خدمات نظافتی

چک لیست برای نظافت ساختمان | وسایل مورد نیاز برای نظافت مجتمع مسکونی

تمیز کردن راه پله و همچنین مشاعات مجتمع مسکونی جزو مهمترین کارهای نظافت ساختمان است که باید حتماً زمان خاصی را به آن اختصاص بدهید. وقتی وارد مجتمع مسکونی می شویم اولین چیزی که توجه ما را جلب می‌کند و می‌تواند در روحیه افراد تأثیر زیادی بگذارد، دیوارهای ساختمان و همچنین راه پله است. بیشتر نقاط ساختمان در هنگام نظافت کثیف باقی مانده و از قلم می افتند، پس بهتر است ابتدا یک لیست نظافت برای ساختمان خود آماده کنید، تا هنگام نظافت هیچ کدام از قسمت های ساختمان را فراموش نکنید.

برای نظافت ساختمان به چه وسایلی نیاز داریم؟

قبل از اینکه بخواهید لیست نظافت ساختمان را آماده کنید باید بدانید که برای نظافت به چه وسایلی نیاز دارید؟ ابتدا یک کاغذ و قلم برداشته و وسایل مورد نیاز را در آن یادداشت کنید. اولین چیزی که برای نظافت به آن احتیاج دارید سطل آب است و بعد از آن باید تی و جارو آماده کنید. به تعداد زیادی هم دستمال نیاز دارید که بهتر است دستمال ها از جنس میکروفیبر و یا نانو باشد تا شیشه ها و دیوارها آسیب نبیند. قبل از اینکه برای تمیز کردن ساختمان نظافتچی استخدام کنید، در مرحله اول باید وسایلی را که نظافتچی به آن نیاز دارد آماده کنید، کمی روزنامه باطله هم تهیه کرده و دستکش و شیشه پاک کن را فراموش نکنید. حالا باید مواد شوینده مناسبی هم در نظر بگیرید. ممکن است مواد شوینده شما، پاک کننده های طبیعی باشند مانند سرکه و جوش شیرین و یا اینکه می توانید از پاک کننده های چند منظوره و یا سفید کننده های سطوح استفاده کنید. انتخاب پاک‌کننده به سلیقه شما و همچنین مقدار کثیفی ساختمان بستگی دارد.

نظافت ساختمان

چک لیست برای نظافت ساختمان

حالا باید چک لیست خود را آماده کنید تا در هنگام نظافت ساختمان جایی از قلم نیفتد. بهتر است مشاعات ساختمان را قسمت بندی کنید. می توان به طور کلی ساختمان را به قسمت داخلی و بیرونی تقسیم کرد. حالا یک قلم و کاغذ بردارید و نوشتن را شروع کنید. ابتدا باید چهار ستون بکشید. بهتر است ستون اول را به نام عملیات مورد نظر نام گذاری کنید. ستون دوم را هم برای کارهای انجام شده قرار بدهید و در قسمت ستون سوم کارهای بررسی شده را یادداشت کنید. ستون چهارم را هم می توانید به اسم توضیحات نامگذاری کنید. در کنار ستون اول یک خانه بکشید و آن را به قسمت داخلی و قسمت بعدی را هم به قسمت بیرونی اختصاص بدهید. سایر ستون ها را هم می توانید با زیر مجموعه های این قسمت ها پر کنید. وقتی شما چک‌ لیست را آماده کردید، مطمئناً وقتی نیروهای خدماتی برای تمیز کردن مجتمع مسکونی شما بیایند، هیچ جا از قلم نیفتاده و فراموش نمی شود. حالا باید شروع به نوشتن کنید.

حتما بخوانید:   روش از بین بردن بوی نفتالین از لباسها و دست ها

داخل خانه کنار ستون باید قسمت داخلی مشاعات را بنویسید و در زیر ستون اول هم که به اسم عملیات مورد نظر است، مواردی را که می خواهید نظافتچی آنها را تمیز کند یادداشت کنید. شاید سؤال کنید که چه موارد و چه نقاطی باید تمیز شوند؟ مطمئناً باید کار از راه پله شروع شود زیرا معمولاً راه پله ها در مجتمع های مسکونی جزو کثیف ترین جاهای ساختمان است و باید تی کشیدن و یا جارو کشیدن این قسمت در اولویت قرار بگیرد. حالا باید دیوارهای راه پله و نرده ها و سپس کلید و پریز تمیز شود. کلید و پریز و نرده ها به دلیل لمس به وسیله دست، ممکن است سیاه و چرک به نظر بیایند، پس باید حتماً آنها را در لیست نظافتی خود قرار بدهید تا تمیز شوند.

بهتر است سرتان را بالا بیاورید و سقف و کناره های دیوار را هم نگاه کنید. معمولاً در گوشه های سقف عنکبوت لانه می کند و هیچ کس نمی خواهد در راه پله ساختمانی که سکونت دارد، عنکبوت باشد و ساختمان هم مانند یک خانه متروکه دیده شود. پس باید از بین بردن تار های عنکبوت را هم در لیست خود اضافه کنید.

اگر راه پله ساختمان چراغ دارد، بهتر است آن را هم جزو نظافت های ساختمان قرار بدهید. گرد و غبار باید از روی چراغ پاک شود تا نور آن شفاف و یکدست شود. در صورتی که ساختمان مسکونی شما دارای آسانسور است، باید درب آسانسور و همچنین داخل آن تمیز شود. تمیز کردن اتاق آسانسور، دیواره ها و آینه آن باعث می شود ساختمان مسکونی شما شیک و زیبا جلوه داده شود. حتماً باید تمیز کردن آسانسور هم در چک لیست شما باشد.

حتما بخوانید:   تمیز کردن آشپزخانه در خانه تکانی عید در مراحل ساده و سریع

بعد از دیوارها و راه پله نوبت تمیز کردن پنجره می رسد، اگر راه پله دارای شیشه است، باید شیشه ها را برق بیندازید تا هیچ کثیفی و اثر انگشتی در روی آن باقی نماند، پس تمیز کردن پنجره را هم در چک لیست خود وارد کنید.

درب ورودی راه پله هم باید کاملاً تمیز شود. می توانید به وسیله یک دستمال مرطوب درب را نظافت کنید. بعد از قرار دادن نظافت درب ورودی در چک لیست، بهتر است از داخل ساختمان خارج شوید و به پارکینگ و حیاط بروید. ابتدا باید زباله های کوچک و بزرگی که در حیاط و پارکینگ قرار دارند، تمیز شود. بعد از آن به وسیله آب فشار قوی تمام لکه های گل و خاک که ممکن است از باد و باران، باقی مانده باشد، تمیز شود. حاشیه های کنار باغچه، آلاچیق و دیوارهای سنگی حیاط را فراموش نکنید. باید تمام آبراه های ساختمان هم از زباله پاکسازی شود.

حالا بهتر است از ساختمان خود بیرون بیایید و قسمت بیرونی ساختمان را در چک لیست نظافتی قرار بدهید. پیاده رو که در جلوی ساختمان قرار دارد باید کاملاً تمیز شود و هیچ زباله ای در پیاده رو نماند. وقتی کسی وارد مجتمع مسکونی می شود در ابتدای ورود اولین چیزی که با آن برخورد می کند پیاده رو است، پس باید این قسمت را هم در چک لیست قرار بدهید.

 تمیز کردن راه پله و پارکینگ

هنگامی که می خواهید پارکینگ و راه پله را تمیز کنید باید به نکات مهمی توجه کنید که عبارتند از:

 • نقطه شروع و همچنین پایان نظافت فضای ساختمان اهمیت زیادی دارد.
 • دقت کنید که جهت تمیز کردن راه پله، ابتدا باید درب ورودی را در اولویت کار خود قرار بدهید.
 • برای شروع کردن کار، می توانید از درب پشت بام هم شروع کنید و از آنجا جارو بکشید. باید تمام گرد و خاک و همچنین زباله های موجود را جمع کنید.
 • ممکن است گرد و خاک زیاد بوده و در هنگام جارو کردن در فضا پخش شود، پس حتماً قبل از شروع کار، ماسک بزنید.
 •  هنگامی که راه پله ها را جارو می کنید، دقت داشته باشید که گلدان های طبیعی و یا مصنوعی، درب واحدها، کمد جاکفشی جلوی درب و دیوارها پر از گرد و غبار نشود.

نکات مهم برای تمیز کردن پارکینگ و راه پله

برای تمیز کردن پارکینگ و راه پله باید به نکات مهمی توجه کنید که عبارتند از:

 •  در راه پله تهویه هوا وجود ندارد و هوا نمی تواند به خوبی گردش کند پس ممکن است بوی شوینده ها در کل ساختمان بپیچد.
 • از شوینده های اسیدی مثل جوهر نمک و جرم گیر برای تمیز کردن پارکینگ به هیچ وجه استفاده نکنید، زیرا بوی تند آن باعث آزار اهالی ساختمان خواهد شد و می تواند سلامتی شما را هم به خطر بیندازد.
 • قبل از اینکه راه پله ها را تمیز کنید، ابتدا باید تی دسته دار را تمیز بشویید تا آلودگی دوره های نظافت قبلی، در روی تی، باعث کثیف شدن محیط نشود.
 • وقتی می خواهید راه پله ها را تمیز کنید، در هنگام استفاده کردن از مواد شوینده به این نکته مهم توجه داشته باشید که حتماً از دستکش استفاده کنید.
 • هیچگاه روی راه پله را با پودرهای شوینده دستی و یا ماشینی نشویید زیرا بعد از این که خشک می شوند به شدت جذب خاک شده و گرد و غبار را در داخل خود نگه می دارند.
حتما بخوانید:   تاریخچه خانه تکانی و نظافت عید/ اعزام نظافتچی منزل و خونه

وسایل مورد نیاز برای شستشوی راه پله

به این نکته مهم توجه کنید که شستشوی راه پله باید با سرعت انجام گرفته و شما نظارت کامل بر آن داشته باشید. وسایلی که برای شستشوی راه پله نیاز دارید عبارتند از:

 • ابتدا باید سطلی را برداشته و آن را از آب پر کنید و کمی مایع دستشویی یا مایع ظرفشویی و کمی وایتکس در آن بریزید. دقت کنید نیاز نیست مایع دستشویی و ظرفشویی با هم استفاده شود زیرا یکی از این شوینده ها همراه با وایتکس برای شستن راه پله ها کافی است.
 • بعد از این که راه پله هر طبقه را شستید، باید تی را کاملاً تمیز کنید و آن را آبگیری کنید تا آب های کثیف در روی نرده ها و دیوار نپاشد.
 • برای تمیز کردن پله ها باید به زاویه پله توجه کنید. می توانید با تی نمدار گوشه های پله را هم تمیز کنید.
 • برای اینکه جاکفشی را تمیز کنید بهتر است آن را کمی جلو بکشید تا به راحتی پشت آن هم تمیز شود.

نظافت ساختمان

سخن پایانی

وقتی تصمیم به نظافت ساختمان خود گرفتید، باید ابتدا برنامه‌ریزی درستی انجام دهید و سپس کار نظافت را شروع کنید تا در هنگام نظافت جایی از قلم نیفتد.

31

چک لیست برای نظافت ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

وسایل مورد نیاز برای نظافت مجتمع مسکونی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x