تعمیرات کولر گازیتعمیرات

بررسی ارور های کولر گازی وست پوینت

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

مدت زمانی است که در اکثر سیستم های خنک کننده مثل: کولر گازی، یخچال و فن ها ساختاری وجود دارد که سریعا بعد از ایجاد مشکل در کارایی محصول و دستگاه مربوطه، با نمایش ارور به شما اطلاع می دهد که در عملکرد یک قسمت اختلالی به وجود آمده است.
از سمت دیگر بالا رفتن تعداد تقاضا برای خرید کولر گازی سبب شده تا شرکت ها برند های بسیار زیادی از این محصول را تولید کنند که یکی از بهترین و جدیدترین برند ها وست پوینت نام دارد.

قصد داریم در این مقاله از ایبک امداد ارورهای کولر گازی وست پوینت را با شما در میان گذاشته و دلیل های وقوع هر کدام از آن ها را بررسی کنیم.

بهترین راه عیب یابی کولر گازی وست پوینت

در اکثر مواقع می توان قبل از بررسی ارور های کولر گازی وست پوینت از راه های ساده ای برای شناختن خطای این محصول استفاده کرد که عبارتند از:

بررسی ولتاژ برق

حتماً باید قبل از هر کاری، از جریان ولتاژ کافی و مناسب مطمئن شوید.
باید بدانید اندازه ی مقدار ولتاژی که به دستگاه وارد می شود، باید 10 درصد از همه ی ولتاژ در منبع مرکزی و اصلی باشد. اگر این مقدار بیشتر شود، در کارایی کولر گازی وست پوینت مشکلاتی به وجود می آید.

اتصال صحیح و درست یونیت خارجی و داخلی کولر گازی

گزینه بعدی که باید برای عیب‌یابی کولر گازی وست پوینت بررسی کرد، سیم و کابل رابط ( اتصال دهنده ) یونیت داخلی و خارجی است، در ابتدا برای انجام این کار باید  پایانه را از نمودار سیم کشی مربوطه بررسی کرد و از اتصال درست بین این دو بخش اطمینان حاصل کرد.

ریست سیستم

از دیگر راه هایی که از آن برای برطرف کردن خطای کولر گازی وست پوینت می توان به آن اشاره کرد، ریست کردن آن است. می توانید بعد از بررسی مورد های بالا برای ریست کردن اقدام کنید. ولی اگر این کار جواب نداد، حتما باید خطا و کد های آن را بررسی کنید و برای درست کردن کولر گازی وست پوینت از یک متخصص کمک بگیرید.

PICTURE PDT HD INDOOR

انواع ارور در کولر گازی WestPoint

ممکن است خطا ها در سیستم های خنک کننده به شکل گوناگونی دیده شوند. برای مثال در اولین نسل از کولر های گازی وست پوینت دستگاه ها چراغ های ال ای دی ( L E D ) داشتند که از طریق چشمک زدن و شکل های مختلف، شخص استفاده کننده را از وجود ارور و خطا آگاه می کرد. اما هم اکنون در مدل های جدید کولر گازی وست پوینت، صفحه ای جهت نمایش دادن وجود دارد که کد هایی ( شامل کلمات و اعداد ) نشان داده شده تا کاربر از وجود مشکل و خرابی هر کدام از قطعه ها با خبر شود.
در ادامه به انواع ارور ها اشاره خواهیم کرد.

حتما بخوانید:   چگونه می توانیم سرویسکار کولر گازی و آبی خود باشیم | سرویس کولر

بررسی کدهای خطا کولر گازی وست پوینت و علت آن‌ها

 • انواع خطا های کولر گازی وست پوینت به شرح زیر است:
 • ارور F0: زمانی با این ارور مواجه می شوید که گاز مبرد ( برای سیستم های برودتی استفاده می شود ) بیش از حد کاهش پیدا کرده باشد و یا در بخش حفاظت مشکلی وجود داشته باشد.
 • ارور F1: وقتی شما این خطا را در صفحه نمایش مشاهده می کنید حتما در عملکرد سنسور دمای فضا مشکلی به وجود آمده است.
 • ارور F2: در ارور های کولر گازی وست پوینت، می شود به این خطا اشاره کرد که مهم ترین دلیل این نمایش، خراب بودن سنسور های حرارتی لوله داخلی است.
 • ارور F3: خراب شدن سنسور های دمای محیطی در یونیت خارجی، باعث نمایان شدن این ارور در صفحه نمایش کولر گازی خواهد شد.
 • ارور F4: خراب بودن سنسور کندانسور باعث شده تا این خطا در صفحه نمایش کولر گازی شما ظاهر شود. در این شرایط هر چه زودتر با یک تکنسین تماس بگیرید.
 • ارور F5: اگر سنسور لوله خروجی کولر گازی خراب شده  و کارایی آن به مشکل خورده باشد، با این خطا مواجه خواهید شد.
 • ارور F6: این ارور به علت معیوب بودن موتور GP می باشد.
 • ارور F9: زمانی با این ارور بر روی صفحه نمایش مواجه می شوید که سنسور دمای یونیت به مشکل خورده باشد.
 • ارور E1: اگر شما این خطا را در کولر گازی وست پوینت خود مشاهده نمودید، مدار هایی که در یونیت داخلی قرار گرفته است عملکرد خوبی نداشته و آسیب دیده اند.
 • ارور E2: این ارور نشان دهنده وجود اشکال در قسمت حفاظت کولر گازی می باشد.
 • ارور E4: ممکن است کمپرسور تخلیه آب به مشکل خورده و دارای عیب باشد و در حین عملکرد با مشکل مواجه شود و آن موقع با این خطا در صفحه نمایش روبرو می شوید.
 • ارور E5: اگر در قسمت حفاظت کولر گازی، فشار و جریان بیش از حد معمول افزایش داشته باشد این ارور در صفحه نمایش کولر گازی وست پوینت ظاهر می شود.
 • ارور E6: اگر قسمت ارتباطات محصول دچار اختلال شود کد خطای E6 بر روی صفحه نمایش نشان داده می شود.
 • ارور E8: این خطا به منظور عملکرد و کارایی غلط قسمت حفاظت دمای زیاد مقاومت است.
 • ارور H1: این خطا به معنای وجود مشکل در سیستم یخ زدایی می باشد.
 • ارور H3: اگر در محافظ کمپرسور و عملکرد آن اختلالی باشد، این خطا را در صفحه نمایش کولر گازی وست پوینت ملاحظه می کنید.
 • ارور H4: از دیگر خطا های رایج کولر گازی وست پوینت می توان به H4 اشاره کرد. این ارور زمانی نمایان می شود که در سیستم، بارگیری بیش از اندازه انجام شده باشد.
 • ارور H5: چنانچه متوجه شدید که کولر دچار عیب و اشکال شده و با این ارور مواجه شدید، به این معنی است که در سیستم خطای IPM است. حتما برای این رفع این ارور باید با فرد متخصص تماس برقرار کنید و  راهنمایی های لازم را درخواست کنید.
 • ارور H6: زمانی با این ارور برخورد می کنید که از موتور داخلی دستگاه هیچ بازخوردی صورت نگیرد.
 • ارور PL: علت رخ دادن این خطا به این دلیل است که مقدار جریان ولتاژ ورودی با کاهش روبرو شده است.
 • ارور PH: دلیل وقوع این خطا دقیقا معکوس مورد قبلی است یعنی، به این علت می باشد که مقدار جریان ولتاژ ورودی افزایش بیش از حدی داشته است.
 • ارور P8: اگر در بخش کربن کولر گازی حرارت زیادی وجود داشته باشد این خطا به نمایش در می آید.
 • ارور U1: این خطا مختص به وجود مشکل در جریان فاز کمپرسور می باشد.
 • ارور U5: چنانچه در کامل شدن یونیت ها اختلالی وجود داشته باشد، با خطای U5 در صفحه نمایشگر کولر مواجه خواهید شد.
 • ارور HC: این ارور هم به علت وجود داشتن خطا در قسمت محافظ است.
حتما بخوانید:   تعویض المنت آبگرمکن برقی چگونه است؟

گاز مبرد

درون کمپرسور گازی وجود دارد به نام مبرد. این گاز بعد از فشرده شدن به کندانسور رفته و گرمای خودش را از دست می دهد و تبدیل به مایع می شود. از کندانسور و قسمت شیر انبساط گذر کرده و افت شدید فشار پیدا می کند به خاطر این فشار حالت دوگانه مایع و گاز گرفته و به ورودی اواپراتور می رود. در اواپراتور تحت شرایطی مثل تبخیر و دمای محیط دوباره به گاز تبدیل می شود و به سیم پیچ های اواپراتور سرما منتقل می کند. اگر گاز مبرد نشتی پیدا کند کولر گازی سرمای خوبی نخواهد داشت و باید مشکل نشتی را در اتصالات لوله ها و شیر ها بررسی کنید. کف صابون را به قسمت هایی که گفته شد بمالید و اگر حباب مشاهده کردید مطمئن باشید که مدار نشتی گاز دارد. شما باید نشتی را پیدا کنید و بعد مطابق استاندارد شارژ کنید و مشکل گرفتگی مدار را با ازت شستشو بدهید.

کمپرسور

عیب کمپرسور اصلی ترین قطعه کولر گازی می باشند اگر کار نکند مشکلات بسیاری برای دستگاه به وجود می آید. با از کار افتادن کمپرسور گاز پمپاژ نمی شود و سیستم قادر نیست محیط را خنک کند. اگر خراب شود در زمان کوتاه دستگاه از کار خواهد افتاد. برای اینکه بررسی عیب کمپرسور صورت می گیرد باید تست کمپرسور کولر گازی انجام دهید.

همیشه به یاد داشته باشید ضعیف شدن کمپرسور و گرم شدن، دستگاه شما را آسیب پذیر می کند. اگر دستگاه کولر گازی در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد باعث فشار زیاد به کمپرسور برای تامین کردن سرمای لازم و همچنین مصرف برق کولر گازی را بالا می برد. عملکرد بیشتر کولر های گازی در دمای 46 تا 48 درجه سانتیگراد روند نزولی پیدا می کند. کمپرس های کولر گازی در چنین شرایطی نمی توانند خوب کار کند و باد خنک بزند پس بهتر است برای دستگاه سایبان درست کنید و یا اگر به تازگی می خواهد کولر گازی وست پوینت خود را نصب کنید در جایی که سایه بیشتر است آن را نصب کنید.

حتما بخوانید:   تعویض برد ماشین لباسشویی

انسداد سیستم خنک کننده

ممکن است با گذشت زمان آلودگی و گرد و خاک روی کویل‌های کندانسور ایجاد شود و تمیز نشوند و باعث خنک نکردن کولر گازی شود. کندانسور در بخش بیرونی کولر گازی می باشد و به مرور زمان آلودگی و گرد و خاک در آن جمع می شود. گرد و خاک به وجود آمده در کویل های کندانسور در سیستم خنک کننده مشکل ایجاد می کند برای اینکه این مشکل را برطرف کنید باید کویل ها را تمیز کنید. همیشه پاک کردن کویل های کندانسور اهمیت بسزایی در کارکرد دستگاه کولر گازی دارد.

 

علت خنک نکردن کولر های گازی

بهتر است در ابتدا با مراحل سرما سازی، کولرهای گازی آشنا شوید تا راحت تر بتوانید علت خنک نکردن کولر گازی خود را پیدا کنید. ما بصورت کامل این عملیات را برایتان شرح می دهیم. پرطرفدارترین سیستم سرمایشی در بین کاربران کولر گازی می باشد. امکان دارد گاهی کارکرد خوبی نداشته باشد یکی از مشکلات که در کولرهای گازی رایج است، خنک نکردن و خروج باد گرم از آن است. ممکن است کولر گازی از نوع قدیمی یا مدل پنجره ای باشد که سرما ندادن، در هر کدام از این مدل ها متفاوت است.

گاهی اوقات امکان دارد کولر های قدیمی سرویس نشده باشند، خرابی کمپرسور، عمر زیاد دستگاه، کثیف شدن فیلتر ها و …. باعث می شود مراحل خنک سازی را درست انجام ندهد. عمده ترین دلایلی که می شود برای سرد کردن کولر گازی های جدید ذکر کرد مربوط به، ظرفیت، تمام شدن گاز، محل نامناسب کندانسور، کثیفی کندانسور و … باشد اگر کولر گازی پنجره ای دارید در صورت خنک نکردن کولر گازی به کثیفی شبکه ها، بررسی ترموستات، خازن و دیگر عوامل بپردازید.

آشنایی با کد خطا در کولر گازی اسپلیت وست پوینت 1024x392 1

جمع بندی

کولر گازی وست پوینت یکی از بهترین و جدیدترین کولرهای گازی است که در بازار موجود می باشد و کیفیت بالایی دارد اما احتمال دارد گاهی اوقات عملکرد خوبی نداشته باشد. بهترین روش در جهت عیب یابی این دستگاه بررسی ارور های کولر گازی وست پوینت می باشد. به یاد داشته باشید حتما از کارشناسان مجرب برای تعمیرات تخصصی کولر گازی خود کمک بگیرید. این مقاله از ایبک امداد برای راهنمایی شما کاربر عزیز تهیه شده است. امیدواریم که استفاده لازم را در جهت شناسایی ارور های کولر گازی وست پوینت برده باشید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

بررسی ارور های کولر گازی وست پوینت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش و بررسی ارور های کولر گازی وست پوینت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x