خدماتخدمات پرستاری و مراقبتی

خدمات پرستاری در منزل برای کودکان چگونه است/خدمات پرستاری کودکان

خدمات پرستاری در منزل برای کودکان چگونه است/خدمات پرستاری کودکان ، شاید شما هم بخواهید در این مورد اطلاعات لازم را داشته باشید ما در این مقاله از مجله ایبک برای شما در این مورد مطالبی را آماده کرده ایم تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید لطفاً با ما همراه باشید.

مسئولیت های پرستار بچه چیست؟

همانطور که می‌دانید پرستاری از بچه ها شغل آسانی نیست و یک پرستار بچه، اول از همه باید عاشق بچه ها باشد می توان گفت این یکی از ضروریات پرستار بچه بودن است. گاهی پدر و مادر به دلیل مشغله های زیاد و یا دلایل دیگر، برای کودک خود پرستار استخدام می کنند و به این طریق بسیاری از نیازهای کودک به کمک پرستار تامین خواهد شد و والدین می‌توانند لحظات آرامی را در کنار کودک خود بگذرانند البته کودک باید با توجه به نیاز و خصوصیات رفتاری خود و طبق برنامه خاصی پرستاری شود. ما در ادامه می خواهیم برای شما وظایف پرستار را که به طور کلی برای همه کودکان مشترک است را بیان کنیم.

وظایف پرستار کودک

  • ایمنی کودک
  •  کمک به تکالیف
  •  عوض کردن پوشک
  • انجام کارهای سبک و شستن لباس ها
  • حمل و نقل کودک
  •  تهیه غذا و میان وعده ها
  • سرگرم کردن و بازی کردن با کودک
  •  خواباندن کودک در زمان مناسب
  •  حمام کردن و لباس پوشاندن به کودک
  •  تهیه شیر برای کودک شیرخوار

در ادامه وظایفی را که یک پرستار بچه برعهده دارد به طور کامل برای شما شرح می دهیم تا بتوانید در صورت نیاز با آن آشنایی کامل داشته باشید.

پرستار کودک باید مراقب ایمنی کودک باشد.

خدمات پرستاری

یکی از ضروری ترین و مهمترین مسئولیت هایی که بر عهده پرستار کودک می باشد این است که مراقب ایمنی و سلامت کودک باشد زمانی که والدین در منزل نیستند و پرستار در کنار کودک است پرستار باید به طور کامل و تمام وقت کودک را زیر نظر داشته باشد و اگر به دلایلی برای کار ضروری مانند تهیه ناهار و یا کار ضروری دیگری مجبور شد از کودک جدا شود باید ابتدا از امن بودن محیط اطراف مطمئن شود حتی می‌تواند برای این اطمینان از مانیتور کودک هم استفاده کند. پرستار باید سعی کند اشیای ریز و کوچک را که امکان دارد کودک در دهان خود بگذارد از دسترس کودک دور کند و هر چیز خطرناکی را که امکان دارد به کودک آسیب برساند در دسترس کودک قرار ندهد مثلاً کودک را در اتاقی که بخاری در آنجا قرار دارد تنها نگذارد.

حتما بخوانید:   ترفندهای جالب تمیز کردن آشپزخانه و سرویس بهداشتی با مواد طبیعی

ملاقات و دیدار قبلی کودک با پرستار

این موضوع بسیار مهم است که کودکان شما باید با پرستاری که می خواهد از او مراقبت کند، رابطه خوبی داشته باشد برای این کار قبل از اینکه پرستار را استخدام کنید برای مدتی بگذارید پرستار یک دوره آموزشی را با بچه سپری کند البته این دوره باید با حقوق باشد این فرصت مناسبی است تا حس خوبی بین پرستار و بچه ایجاد شود.

اگر در این دوره متوجه شدید که کودک می تواند با پرستار انس بگیرد می توانید او را استخدام کنید پرستار باید وقتی با کودک است لباس هایی با رنگهای شاد و روشن بپوشد و سعی کند با کودک دوستانه و صمیمی رفتار کرده و با کودک ارتباط دوستی برقرار کند. پرستار باید عادت های کودک را بداند و از وظایفی که والدین از او انتظار دارند لیستی تهیه کند مانند زمان خواب، زمان حمام کودک، تهیه غذا و….

لباس پوشاندن و حمام کردن کودک

یکی از وظایف پرستار حمام کردن کودک می باشد این کار برای کودکان معمولاً بسیار سرگرم‌کننده است البته بعضی از کودکان هم از حمام کردن فراری هستند در این هنگام پرستار باید با بازی کردن در حمام کودکان را به استحمام علاقه مند کند.

پرستار باید در زمان استحمام کودک، ایمنی کامل را رعایت کند برای این منظور قبل از اینکه کودک را در وان بگذارد باید دمای آب را با انگشتان خود و یا با پای خود تست کند. پوست بدن کودک و نوزاد بسیار حساس می باشد پس چک کردن دمای آب لازم و ضروری است .

پرستار هیچگاه نباید کودک را در وان به تنهایی رها کند زیرا برای کودک مخصوصاً کودکان کوچکتر بسیار خطرناک است باید قبل از استحمام وسایلی مانند اسباب‌بازی، صابون، پوشک، حوله، لباس و هر چیز دیگری را که لازم است، آماده کرده باشد و به هیچ دلیلی کودک را تنها نگذارد حتی اگر زنگ تلفن و یا زنگ خانه به صدا درآمد به هیچ وجه نباید کودک را رها کند ایمنی کودک از هر چیز دیگری بیشتر اهمیت دارد.

عوض کردن پوشک نوزاد و کودک

کودکان و نوزادان نمی توانند به ما بفهمانند که پوشک شان کثیف شده است لازم است که به طور مرتب آنها را کنترل کنید و در صورت کثیف شدن پوشک آنها، سریع پوشک را تعویض کنید تا پای کودک و نوزاد نسوزد. پرستار باید تمام وسایل تعویض پوشک را کنار کودک قرار دهد و هرگز برای برداشتن پوشک و وسایل تمیز کردن، کودک را در روی میز تنها نگذارد زیرا امکان دارد کودک از روی میز به زمین بیفتد و آسیب ببیند در این مورد هم باید مراقب ایمنی کودک باشد.

حتما بخوانید:   وال هنگ چیست و نکات سرویس بهداشتی و کاسه توالت توکار

تهیه شیر برای نوزاد

یکی از وظایف پرستار تهیه کردن شیر برای نوزاد می باشد پرستار باید شیشه شیر نوزاد را همیشه تمیز و ضدعفونی کند و هرچند وقت یکبار درپوش آن را هم به جوشاند تا باکتری در آن باقی نماند و به اصطلاح آن را استریلیزه کند البته این کار فقط تا سه ماهگی لازم است بعد از اینکه کودک بزرگتر شد دیگر شستن شیشه با مواد ضدعفونی کننده کافی است و نیازی به استریلیزه کردن ندارد وقتی که پرستار می خواهد شیشه بطری را بجوشاند باید دقت داشته باشد که کودک کنار گاز نباشد و مراقب آب جوش هم باشد که روی کودک نریزد. بهتر است این کار را وقتی انجام دهد که کودک خواب است.

آماده کردن غذا و میان وعده برای کودک

پرستار وظیفه دارد برای کودک وعده های غذایی را تهیه کنند اگر کودک به مواد غذایی خاصی حساسیت دارد باید پرستار دقت داشته باشد که قبل از شروع کار خود لیست این غذاها را که کودک به آنها حساسیت دارد از والدین بگیرد و همچنین  لیستی هم از غذاهای محبوب کودک تهیه کند پرستار وظیفه دارد که برای کودک میان وعده آماده کند تا در صورت گرسنگی کودک، به او میان وعده مناسب بدهد. از دادن تنقلات پر ضرر به کودک برای رفع گرسنگی خودداری کند.

پرستار باید به کودک نظم یاد بدهد

درست است که پرستار باید به کودک نظم را یاد بدهد ولی این آموزش باید در مرحله اول توسط والدین کودک به او آموزش داده شود اگر والدین در این امر کوتاهی کرده باشند و یا بدلایلی موفق به آموزش نظم به کودک نشده باشند، پرستار وظیفه دارد که نظم خانه را به کودک آموزش دهد در وهله اول باید پرستار مقررات خانواده را بیاموزد و آن را انجام دهد در ادامه به کودک هم این مقررات را آموزش دهد.

پرستار باید محیطی امن و آرام برای کودک آماده کند محیط امن و آرام باعث می شود کودک بیشتر به حرف شما گوش کند بدرفتاری کردن با کودک و یا تنبیه بدنی به هیچ وجه توصیه نمی شود اگر تعارضاتی در این بین مشاهده کرد حتماً باید برای برطرف کردن این مشکل با والدین کودک آن را در میان بگذارد.

حتما بخوانید:   چرا شناور توالت فرنگی به درستی کار نمی‌کند؟

کمک به کودک در انجام تکالیف

اگر کودک به مدرسه می رود پرستار باید در انجام تکالیف و رسیدگی به امور درسی کودک به او کمک کند و نظارت کند که کودک قبل از هر بازی و فعالیت دیگری، تکالیف مدرسه را انجام داده باشد و اگر کودک مشکلی در تکالیف داشت پرستار وظیفه دارد به او کمک کند.

تمیز کردن اتاق بازی و اسباب بازی

پرستار باید کودک را ترغیب کند که خودش اتاق بازی را تمیز کند و حتی وسایل بازی را هم تمیز نگه دارد تا از گسترش میکروب به بدن کودک جلوگیری شود و باید کودک را آموزش دهد و تشویق کند که دست های خود را به طور مرتب شسته و بعد از بازی، وسایل را در جای خود بگذارد.

بردن به موقع کودک به رختخواب

شاید سخت ترین مرحله پرستاری از کودک این قسمت باشد زیرا کودکان معمولاً به خوابیدن علاقه ندارند و دوست دارند بازی و تفریح کنند مگر اینکه آنقدر خسته شوند که خودشان بخوابند اگر پرستار یک برنامه مشخصی برای خواب کودک آماده کند می‌تواند کمک بسزایی در به موقع خوابیدن کودک کرده باشد این برنامه مشخص می‌تواند شامل: پوشیدن لباس خواب، زدن مسواک و خواندن قصه باشد. به این ترتیب کودک عادت می‌کند که بعد از انجام این کارها به رختخواب برود اگر باز هم کودک همکاری نکرد صبور باشید و از حرف خود صرف نظر نکنید.

توانایی در آرام کردن کودک

خدمات پرستاری
پرستار کودک در نیاوران

امکان دارد که کودک گاهی ناراحت و عصبانی شده و گریه کند پرستار باید روش کنترل کودک را در این موقعیت به طور کامل و اصولی بداند در این هنگام نباید به احساسات کودک زیاد اهمیت بدهد فقط باید به او این اطمینان را بدهد که او را درک می کند و تلاش کند که حواس کودک را به وسیله دیدن یک کارتون مورد علاقه یا با یک اسباب بازی پرت کند.

سخن آخر

ما در این مقاله از مجله ایبک برای شما وظایف کامل یک پرستار کودک و نحوه رفتار پرستار با کودک را هم به طور کامل توضیح دادیم باید بگوییم که شخصی که مراقب کودک است باید حتماً مراقبت‌های اولیه را به طور کامل بلد باشد پرستار کودک باید دوره CPR را گذرانده باشد تا در صورت نیاز بتواند به سلامت و امنیت کودک کمک بسزایی کرده باشد.

خدمات پرستاری در منزل برای کودکان چگونه است ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مسئولیت های پرستار بچه چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا