خدماتخدمات نظافتی

تمیز کردن سینک ظرفشویی با مواد طبیعی

چگونه سینک را بدون مواد شیمیایی می توانیم تمیز کنیم؟

 سینک ظرفشویی محلی است که شما به طور مداوم با آن سر و کار دارید و برای سلامت خودتان و اعضای خانواده باید همیشه در نظافت سینک ظرفشویی بکوشید اگر شما از جمله افرادی هستید که می‌خواهید سینک ظرفشویی شما همیشه برق بزند و در این مورد وسواس دارید استفاده زیاد از مواد شیمیایی برای برق انداختن سینک ظرفشویی کار زیاد عاقلانه ای نیست زیرا باعث آسیب رسیدن به پوست دست و مجاری تنفسی شما می شود و همچنین هزینه زیادی هم باید برای این کار پرداخت کنید ما می‌خواهیم در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش تمیز کردن سینک ظرفشویی را با مواد طبیعی به طور کامل توضیح دهیم تا در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید.

استفاده از نمک دریایی و بوراکس برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

برای تمیز کردن سینک ظرفشویی ترکیب نمک دریایی و بوراکس تقریباً معجزه‌آسا می باشد و می تواند باعث تمیزی زیاد و برق افتادن سینک ظرفشویی شما شود برای اینکه شما این ترکیب معجزه آسا را بسازید نیاز به این مواد دارید: بوراکس، نمک دریا، بیکینگ سودا و چند قطره عصاره گیاه، با این ترکیبات می توانید پودر بسیار قوی بسازید که برای تمیز کاری های عمیق هم می توانید از آن استفاده کنید بعد از اینکه این ترکیب را آماده کردید آن را در داخل سینک ظرفشویی بپاشید و چند دقیقه صبر کنید و بعد از آن به کمک یک فرچه، کثیفی ها را اسکراب کنید بعد از تمام شدن کارتان می توانید شیر آب گرم را باز کرده و سینک ظرفشویی را کاملاً بشویید البته قابل ذکر است که از این ترکیب نه تنها می توانید برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استفاده کنید بلکه برای پاک کردن دستشویی فرنگی و روشویی توالت هم می توان از آن استفاده کرد و کارایی بسیاری دارد.

مواد لازم برای ساخت تمیز کننده ترکیب نمک دریایی و بوراکس:
 • یک دوم پیمانه نمک دریا
 • یک دوم پیمانه بیکینگ سودا
 • یک دوم پیمانه بوراکس
 • ۱۵ قطره عصاره گیاه مثل  روغن گریپ فروت یا لیمو و یا هر چیز دیگری
 • درپوش پلاستیکی که سوراخ داشته باشد
حتما بخوانید:   راهنمای کامل تمیز کردن گاز رومیزی

وقتی شما این مواد را با یکدیگر ترکیب کردید آنگاه محلولی قوی ساخته اید که می توانید از آن برای تمیز کردن سینک ظرفشویی و همچنین کاسه توالت و روشویی استفاده کنید. بعد از تهیه کردن این محلول باید آن را در ظرفی دربسته نگهداری کنید که هوا وارد آن نشود و اگر هم خواستید از آن استفاده کنید از درپوش سوراخ دار آن استفاده کنید.

استفاده از اسکراب لیمو برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

سینک ظرفشویی

محلول دیگری که می توانید برای تمیز کردن سینک ظرفشویی از آن استفاده کنید، تمیز کننده ای جرم گیر و بسیار ساده و کم دردسر است که برای تهیه آن فقط به دو چیز نیازمندید که معمولاً در تمام منازل پیدا می شود و نیازی به هزینه کردن هم ندارید، یکی نمک دریا و دیگری یک عدد لیمو ترش یا آبلیمو .

هر وقت که شما برای تمیز کردن سینک ظرفشویی عجله داشتید می توانید در مدت خیلی کوتاهی اسکراب لیمو را آماده کنید و از آن برای تمیز کردن سینک استفاده کنید معمولاً بیشتر وقتها در منزل لیمو ترش پیدا می شود شما می توانید یک عدد لیمو ترش را از وسط برش داده و روی آن نمک بپاشید سپس لیمو را روی سینک ظرفشویی بکشید البته دقت داشته باشید وقتی لیمو را روی سینک می کشید کمی فشار دهید تا آب لیمو از آن خارج شود این ترکیب می تواند چربی هایی را که روی سینک باقی مانده، از بین ببرد و البته خاصیت بوزدایی نیز دارد اگر لیمو در منزل نداشتید می توانید برای این منظور از آبلیمو و نمک استفاده کنید و آن را به کمک یک فرچه روی سینک ظرفشویی بکشید مواد لازم برای تهیه اسکراب لیمو :

 • یک سوم پیمانه نمک دریا
 • یک عدد لیموی نصف شده یا آبلیمو

استفاده از اسکراب سفید کننده برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

باید بگوییم که این اسکراب بسیار قوی بوده و خاصیت سفیدکنندگی فراوانی دارد اگر شما علاقه زیادی به برق زدن سینک ظرفشویی خود دارید می توانید از این اسکراب سفید کننده جهت این منظور استفاده کنید وقتی که مواد شیمیایی در دسترس شما نیست و یا اینکه علاقه ای به استفاده از مواد شیمیایی ندارید می توانید این سفید کننده طبیعی را جایگزین سفید کننده های شیمیایی کنید و از آن برای تمیز کردن توالت ،روشویی، حمام و سینک ظرفشویی استفاده کنید.

 مواد لازم برای تهیه اسکراب سفید کننده:
 • یک چهارم پیمانه صابون کاستیل
 •  یک پیمانه بیکینگ سودا
 •  یک قاشق چای خوری هیدروژن پروکسید
 •  یک پارچ بزرگ با در پوش
حتما بخوانید:   روش برطرف کردن رطوبت کمد دیواری

در یک ظرف نسبتا متوسط موادی را که نام بردیم با یکدیگر ترکیب کنید و کاملاً آن را هم بزنید آنقدر این ترکیب را هم بزنید تا مانند چسب به یکدیگر بچسبد بعد از آن، این مواد را داخل پارچ ریخته و در پارچ را ببندید تا هوا وارد آن نشود و گرنه سفت خواهد شد بهتر است که این ترکیب را بعد از این که درست کردید استفاده کنید. ولی در صورت نیاز می توانید آن را در ظرف دربسته نگهداری کنید تا بعدا از آن استفاده کنید. برای اینکه بتوانید به کمک این ترکیب سینک ظرفشویی خود را تمیز کنید کافیست که مقداری از این ماده را روی پارچه یا روی فرچه ریخته و سپس آن را روی سطح کثیف بکشید و بگذارید چند دقیقه بماند بعد از آن با پارچه ای تمیز محل را پاک کنید.

نکته مهم: وقتی این ماده را داخل پارچ می ریزید بهتر است که سر پارچ خالی باشد زیرا بعد از ماندن در پارچ کمی حجم آن زیاد خواهد شد.

استفاده از اسپری چند منظوره برای تمیز کردن سینک ظرفشویی

آخرین تمیز کننده خانگی را که می خواهیم برای شما توضیح بدهیم اسپری چند منظوره است که می توانید به راحتی آن را در منزل تهیه کنید البته قابل ذکر است که این اسپری برای زمانهایی است که شما نیاز به عمیق تمیز کردن سینک ندارید ولی می‌خواهید سینک ظرفشویی شما بیشتر از یک شستشوی ساده تمیز شود.

برای اینکه بتوانید این اسپری چند منظوره را تهیه کنید باید از سرکه یا صابون استفاده کنید هم سرکه و هم صابون جرم گیر و تاثیر گذار می باشند اگر در منزل یکی از آنها را نداشتید می توانید دومی را جایگزین آن کنید.

مواد لازم برای تهیه اسپری چند منظوره (با کاستیل)
 • دو قاشق چای خوری صابون مایع کاستیل
 •  یک بطری اسپری
 •  ۱۵ قطره عصاره گیاهی
 •  دو پیمانه آب
مواد لازم برای تهیه اسپری چند منظوره (با سرکه)
 • یک پیمانه سرکه سفید
 •  ۱۵ قطره عصاره گیاهی
 • یک پیمانه آب
 •  نصف لیمو یا آبلیمو
 •  یک بطری اسپری

برای تهیه این چند منظوره می توانید ابتدا صابون کاسپین و آب را داخل یک بطری بریزید و روغن را هم به آن اضافه کنید و بطری را تکان دهید تا مخلوط شود. می توانید این ترکیب را در دمای محیط نگهداری کنید.

اگر خواستید برای تهیه این چند منظوره به جای صابون، از سرکه استفاده کنید باید همه مواد را داخل بطری ریخته و آن را تکان دهید و محلول آماده را در یخچال نگهداری کنید. و هر گاه به استفاده از این چند منظوره نیاز پیدا کردید باید ابتدا بطری را تکان دهید و بعد از آن، روی سطح مورد نظر خود بپاشید و اسپری کنید سپس با یک پارچه نمدار آن را پاک کنید دقت داشته باشید اگر ترکیب شما با سرکه تهیه شده هیچگاه از آن برای تمیز کردن سطوح مرمر یا گرانیتی استفاده نکنید ولی اگر با صابون تهیه کرده اید می توانید در هر سطوحی از آن استفاده کنید.

حتما بخوانید:   10 راه آسان و سریع باز کردن لوله فاضلاب و حمام

نکات مهم برای مراقبت از سینک ظرفشویی و خودتان

سینک ظرفشویی

 1. سعی کنید هیچ گاه برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استیل از سیم ظرفشویی استفاده نکنید استفاده از سیم ظرفشویی باعث زنگ زدگی و ایجاد خراش در سینک می شود.
 2. وسایلی را که از جنس چدن می باشند برای مدتی طولانی در سینک نگذارید.
 3. برای شستن ظروف و مخصوصاً تمیز کردن سینک ظرفشویی حتماً از دستکش استفاده کنید.
 4. هیچگاه تمیز کننده ها را با یکدیگر ترکیب نکنید مخصوصاً اگر مواد شیمیایی باشند زیرا ترکیب مواد شیمیایی با یکدیگر، احتمال دارد گاز های سمی تولید کرده و باعث مسمومیت شود.
 5. اگر سینک ظرفشویی را با مواد شیمیایی تمیز کردید حتما بعد از نظافت آن را با آب تمیز بشویید تا سینک ظرفشویی شما آسیب نبیند
 6.  بعد از شستن، سینک را کاملاً خشک کنید تا لکه های آب روی آن نماند و تمیز و براق شود.

سخن آخر

نظافت سینک ظرفشویی در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا سلامت اعضای خانواده به این مورد بستگی دارد اگر سینک ظرفشویی شما آلوده باشد باعث می‌شود که سلامتی شما و اعضای خانواده تان به خطر بیفتد پس باید حتماً سینک ظرفشویی را همیشه تمیز نگه دارید لازم است در فواصل کوتاه، سینک را ضدعفونی کنید اگر این کار را مکرراً با مواد شیمیایی انجام دهید احتمال دارد به سلامت خودتان و حتی سینک ظرفشویی آسیب وارد شود امکان دارد سینک بعد از مدتی دچار لکه شود پس بهترین گزینه برای تمیز کردن سینک ظرفشویی استفاده از مواد طبیعی ضدعفونی کننده می باشد ما در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش ضدعفونی کردن سینک ظرفشویی به کمک مواد طبیعی را به طور کامل توضیح دادیم لازم است بدانید که استفاده از این مواد هیچگونه ضرری برای شما و سینک ظرفشویی ندارد و می توانید به طور مرتب از آنها استفاده کنید.

تمیز کردن سینک ظرفشویی با مواد طبیعی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نکات مهم برای مراقبت از سینک ظرفشویی و خودتان چه چیز هایی است ؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا