تعمیرات یخچال

سرد نکردن یخچال | دلایل فنی سرد نشدن یخچال

سرد نکردن یخچال | دلایل فنی سرد نشدن یخچال

در فصل های گوناگون یخچال باید در دمای مشخصی تنظیم گردد، تا مواد و محصولاتی که درون آن نگهداری می کنید، خراب و فاسد نشوند و یخچال بتواند آنها را خنک نگه دارد. در صورتی که یخچال بیش از اندازه خنک شود، موجب سرمازدگی و یخ زدن مواد غذایی خواهد شد. همچنین خنک نکردن یا گرم شدن یخچال موجب خواهد شد، که مواد درون آن از بین رفته و یا فاسد شود. در اکثر مواقع این مشکل به علت تنظیم نبودن دمای یخچال به وجود می‌آید، اما امکان دارد، که یخچال دچار خرابی ها و ایرادات فنی شود. در ادامه دلایل غیر فنی و فنی که موجب می‌شود، یخچال خوب خنک نشود را مورد بررسی قرار می دهیم.

اشتباهاتی که موجب سرد نشدن یخچال می‌شود

قبل از اینکه به دلایل فنی سرد نشدن یخچال بپردازید، در ابتدا چند نکته ساده که در صورت رعایت نشدن می‌تواند موجب خنک نشدن یخچال شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد، تا شما این اشتباهات را نکنید.

 • تنظیمات نادرست دما: یخچال باید بر روی درجه مناسب تنظیم گردد. افراد باید بدانند، که در فصل های تابستان و زمستان شرایط دمای یخچال متفاوت خواهد بود و باید دمای متناسب برای یخچال مد نظر داشته باشید. در زمستان دمای یخچال معمولاً روی درجه سه و چهار و در فصل گرم تابستان دمای یخچال بر روی درجه یک و دو تنظیم می گردد. برخی از افراد دمای یخچال را بررسی نمی کنند و این موجب خواهد شد، که یخچال در برخی اوقات بر روی دمای ۶ و ۷ تنظیم شده و در این صورت یخچال نمی تواند به خوبی خنک کند.
 • بار یخچال زیاد است: در صورتی که شما به مقدار زیادی بار در یخچال قرار دهید، درون یخچال شما هوای کمتری تولید خواهد شد و وقتی یخچال خود را باز و بسته می کنید، این مقدار کم نیز از آن بیرون می رود. همچنین در صورت زیاد بودن مواد غذایی درون یخچال، احتمال دارد، که آنها سرما ساز یخچال را مسدود نمایند. سعی کنید، که بسته ها و ظرف های بزرگ را در جلوی هواساز یا انتهای یخچال قرار ندهید.
 • در قسمت پشت یخچال، موتور آن قرار دارد و برای اینکه موتور با فن خنک شود، به جریان هوا نیاز خواهد بود. چنانچه یخچال در محلی کم هوا قرار داشته باشد و قسمت پشت یخچال به دیوار بیش از اندازه نزدیک باشد یا به قسمت پلاستیکی یا پارچه ای چسبیده باشد، دریافت هوا به میزان کمتری انجام می‌شود و این موجب خواهد شد، که موتور یخچال داغ کند و قدرت خنک کردن آن کاهش پیدا کند.
حتما بخوانید:   نحوه تشخیص فیلتر اصل یخچال فریزر

یخچال

دلایل فنی خنک نکردن یخچال

عوامل گوناگونی موجب می شوند، که یخچال نتواند به خوبی خنک کند. این موارد زیاد می باشند و می توان اینگونه گفت، که چون یخچال وظیفه خنک کنندگی دارد، همه اجزایی که در یخچال به کار برده می شود بطور همپوشانی کار می کنند. چنانچه هر کدام از اجزای یخچال خرابی هر چند ناچیز داشته باشند، در کم تر شدن سرمای یخچال و عملیات کاری یخچال موثر خواهند بود. ولی از موارد مهمی که دلیل خنک نشدن یخچال است، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. پوسیدگی، پارگی و دفرمه شدن لاستیک دور درب یخچال
 2.  خراب بودن رله اورلود یا کمپرسور موتور یخچال
 3.  نشتی یا کمبود گاز یخچال
 4.  مشکل در فن کنار کمپرسور
 5.  ایراد در فن فریزر یا یخچال
 6.  مشکل در انتقال دهنده برودت
 7.  لوله های کندانسور کیپ است.
 8. خراب بودن سنسور محیطی یا ترموستات
 9.  عدم یخ زدایی یا دیفراست
 10.  گرفتگی مسیر فاضلاب در فرایند کارکرد فن و سرما سازی تداخل ایجاد می کند.

خراب بودن لولا یا لاستیک دور درب یخچال

چنانچه درب یخچال به صورت صحیح و خوب بسته نشود با گذشت زمان برودت از بین رفته و یخچال سرمای مناسب و کافی نخواهد داشت. در صورتی که لاستیک دور درب یخچال دفرمه یا بیش از اندازه خشک شده باشد، مانع از خوب بسته شدن درب یخچال خواهد شد. پیشنهاد می شود، که کمی روغن به لولای درب یخچال بزنید و درصورتیکه تعمیر آن امکان پذیر نیست، بهتر است، که آن را عوض کنید. چنانچه درب یخچال از حالت نرمال بیرون آمده است، باید آن را تعویض نمایید. همچنین احتمال دارد لاستیک دور درب یخچال چسبندگی و کیفیت سابق را نداشته و در نتیجه موجب بیرون رفتن هوای خنک درون یخچال و وارد شدن هوای گرم بیرون به درون یخچال گردد. لاستیک دور درب یخچال احتمال دارد، که پوسیده، پاره و دفرمه شده باشد. بنابراین در صورتیکه یخچال شما به خوبی خنک نمی کند، حتماً باید لاستیک دور درب یخچال را چک کنید.

حتما بخوانید:   دمپر یخچال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

یخچال

خرابی رله اورلود و کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال موجب می‌شود، که گاز به مایع تبدیل شده و به اواپراتور پمپاژ شود و به این ترتیب موجب خنک شدن یخچال خواهد شد. چنانچه رله اورلود یا کمپرسور به دلایل گوناگون دچار آسیب دیدگی شود، یخچال نمی تواند خنک شود. برای بررسی کردن این مورد، در ابتدا باید از سالم بودن کمپرسور اطمینان حاصل کنید. چنانچه کمپرسور دچار خرابی شده باشد، موتور نمی تواند آغاز به کار کند و در نتیجه یخچال خنک نخواهد شد. افراد می توانند موتور یخچال را بدون رله راه اندازی کرده و تست کنند.

نشتی یا کمبود گاز یخچال

چنانچه یخچال با کمبود گاز روبه‌رو شود، در آن برودت کاهش خواهد یافت. باید بدانید، که در صورتی که گاز یخچال کم باشد، یخچال به صورت یکسره کار خواهد کرد و این موجب خواهد شد، که موتور یخچال به مرور زمان دچار سوختگی شود. در صورتی که یخچال نشتی گاز داشته باشد، درآغاز مقدار سرمای درون یخچال کاهش پیدا کرده و کم کم به پایان خواهد رسید. بنابراین در این شرایط باید گاز یخچال خود را شارژ کنید.

لوله‌های کندانسور یخچال مشکل دارند

در صورتی که موتور یخچال شما کار می کند و کندانسور آن گرم است، می توانید از سالم بودن یخچال خود اطمینان حاصل کنید. در صورتی که موتور یخچال کار کند، اما کندانسور گرم نباشد، یخچال با مشکل روبرو شده است و خوب خنک نخواهد کرد. احتمال دارد، که مدار کندانسور کیپ شده باشد. در زمان مشکل داشتن کمپرسور، گاز با روغن به مدار وارد می گردد، این موجب می‌شود، که لوله های کندانسور کیپ شوند و در این شرایط یخچال سرما از دست خواهد داد.

فن کمپرسور یخچال خراب است

فن کمپرسور در کنار موتور و در قسمت پشت یخچال قرار دارد و وظیفه خنک کردن موتور بر عهده آن می باشد. چنانچه فن دچار ایراد و مشکل گردد، کمپرسور یخچال بیش از اندازه گرم شده و در این شرایط یخچال به خوبی خنک نخواهد کرد.

خرابی فن اواپراتور یخچال

در قسمت فریزر فن اواپراتور تعبیه شده است، که از قسمت فریزر به یخچال سرما را هدایت می‌کند. اگر فن اواپراتور دچار آسیب دیدگی گردد، موجب خواهد شد، که یخچال به خوبی خنک نکند. در برخی از مدل های یخچال ها دو اواپراتور وجود دارد. هم در قسمت فریزر و هم در قسمت یخچال و در هر قسمتی که اواپراتور وجود داشته باشد، فن نیز قرار داده شده است. این فن ها سرما را به فریزر یا یخچال انتقال می دهند و در صورت آسیب دیده بودن این فن ها به سرما منتقل نشده و در نتیجه میزان خنک کنندگی یخچال مطلوب نخواهد بود.

حتما بخوانید:   نقش ترموفیوز یخچال چیست | اهمیت ترموفیوز در یخچال چیست

یخچال

خراب بودن دمپر هوای یخچال

دمپر هوای یخچال مثل شبکه کولر کار می کند. چنانچه این دمپر دچار مشکل شده باشد، سرما به درون یخچال وارد نخواهد شد. چنانچه مواد غذایی را به صورت نامناسب داخل یخچال قرار داده باشید، دمپر هوای یخچال کار نخواهد کرد و سرمای درون یخچال مناسب نخواهد بود. باید بدانید، که دمپر هوای یخچال دو مدل است، دمپر الکترونیکی و دمپر مکانیکی.

پیشنهاد می گردد، که درجه دمپر هوای یخچال روی مینیموم گذاشته شود. چنانچه درجه دمپر مکانیکی به طور بسته قرار گرفته شده باشد، با دست به سادگی می توان آن را باز کرد، ولی اگر دچار مشکل و ایراد شده است باید سنسور آن را عوض کنید.

خراب بودن سنسور محیطی یا ترموستات یخچال

چنانچه سنسور یا ترموستات یخچال دقت سابق را نداشته باشد و دمای یخچال به دمای واقعی نرسد، موجب خواهد شد، که یخچال سرد تر یا گرم تر از حد معمول گردد. چنانچه سنسور محیطی یا ترموستات دچار خرابی شده است، کمپرسور فرمان آغاز به فعالیت را نداده و به این ترتیب یخچال خنک نخواهد شد. در برخی از مواقع خراب بودن سنسور یا ترموستات موجب می‌شود، که موتور به صورت یکسره کار کند و در این شرایط کمپرسور یخچال خواهد سوخت.

سخن تکمیلی

یخچال یکی از دستگاه‌های برقی است، که در همه منازل وجود دارد و در صورتی که برای آن مشکل و ایرادی به وجود آید و سرمای آن مطلوب نباشد، مشکلات زیادی را برای افراد به وجود می آورد. چون در یخچال مواد غذایی قرار داده می شود، در صورت خنک نبودن یخچال، مواد غذایی موجود در آن فاسد خواهند شد. بنابراین باید در کمترین زمان ممکن  ایراد و مشکلی که برای یخچال به وجود می‌آید را برطرف نمایید. خنک نکردن یخچال یکی از ایرادات متداول این دستگاه می باشد. در این مطلب خرابی ها و ایراداتی که موجب به وجود آمدن این مشکل می شوند را نام برده و هرکدام از آنها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دادیم، تا بتوانید در صورت نیاز با مطالعه این مطلب مشکل به وجود آمده برای یخچال خود را برطرف نمایید.

31

سرد نکردن یخچال | دلایل فنی سرد نشدن یخچال

مجموع امتیازات

بررسی دلایل سرد نشدن یخچال

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x