سلامت پوست

علت های جوش زدن پوست صورت و بدن بعد از اصلاح با بند یا تیغ

به طور طبیعی پوست جزوه یکی از لطیف ترین و ظریف ترین اعضای بدن است که همواره سرتاسر بدن را فرا گرفته و عضوی حساس می باشد. یکی از مهمترین دلایل اصلاح صورت رفع موهای ضخیم و تیره است که علاوه بر پاکسازی و رفع آنها و افزایش نرمی، درخشندگی و شفافیت پوست، سبب لایه برداری و از بین رفتن سلول های مرده آن نیز می گردد. برخی افراد از پوستی بسیار حساس برخوردارند و همواره پس از اصلاح با تیغ یا بند جوش های زیادی بر روی پوستشان پدیدار می شود ولی نمی توان به طور قطعی گفت که اصلی ترین علت جوش صورت پوست حساس است چرا که عوامل بسیار دیگری هستند که باعث این مشکل میشوند مانند کثیف بودن تیغ و یا پوست صورت شما و حساسیت و… که بدون شک این موارد تاثیر چشم گیری در ایجاد جوش بر روی پوست شما خواهند داشت.

مهمترین علت های بروز جوش پس از اصلاح با تیغ

 

new theme

 استفاده از تیغ های کثیف و قدیمی: اکثر افراد پس از اصلاح نمودن صورت خود با تیغ شاهد بروز جوش هایی روی پوستشان هستند. یکی از اصلی ترین علل بروز این عارضه استفاده از تیغ های کثیف و قدیمی است. تیغ کهنه ممکن است در اثر گذر زمان طولانی مدت همواره به باکتری آغشته شود و زمانی که شما تیغ قدیمی را بر روی پوست خود بکشید باکتری ها از طریق منافذ باز پوست وارد لایه های میانی و درونی پوست گشته و به راحتی سبب بروز جوش و آکنه می گردند، از این رو توصیه می شود که تیغ و یا ژلت اصلاح خود را پس از گذر ۵ الی ۱۰ روز عوض کنید تا زمان اصلاح به پوست آسیبی وارد نشود و همواره پوستی سالم داشته باشید به علاوه اگر پوستی حساس دارید هر بار قبل از اصلاح ابتدا تیغ را با الکل ضدعفونی کرده و سپس مورد استفاده قرار دهید.

مصرف مواد حساسیت زا در زمان انجام اصلاح: محصولات بسیاری هستند که برای اصلاح صورت به کار می روند همانند کرم ها و ژل های مخصوص که برخی اوقات مصرف این محصولات به دلیل ترکیبات موجود و یا حساس بودن پوست، در برخی افراد سبب بروز جوش و در برخی دیگر نیز موجب ایجاد التهاب های پوستی نظیر تورم پوست می گردد که گاهی همین التهاب در انتها به جوش و یا زخم های پوستی ختم می شود از این رو توصیه می گردد که حتماً پیش از خرید محصولات اصلاح صورت، ترکیبات آن را مطالعه نموده و از محصولات استاندارد و ضد حساسیت که بهترین آنها ضد اسانس، رنگ و عطر است، استفاده نمایید.

حتما بخوانید:   دستگاه آر اف روی صورت چگونه عمل می کند | عملکرد دستگاه آر اف

 شستن صورت بلافاصله پس از اصلاح با آب داغ: به طور طبیعی پس از اصلاح کردن صورت تمامی منافذ پوست باز می شوند و برای بسته شدن این منافذ باید همواره پوست را با آب سرد شست و شو داد، حال اگر پوست پس از اصلاح کردن با آب گرم یا همان داغ شست و شو داده شود منافذ پوست همواره باز می مانند و آلودگی ها و میکروب ها می توانند به راحتی درون پوست نفوذ کنند و سبب بروز جوش و آکنه های چرکی شوند.

 مصرف صابون های جامد معمولی: اکثر صابون های جامد معمولی که مورد استفاده قرار می گیرند سبب خشک شدن پوست می گردند از این رو بهتر است برای شست و شوی صورت همواره از پاک کننده های ملایم متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید چرا که خشکی پوست در جوش زدن پوست پس از اصلاح با تیغ، دخیل است.

جوش زدن استفاده از تیغ های کند و بی کیفیت: تیغ های قدیمی همواره به دلیل استفاده زیاد کیفیت خود را از دست داده و کند می شوند و زمانی که می خواهید با آنها اصلاح کنید باید چندین بار تیغ را به صورت محکم بر روی پوست بکشید تا موها را از بین ببرد که اکثر اوقات نه تنها تمامی موها رفع نمی شوند بلکه زاویه دار بریده می شوند و در اثر این فرایند گاهی موها به درون پوست نفوذ می کنند و سبب بروز موهای زیر پوستی و بروز برآمدگی بر روی پوست می شوند، برخی اوقات نیز استفاده از تیغ های کند، پوست را ملتهب ساخته و پیامدهایی همچون بروز جوش و آکنه های چرکی را به دنبال دارد.

مهمترین علتهای جوش زدن پس از اصلاح با بند

وارد کردن ضربه های متوالی به پوست: در حین بند انداختن ضربه های متوالی به پوست وارد می شود که موجب می شوند اندکی پس از اتمام اصلاح، جوش های بسیاری بر روی پوست نمایان گردند.

 آرایش کردن پس از اصلاح: همان طور که گفته شد پس از اصلاح کردن به وسیله بند یا هر چیز دیگری تمامی منافذ پوست باز می شوند و هنگامی که شما بلافاصله پس از اصلاح از مواد آرایشی همچون کرم پودر استفاده کنید، این مواد در پوست شما نفوذ کرده و موجب بسته شدن منافذ باز پوست می گردند به علاوه اگر هنگام آرایش کردن فرچه، پد و یا غیره آلوده باشند و با پوست برخورد کنند می توانند به راحتی میکروب و ویروس ها را به پوست انتقال دهند، از این رو توصیه می گردد پس از اصلاح کردن به ویژه با بند تا ۱ الی ۲ روز بسته به نوع پوست خود (افرادی که پوست حساس دارند به مدت ۲ روز) به هیچ وجه از پنکیک، کرم پودر و غیره استفاده نکنید چرا که یکی از اصلی ترین دلایل جوش زدن پس از اصلاح با بند، استفاده از لوازم آرایشی است.

حتما بخوانید:   از بین بردن لک آرنج | سیاهی روی آرنج را چگونه از بین ببریم؟

 تمیز نکردن پوست قبل از انجام اصلاح: پوست انسان به طور طبیعی در طول روز در معرض آلودگی های بسیاری نظیر آلودگی هوا، ذرات ریز گرد و غبار و غیره قرار می گیرد، هنگامی که پوست به وسیله بند اصلاح می شود لایه ای بسیار نازک از پوست خراشیده می شود و منافذ پوست نیز باز می شوند از این رو اگر قبل از اصلاح کردن پوست خود را تمیز نکنید ممکن است تمامی میکروب ها و آلودگی های موجود بر روی پوست به درون آن نفوذ کنند و سبب بروز جوش و آکنه گردند.

 بیرون کشیدن سریع مو: در روش اصلاح با بند به دلیل بیرون کشیدن سریع مو از پوست جوش بر روی پوست بروز می دهد.

 استفاده از نخ کثیف: یکی دیگر از علل های جوش زدن پوست پس از اصلاح با بند، استفاده از نخ کثیف و آلوده به میکروب و باکتری است از این رو توصیه می شود حتما قبل از اصلاح، نخ را با الکل ضدعفونی کنید.

 پاکسازی صورت قبل از انجام اصلاح: حداقل ۲۴ الی ۴۸ ساعت و حداکثر ۱ هفته قبل از انجام اصلاح به هیچ وجه نباید صورت خود را پاکسازی نمود چرا که این امر سبب نازک شدن پوست گشته و هنگامی که شما بلافاصله پس از انجام پاکسازی اصلاح کنید پوستتان به شدت آسیب می بیند و پر از جوش و آکنه می شود. بهتر است بدانید که استفاده از کرم های لایه بردار نیز قبل از انجام اصلاح ممنوع است زیرا کرم های لایه بردار همان عمل پاکسازی پوست را انجام می دهند.

new theme

 تغییر مسیر رویش موها: یکی از عوامل دیگری که در بروز جوش پوستی نقش بسزایی دارد تغییر مسیر رویش موهاست که سبب می گردد مو در جهت مخالف خود و به درون پوست رشد کند و هر چه مو بیشتر به درون پوست رشد کند، دور خود می پیچد که همین امر موجب می گردد بر روی پوست برجستگی و جای جوش ایجاد شود و همواره پوست ملتهب باشد. بروز این عارضه نیز یکی دیگر از علت های بروز جوش پس از اصلاح با بند است.

حتما بخوانید:   کرم ضد آفتاب چه فوایدی برای پوست دارد؟ | آرا نیک

دست کشیدن روی پوست: بعد از انجام اصلاح حداقل باید نصف روز الی ۱ روز به هیچ وجه بر روی پوست خود دست نکشید زیرا دست کشیدن بر روی پوست در طی این بازه زمانی، موجب تحریک پوست و نفوذ آلودگی ها به درون آن می شود که در انتها به جوش ختم می گردد.

تفاوت جوش و التهاب پس از اصلاح

همانگونه که گفته شد التهاب پوست به برآمدگی ها و جای جوش هایی گفته می شود که در اثر بازگشت مو به درون پوست بروز می دهند و جوش ها و آکنه های چرکی نیز نوعی التهاب پوستی به شمار می آیند چرا که در اثر بسته شدن منافذ باز پوست با چربی و سلول های مرده ایجاد می شوند ولی جوش ها می توانند در اثر عوامل مختلفی بروز دهند نظیر باکتری ها، استفاده از لوازم های آرایشی و غیره که همواره پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از بین می روند.

جوش زدنبرای جلوگیری از بروز جوش پس از اصلاح چه باید کرد؟

۱: قبل از اصلاح دوش آب گرم بگیرید و حتماً صورت خود را بشویید و ضدعفونی کنید

۲: تا ۲ ساعت بعد از اصلاح به هیچ وجه حمام نکنید

۳: آقایان قبل از اصلاح با تیغ، از خمیر اصلاح استفاده کنند

۴: بعد از اصلاح همواره پوست خود را با آب سرد و صابون های آنتی باکتریال بشویید

۵: در صورت دارا بودن پوست حساس از مرطوب کننده استفاده کنید (به هیچ وجه مرطوب کننده اسیدی مورد استفاده قرار ندهید)

۶: خانم ها هر ۲ هفته یک بار صورت خود را اصلاح نمایند

سخن پایانی

به طور کلی اصلاح نمودن پوست یکی از روش های لازم و ضروری جهت رفع موهای زائد می باشد ولی همواره باید در کنار آن یکسری نکات را رعایت نمود تا از جوش زدن پوست و آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

98989

31

علت های جوش زدن پوست بعد از اصلاح

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

علت های جوش زدن پوست بعد از اصلاح با بند یا تیغ

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا