خدمات نظافتیخدماتخدمات فاضلاب و لوله بازکنی

تمیز کردن حمام و توالت با جوش شیرین و آبلیمو

سفید کردن کاسه توالت و وان حمام با استفاده از جوش شیرین

استفاده کردن از برخی ترکیبات و به کار گرفتن این ترکیبات در جهت تمیزی سرویس بهداشتی و حمام می‌تواند اثرات شگفت انگیزی در نظافت این مکان‌ها داشته باشد. با مطلع بودن از خواص این ترکیبات می‌توانید با صرفه هزینه بسیار کم، بسیاری از مشکلات کوچک در جهت تمیزی منزل به‌ خصوص سرویس بهداشتی و حمام را به ‌راحتی حل کنید. همه ما می‌دانیم که تمیزی سرویس بهداشتی و حمام تا چه مقدار می‌تواند بر روی سلامت بدن مؤثر باشد و همچنین می‌دانیم که تمیز کردن سرویس بهداشتی به علت آلودگی بیش از حد این مکان کاری بسیار دشوار است که همواره تمامی انسان‌ها به دنبال یافتن بهترین راه برای تمیزی آن‌ها هستند.

از این رو در این مقاله بر آن شدیم تا با خواص جوش شیرین و ترکیبات شگفت‌انگیز آن آشنا شوید تا به ‌راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانید مکان‌های مورد نظرتان را تمیز کنید. موضوعاتی که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرند به شرح زیر است:

 • اندکی آشنایی با جوش شیرین
 • کاربرد جوش شیرین برای تمیز کردن توالت
 • مواردی که نباید با جوش شیرین آن‌ها را تمیز کرد
 • دیگر کاربردهای جوش شیرین

تمیز کردن

اندکی آشنایی با جوش شیرین

همان‌طور که می‌دانید جوش شیرین یا سدیم بی‌کربنات کاربردهای بسیار زیادی در کیک و شیرینی‌پزی دارد اما این ماده به علت خواص تخمیری بسیار بالایی که دارد به غیر از شیرینی‌پزی در خانه داری نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این منظور در ادامه این مقاله مطالبی را از تأثیرات شگفت‌انگیز جوش شیرین در تمیزی و سلامت محیط خانه به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کاربرد جوش شیرین برای تمیز کردن توالت

همه ما می‌دانیم ترکیبات شیمیایی بسیار زیادی برای تمیز کردن توالت تولید شده‌اند که روز به روز تنوع این محصولات بسیار بالا می‌رود اما باید در نظر داشته باشید که استفاده از این ترکیبات می‌تواند بسیار بر روی سلامتتان مؤثر باشد و به ‌مرور زمان موجب تنگی نفس و … می‌شود. از این ‌رو برای تمیز کردن توالت و حمام می‌توانید از ترکیبات طبیعی بهره ببرید. همان‌طور که در ابتدای مقاله به ماده‌ای به نام جوش شیرین اشاره کردیم، می‌توانید از ترکیب این ماده شگفت‌انگیز با آب‌لیمو برای تمیز کردن سرویس بهداشتی بهره ببرید.

در ادامه به ترکیبات مؤثر با جوش شیرین برای تمیز کردن مکان‌های ذکر شده می‌پردازیم:

 • تمیز کردن وان حمام

برای تمیز کردن وان حمام مواد شیمیایی بسیار متفاوتی تولید شده‌اند که تمامی آن‌ها بوی بسیار تندی دارند و همچنین قیمت بسیار بالایی نیز دارند. از این رو برای تمیز کردن وان حمام مقداری جوش شیرین را با آب‌لیمو ترکیب کنید. سپس قسمت خروجی لیوان را به ‌وسیله در پوش ببندید. در مرحله آخر پس از افزودن آب و پر کردن وان اجازه دهید که ترکیب جوش شیرین و آب‌لیمو برای مدتی در داخل وان بماند. سپس وان را خالی کرده و از سفیدی و تمیزی آن لذت ببرید.

 • تمیز کردن کاسه توالت

ترکیب سرکه، جوش شیرین و مقداری آب‌لیمو علاوه بر اینکه یک ماده غیر سمی تولید می‌کنند و هیچ‌گونه ضرری به شما نمی‌رسانند می‌توانند به راحتی کاسه توالت منزلتان را تمیز کنند و در مدت کوتاهی شفافیت و تمیزی را به ارمغان بیاورند.

 • تمیز کردن پرده حمام

پرده حمام نیز از وسایلی است که به علت رطوبت بالای حمام پس از مدت کوتاهی کپک می‌زند. از این ‌رو هرچند وقت یک‌بار باید برای شستن آن‌ها اقدام کنید. برای تمیز کردن پرده کافی است تا پرده‌ها را از چوب پرده جدا کرده و در داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. سپس می‌توانید یک پیمانه جوش شیرین و چند حوله مناسب با رنگ پرده در کنار پرده‌ها قرار دهید. برای از بین ‌بردن هرگونه کپک و یا لکه یک پیمانه جوش شیرین و مقدار کمی آب‌لیمو روی پرده‌ها بریزید.

 • تمیز کردن دوغاب‌های میان کاشی

بهترین نوع ترکیب برای تمیز کردن دوغاب بین کاشی‌ها، مخلوطی از سرکه و جوش شیرین است. برای این منظور بر روی دوغاب‌ها مقداری جوش شیرین بریزید. جوش شیرین را تا حدی بریزید که را روی دوغاب‌ها را به طور کامل پوشش دهد. سپس می‌توانید مقداری سرکه و یا آبلیمو را بر روی درزها اسپری کنید. در ادامه یک برس برداشته و روی دوغاب‌ها را برس بکشید و سپس با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.

 • تمیز کردن کابین دوش

با گذر زمان لکه و رسوب آب، کابین دوش را بسیار کثیف می‌کند و جرم‌های آب بر روی کابین دوش نقش می‌بندد. برای تمیز کردن کابین دوش کافی است با ترکیب جوش شیرین و آب، خمیری درست کنید و با اسفنج، کابینت را تمیز کنید.

 • تمیز کردن شیر آب

همه ما می‌دانیم که رسوب آب به ‌مرور زمان باعث ایجاد لکه ‌دار شدن شیرهای خانه و به ویژه شیرهای توالت می‌شود. می‌توانید با استفاده از ترکیب جوش شیرین و آب‌لیمو به راحتی این لکه‌ها را از بین ببرید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  انواع چسب لوله فاضلاب و بهترین چسب نشتی لوله سبز و لوله فاضلاب

مواردی که نباید با جوش شیرین آن‌ها را تمیز کرد

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، از جوش شیرین برای سلامت بدن، کیک پزی و تمیزی منزل می‌توان استفاده کرد. از این رو در ادامه به ۷ موردی که نباید برای تمیز کردنشان از جوش شیرین استفاده کرد می‌پردازیم:

 • شیشه‌ها

کارمند خانه پاک توانا، مارکوس فرانکو در خصوص جوش شیرین می‌گوید: جوش شیرین در واقع یک ماده بسیار ساینده است؛ بنابراین این احتمال وجود دارد که شیشه یا آینه شما را خراش دهد. از این ‌رو اگر به دنبال یک تمیزکننده برای سطح شیشه‌ها هستید، پیشنهاد ما به شما استفاده از سرکه است. برای این کار، مقداری سرکه را در درون یک آب‌پاش بریزید و سپس بر روی شیشه‌ها اسپری کنید.

 • آلومینیوم

به ‌طور کلی موردی ندارد که برای تمیز کردن گلدان‌ها و تابه‌های آلومینیومی از ماده جوش شیرین استفاده کنید اما بهتر است بدانید بعد از تمیز کردن حتماً سطح گلدان و یا وسیله آلومینیومی خود را سریعاً با آب شیرین شست و شو دهید. بنیان‌گذار مراقبت‌های بلیس، جک پرنتر در خصوص استفاده از جوش شیرین بر روی سطح آلومینیومی می‌گوید که جوش شیرین می‌تواند موجب اکسید شدن آلومینیوم شود. از این رو درواقع زمانی که جوش شیرین به ‌صورت گسترده بر روی سطح آلومینیومی ریخته شود باعث اکسیداسیون آلومینیوم شده و سطح آن را به رنگ قهوه‌ای تبدیل می‌کند.

 • اجاق سرامیک رومیزی

به هیچ وجه از جوش شیرین برای سطوح شیشه‌ای و سرامیکی اجاق رومیزی استفاده نکنید. چرا که جوش شیرین می‌تواند موجب خراش‌هایی بر روی این سطوح شود.

 • سنگ مرمر

به ‌طور کلی بر روی سنگ مرمر و یا کوارتز به‌ هیچ‌ وجه نباید از جوش شیرین استفاده کرد. چرا که باگذشت زمان جوش شیرین باعث آسیب رسیدن به لایه محافظ فوقانی خواهد شد و در نهایت می‌تواند خراش‌هایی را بر روی سنگ مرمر ایجاد کند. همچنین می‌تواند موجب ترک‌هایی در سنگ شود. پرنتر می‌گوید: «برخی وب‌سایت‌ها استفاده از جوش شیرین را بر روی این سطوح توصیه می‌کنند، اما تولیدکنندگان سنگ نسبت به آن هشدار می‌دهند، زیرا متوجه آسیب بالقوه‌ای می‌شوند که می‌تواند در درازمدت ایجاد شود.»

 • مبلمان چوب

استفاده از ماده جوش شیرین می‌تواند بیش از اندازه برای مبلمان چوبی قوی باشد و آن‌ها را از بین ببرد. پیشنهاد ما به شما این است که برای تمیز کردن مبلمان چوبی از مخلوط آب و صابون استفاده کنید.

 • نقره جات

هنگام استفاده از جوش شیرین برای برق انداختن نقره جات، نباید برای مدت ‌زمان طولانی آن‌ها را در درون مخلوط جوش شیرین و آب قرار دهید. در این ‌خصوص لیلی کامرون، سرپرست تمیز کردن در خانه، می‌گوید: شست ‌و شوی ظروف نقره و یا اکسسوری‌های نقره در آب و جوش شیرین می‌تواند به ‌سرعت آن‌ها را برق بیندازد، ولی بیش از زمان مجاز، موجب خوردگی آن‌ها می‌شود.

 • هر چیزی با شیارهای عمیق

زمانی که جوش شیرین خشک می‌شود بقایای سفید آن بر روی سطوح می‌ماند. از این‌ رو نباید برای تمیز کردن سطوح با شیارهای عمیق از جوش شیرین استفاده کرد؛ زیرا بقایای آن بر جای خواهد ماند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین زمان برای نظافت منزل | چک لیست کارهای روزمره خانه

تمیز کردن

دیگر کاربردهای جوش شیرین

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، جوش شیرین کاربردهای دیگری نیز دارد که در ادامه به‌ اختصار به آن‌ها اشاره‌ای خواهیم داشت:

 • از بین‌ بردن بوی بد فرش

با گذر زمان قطعاً فرش‌های خانه بوی عرق انسان، دستشویی حیوانات و حتی بوی غذا می‌گیرند. برای از بین‌ بردن این بو می‌توانید مقداری از جوش شیرین را روی فرش بریزید. بعد از گذشت چند ساعت روی فرش را جارو برقی بکشید. همچنین علاوه بر بو، جوش شیرین می‌تواند لکه‌های فرش را نیز به‌ صورت هم‌زمان از بین ببرد و فرش را کاملاً ضدعفونی کند.

 • پاک کردن مداد شمعی از روی دیوار

گاهی اوقات ممکن است کودکان با مدادهای شمعی روی دیوار خانه را خط ‌خطی کنند. برای رفع این خطوط اصلاً نگران نباشید. کافی است مقداری جوش شیرین را بر روی یک پارچه نم دار شده بریزید و سپس با چند حرکت ساده در کوتاه‌ترین زمان ممکن این خطوط را پاک کنید. همچنین می‌توانید مقداری جوش شیرین را با آب ترکیب کنید و زمانی که یک حالت خمیری به خود گرفت، بر روی قسمت‌هایی که مواد شمعی کشیده شده است بگذارید و بعد از مدت کوتاهی شاهد پاک شدن آن باشید.

 • نظافت و ضد عفونی کردن آکواریوم

محصولات شیمیایی بسیاری برای رفع این مشکل تولید شده‌اند اما یا قیمت این محصولات بالا است و یا ممکن است به دیواره‌های آکواریوم آسیب بزند. از این رو برای ضد عفونی کردن آکواریوم برای چند ساعت مقداری جوش شیرین را به همراه آب در داخل آکواریوم ریخته و چند ساعتی صبر کنید تا تمامی جرم‌ها و رسوب‌های داخل آن تمیز شود. سپس آب آکواریوم را خالی کرده و به وسیله یک اسفنج تمیز جرم‌های داخل آن را خالی کنید.

 • از بین بردن بوی بد سطل زباله

یکی از کابوس‌های به ‌تمام معنا، بو گرفتن سطل زباله است. برای این که سطل زباله بوی تازگی دهد، پیمانه جوش شیرین را به همراه ۸ قاشق آب مخلوط کرده و این خمیر را به مدت ۲۴ ساعت در قالب‌های کوچک بریزد و سپس در درون یخچال فریزر قرار دهید. ترکیب یخ ‌زده را در درون سطل زباله بریزید و برای هر باز تمیز کردن یک قطعه از آن را احتیاج خواهید داشت.

 

سخن پایانی

در این مقاله موضوعات مختلفی را در مورد کاربرد جوش شیرین و ترکیب آن با آب لیمو را مورد بررسی قرار دادیم و دانستید که با استفاده از آب لیمو و جوش شیرین می توانید تقریبا یک معجزه پاکسازی کامل را برای فلزاتی مثل استیل و نقره و … داشته باشید، جوش شیرین یکی از کم‌نظیرترین پاک کننده های حال حاضر دنیاست، از سمتی اگر با آبلیمو ترکیب شود این قدرت از ۱۰۰ به هزار خواهد رسید و یک ترکیب بی نظیر را خواهیم داشت، در اروپا به لفظ به این ترکیب باندل می گویند، که باندل جوش شیرین و آب لیمو یکی از محبوب ترین ها برای نظافت چنین فلزهایی می‌باشد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید و مناسب بوده باشد و توانسته باشیم شما را با این ماده شگفت‌انگیز آشنا کرده باشیم.

تمیز کردن حمام و توالت با جوش شیرین و آبلیمو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای برای آشنایی با روش تمیز کردن حمام و توالت با جوش شیرین و آبلیمو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا