دیجیتال

تمیز کردن قطعات کامپیوتر با روش های مناسب و کاربردی

تمیز کردن قطعات کامپیوتر و قسمت‌های مختلف آن کار راحتی نیست ولی می‌تواند باعث شود تا جرم‌ها و کثیفی‌ها در تمام قسمت‌های دیگر پراکنده نشود و جریان هوا در دستگاه ایجاد شود. بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید داخل کامپیوتر دچار آلودگی می‌شود. این گرد و خاک داخل کامپیوتر باقی می ماند و باعث می‌شود که فن آن خوب کار نکرده و آسیب ببیند. اگر شما قطعات کامپیوتر را با دقت تمیز نکنید، مسلماً به قسمت‌های دیگر آن آسیب می‌رسد. نکات مهمی برای تمیز کردن این سیستم وجود دارد که شما را با آن آشنا خواهیم کرد و همچنین راهکارهای کلی و ابزارهایی را که برای این منظور نیاز است، به شما معرفی می‌کنیم.

کامپیوتر را چند وقت یک بار باید تمیز کرد؟

شاید سؤال کنید که کامپیوتر خود را چند وقت یکبار تمیز کنیم؟ باید بگوییم دفعات این تمیز کردن به عوامل زیادی بستگی دارد، مانند اینکه کامپیوتر در چه مکانی قرار گرفته است و یا آیا در محل قرارگیری کامپیوتر گرد و غبار زیادی وجود دارد؟ و یا اینکه آیا کامپیوتر در کنار پنجره قرار گرفته یا خیر؟ رطوبت ساختمان هم می‌تواند در تعداد تمیزکاری کامپیوتر تأثیرگذار باشد و یا اگر در خانه فرد سیگاری داشته باشید باید کامپیوتر را بیشتر تمیز کنید. اینها مواردی هستند که در تعداد تمیز کردن کامپیوتر تأثیر گذارند ولی اگر بخواهیم به طور میانگین برایتان تعداد تمیز کردن کامپیوتر را بگوییم، باید گفت که بهتر است حداقل ماهی یک بار کامپیوتر خود را تمیز کنید.

برای تمیز کردن کامپیوتر چه کار کنیم؟

حالا باید با راهکارهای مفیدی برای تمیز کردن کامپیوتر آشنا شوید تا بتوانید تمام قطعات آن را خوب تمیز کرده و جایی از دید شما مخفی نماند. قبل از هر چیز باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید که هیچگاه مایعات مورد نظر را که برای تمیز کردن کامپیوتر در نظر دارید، در روی قطعات کامپیوتر و یا مانیتور اسپری نکنید. بهتر است مایعات را در روی پارچه اسپری کرده و به وسیله پارچه مرطوب، کامپیوتر را تمیز کنید. برای گرفتن گرد و خاک روی قطعات کامپیوتر از جاروبرقی هم می‌توانید استفاده کنید، ولی دقت داشته باشید هیچگاه جاروبرقی را داخل دستگاه نکنید زیرا الکتریسیته ساکن جاروبرقی به کامپیوتر شما آسیب می‌زند.

حتما بخوانید:   بهترین نرم افزار ویرایش عکس در ویندوز

اگر تصمیم گرفتید که داخل کامپیوتر را جاروبرقی بکشید باید از جاروهای شارژی برای منظور استفاده کنید. البته قبل از تمیز کردن داخل کامپیوتر حتماً آن را خاموش کرده و از برق بکشید.

در مورد استفاده از مواد شیمیایی باید به اندازه کافی دقت کنید. از موادی که نسبت به آن حساسیت خاصی ندارید استفاده کنید. البته بعضی از شوینده ها به کیس کامپیوتر آسیب می‌زنند پس باید از حلالی استفاده کرد که پایه حلال آب باشد.

در هنگامی که کامپیوتر را تمیز می‌کنید در روی دکمه‌های آن فشار زیادی وارد نکنید. قبل از تمیز کردن پشت کامپیوتر حتماً سیم‌ها را خارج کنید. در هنگامی که فن را تمیز می‌کنید به وسیله دست خود فن را ثابت نگه داشته تا نچرخد و دچار شکستگی نشود.

داخل کیس را می‌توان به وسیله جارو شارژی تمیز کرد ولی دقت کنید که در هنگام تمیز کردن داخل کامپیوتر در اطراف آن سیگار نکشیده و چیزی هم نخورید.

قطعات کامپیوتر

ابزارهای مناسب برای تمیز کردن کامپیوتر چیست؟

اگرچه محصولات خاصی برای تمیز کردن قطعات کامپیوتر وجود دارد ولی اگر به آنها دسترسی ندارید، می‌توانید از وسایلی که در منزل دارید هم استفاده کنید:

یکی از بهترین ابزارها برای پاک کردن گرد و خاک روی کامپیوتر پارچه نخی است. استفاده از حوله کاغذی هم می‌تواند برای تمیز کردن قطعات کامپیوتر مناسب باشد، ولی پارچه نخی بهتر است. البته البته باید پارچه را برای کیبورد، موس، درایو و کیس استفاده کنید و نباید برای پاک کردن مادربرد و رم از پارچه استفاده کرد. برای مرطوب کردن پارچه، از الکل و یا آب استفاده کنید، زیرا حلال های دیگر ممکن است به پلاستیک‌های داخل کامپیوتر آسیب بزند.

با جارو شارژی می‌توانید گرد و خاک‌های سطحی یا تکه‌های آشغال و سیگار را از داخل کامپیوتر پاک کنید. البته دقت کنید که در قسمت سیم‌ها و پریز کامپیوتر از جاروبرقی استفاده نکنید، به دلیل اینکه الکتریسیته آن برای شما ایجاد خطر می‌کند.

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی برای تمیز کردن و گردگیری کامپیوتر اسفنج است که به وسیله آب یا الکل مرطوب شده باشد. از اسفنج می‌توانید برای تمیز کردن کیبورد، موس و لوازم دیگر کامپیوتر استفاده کنید.

چگونه کیس کامپیوتر را تمیز کنیم؟

وقتی شما کیس کامپیوتر را تمیز می‌کنید انگار که کامپیوترتان کاملاً نو شده است. تمیز کردن کیس کمی فوت و فن دارد که باید حتماً رعایت شود. جداره ها و زیر و بم کیس باید خوب تمیز شود تا جریان هوا از فن‌ها عبور کرده و اجزای داخلی کیس خنک شود.

حتما بخوانید:   بهترین مانیتور اقتصادی | مانیتور مناسب برای دانشجویان

کیس را به وسیله یک پارچه مرطوب می‌توانید تمیز کنید. کیس هایی که ضد زنگ هستند، از ماده شویند هم می‌ توان برای تمیز کردن آنها استفاده کرد ولی نباید حلال های سنگین در تمیزکاری این قسمت به کار ببرید. دقت کنید که تمام قسمت‌ها و حفره‌ها باید از گرد و خاک پاک شوند. برای بعضی از قسمت‌ها می‌توان از جارو شارژی هم استفاده کرد، مخصوصاً برای تمیز کردن بیرون کیس استفاده از جارو شارژی مشکلی ندارد.

چگونه دی وی دی، سی‌ دی رام و… را تمیز کنیم؟

دی وی دی، سی دی رام، درایوها و یا… ممکن است آلوده شوند و این باعث می‌شود در هنگام خواندن دیسک با ارور روبرو شوید. این ارورها هم از نصب کردن نرم‌افزار در کامپیوتر جلوگیری خواهد کرد و برنامه‌ها را اجرا نمی‌کند.

برای تمیز کردن دیسک درایوها بهتر است که از پاک کننده‌های مخصوص استفاده کنید. این پاک کننده‌ها آلودگی‌ها را به خوبی رفع می‌کنند و یا می‌توانید از پارچه نخی مرطوب برای تمیز کردن دیسک درایوها استفاده کنید. البته ابتدا تمام سیم‌ها را جدا کنید و قبل از اینکه کامپیوتر خود را روشن کنید، مطمئن شوید که تمام قطعات کاملاً خشک شده است.

تمیز کردن هارد درایوها

باید بدانید که به شکل فیزیکی نمی‌توانید هارد درایو را در کامپیوتر تمیز کنید. اگرچه که تمیز کردن آن می‌تواند از جهت نرم‌افزاری تأثیر زیادی در سرعت آن داشته باشد ولی در صورتی که مشاهده کردید سرعت هارد درایو پایین آمده باید به متخصص نرم افزار مراجعه کنید تا مشکل را برطرف کند زیرا مشکل پایین آمدن سرعت هارد درایو، به سخت‌افزار کامپیوتر ربطی ندارد.

چگونه هدفون ها را تمیز کنیم؟

هدست ها و هدفون ها برای کارهای مختلفی در کامپیوتر استفاده می‌شوند و ممکن است کثیفی های زیادی هم به آن منتقل شود. اگر هدفون شما وینیل و یا پلاستیکی است باید پارچه مرطوب را در روی آن کشیده و گرد و خاک روی آن را پاک کنید.

اگر هم از هدفون خود برای کتابخانه یا شرکت در یک مجلسی استفاده می‌کنید، نباید به وسیله حلال های پاک کننده آن را پاک کنید زیرا ممکن است پوست شما به آن حلال حساسیت نشان دهد. برای اینکه از حساسیت جلوگیری کنید، گوشی‌های هدفون را بیرون آورده سپس آنها را تمیز کنید.

چگونه کیبورد کامپیوتر را تمیز کنیم؟

کیبورد کامپیوتر بیشتر از جاهای دیگر آن در معرض کثیفی و جرم می‌باشد زیرا ممکن است دست شما کثیف بوده و در اثر تماس با کیبورد آن را آلوده کرده باشید. وقتی کیبورد آلوده شود پر از باکتری شده و این باکتری‌ها می‌تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد، پس بهتر است حتماً با بهترین روش آن را تمیز کنید.

حتما بخوانید:   بازیابی رمز وای فای در صورت فراموشی | اهمیت رمز مودم

برای تمیز کردن کیبورد ابتدا کامپیوتر خود را خاموش کرده و usb آن را هم خارج کنید. اگر سیمی به کیبورد وصل شده، سیم را در بیاورید. دیده شده بعضی از افراد برای اینکه کیبورد را تمیز کنند آن را تکان می‌دهند و بالا و پایین می‌کنند ولی باید بگوییم موثرترین روش برای تمیز کردن کیبورد، استفاده از کمپرسور هوا است. کمپرسور هوا می‌تواند با فشار زیاد، هوا را وارد کیبورد کرده و بین کلیدها را تمیز کند و تمام گرد و خاک و آلودگی‌ها را از آن خارج کند.

البته برای تمیز کردن کیبورد روش مؤثرتری هم وجود دارد. می‌توانید کلیدهای کیبورد را خارج کرده و به وسیله یک پارچه نخی مرطوب، کاملاً کیبورد را تمیز کنید و دکمه‌های آن را تک تک تمیز کرده و در جای خود بگذارید.

برای اینکه روش جای گذاری دکمه‌ها را فراموش نکنید، بهتر است قبل از درآوردن دکمه‌ها، از آن عکس بگیرید سپس بعد از تمیز کردن کیبورد، دکمه‌ها را از روی عکس در جای خود قرار بدهید.

چگونه صفحه مانیتور کامپیوتر را تمیز کنیم؟

گاهی ممکن است به دلیل آلودگی و گرد و خاک و یا ماندن جای انگشتان شما روی مانیتور، صفحه کامپیوتر شفافیت خود را از دست داده باشد. برای تمیز کردن مانیتور باید بدانید که نباید هیچگاه ماده‌ای را به شکل مستقیم در روی مانیتور اسپری کنید و از حوله کاغذی هم برای این منظور استفاده نکنید. بهتر است اسپری مخصوص را در روی پارچه مخصوص این کار پاشیده و به آرامی مانیتور را پاک کنید.

قطعات کامپیوتر

چگونه موس کامپیوتر را تمیز کنیم؟

وقتی موس کثیف می‌شود حرکت آن در روی صفحه کند شده و می‌تواند در کار شما اختلال ایجاد کند. برای پاک کردن موس بهتر است از پاک کننده‌های مخصوص استفاده کنید. کمی از پاک کننده را در اطراف موس اسپری کرده و آن را با پارچه نرم تمیز کنید. به وسیله سشوار هم می‌توانید گرد و خاک موس را پراکنده کنید.

توصیه می کنیم هیچگاه برای پاک کردن موس از مواد شیمیایی استفاده نکنید و یا پارچه را در روی سنسورهای آن نکشید فقط می توانید پارچه مرطوب شده به وسیله الکل را، به آرامی در روی آن کشیده ولی مراقب باشید به چراغ و سنسور برخورد نکند.

31

تمیز کردن قطعات کامپیوتر با روش های مناسب و کاربردی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه کیبورد کامپیوتر را تمیز کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x