تعمیراتتعمیرات کولر گازی

نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی به چه صورت است؟

تعویض فیلتر کولر گازی به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات برای جلوگیری از خرابی کولر گازی می‌باشد. کولر گازی در تابستان بسیار به مردم کمک می‌کند تا از گرمای شدید تابستان خود را نجات دهند. ما در این مقاله سعی بر این کرده‌ایم تا شما عزیزان را با نحوه تعویض فیلتر کولر گازی آشنا نماییم. با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

فیلتر کولر گازی

فیلتر کولر گازی

مهم‌ترین وظیفه تعمیر و نگهداری که کارایی کولر گازی شما را تضمین می‌کند فیلتر کولر گازی است. تعویض یا تمیز کردن منظم فیلترهای آن است. فیلترها گرفتگی و کثیفی میزان جریان هوا را کاهش داده و کارایی سیستم را به میزان قابل توجهی کاهش می‌کاهد. علاوه بر این، هنگامی که جریان هوا مسدود می‌شود، هوا می‌تواند فیلتر را دور بزند و خاک را مستقیماً در سیم پیچ اواپراتور رسوب کند و ظرفیت جذب حرارت سیم پیچ را مختل کند. تعویض فیلتر کثیف و گرفتگی با فیلتر تمیز می‌تواند مصرف انرژی کولر گازی شما را بین 5 تا 15 درصد کاهش دهد.

برای تهویه مطبوع مرکزی، فیلترها معمولاً در جایی در طول کانال برگشت قرار می‌گیرند. مکان‌های رایج فیلتر در دیوارها، سقف‌ها یا در خود تهویه مطبوع است. دستگاه‌های تهویه مطبوع اتاق دارای فیلتری هستند که در کوره نصب شده است که رو به داخل اتاق است.

برخی از انواع فیلترها قابل استفاده مجدد هستند. آنها در انواع و کارایی های مختلف موجود هستند. فیلتر یا فیلترهای سیستم تهویه مطبوع خود را هر یا دو ماه در فصل سرمایش تمیز یا تعویض کنید. اگر کولر گازی دائماً استفاده می‌شود، در شرایط گرد و غبار قرار دارد یا حیوانات خانگی خزدار در خانه دارید، ممکن است فیلترها نیاز به توجه بیشتری داشته باشند.

کویل کولر گازی

کویل اواپراتور و کویل کندانسور کولر گازی در طول ماه‌ها و سال‌های کارکرد خود آلودگی را جمع آوری می‌کند. فیلتر تمیز از کثیف شدن سریع کویل اواپراتور جلوگیری می‌کند. با این حال، با گذشت زمان، سیم پیچ اواپراتور همچنان کثیفی را جمع می‌کند. این کثیفی جریان هوا را کاهش می‌دهد و سیم پیچ را عایق می‌کند. همچنین توانایی جذب گرما را کاهش می‌دهد. برای جلوگیری از این مشکل، هر سال کویل اواپراتور خود را چک کنید و در صورت لزوم آن را تمیز کنید.

حتما بخوانید:   روش نصب مخزن شناور دار آبسردکن افترون

کویل‌های کندانسور در فضای باز نیز می‌توانند بسیار کثیف شوند اگر محیط بیرون گرد و غبار باشد یا اگر شاخ و برگ در نزدیکی آن وجود داشته باشد. شما به راحتی می‌توانید سیم پیچ کندانسور را ببینید و متوجه شوید که آیا خاک روی پره‌های آن جمع شده است یا خیر.

شما باید کثیفی و زباله را در نزدیکی واحد کندانسور به حداقل برسانید. دریچه های خشک کن، ریزش برگ ها و ماشین چمن زنی همه منابع بالقوه کثیفی و زباله هستند. تمیز کردن ناحیه اطراف سیم پیچ، از بین بردن هر گونه زباله، و کوتاه کردن شاخ و برگ به جریان هوای کافی در اطراف کندانسور اجازه می‌دهد.

فیلتر کولر گازی

هر چند وقت یکبار باید فیلتر کولر گازی را تمیز کنید؟

تمیز کردن منظم فیلتر هوا ضروری است. اما اینکه چند وقت یک بار باید آن را تمیز کنید بستگی به استفاده شما دارد. بهتر است فیلترهای هوای AC را هر دو هفته یکبار تمیز کنید و هر 3 تا 4 ماه یک‌ بار آن‌ها را تعویض کنید. داشتن یک فیلتر هوای جدید قبل از شروع فصل شلوغ تابستان ضروری است.
از یک  کنترلر AC هوشمند برای نظارت بر وضعیت فیلتر هوای AC خود استفاده کنید و دقیقاً زمانی که زمان تمیز کردن آن فرا رسیده است. اگر تمیز کردن فیلتر کولر گازی پاسخگو نبود، ناچار خواهید بود که اقدام به تعویض فیلتر کولر گازی کنید.

نکات تعمیر و نگهداری فیلتر کولر گازی

خرید فیلتر کولر گازی جدید همه چیز نیست. شما باید چرخه تمیز کردن را دنبال کنید و همچنین باید هر از چند گاهی آن را حفظ کنید تا به خنک کننده مطلوب و محیطی تمیزتر برسید.

فیلترهای AC کثیف یکی از دلایل اصلی گرم نشدن یا خنک نشدن مناسب کولر گازی هستند. اگر در مورد AC شما چنین است، ابتدا فیلترهای هوا را بررسی کنید و آن‌ها را تمیز یا تعویض کنید.

گرفتگی فیلتر تهویه مطبوع می‌تواند بار روی فن‌های AC شما را افزایش دهد. همچنین باعث شود که آن‌ها همیشه با تنظیمات بالا کار کنند.

یک فیلتر هوای کثیف AC که از قبل کاملاً مسدود شده است نمی‌تواند آلودگی و گرد و غبار بیشتری را به دام بیندازد و به منبع فعال آلاینده ها در سیستم HVAC تبدیل می‌شود. همان‌طور که قبلاً بحث شد، فیلترهای AC کثیف باعث می‌شوند AC با تنظیم توان بالاتر کار کند. این می‌تواند منجر به مصرف انرژی اضافی و هزینه‌های بیشتر انرژی شود.

به همین دلیل است که تمیز کردن فیلتر AC به طور منظم بسیار مهم است. معمولاً یک بازرسی بصری برای این هدف کافی است. می‌توانید فیلتر را در برابر یک منبع نور نگه دارید، در غیر این صورت، تعویض یا تمیز کردن لازم است.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی

چرا فیلتر کولر گازی مهم است؟

فیلتر تهویه مطبوع شما برای تمیز کردن هوایی که در سیستم تهویه مطبوع در گردش است استفاده می‌شود. ماده فیلتر اصلی یا یک کاغذ چین دار است که از فایبر گلاس تابیده شده و در یک قاب مقوایی قرار می‌گیرد. آلاینده‌های اصلی که آن‌ها به دام می‌اندازند و از هوا فیلتر می‌کنند عبارتند از:

  • گرد و خاک
  • قالب
  • گرده
  • الیاف
  • لینت
  • ذرات فلز، چوب یا گچ
  • مو
  • خز حیوانات
  • باکتری ها
  • میکروارگانیسم ها

مزایای اصلی تعویض فیلتر هوا در سیستم تهویه مطبوع عبارتند از:

بهره وری انرژی

هرچه تهویه هوا راحت‌تر هوا را از فیلترها عبور دهد به این معنی است که برای کار کردن نیازی به مصرف انرژی زیادی ندارد.

کاهش هزینه های انرژی

استفاده از انرژی کمتر همچنین به این معنی است که سیستم شما برای اجرا و صرفه جویی در هزینه‌ها هزینه زیادی نخواهد داشت.

فیلتر کولر گازی باعث هوای پاک‌تر می‌شود

با نصب فیلترهای تهویه مطبوع، سیستم شما اجزای مضر را از هوا حذف می‌کند و هوای اتاق را سالم و تمیز نگه می‌دارد.

فیلتر کولر گازی

چگونه بفهمیم که فیلتر کولرگازی نیاز به تعویض دارد؟

علائم رایج که نشان می‌دهد فیلتر شما نیاز به تعویض دارد:

گرد و غبار

اگر گرد و غبار در ساختمان بیش از حد معمول باشد، ممکن است فیلتر به درستی کار نکند.

فیلتر خاکستری رنگ

تجمع گرد و غبار و سایر آلاینده‌ها به این معنی است که رنگ فیلتر خاکستری می‌شود.

قبوض انرژی بالاتر

فیلتر مسدود شده به این معنی است که دستگاه باید سخت‌تر کار کند و انرژی بیشتری مصرف کند. این می‌تواند دلیل هزینه بیشتری برای کارکرد تهویه مطبوع باشد.

انواع فیلتر کولر گازی

فیلتر کولر گازی فایبرگلاس

شاید رایج‌ترین نوع از همه، این فیلترها فقط برای یک بار استفاده طراحی شده‌اند. رشته‌ها یا الیاف فایبرگلاس روی یک قاب فلزی یا مقوایی پخش می‌شوند. این فایبرگلاس سپس به عنوان یک مانع برای ذرات مضر عمل می‌کند.

فیلترهای فایبرگلاس در مقیاس بسیار دقیق کار می‌کنند و به شدت توسط مقررات کنترل می‌شوند. این نوع فیلتر می تواند 99.97 درصد از تمام ذرات معلق در هوا به اندازه 0.3 میکرون یا بزرگ‌تر را مطابق با استاندارد آمریکایی فیلتر کند.

مکانیسم کار فیلتر فایبرگلاس برای اطمینان از حذف موثر ذرات کمی با انواع دیگر متفاوت است. در حالی که این یک بحث فنی است، الیاف شیشه در یک فیلتر فایبرگلاس یک ماز ​​فیبری تشکیل می‌دهند و یا از طریق برخورد با فیبر یا از طریق غربال کردن، رهگیری یا انتشار جذب می‌شوند.

فیلتر کولر گازی پلیسه دار

فیلترهای پلیسه دار که بسیار شبیه به فیلترهای فایبرگلاس هستند، از پلی استر یا مواد پارچه‌ای دیگر برای انجام فیلتراسیون استفاده می‌کنند. آن‌ها معمولاً توانایی بسیار بیشتری در جلوگیری از جریان گرد و غبار به داخل اتاق دارند.

حتما بخوانید:   دلایل صدای یخچال الکترواستیل چیست؟

پارچه پلی استر به شکل آکاردئونی چیده شده است و سطح بسیار بزرگ‌تری نسبت به فیلترهای تخت به آنها می‌دهد. سطح بزرگتر مقاومت کمتری در برابر جریان هوا نشان می‌دهد و باعث می‌شود فیلترها ماندگاری بیشتری داشته باشند.

فیلترهای قابل استفاده مجدد

فیلتر کولر گازی قابل شستشو، فیلترهای پارچه‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را شسته و دوباره استفاده کرد. این نوع، فیلترهای نسبتا ارزانی هستند که برای استفاده با شدت کم طراحی شده‌اند. این به این دلیل است که آن‌ها معمولا دارای رتبه MERV 1-4 هستند که برای محیط‌های با آلاینده بالا مناسب است.

همچنین هنگام شستشوی فیلترهای کولر گازی باید مراقب باشید تا آسیب نبینند. قبل از استفاده مجدد باید آن‌ها را کاملا خشک کنید، در غیر این صورت کپک و قارچ به راحتی روی آنها رشد می‌کند.

دو دلیل برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی

عملکرد بهتر

همان‌طور که در بالا ذکر شد، عملکرد اصلی فیلتر حذف ذرات و مواد آلرژی زا از هوا نیست، بلکه جلوگیری از رسیدن گرد و غبار، کثیفی و مو به اجزای مختلف کولر گازی شما برای اطمینان از بهترین تجربه تهویه مطبوع ممکن است. با داشتن یک فیلتر تمیزتر، در واقع به محافظت از بقیه تهویه مطبوع و به حداقل رساندن مشکلات عملکردی مانند محدودیت جریان هوا و افزایش مصرف انرژی کمک می‌کنید.

آسایش مداوم

فیلترهای مسدود شده باعث ایجاد دماهای ناسازگار در فضایی می‌شود که واحد در آن کار می‌کند. قدرت هوای خروجی از سیستم را تضعیف می‌کند. به این معنی که فضای شما ممکن است مقدار هوای لازم برای خنک کردن یا گرم کردن دلخواه را دریافت نکند.

مراحل تمیز کردن فیلتر کولر گازی

 

قبل از تمیز کردن فیلتر کولر گازی، کولر خود را خاموش کنید تا ایمنی مناسب حفظ شود.

فیلتر کولر گازی

پنل جلوی کولر گازی را باز کنید.

فیلتر کولر گازی

قسمت جلویی کولر گازی را باز کنید و فیلترها را به آرامی به بیرون بیاورید.

فیلتر کولر گازی   هردو فیلتر را برای تمیز کردن به بیرون بیاورید و فراموش نکنید که قسمت مهمی می‌باشد.

فیلتر کولر گازیفیلترها را در زیر آب شیر به آرامی بشویید.

فیلتر کولر گازی آن‌ها را را کاملا خشک و سپس به سر جای اول خود بازگردانید.

فیلتر کولر گازیفیلترها را از عقب جا بزنید تا نوبت به جلوی کولر گازی برسد.

فیلتر کولر گازیو در مرحله آخر پنل کولر را ببندید.

فیلتر کولر گازیسخن پایانی

امیدواریم که از خواندن این مقاله استفاده کافی را برده باشید. در این مقاله سعی بر این شد تا روش‌ها و نکته‌هایی در رابطه با تمیز کردن و تعویض کردن فیلتر کولر گازی گفته شود.

نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آموزش نحوه تمیز کردن فیلتر کولر گازی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا