خدمات نظافتیخدمات

تمیز کردن کابینت های گلاس بدون از بین رفتن برق آن

تمیز کردن کابینت ها جزو کارهایی می باشد که در خانه تکانی عید جایگاه خاصی دارند. در این مقاله از ایبک امداد آموزش لازم برای تمیز کردن کابینت های گلاس بدون از بین رفتن برق آن، برای راحتی شما تهیه شده است.

کابینت های گلاس

what color high gloss cabinets is good

مهمترین بخش خانه که می بایست همیشه تمیز و پاکیزه باشد، آشپزخانه است. حضور سبزیجات، میوه ها، روغن، مواد پخت و پز و غذایی، باعث بوجود آمدن آلودگی یا رشد و تکثیر  بسیاری از باکتری ها در داخل آشپزخانه می شود. اگر به سلامت خود و خانواده اهمیت می دهیم، حتما باید به بهداشت مواد غذایی و همچنین آشپزخانه توجه داشته باشیم و هر روز آشپزخانه را تمیز کنیم، حتی اگر یک بار در هفته باشد. اگر کابینت ها و درون آنها را تمیز کنیم، دیگر خبری از دوده غبار و چربی نخواهد بود.

یکی از کابینت هایی که بسیار در این روزها خواهان پیدا کرده است، کابینت گلاس می باشد، که بخاطر شیک و مدرن بودنش طرفداران مختص به خود را دارد. این نوع از کابینت سطح بسیار براق و شفافی را دارا می باشد. ممکن است کابینت گلاس بیشتر از دیگر کابینت ها گرد و غبار را بخود بگیرد و لکه های زرد روغن، گرد و غبار، مواد غذایی و یا حتی لکه آب را به نمایش بگذارد.

تمیز کردن کابینت های گلاس بدون آسیب رسیدن به سطح آن

به طور معمول وقتی پخت و پز ما تمام می شود آنقدر احساس خستگی می کنیم که دلمان می خواهد به جای تمیز کردن کابینت های آشپزخانه روی مبل استراحت کنیم یا جلوی تلویزیون بنشینیم در این شرایط کلاً یادمان می رود که باید به تمیز کاری آشپزخانه بپردازیم. مهم این است که باید برای نظافت آشپزخانه خودمان بعد از اتمام آشپزی بلافاصله به بخش های آشپزخانه خودمان مخصوصا، کابینت ها بپردازیم حتی می توانید با یک دستمال کاغذی هم کابینت های گلاس خود را پاک کنیم تا آثار آلودگی و چربی روی سطح کابینت ها به جا نماند. با روشهای متفاوتی برای پاک کردن مواد چسبنده ای که در نتیجه گرد و غبار، خاک، روغن و بخار پخت و پز روی کابینت آشپزخانه ایجاد می شوند به کار برد برای بعضی از این لکه هایی که بسیار قوی هستند باید حتما از یک پارچه تمیز کننده در محلول سرکه استفاده کنیم و درب های کابینت و حتی زیر کابینت ها را تمیز و بعد از آن با پارچه ای خیس آبکشی و بعد خشک کنیم.

ضرورت تمیز کردن کابینت های گلاس سفید آشپزخانه

تصویر شاخص3 3 1 660x330 1

وقتی غذا سرخ می کنید، می پزید، تفت می دهید وحتی برشته می کنید، ذرات بسیار ریز روغن به حالت بخار خارج می شود و در آخر روی سطوح و در کابینت های آشپزخانه که عمودی هستند می‌نشیند بعد از آن باقی مانده روغن می تواند به راحتی گرد و غبار را جذب خود کند این تجمع می‌تواند به جمع شدن سریع کثیفی و گرد و غبار منجر شود به همین دلیل برای تمیز کردن کابینت های گلاس می باید از یک گردگیر یا یکپارچه بدون پرز استفاده کنیم و به صورت مرتب گرد و غبار تشکیل شده روی سطح کابینت ها را تمیز کنیم. یک پارچه نرم و صابون با آب گرم می‌تواند بهترین راه جهت تمیز کردن بیشتر چربی ها و لکه ها باشند.

حتما بخوانید:   تعمیر کابینت و نصب کمد در منزل/ نجار سیار

مواد تمیز کننده قابل استفاده برای تمیز کردن انواع کابینت های آشپزخانه

نگهداری از این نوع کابینت ها بسیار آسان می باشد و در ظاهر ظریف به نظر می آیند. برای نظافت کردن کابینت های گلاس لکه هایی که کم و سبک هستند را می توانیم با مواد ملایم و آب گرم به راحتی پاک کنیم، مانند سرکه سفید رقیق شده و اسفنج نرم لکه را پاک کنیم به یاد داشته باشیم هرگز از پدهای تمیز کننده یا پاک کننده های زبر استفاده نکنیم چون روکش گلاس را خراب می کند و به آن آسیب جدی می‌زند.

کابینت فلزی

این جنس از کابینت ها به طور معمول روکش لعابی دارند، درست بر خلاف کابینت های گلاس می باشند. برای پاک کردن لکه های زنگ زدگی این کابینت ها باید با استفاده از اسکاچ نازک فولادی آن ها را تمیز کرد، در مرحله تمیز کاری نباید به روکش فلزی آسیب برسد.

می توانیم با الکل، صابون و آب این نوع کابینت ها را بشوییم باید کابینت را کامل خشک کرد چون زنگ میزند. یا می شود یک لایه نازک از واکس ماشین را روی سطح کابینت مالید که کمی درخشندگی ملایم به کابینت آشپزخانه بدهد.

کابینت شیشه ای

این نوع از کابینت ها را می توان به روش سطوح شیشه ای تمیز کرد. از ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد سرکه برای تمیز کردن لکه ها بر روی شیشه استفاده کنیم. چنانچه کابینت شیشه ای آشپزخانه دورش قاب چوبی دارد، نباید سرکه بصورت مستقیم روی کابینت اسپری شود. باید روی پارچه اسپری شود و بعد به آرامی سطوح را پاک کرد.

روش های پاک و تمیز کردن کابینت های گلاس

photo5917903440384735382 1

جهت تمیز کردن کابینت های گلاس باید از یک اسفنج مرطوب استفاده کرد. هرگز از مواد شوینده قلیایی و یا اسیدی استفاده نکنیم، چون استفاده از این مواد صدمات جدی روی کابینت و یراق آلات بکار برده شده در آن وارد می کند. جنس رویه کابینت گلاس براق است و شوینده هایی که اسیدی هستند سطح آن را از بین می برند.

یراق آلاتی که در کابینت استفاده شده‌اند در قفسه و دسته کشو، به مواد اسیدی حساس می باشند و بعد از چند مرتبه شستشو با مواد اسیدی، سطح آنها پوسته پوسته شده و خراب می شوند. برای پاک کردن کابینت های گلاس سفید رنگ از پارچه پرز دار که به مواد شوینده آغشته کرده ایم، استفاده می کنیم و بعد چند بار آنرا با پارچه تمیز که پرز ندارد خشک می کنیم.

حتما بخوانید:   چگونه مشکل نشتی لوله پنج لایه و پلی اتیلن را برطرف کنیم؟

محلول ملایم

بهترین وسیله برای تمیز کردن کابینت های گلاس پارچه ی میکروفیبر می باشد. جنس این پارچه بسیار لطیف می باشد و مناسب برای سطوح حساس است چون اثری از خودش باقی نمی‌گذارد.  اول مقداری از محلول تمیز کننده روی پارچه میکروفیبر می‌ریزیم و آب اضافه اش را می‌گیریم و در مناطقی که لکه است پارچه را بصورت دایره وار، به آرامی روی سطح می کشیم تا لکه ها سست شوند. اگر با لکه های سختی روبرو هستیم باید فشار  بیشتر ی را به پارچه وارد کنیم. بعد تمام سطح کابینت را پاک کنیم تا آلودگی و گرد و غبار پاک شوند و سطح کابینت گلاس درخشنده و براق شود.

مایع ظرفشویی ساده ترین راه می باشد. مایع ظرفشویی و آب گرم را با هم حل می کنیم، از مایع ظرفشویی قوی نباید استفاده کرد چون احتمال دارد بر روی سطح گلاس خش بیندازد، یک قسمت مایع ظرفشویی باشد و دو قسمت آب گرم استفاده شود.

اشتباهات پاک کردن کابینت های گلاس

به هنگام تمیز کاری محلول را بطور مستقیم روی سطح کابینت گلاس قرار ندهیم اگر رطوبت زیاد وارد قسمت های آسیب دیده و یا درهای کابینت شود، منجر به آسیب بیشتر و یا زنگ زدن فلز های کار شده در کابینت می شود. چنانچه پاک کردن لکه ها دشوار است می‌توان از روش دیگری برای تمیز کردن لکه ها استفاده کرد برای پاک کردن کابینت های سفید گلاس به یک عدد مسواک نرم نیاز است مقدار کمی از محلول را روی مسواک می ریزیم و خیلی آرام آب اضافی را می گیریم بعد قسمت لکه را تمیز می کنیم وقتی آن را پاک کردید باید کابینت ها را با حوله خشک کنیم البته بهتر است از پارچه میکروفیبر جهت خشک کردن کابینت آشپزخانه استفاده کنیم تمامی روش هایی که در این مراحل ذکر شد ساده است. از روش مناسب برای اینکه به درهای کابینت گلاس آسیب نرسد استفاده کنیم.

اگر دوست ندارید از شوینده های شیمیایی مثل صابون مایع ظرفشویی یا پاک کننده های مخصوص کابینت استفاده کنید، یا اینکه  می خواهید بعد از تمیز کردن کابینت گلاس بر روی سطح کابینت درخشان و شفاف شود، حتماً از سرکه سفید محلول درست کنید و کابینت خود را تمیز کنید که نه تنها لکه های روی کابینت را پاک می کند بلکه به براق و درخشان شدن کابینت شما کمک زیادی می‌کند.

مقداری سرکه با آب گرم یا ولرم حل کنید دقت کنید آب نباید داغ باشد اگر دوست داشتید اسپری کنید، در غیر اینصورت، یک اسفنج را به محلول سرکه و آب آغشته کنید و روی سطح کابینت بکشید بعد از تمیز کردن لکه های آن با یک دستمال تمیز و خشک به خوبی آن را خشک کنید و شاهد براق شدن کابینت گلاس خود باشید کابینت گلاس و های گلاس دارای عایق پلاستیکی ضد آب می باشد، ولی اگر زمان زیادی آب روی آن بماند مانند کابینت ام دی اف آسیب جبران ناپذیری می بیند به همین دلیل هر گونه رطوبتی روی کابینت را کاملا خشک و تمیز کنید. توصیه می شود برای درخشان و براق کردن کابینت های گلاس هرگز از شوینده های بسیار قوی و وایتکس استفاده نکنید چون به کابینت آسیب زده و کیفیت ام دی اف کابینت را از بین می برد شوینده های ملایم مانند لیمو و یا سرکه سفید بهترین گزینه برای تمیز کردن کابینت گلاس شما می باشد.

حتما بخوانید:   هزینه بازسازی آپارتمان مسکونی و اداری در تهران

کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف در ایران محبوبیت بسیار دارد. در عین محبوب بودن تمیز کردن آن کمی مشکل است. چون جنس ام دی اف همانند گلس نباید آب مستقیم روی آن ریخته شود، چون سطح روی کابینت ام دی اف درخشندگی و زیبایی ظاهری اش را از دست می دهد. جنس کابینت ام دی اف به راحتی با روغن و دوده کثیف می‌شود به طور معمول سطح کابینت ام دی اف روکش مخصوص دارد تا در برابر رطوبت زیاد آسیب نبیند برای محافظت از کابینت ام دی اف آن را به هیچ وجه خیس نکنید تا ظاهر زیبا و درخشندگی و عمر طولانی داشته باشد باید آن را با پارچه مرطوب تمیز کنید.

برای اینکه چربی و گرد و غبار به راحتی از روی آن پاک شود  حتماً آن را با دستمال نخی هفته ای  یک بار آنرا تمیز کنید. کابینت ام دی اف را مانند کابینت گلاس با محلول  سرکه و آب ولرم تمیز کنید، چون سرکه به درخشش آن کمک می کند و نیازی به ترکیبات شیمیایی نیست بعد از تمیز کردن محلول سرکه آب آن را با دستمال خشک و تمیز پاک کنید. برای لکه های بسیار سخت مثل لکه چربی کمی جوش شیرین را با مقداری آب ولرم مخلوط کنید تا خمیر به دست آید و خمیر را روی لکه ها بزنید وقتی خمیر خشک شد می‌توان آن را با یک دستمال خیس و مرطوب پاک کنید و بعد از آن با پارچه نخی آن را خشک و تمیز کنید. کابینت گلاس، همان ام دی اف خام است با روکش هایگلاس.

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش تمیز کردن کابینت گلاس، بدون اینکه برق و درخشندگی آن از بین برود آشنا کردیم، و دانستید که باید هر هفته کابینت گلاس را تمیز کنید تا تجمع چربی و گرد و غبار باعث نشود درخشندگی و برق کابینت گلاس از بین برود.

تمیز کردن کابینت های گلاس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله آموزش تمیز کردن کابینت های گلاس بدون از بین رفتن برق آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا