردن حیوان به این امر پی برد. در صورتی که با لمس مهره های پشت گردن بیرون زدگی احساس کردید. و مهره های گوسفند به طور محسوسی قابل لمس بودند بدین معنی است که دام بیمار است.
  • دهان و بینی: ساده ترین روش تشخیص سلامت دام بررسی کردن دهان و بینی حیوان می باشد. اگر این دو عضو دارای ترشحات باشند، بدین معناست که دام ناسالم است و یا نارسایی ریوی دارد.
  • پشم: از روش های دیگر تشخیص سالم بودن دام، پشم آن می باشد. هنگامی که برای جابه جایی پشم گوسفند را کشیدید و به سادگی جدا شد، به معنی وجود بیماری کبدی در حیوان می باشد.
حتما بخوانید:   علت بی حالی عروس هلندی | درمان افسردگی عروس هلندی

خرید و فروش گوسفند زنده در تهران

تشخیص سلامت گوسفند پس از ذبح

بعد از ذبح دام نیز می توان سلامت و میزان مطلوبیت گوشت آن را تشخیص داد.

  • اصلی ترین گزینه ای که در مرغوبیت گوشت گوسفند تاثیرگذار می باشد سن گوسفند یا دام می باشد.
  • گوشت گوسفندی که جوان تر است نرم تر از گوسفندان سن دارتر و پیرتر می باشد و پخت سریعتری دارد. البته حائز اهمیت است که گوشت گوسفند عموماً بعد از سپری شدن بیست و چهار ساعت بعد از ذبح دام نرم تر است. اما با گذشت یک روز از ذبح گوسفند نرمی گوشت از بین رفته و عضلات گوسفند منقبض و سفت می شوند. در نتیجه عامل سبب می شود که گوشت گوسفند سفت شود.
  • هر اندازه که چربی موجود در گوشت گوسفند بیشتر باشد. بدین معنی می باشد که خونابه بیشتری در آن موجود می باشد. یعنی گوشت چرب تر، آبدارتر نیز می باشد و این عامل نیز در مرغوبیت و کیفیت گوشت گوسفند تاثیر گذار می باشد.
  • در صورتی که گوشت گوسفند دارای طعم مطلوبی نمی باشد. این موضوع به علت سن بالای گوسفند می باشد. از دیگر دلایل این موضوع می تواند تغذیه بد و نامناسب دام در دو هفته آخر منتهی به ذبح شدن این حیوان باشد.
  • گوشت سالم دارای رنگی روشن و طبیعی می باشد. به علاوه هیچ نوع خون مردگی و لخته خون یا تورم روی نباید مشاهده شود. گوشت گوسفندی که بوی ترشیدگی دارد یا بوی غیر طبیعی از خود منتشر می کند، نشان از فاسد بودن این گوشت می باشد.
98989

31

خرید و فروش گوسفند زنده در تهران

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم در خرید و فروش گوسفند زنده در تهران

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا