تعمیرات ساختمان

انتخاب رنگ مناسب برای پذیرایی | نکات مهم انتخاب رنگ

انتخاب رنگ مناسب برای پذیرایی | نکات مهم انتخاب رنگ، بهترین رنگ برای پذیرایی

یکی از بخش های مهم هر خانه اتاق پذیرایی می باشد. چون در اتاق پذیرایی اعضای خانواده و مهمان ها جمع می شوند و محله برگزاری دورهمی ها می‌باشد. بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای این فضا بسیار حائز اهمیت می باشد. ترکیب رنگ مناسب می‌تواند به هر فضایی هویت و زیبایی خاصی ببخشد.

انتخاب سبک دلخواه برای رنگ آمیزی پذیرایی

در ابتدا باید ببینید، که چه سبکی را می پسندید، چون هر کدام از سبک ها رنگ آمیزی مخصوصی دارد. رنگ‌های سفید، آبی کمرنگ و طوسی برای افرادی که سبک کلاسیک می پسندند، مناسب خواهد بود. رنگ های سفید و مشکی برای افراد مینیمالیست انتخاب خوبی می باشد. افرادی که سبک ویکتوریایی را می‌پسندند باید رنگ‌های قهوه ای، طلایی و کرمی را انتخاب نمایند.

همانطور که گفته شد هر کدام از سبک های ویکتوریایی، کلاسیک و مینیمالیست رنگ مخصوص به خود دارند. بنابراین در ابتدای کار باید سبک مورد نظر را انتخاب نمایید.

متراژ و اندازه اتاق را در نظر بگیرید

انتخاب رنگ تأثیر بسیار زیادی در کوچکتر و بزرگتر نشان دادن اتاق پذیرایی شما خواهد داشت. بنابراین باید به این موضوع توجه داشته باشید، که اتاق پذیرایی شما کوچک است یا بزرگ؟ چنانچه اتاق پذیرایی شما متراژ بیشتری دارد، می توانید از رنگ های مختلف استفاده کنید و دست شما در انتخاب رنگ باز تر است. شما در این حالت می توانید از رنگ های فانتزی و تند برای رنگ آمیزی اتاق پذیرایی خود استفاده نمایید. برای ایجاد هماهنگی در دکوراسیون می‌توانید در کنار این رنگ ها از مجسمه ها، پرده ها و فرش های هماهنگ استفاده نمایید.

چنانچه اتاق پذیرایی شما کوچکتر است و با کمبود فضا مواجه هستید بهتر است، که از رنگ های روشن استفاده کنید. انتخاب به رنگ‌های طوسی، سفید و کرمی برای این فضاها مناسب خواهند بود. همچنین می توانید از رنگ های روشن در اتاق‌های تاریک نیز استفاده کنید. این کار موجب خواهد شد، که اتاق شما روشن تر به نظر آید. چون بازتاب نور بهتر انجام خواهد شد.

حتما بخوانید:   روش نصب و تعویض کاسه توالت ایرانی بدون تخریب

پذیرایی

انتخاب رنگ مناسب برای سقف اتاق پذیرایی

برای سقف اتاق پذیرایی باید رنگ مناسب انتخاب کنید، تا زیبایی اتاق شما چند برابر به نظر آید. انتخاب رنگ های مختلف موجب می‌شود، که سقف اتاق شما بلندتر یا کوتاه‌تر به نظر آید. اگر می خواهید سقف اتاق شما بلندتر به نظر آید، باید از رنگ های روشن استفاده نمایید. در صورتی که سقف اتاق شما بلند است، می توانید از رنگ های تیره تر استفاده کنید.

اگر سقف اتاق شما کوتاه است، اما به رنگ های تیره علاقه دارید می توانید از رنگ هایی که چند درجه از رنگ دیوار روشن تر هستند استفاده کنید. این کار موجب می‌شود، که سقف اتاق شما بلندتر دیده شود. استفاده کردن از رنگ های تیره تر موجب می شود، که فضای مورد نظر گرم تر به نظر آید.

ترکیب رنگ و کاغذ دیواری برای پذیرایی

همه دیوارها و قسمت های مختلف اتاق پذیرایی را با کاغذ دیواری لازم نیست بپوشانید دیواری را انتخاب کنید بهتر است این دیوار دیواری باشد که بیشتر در معرض دید شما از چون قرار است به مرکز توجه شما و نقطه کانونی تبدیل گردد. این دیوار را با کاغذ دیواری که با رنگ دیوار هماهنگ است، بپوشانید.

بر روی این دیوار قاب عکس و دکوری قرار دهید و با نصب چند قفسه کتاب های خود را در آن قرار دهید. به این ترتیب این دیوار را به راحتی به نقطه کانونی و مرکز توجه خود تبدیل نمودید. این کار بسیار جذاب بوده و فضای پذیرایی شما را دلچسب خواهد کرد.

بهترین رنگ ها برای پذیرایی کوچک

اتاق نشیمن و پذیرایی فضای بسیار مناسبی برای دورهمی ها و همچنین گفتگوهای خانوادگی می‌باشد. راهکار های گوناگونی وجود دارد، که می توانید از آنها برای بزرگتر نشان دادن پذیرایی استفاده کنید. یکی از آنها انتخاب رنگ مناسب برای این محیط می باشد.

آبی تیره زیبا و جسور

انتخاب رنگ های روشن برای بزرگتر نشان دادن اتاق پذیرایی تنها راهکار نیست. وقتی از رنگ آبی تیره در اتاق پذیرایی کوچک استفاده می شود، موجب ایجاد جنب و جوش در این فضا خواهد شد. انتخاب رنگ آبی تیره جسورانه بوده و زیبایی خاصی به فضای اتاق شما خواهد بخشید. می توانید برای سقف از رنگ سفید استفاده کنید، تا سقف بلند تر دیده شود و چشم ها را به خود خیره می کند.

رنگ خاکستری برای پذیرایی

رنگ خاکستری از جمله رنگ های خنثی بوده و ترکیبی از رنگ های سفید و سیاه می باشد. در فضاهای کلاسیک طراحان از این رنگ زیاد استفاده می کنند. وقتی از رنگ خاکستری برای پذیرایی استفاده می شود به این محیط عمق داده می‌شود. برای اینکه فضای شما یکنواخت نشود، می توانید از گیاهان آپارتمانی، کوسن ها و مبلمان رنگی استفاده کنید. این موارد انرژی خاصی را به محیط پذیرایی می دهند.

حتما بخوانید:   نحوه بازسازی کردن سقف خانه های قدیمی | مراحل بازسازی کردن سقف خانه

انتخاب رنگ تیره

وقتی که از رنگ های تیره برای اتاق های پذیرایی کوچک استفاده می‌شود محیطی دنج و صمیمی ایجاد می گردد. پیشنهاد می شود در این صورت از پنجره های بزرگ استفاده کنید و رنگ سقف را سفید انتخاب نمایید. در این صورت تعادل خوبی بین نور و تاریکی به وجود خواهد آمد.

ترکیب رنگ و خلاقیت

در برخی مواقع می‌توانید از چند رنگ استفاده کنید و خلاقیت به خرج دهید. لازم نیست، که بر روی دیوار ها فقط یک رنگ استفاده کنید. این کار موجب می شود، که اتاق پذیرایی جلوه‌ی زیبا یی داشته و دیگر به بزرگ بودن یا کوچک بودن اتاق فکر نکنید و محو زیبایی آن شوید.

در صورتی که در فصل های سرد سال از رنگ‌هایی مانند بنفش استفاده کنید، فضای گرمی را ایجاد خواهید کرد. اگر در کنار رنگ بنفش از رنگ های قهوه ای و کرم استفاده شود، رنگ بنفش بیشتر خودنمایی خواهد کرد.

رنگ سبز برای پذیرایی

رنگ سبز از جمله رنگ های طبیعت بوده و نماد حیات و هماهنگی می باشد. در صورتی که نمی توانید در خانه از گل و گیاه نگهداری کنید و یا انتخاب رنگ های مات و بسیار کمرنگ را نمی‌پسندید، انتخاب رنگ سبز کم رنگ برای اتاق پذیرایی شما مناسب خواهد بود. رنگ سبز در اتاق پذیرایی موجب ایجاد محیطی سرزنده و شاداب خواهد شد. در فضای اتاق پذیرایی حس زندگی انتقال می یابد.

رنگ نارنجی برای پذیرایی

رنگ نارنجی از جمله رنگ‌های گرم می‌باشد و نمادی از  زندگی و شادی است. برای دیوارهای اتاق پذیرایی خود می توانید رنگ نارنجی روشن را انتخاب کنید و بر روی آن وسایلی به رنگ های قهوه ای و زرد و سبز استفاده کنید. این کار موجب می‌شود، که هارمونی مناسبی در فضای اتاق پذیرایی ایجاد گردد.

نکات مهم در انتخاب رنگ

  • در هنگام انتخاب رنگ دیوار باید به رنگ وسایل و اساسی که در اتاق وجود دارد توجه داشته باشید. در هنگام انتخاب رنگ به مواردی مانند رنگ دکوری ها و آثار هنری توجه داشته و هماهنگ با آنها انتخاب نمایید.
  • به نور گیر بودن یا نبودن اتاق خود نیز باید دقت کنید. در صورتی که اتاق شما نورگیر است، می‌توانید از رنگ‌های سرد نیز استفاده کنید. چون نور خورشید از سرمای آنها می کاهد، اما در صورتی که اتاق شما نورگیر نیست بهتر است، که از رنگ های روشن تر استفاده نمایید. کار موجب خواهد شد که محیط زیاد دلگیر نشود.
  • در زمان انتخاب رنگ باید به بودجه خود نیز توجه داشته باشید. وسایلی که نمی‌توان به راحتی آنها را عوض کرد و تغییر دادن آنها نیازمند هزینه زیادی است بهتر است، که از رنگ های خنثی استفاده کنید، اما در مقابل می‌توانید از وسایل کوچکتر مانند کوسن، پرده و… با رنگ های سال استفاده کنید. چون این رنگ‌ها به زودی از مد می‌افتند. بنابراین حتماً باید بودجه خود را در نظر بگیرید.
  • در هنگام رنگ آمیزی اتاق خود باید وسایل و ابزار مناسب انتخاب کنید. ابزار با کیفیت موجب می شوند، که ماندگاری رنگ شما بیشتر شده و بهتر به دیوار بچسبند. و رد آنها باقی نماند، اما در صورتی که از وسایل بی کیفیت و نامرغوب استفاده شود، نتیجه کار مطلوب نخواهد بود.
  • در صورتی که خودتان قادر نیستید رنگ مناسب برای پذیرایی خود انتخاب کنید پیشنهاد می شود، که با نقاش و افراد طراح تماس حاصل کنید. این افراد به شما کمک می کنند که رنگی مناسب را انتخاب کنید. آنها از نظر و نگاه دیگری به فضا می نگرند و پیشنهادات مناسبی را خواهند داد.
  • انتخاب رنگ پذیرایی در نهایت به سلیقه و دیدگاه خودتان بستگی دارد، که با توجه به روحیه خود باید رنگ مناسب را انتخاب نمایید. برای همه افراد نمی توان یک رنگ را پیشنهاد داد. چون روحیه افراد با یکدیگر متفاوت است.
حتما بخوانید:   معرفی انواع روش‌های مقاوم سازی سازه‌های بتنی

رنگ پذیرایی

سخن تکمیلی

برای انتخاب رنگ مناسب اتاق پذیرایی باید به نکات مهمی مانند کوچک یا بزرگ بودن اتاق پذیرایی، نورگیر بودن و نبودن پذیرایی، رنگ وسایل و اثاثیه ای که در اتاق پذیرایی قرار دارد و… توجه کافی داشته باشید و با توجه به سلیقه، بودجه و روحیه خود از رنگ های مناسب استفاده کنید.

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق پذیرایی موجب می‌شود، که این فضا زیباتر و دلچسب تر شود و افراد از بودن در آن محیط لذت ببرند. در صورتی که قادر نیستید رنگ مناسب را انتخاب کنید، می توانید از افرادی که در این زمینه مهارت و توانایی کافی دارند کمک بگیرید.

31

انتخاب رنگ مناسب برای پذیرایی | نکات مهم انتخاب رنگ

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای انتخاب رنگ برای پذیرایی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x