تعمیرات کولر آبی

دلایل ایجاد شوره کولر آبی | ۵ مورد برای رفع شوره کولر آبی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از مشکلات رایج در کولرهای آبی، شوره کولر آبی است که امکان دارد برای کولر شما هم اتفاق افتاده باشد. در صورتی که شما هم جزو مصرف کنندگان این دستگاه هستید با ما همراه باشید تا شما را با شوره کولر آبی و همچنین راه های رفع آن آشنا کنیم.

رسوب کولر آبی

همانطور که می دانید کولر آبی با استفاده از تبخیر آب، هوای محیط داخل خود را خنک کرده و باعث انتقال هوای سرد به داخل خانه می شود و علاوه بر این که محیط را خنک می کند، رطوبت هوا را هم افزایش می دهد. کسانی که در شهر های گرم و خشک زندگی می کنند برای کم شدن دمای محیط از کولر آبی استفاده می کنند. این دستگاه هم مثل لوازم برقی دیگر عمر مفیدی داشته که در صورت استفاده درست از آن می توانید به افزایش طول عمر آن کمک کنید.

توصیه می‌کنیم برای افزایش راندمان کولر و همچنین نگهداری صحیح و اصولی از آن حتماً سالیانه، قبل از اینکه هوا گرم شود کولر خود را سرویس کنید تا خرابی های احتمالی آن را برطرف کرده و از خراب شدن قطعات دیگر کولر جلوگیری کنید. یکی از مواردی که در هنگام سرویس کولر باید انجام دهید از بین بردن رسوبات و شوره های موجود در قطعات و همچنین بدنه دستگاه کولر آبی است. در صورتی که تمایل دارید با روش های برطرف کردن شوره کولر آبی آشنا شوید لطفاً با ما همراه باشید.

شوره کولر آبی

چگونه می توانیم شوره کولر آبی را از بین ببریم؟

رسوب و شوره، علاوه بر اینکه ممکن است باعث خراب شدن پمپ آب شود در خیس کردن پوشال ها هم اختلال ایجاد می کند و ممکن است به موتور و همچنین قطعات دیگر کولر هم آسیب بزند و همچنین کیفیت هوای خنک را هم کم می کند؛ پس توصیه می کنیم حتماً بطور مرتب کولر خود را رسوب زدایی کنید تا از بروز مشکلات جدی در آن جلوگیری کرده باشید.

حتما بخوانید:   چگونه می توانیم از کولر آبی به صورت بهینه استفاده کنیم؟

بهترین روش های رفع شوره کولر آبی موارد زیر است:

 1.  استفاده از فرچه
 2. استفاده از سرکه
 3. استفاده از جوهر نمک
 4. تعویض مداوم آب کفی کولر
 5. انداختن صابون در کفی کولر

۱- استفاده از فرچه

اگر شما کولر آبی خود را به طور منظم سرویس کنید و همچنین سختی آب هم در منطقه شما معمولی باشد، میزان رسوب و شوره در کولر شما بسیار ناچیز است با این حال برای اینکه شوره کولر آبی زیاد نشود و به قطعات کولر آسیب نرساند، حتماً باید به صورت منظم آن را تمیز کنید. رسوبات نازک دارای انسجام زیادی نبوده و با شستشو به وسیله اسکاج سیمی و یا فرچه به راحتی رفع می شود.

۲- استفاده از سرکه

همانطور که می دانید سرکه دارای خاصیت اسیدی می باشد که می تواند بهترین جرم زدای طبیعی محسوب شود اگر رفع شوره کولر آبی با فرچه زمان‌بر و مشکل بود، می توانید با استفاده از سرکه، کار خود را راحت تر کنید. برای این کار بعد از اینکه برق کولر را قطع کردید مقداری سرکه را در روی قسمت های شور زده بپاشید و چند دقیقه صبر کنید؛ سپس به وسیله اسکاج سیمی و یا فرچه، شوره کولر آبی را تمیز کنید.

۳- استفاده از سفیدکننده یا جوهر نمک

در صورتی که رسوب ها زیاد باشد، یکی از روش های برطرف کردن آن استفاده از سفید کننده های شیمیایی و یا جوهر نمک است. این مواد می‌توانند به راحتی و در کمترین زمان ممکن، هر مقدار از رسوبات و شوره را در کولر از بین برده و آن را مانند روز اول صیقلی و صاف کنند. برای این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا کولر را از برق جدا کرده و از عدم وجود الکتریسیته در آن اطمینان پیدا کنید.
 • برای این که از سوزش پوست و چشم خود جلوگیری کنید توصیه می‌کنیم از ماسک، دستکش و عینک استفاده کنید.
 • پوشال ها را درآورده و قسمت هایی را که دچار شوره زدگی شده است با مقداری آب خیس کنید.
 • جوهر نمک را در روی مناطق شوره زده ریخته و چند ثانیه صبر کنید.
 • سپس به وسیله اسکاج و یا فرچه رسوب زدایی را انجام دهید.
 • بعد از چند دقیقه مناطق مورد نظر را با آب سرد، تمیز بشویید.

۴- تعویض مداوم آب کفی کولر آبی

یکی از موارد برطرف کردن شوره کولر آبی این است که شما هر روز آب کفی کولر را تعویض کنید. مخصوصاً در مناطقی که کولر آبی زیاد شوره می زند، این راه می تواند از شوره زیاد جلوگیری کند.

راه دیگر هم نصب لوله های کوچک سرنگ در کولر می باشد به این وسیله می توانید همیشه آب کولر را خالی کرده و اجازه ندهید که آب دارای املاح و کهنه در کف کولر ذخیره شود.

حتما بخوانید:   راهکارهایی برای افزایش سرمای کولر آبی

۵- انداختن صابون در کفی کولر آبی

یکی دیگر از روش های بسیار کاربردی برای برطرف کردن شوره کولر آبی این است که در کفی کولر صابون بیندازید با این کار علاوه بر تمیز شدن کولر، از رسوب گذاری آب و همچنین بوی نامطبوع در کولر آبی جلوگیری می شود.

البته در کنار مواردی که برایتان بیان کردیم می توانید از توپهای شوره گیر و در نهایت به جای پوشال، از پدهای سلولزی استفاده کنید به این وسیله از رسوب کولر جلوگیری خواهید کرد.

چگونه از شوره کولر آبی جلوگیری کنیم؟

حالا که شما را با روش های رفع شوره کولر آبی آشنا کردیم شاید بخواهید بدانید که دلیل به وجود آمدن این رسوبات چیست؟ سختی زیاد آب شهری و همچنین املاح موجود در آب می تواند مهمترین عامل شوره کولر آبی باشد. هر چند که نمی توانید از به وجود آمدن تمامی شوره ها در کولر آبی جلوگیری کنید ولی می‌توانید با انجام چند روش ساده به مقدار قابل توجهی آن را کاهش دهید.

برای جلوگیری از شوره کولر آبی از روش های زیر استفاده کنید:

 1.  استفاده از مایع شوره گیر
 2. رسوب گیر کولر آبی
 3. توپ شوره گیر

۱- استفاده از مایع شوره گیر کولر آبی

شوره گیره کولر آبی اخیراً در بازار آمده که می توانید آن را در کفی کولر بریزید و به مقدار قابل توجهی شوره و سختی آب را کاهش دهید. فرمولاسیون مایع شوره گیر به شکلی است که تا مدت های زیادی در کولر آبی باقی مانده و می تواند سختی آب را از بین ببرد و از رسوب زدگی پوشال و مناطق دیگر کولر، جلوگیری کند.

۲- رسوب گیر کولر آبی

این رسوب گیر از جنس رزین بوده و به آب ورودی کولر متصل می‌شود و می‌تواند یون های منفی آب و همچنین املاح آب را هم خنثی کند. این دستگاه قیمت بالایی داشته ولی نتیجه استفاده از آن رضایت بخش است. رسوب گیر کولر آبی از استحکام زیادی در برابر فشار آب برخوردار می باشد. توصیه می کنیم در صورتی که در مناطقی زندگی می کنید که آب سختی بالایی دارد حتماً برای کولر آبی خود از رسوب گیر رزینی استفاده کنید.

۳- توپ شوره گیر

برای از بین بردن شوره کولر آبی محققان ایرانی توپ روغنی خاصی تولید کردند که از جنس روغن تالو می باشد. این توپ را در سینی کف کولر گذاشته تا تمام یون های کلسیم را خنثی کند و از وجود شوره و رسوب در پوشال ها و اجزای دیگر کولر، جلوگیری کند.

استفاده از پوشال های با کیفیت

پوشال هایی را که در کولر آبی از آن استفاده می‌کنید می توانند تأثیر زیادی در تجمع رسوب و شوره کولر آبی داشته باشند هر برندی که شما خریداری می کنید باید مطمئن باشید که برندی با کیفیت است. در صورتی که در شروع فصل تابستان تصمیم به تعویض پوشال گرفتید حتماً باید پوشال خوب و با کیفیت خریداری کنید.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات کولر آبی و اجزای تشکیل دهنده آن

اگر از فیلتر رسوب گیر کولر آبی هم استفاده می کنید باید در هر فصل چند بار فیلتر های تصفیه آب را در صورتی که قابل شستشو می باشد، تمیز کنید ولی اگر آب مصرفی شما دارای سختی بالایی است شاید لازم باشد این کار را به دفعات بیشتری انجام دهید.

چگونه می توان راندمان کولر آبی را افزایش داد؟

همانطور که می دانید تجمع رسوبات و شوره در کولر آبی باعث کم شدن راندمان و همچنین افزایش مصرف برق کولر آبی خواهد شد و فرایند خنک سازی را هم کاهش می دهد. علاوه بر آن، رسوبات باعث می‌شوند سلول های دیفرانسیل اکسیژن تشکیل شود و این سلول ها هم خورندگی را تسریع کرده و باعث خرابی قطعات کولر می شوند.

چگونه کولر آبی را تمیز کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از شوره کولر آبی سرویس به موقع کولر می باشد. تمیز کردن کولر و یا همان سرویس کولر آبی شامل روغن کاری و شستن تمام قطعات داخلی کولر، بدنه و همچنین بررسی برزنت کولر آبی و دریچه می باشد برای تمیز کردن کولر آبی موارد زیر را انجام دهید:

 • دریچه ها را باز کنید.
 • پوشال ها را درآورید.
 • بدنه کولر را تمیز بشویید.
 • قطعات داخلی کولر را روغن کاری کنید.
 • واتر پمپ را چک کنید.
 • دینام کولر را کنترل کنید.
 • تسمه کولر را عوض کنید.
 • پوشال های جدید را در جای خود ببندید.
 • برزنت کولر آبی خود را بررسی کنید.
 • و….

با انجام این مراحل می توانید کولر را تمیز کرده و به راحتی در شروع فصل گرما از آن استفاده کنید.

شوره کولر آبی

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل شوره کولر آبی آشنا کرده و روش های رفع این مشکل را برایتان توضیح دادیم. همانطور که گفتیم در صورتی که کولر خود را به موقع سرویس کنید می توانید از بروز مشکلات جدی در کولر جلوگیری کنید.

هیچگاه اجازه ندهید که کولرآبی شما دچار رسوبات زیادی شود و به طور مرتب آن را تمیز کنید تا راندمان کار کولر پایین نیامده و قطعات کولر آسیب نبیند.

امیدواریم مطالب بیان شده برای شما مفید بوده باشد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل ایجاد شوره کولر آبی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توان راندمان کولر آبی را افزایش داد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x