خدمات شستشوخدمات

روش تمیز کردن مبل پارچه ای و شستن مبل در منزل

یکی از مسائلی که شما حتماً باید با آن آشنایی داشته باشید روش تمیز کردن مبل پارچه ای و شستن مبل در منزل می باشد تا در صورت نیاز بتوانید لکه هایی که روی مبل شما به وجود آمده با سرعت برطرف کنید اگر شما سریعاً لکه روی مبل را برطرف نکنید این لکه ها برای همیشه روی مبل شما باقی می ماند امکان دارد نوشیدنی ها و مواد غذایی روی مبل بریزد این باعث کثیف به نظر آمدن منزل شما می‌شود پس باید با روش برطرف کردن این لکه ها آشنا باشید ما در این مقاله از ایبک مداد برای شما تمیز کردن مبل پارچه ای و شستن آن را در منزل به طور کامل توضیح می دهیم با ما همراه باشید.

استفاده از سرکه برای تمیز کردن مبل پارچه ای

یکی از ساده ترین و بهترین روش ها برای تمیز کردن مبل پارچه ای استفاده از سرکه می باشد برای این منظور شما باید از سرکه سفید استفاده کنید زیرا سرکه قرمز باعث ایجاد لک در مبل می شود سرکه سفید خاصیت ضدعفونی کننده قوی دارد و می تواند لکه های روی مبل را از بین ببرد حتماً شما هم مشاهده کرده اید که بیشتر خانم های خانه دار برای ضدعفونی کردن و یا از بین بردن لکه ها از سرکه استفاده می کنند اگر روی مبل شما اثر انگشت یا هر لکه ای مانند لکه های چربی و روغن مانده است می توانید به کمک سرکه سفید آن را کاملا پاک کنید.

نکته مهم: دقت کنید درست است که از سرکه برای لکه گیری مبل استفاده می کنیم ولی برای شستشوی کامل مبل، سرکه گزینه مناسبی نیست شما فقط می توانید برای از بین بردن لکه ها از سرکه استفاده کنید مهمترین کاربرد سرکه پاک کردن روغن و چربی از روی مبل است و برای این کار از مقدار کمی سرکه می توانید استفاده کنید.

روش تمیز کردن مبل پارچه ای با سرکه

قبل از اینکه شما از سرکه استفاده کنید بهتر است قسمتی از پشت مبل را امتحان کنید و با سرکه روی آن را بکشید تا از واکنش نداشتن پارچه مبل با سرکه مطمئن شوید. سرکه یک اسید ضعیف می باشد هرچند که برای شما مشکلی به وجود نمی آورد ولی باز هم برای احتیاط بهتر است که در مرحله اول آن را پشت مبل تست کنید.

برای تمیز کردن مبل با سرکه به مواد زیر نیاز دارید:
  • اسفنج زبر یا مسواک کهنه
  •  سرکه سفید
  •  آب ولرم
  • جوش شیرین
  •  اسپری خالی

برای اینکه بهتر از سرکه نتیجه بگیرید بهتر است که سرکه را با جوش شیرین ترکیب کنید ترکیب این دو ماده می تواند لکه های مبل را از بین ببرد سعی کنید همیشه از این محلول در منزل آماده داشته باشید تا در صورت نیاز سریعاً از آن استفاده کنید تا لکه کهنه نشود. اگر روی مبل شما چربی یا خورش ریخت در مرحله اول به کمک یک قاشق یا کاردک با حوصله این چربی را از روی مبل بردارید و جوش شیرین را کاملاً روی لکه بریزید تا لکه را بپوشاند سعی کنید فقط روی لکه جوش شیرین بریزید و قسمت های دیگر را کار نداشته باشید.

بعد از آن سرکه را داخل ظرف اسپری بریزید و روی جوش شیرین اسپری کنید سرکه و جوش شیرین با هم واکنش داده و می جوشند کمی منتظر بمانید سپس محل مورد نظر را به کمک اسفنج پاک کنید در این مورد نیازی به سخت گیری نیست فقط کافیست که با ترکیب جوش شیرین و سرکه مبل را تمیز کنید اگر لکه شما تازه باشد سریعاً با این روش از بین می رود ولی اگر لکه کهنه باشد نیاز است که دوباره این کار را تکرار کنید فقط دقت داشته باشید حتماً در آخر کار با اسفنج مرطوب محل تمیز شده را پاک کنید تا اثر سرکه کاملا از بین برود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی

استفاده از جوش شیرین برای شستن مبل پارچه ای

تمیز کردن مبل پارچه ای

جوش شیرین هم مثل سرکه یک تمیز کننده طبیعی و ضدعفونی کننده می باشد که می تواند برای تمیز کننده های صنعتی جانشین خوبی باشد جوش شیرین خاصیت قلیایی دارد و برای تمیز کردن انواع سطوح از آن استفاده می کنند و هیچ آسیبی هم به سطوح نمی زند.

روش استفاده از جوش شیرین برای شستشوی مبل:

شما برای تمیز کردن مبل خود می توانید از جوش شیرین استفاده کنید برای این منظور ابتدا تمام قسمت های مبل را به کمک جاروبرقی تمیز کنید بعد از آن یک لایه ضخیم از جوش شیرین را روی قسمت‌های مبل بپاشید و به کمک یک برس آن را مالش بدهید تا به پارچه نفوذ کند دقت داشته باشید هیچ گاه از برس های ضخیم و سیمی برای این کار استفاده نکنید زیرا بافت پارچه ی شما از بین می رود.

حدود دو ساعت صبر کند تا بوی بد و رطوبت به وسیله جوش شیرین جذب شود و بعد از آن جارو برقی را با دور تند روی سطوح مبل بکشید مبل شما تمیز می شود علاوه بر مبل، شما می توانید برای تمیز کردن تشک تخت هم از آن استفاده کنید همان طور که گفتیم جوش شیرین یک ماده قلیایی طبیعی است که هیچگونه آسیبی به بافت پارچه های شما نمی زند.

استفاده از شامپو فرش برای شستشوی مبل

شامپو فرش نه تنها برای شستن فرش مورد استفاده قرار می گیرد بلکه برای تمیز کردن مبل های پارچه ای هم از آن استفاده می کنیم مبل پارچه ای به کمک شامپو فرش به راحتی شسته می شود و هزینه زیادی هم ندارد به طور معمول شما می توانید یک شامپو فرش تهیه کنید و همه مبل های خودتان را به کمک آن تمیز کنید ولی برای اینکه مبل ها آسیب نبینند بهتر است که دستورالعملی که روی آن نوشته شده است را به دقت خوانده و به آن عمل کنید.

قبل از اینکه به شستشوی مبل به وسیله شامپو فرش اقدام کنید بهتر است که مبل را کاملا تمیز کنید برای این کار می‌توانید از جارو برقی استفاده کنید معمولا روی مبل مو و پرز می چسبد بهتر است قبل از اینکه مبل را به کمک شامپو فرش بشوییم از غلطک پرزگیر استفاده کرده و این موها و پرز ها را جمع کنید بعد از اینکه مبل را کاملا تمیز کردید حالا می توانید مبل ها را به کمک شامپو فرش بشویید البته بهتر است برای اینکه فرش های شما کثیف نشود قبل از شروع شستشوی مبل ها، فرش زیر مبل را کنار بزنید.

روش استفاده از شامپو فرش برای شستشوی مبل:

تمیز کردن مبل به کمک شامپو فرش کار بسیار راحتی می باشد برای این کار بهتر است یک ظرف بزرگ را تا نصفه پر از آب ولرم کنید قبل از هر کاری بهتر است برچسب روی شامپو فرش را به طور کامل مطالعه کنید بعد مقدار مناسبی از شامپو فرش را که روی برچسب نوشته شده، با آب مخلوط کنید از درب ظرف شامپو فرش می توانید برای پیمانه استفاده کنید سپس مخلوط را خوب به هم بزنید تا کف کند بعد از اینکه کف کرد می توانید آن را روی مبل بکشید البته دقت داشته باشید که محلول را مستقیماً روی مبل نباشید از یک پارچه مخصوص برای این کار استفاده کنید بهتر است که پارچه از جنس نخی یا کتان باشد به کمک پارچه نخی کف روی محلول را گرفته و با همان کف روی مبل را بکشید دقت داشته باشید همه جای مبل را کاملاً به کمک این کف تمیز کنید و حتی درز ها و قسمت های زیرین مبل را فراموش نکنید سعی کنید پارچه را به آرامی روی مبل بکشید نیازی به فشار دادن پارچه نمی باشد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مضرات و معایب پودر ماشین لباسشویی

بعد از اینکه مبل را کاملاً تمیز کردید باید کفی که روی مبل قرار دارد را با دقت تمیز کنید ابتدا یک پارچه ی بزرگ و تمیز برداشته و همه کف های اضافی روی مبل را بگیرید سپس یک ظرف آب تمیز بردارید و پارچه را با آب مرطوب کنید و (آب اضافی آن را هم بگیرید)بعد به کمک همین پارچه مرطوب، روی مبل را تمیز کنید آنقدر این کار را ادامه دهید تا همه کف های روی مبل پاک شود و اثری از شامپو فرش روی مبل نماند.

چگونه لکه خودکار را از روی مبل پارچه ای پاک کنیم؟

تمیز کردن مبل پارچه ای

امکان دارد مبل شما به وسیله بچه ها خودکاری شود و یا اینکه بچه ها روی مبل شما نقاشی کشیده باشند یا به هر دلیلی جوهر خودکار روی مبل بریزد به هیچ وجه نگران این مورد نباشید زیرا روش های زیادی وجود دارد تا شما بتوانید به راحتی لکه خودکار را از روی مبل پارچه ای خود پاک کنید ما در ادامه برای شما بهترین روش را برای پاک کردن این لکه از روی مبل پارچه ای توضیح می دهیم تا در صورت نیاز بتوانید از این روش استفاده کنید.

اگر لکه خودکار تازه روی مبل شما به وجود آمده است می توانید از یک دستمال کاغذی استفاده کرده و به صورت ضربه ای روی قسمت جوهر خودکار ضربه بزنید دقت داشته باشید که هیچگاه دستمال را روی لکه نکشید زیرا در این حالت لکه بیشتر پخش می شود بعد از این کار می توانید سرکه و مایع ظرفشویی را با یکدیگر ترکیب کرده و برای پاک کردن این لکه از آن استفاده کنید.

روش استفاده از سرکه و مایع ظرفشویی برای پاک کردن لکه خودکار روی مبل پارچه ای:

برای این منظور یک قاشق غذاخوری سرکه را روی لکه خودکار بریزید سپس چند قطره مایع ظرفشویی را هم روی آن بریزید و یا می توانید مایع ظرفشویی و سرکه را اول با هم مخلوط کنید و روی لکه بریزید. استفاده از هر دو روش درست است حدود ۱۵ دقیقه بگذارید بماند بعد به کمک یک دستمال تمیز و نمدار روی لکه ضربه بزنید تا به طور کامل از بین برود اگر حجم جوهری که روی مبل شما ریخته زیاد است این کار را باید چندین بار تکرار کنید تا لک کاملا پاک شود ولی اگر فقط لکه کوچکی از خودکار روی مبل شما وجود دارد یکبار انجام دادن این کار کافی است.

سخن آخر

اگر لکه ای روی مبل پارچه‌ای شما به وجود آمد بهتر است که هر چه سریعتر برای پاک کردن آن اقدام کنید زیرا اگر لکه کهنه شود پاک کردن آن هم سخت می شود. ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما چند روش مهم برای پاک کردن لکه ها از روی مبل را بیان کردیم اگر شما این دستورالعمل ها را به طور کامل انجام دهید می توانید هر لکه ای را از روی مبل خود به سادگی و در مدت کوتاهی از بین ببرید.

روش تمیز کردن مبل پارچه ای

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آموزش روش تمیز کردن مبل پارچه ای و شستن مبل در منزل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا