تعمیراتتعمیرات یخچال

حل مشکل سخت باز شدن درب یخچال

چرا درب یخچال به سختی باز می شود و راه حل این مشکل چیست ؟

انسان ها در گذشته برای نگه داری از مواد غذایی سختی بسیاری می کشیدند و بعضی از مواد را با نمک سود کردن، خشک کردن، سرکه زدن و … برای مدت طولانی تری نگه می داشتند. اما این کار سختی بود و همواره تلاش می شد که راهکار بهتری برای نگه داری از مواد غذایی پیدا کنند تا اینکه یخچال های ساده ی اولیه توسط شخصی به نام جان کوری اختراع شد و به مرور زمان توسط دانشمندان زیادی دست خوش تغییر و پیشرفت قرار گرفت و یخچال های امروزه که شکل و ظاهر خوبی دارند و از بخش های مختلف و مهمی تشکیل شده اند را برای نسل امروز ساختند ، اما یکی از این قطعات مهم که خرابی زیادی دارد و آن بخش درب یخچال می باشد که در این مقاله به صورت تخصصی این موضوع را بررسی و برای رفع آن راهکارهای مناسب را ارائه خواهیم داد.

یخچال ها و نیاز انسان

امروزه یخچال های الکترونیکی پیشرفته ای تولید می شود که کار را برای بشر راحت تر کرده است . یخچال در زندگی روزمره ی انسان ها نقش پررنگی دارد به گونه ای که دیگر زندگی بدون آن امکان پذیر نیست و در همه ی خانه ها یکی از آن وجود دارد . یخچال یکی از پر کاربرد ترین و مهمترین وسیله در خانه  می باشد ، این دستگاه پر کاربرد امروزه به اشکال و سایز های متفاوت در صنعت و مصارف خانگی مورد بهره برداری قرار می گیرد و برای نگه داری و مراقبت از آن باید تلاش کرد، زیرا امروزه با بالا رفتن قیمت اجناس خرید دوباره ی هر چیزی بسیار سخت است.

درب یخچال

چرا درب یخچال سخت باز می شود

اما با همه تلاشی که برای درست نگه داشتن یخچال انجام می دهید اما باز هر دستگاهی در طول استفاده با مشکلاتی مواجه می شود که بسیاری از این مشکلات اصلاً جای نگرانی ندارد و به راحتی قابل پیشگیری و رفع می باشند از جمله مشکلات این دستگاه پر کاربرد سفت یا سخت باز شدن درب دستگاه است که انسان گاهاً با آن روبرو می شود و وقتی استمرار پیدا کند باعث ناراحتی کاربر می شود ، برای اینکه بتوانیم بصورت ریشه ای این مشکل را حل کنیم ، باید علت بروز مشکل را مورد بررسی قرار دهیم البته توجه به این نکته ضروری است که غالب مشکلات ایجاد شده در دستگاه مثل این مورد ( به جز موارد تخصصی که نیاز به تعمیرکاران حرفه ای دارد ) به راحتی قابل رفع می باشند در این مقاله برخی از علت های سفت باز شدن درب دستگاه به همراه مرتفع کردن آن را بررسی می کنیم :

  • به جهت پرکاربرد بودن یخچال در خانه و اینکه همه ی اعضا از آن در روز به کرار استفاده می کنند ، این زیاد باز و بسته کردن درب یخچال در فواصل زمانی کم منجر به سفت باز شدن آن می شود.اگر درب یخچال پس از چند ساعت باز شود هوای خنک داخل یخچال به سرعت به بیرون هدایت و در مقابل هوای گرم محیط بیرون جایگزین آن می شود ، بنا بر این خلای که بر اثر ترکیب هوای سرد و گرم ایجاد می شود سبب چسبندگی درب یخچال می گردد ، حال اگر پس از زمان کوتاهی درب یخچال باز شود این خلا ایجاد شده موجب چسبندگی شدید لاستیک به بدنه دستگاه شده و برای اینکه این مشکل را مرتفع کنیم بهتر است حداقل چند دقیقه کوتاه صبر کنیم تا جریان هوا و فشار داخل دستگاه تنظیم شود و اگر خیلی عجله داریم ،قبل از باز کردن درب مقداری از لاستیک درب را با انگشت فشار دهیم تا هوای اضافی از آن خارج گردد و به این ترتیب به راحتی مشکل چسبندگی حل می شود. باید دقت کرد که از باز و بستن بی مورد درب یخچال خودداری کنیم متاسفانه بیشتر مواقع باز و بستن دستگاه برای کاربران یک عادت غلط شده فلذا باید توجه داشت که این رفتار به مرور سبب مشکلات زیادی برای دستگاه شما خواهد شد.
  • محل قرار گرفتن دستگاه در درست کار کردن آن نقش مهمی دارد و باید در جایی قرار بگیرد که به اصطلاح تراز باشد. در پاره ای از موارد یخچال به علت های مختلف از حالت تراز خارج می گردد که این خود مشکلاتی را برای یخچال به وجود می آورد که یکی از آن ها سخت باز شدن درب آن است. از علل تراز نبودن یخچال می توان به تنظیم نبودن ارتفاع پایه های جلو یخچال و بیش از اندازه بالا یا پایین بودن آن اشاره کرد که در این صورت درب یخچال به راحتی باز نخواهد شد  فلذا باید با استفاده از یک تراز سنج این مشکل را برطرف کنیم و یخچال را به حالت تراز برگردانیم. سعی کنیم جلوی یخچال کمی بالاتر از عقب آن باشد.
  • در یخچال های امروزی برای جادار بودن آن قفسه هایی در روی یخچال ایجاد می کنند که بعضی از مواد غذایی را در آن قرار دهند یکی دیگر از مواردی که غالباً سبب سفت باز شدن درب می گردد افتادگی درب به علت سنگینی بیش از حد درب و به تناسب آن خوردگی لولا می باشد به همین دلیل باید از سنگینی و پر کردن بیش از اندازه درب خودداری نماییم .
  • یخچال همواره برای درست کار کردن نیاز به رسیدگی و سرویس کردن دارد. یکی از موارد سرویس کردن آن روغن کاری به موقع بعضی از قطعات است ، اما اگر روغن در بعضی از قطعات خشک شود منجر به بروز مشکلاتی در یخچال می شود من جمله خشک شدن روغن روان کننده و خرابی لولای درب یخچال که باعث سفت باز شدن درب یخچال می شود ،به مرور زمان که روغن روان کننده درب خشک می شود ، لولا ها ساییده می شوند و همین امر ضمن  ایجاد مشکل در باز و بسته کردن درب یخچال سبب بروز صدای ناهنجار نیز می گردد ، برای بر طرف شدن این مشکل هر از گاهی از روغن روان کننده استفاده نمایید ، باید توجه داشته باشید که رفع ایراد خرابی لولا  تخصص و دانش فنی لازم را می طلبد پس به جهت عدم بروز این مشکل حتماً به یک تعمیر کار متخصص مراجعه کنید.
  • برای مراقبت از یخچال باید آن را همواره تمیز نگه داریم تا هم به درست کار کردن آن کمک کنید و هم باعث سلامتی مواد غذایی در یخچال شوید . یکی از جاهایی که باید تمیز نگه داشته شود لاستیک دور درب است. عدم نظافت و کثیفی لاستیک دور درب یخچال منجر به سفت باز شدن آن و چسبندگی درب می باشد، زیرا خاک و ذرات روی سطح لاستیک سبب ایجاد مقاومت در درب می گردد. فلذا همواره باید با اسفنج و آب گرم و مواد شوینده ، گرد و غبار و ذرات چسبیده شده به درب یخچال را به خوبی تمیز کرده و با پارچه خشک نمایید. البته چرب نمودن لاستیک تمیز شده درب با استفاده از وازلین یا موم پارافین هم تاثیر بسیاری در رفع این مشکل دارد.
  • خرابی وکیوم یخچال می تواند در هنگام باز کردن درب یخچال، انسان را به زحمت بیاندازد تا جایی که در بعضی موارد هنگام باز کردن درب یخچال ، خود یخچال هم حرکت می کند ، یا موقع بستن ، درب یخچال بصورت کامل بسته نمی شود ، عموماً این مشکل در یخچال هایی بروز می کند که به علت نشتی گاز مجبور شده اند دوباره گاز آن را شارژ کنند و این هنگام تعمیرکار باسکول یا لوله های درب را حذف کرده باشد ، حذف این لوله ها نرمی لاستیک را از بین برده و سبب خشکی آن می گردد .در واقع نرمی لاستیک در هنگام باز شدن درب یخچال کمک به راحت باز شدن آن می کند به گونه ای که هنگام باز کردن درب لبه های  لاستیک ها به سمت داخل حرکت و هوا را  به داخل یخچال انتقال می دهد و همین امر سبب راحت باز شدن درب دستگاه می شود ، به علت تخصصی بودن این مورد در صورت بروز مشکل خرابی وکیوم حتماً باید به متخصصین امر مراجعه شود.
  • استوپر قطعه ای است در پایین دستگاه شما قرار دارد و وظیفه آرام بسته شدن را به عهده گرفته است ،  خرابی این قطعه که در واقع ترمز درب دستگاه شما محسوب می شود سبب گیر کردن و سفت باز شدن یخچال می شود در این مورد حتماً باید قطعه معیوب تعویض گردد.
  • پارگی یا دفرمه شدن یا خارج شدن واشر پلاستیکی دور درب  و احیاناً کم شدن خاصیت آهن ربای بکار رفته دور نوار لاستیکی یکی دیگر از موارد ایجاد مشکل در باز و بسته شدن درب می باشد البته در صورت خرابی این قطعه  علائم دیگری همچون برفک زدن فریزر را هم می تواند در پی داشته باشد  و از آنجایی که این قطعه غیر قابل تعمیر می باشد در صورت خرابی حتماً باید تعویض گردد.
  • پاره ای از مواقع پس از تعویض لاستیک دور درب هم مشکل سفت باز و بسته شدن درب مرتفع نمی گردد و این به سبب دفرمگی لاستیک و عدم قرار گرفتن صحیح لاستیک در جای خود است.
حتما بخوانید:   دیکتاتور آسانسور و 2 مشخصه اصلی خراب شدن آن چیست؟

درب یخچال

همانطور که ملاحظه فرمودید در بیشتر موارد ذکر شده رفع مشکل سخت باز شدن درب به سادگی و راحتی امکان پذیر است  و جلوگیری از بروز مشکل سفت باز شدن درب امری قابل پیشگیری می باشد البته این نکته هم قابل تامل است که این مشکل به جهت اینکه درب یخچال یکی از پر مصرف ترین قطعات یخچال  است در یخچال بیشتر بروز می کند. فلذا با کمی دقت و حوصله به راحتی می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد  چون بروز این مشکل و عدم رفع ایراد سفت باز شدن درب یخچال و احیاناً باز ماندن درب می تواند سبب ایجاد مشکلاتی با حجم بیشتر در یخچال گردد و خدای نکرده آسیبی جبران ناپذیر به یخچال بزند بنا بر این وقتی با مشکل سفت باز و بسته شدن درب مواجه شدید بی تفاوت نباشید و سریعا در درصدد رفع مشکل برآیید .

سخت باز شدن درب یخچال

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل در رابطه با حل مشکل سخت باز شدن درب یخچال و راه حل آن

امتیاز کاربر: 4.65 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا