خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

رفع گرفتگی تراس | مسدود شدن فاضلاب تراس و بالکن

گرفتگی لوله فاضلاب تراس یا بالکن یکی از مشکلات بیشتر ساختمان ها می باشد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله از ایبک امداد شما را با نحوه رفع گرفتگی تراس آشنا کنیم.

لوله های فاضلاب برای خارج شدن آب های اضافه در تراس قرار داده شده اند و به دلیل قرار گرفتن در معرض برگ درختان، شن، خاک، ماسه و مواد دیگر، زیاد دچار گرفتگی خواهند شد. رفع گرفتگی تراس و باز کردن لوله فاضلاب بالکن، با لوله های دیگر فرق می کند. روش های زیادی برای رفع گرفتگی تراس وجود دارد که به شدت گرفتگی بستگی دارد.

دلایل گرفتگی فاضلاب تراس و بالکن

فاضلاب تراس و بالکن به دلایل مختلفی ممکن است دچار گرفتگی شده و مسدود شود. دلایل مهم گرفتگی فاضلاب تراس می تواند موارد زیر باشد:

 • وارد شدن اشیاء داخل لوله
 •  برگ و شاخه درختان
 • وارد شدن ماسه، شن، سنگ در فاضلاب تراس
 • ریختن قیر، سیمان و مصالح ساختمانی دیگر در لوله فاضلاب تراس
 • کم بودن شیب لوله فاضلاب تراس
 • کم شدن قطر لوله فاضلاب
 • فضولات پرندگان
 • وارد شدن اشیاء ریزی مثل اسباب بازی کودکان داخل فاضلاب تراس

راه های جلوگیری از گرفتگی فاضلاب تراس

بهتر است با روش های جلوگیری از گرفتگی لوله فاضلاب تراس آشنا شوید تا برای باز کردن آن به دردسر نیافتید. ارزانترین و بهترین راه، به کارگیری توری های مخصوص می باشد باید حتماً توری خوب و مرغوب تهیه کنید تا از ورود اشیا به داخل فاضلاب تراس جلوگیری کنید. برای این کار کشفور های غیر پلاستیکی مناسب تر از کفشور های پلاستیکی می باشند زیرا استحکام بیشتری داشته و امکان شکستن آنها هم کمتر است.

تمیز نگه داشتن اطراف تراس می تواند بهترین راه برای جلوگیری از ورود اشیاء به داخل لوله فاضلاب تراس باشد.

رفع گرفتگی تراس

روش های کاربردی برای رفع گرفتگی تراس و بالکن

در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب تراس روبرو شدید می توانید با روش های زیر مشکل گرفتگی ترانس یا بالکن را رفع کنید:

 1.  استفاده از محلول لوله بازکن چنته و یا محلول های شیمیایی دیگر
 2. استفاده از آب جوش
 3. محلول جوش شیرین، نمک و آب گرم
 4. استفاده از تلمبه های دستی
 5. فنر دستی
حتما بخوانید:   نرخ اتحادیه لوله بازکنی سال ۱۴۰۲|هزینه رفع گرفتگی لوله

نکته مهم: باید این نکته را هم تذکر دهیم که از محلول های لوله بازکنی نباید زیاد استفاده کنید زیرا باعث پوسیدگی لوله فاضلاب تراس می شود و برای شما دردسر های زیادی درست خواهد کرد.

۱- استفاده از چنته و یا محلول های شیمیایی دیگر

یکی از راه های رفع گرفتگی تراس و بالکن استفاده از چنته می باشد. چنته و یا محلول های لوله بازکنی دیگر، می‌توانند بسیاری از گرفتگی های لوله فاضلاب را برطرف کنند ولی ما این راه را به شما توصیه نمی‌کنیم، زیرا گاهی ممکن است استفاده نادرست و زیاد از این محلول ها، به لوله و اتصالات آن آسیب جدی وارد کند. در اینصورت شما با مشکلات جبران ناپذیری روبه رو خواهید شد.

ولی اگر تمایل داشتید از این روش برای رفع گرفتگی فاضلاب تراس استفاده کنید، حتماً باید دستورالعمل روی محصول را کامل مطالعه کرده و طبق آن عمل کنید. هیچگاه بیشتر از مقدار تعیین شده از محلول های لوله بازکنی استفاده نکنید. در صورتی که با این محلول ها، مشکل گرفتگی تراس رفع نشد، دوباره از آنها استفاده نکنید زیرا باعث آسیب دیدگی لوله خواهد شد.

۲- استفاده از آب جوش

آب جوش می تواند گرفتگی ها را نرم کرده و رسوبات لوله را از بین ببرد. برای این کار باید مقدار زیادی آب جوش آماده کرده و کم کم آن را در داخل لوله تراس بریزید. می‌توانید این کار را چند بار تکرار کنید تا گرفتگی برطرف شود.

۳- استفاده از جوش‌شیرین، نمک و آب

جوش شیرین برای رفع گرفتگی ها بسیار مؤثر است اگر گرفتگی شدید نباشد و یا لوله در اثر اجسام سخت دچار گرفتگی نشده باشد، می توانید به وسیله جوش شیرین و نمک مشکل را برطرف کنید. جوش شیرین و نمک و آب را به مقدار لازم در لوله فاضلاب تراس بریزید و ساعتی صبر کنید. سپس لوله را به وسیله آب فراوان شستشو دهید.

۴- استفاده از تلمبه دستی

تلمبه دستی یک روش قدیمی برای باز کردن گرفتگی های لوله فاضلاب است. برای این منظور یک تلمبه دستی آماده کرده و آن را در روی کفشوی تراس قرار دهید و به طور مداوم آن را بالا و پایین کنید تا گرفتگی رفع شود.

۵- استفاده از فنر دستی

در صورتی که در خانه فنر دستی دارید می‌توانید به‌راحتی مشکل گرفتگی تراس را رفع کنید. فنر های دستی در طول های متفاوتی وجود دارند، که اگر گرفتگی در عمق لوله نباشد، می توانید با فنر دستی مشکل را برطرف کنید. فنر دستی را داخل لوله کرده و آن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید. وقتی به گرفتگی برخورد کردید آن را بیرون بکشید.

حتما بخوانید:   دلیل کندی مکش در لوله فاضلاب چیست | گرفتگی لوله فاضلاب

در صورتی که با روش های گفته شده مشکل گرفتگی فاضلاب تراس برطرف نشد باید به شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید تا به وسیله فنر های برقی مشکل را به طور کلی برطرف کنند.

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط

گرفتگی لوله فاضلاب حیاط چیز غریبی نیست، زیرا حیاط در معرض برگ درختان، خاک، شن، ماسه و… قرار دارد و به طور معمول دچار گرفتگی می شود. اگر به دنبال رفع این مشکل هستید توصیه می‌کنیم ادامه مقاله را مطالعه کنید.

روش های رفع گرفتگی فاضلاب حیاط

گرفتگی در لوله فاضلاب حیاط زیاد اتفاق می افتد به دلیل اینکه امکان دارد مصالح ساختمانی، برگ درختان، شن، ماسه و یا اشیاء  و اسباب بازی به وسیله کودکان در داخل لوله فاضلاب حیاط بیفتد. بعضی از مواقع، این مواد باعث رسوب در دیواره چاه فاضلاب شده و قطر لوله کم خواهد شد و این باعث می شود آب کف شوی به راحتی تخلیه نشود و اگر مشکل را رفع نکنید لوله به طور کامل مسدود می شود پس باید حتماً برای رفع گرفتگی آن اقدام کنید.

برای برطرف کردن گرفتگی فاضلاب حیاط نمی توان از روش های خانگی استفاده کنید و اکثر اوقات این روش ها تأثیر گذار نیستند. اگر گرفتگی با روش های خانگی رفع نشد توصیه می کنیم در این مواقع به شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید.

البته گاهی هم ممکن است حجم مواد جمع شده در لوله، زیاد نباشد که باعث گرفتگی کامل لوله شود. ولی بارندگی باعث خواهد شد شن، ماسه و کثیفی ها، داخل چاه شده و آنها را به گل تبدیل کند و این می تواند به تدریج باعث تشکیل رسوبات و کم شدن قطر لوله شود و همانطور که در ابتدا گفتیم در نهایت کفشوی حیاط دچار گرفتگی می شود.

در صورتی که از دلایل گرفتگی فاضلاب حیاط اطلاع داشته باشید می‌توانید راحت تر مشکل را برطرف کنید. در ادامه روش های مفید برای رفع گرفتگی فاضلاب حیاط را برایتان توضیح می دهیم.

استفاده از روش های خانگی برای رفع گرفتگی فاضلاب حیاط

فاضلاب حیاط مانند فاضلاب آشپزخانه با چربی و صابون دچار گرفتگی و رسوبات نمی شود و به همین دلیل باید برای گرفتگی های فاضلاب حیاط، از دستگاه های فنر لوله بازکنی استفاده کنید. ولی گاهی ممکن است گرفتگی فاضلاب حیاط سخت و پیچیده نباشد و بتوانید با روش های خانگی هم مشکل را برطرف کنید در این صورت باید به روش زیر عمل کنید:

 1.  استفاده از آب جوش
 2. استفاده از تلمبه های دستی مخصوص لوله بازکنی
 3. استفاده از فنر های دستی
 4. ریختن محلول های لوله باز کنی یا اسید در فاضلاب حیاط
حتما بخوانید:   مشکلات رایج سرویس بهداشتی و حمام

البته ریختن محلول های شیمیایی در فاضلاب را به هیچ وجه توصیه نمی کنیم زیرا این محلول ها بیشتر از آنکه فایده داشته باشند، می توانند برای لوله ها دردسر ایجاد کنند و باعث آسیب رسیدن به اتصالات لوله ها شده و شما را با مشکلات زیادی روبرو کنند.

پس تا حد امکان از اسید برای رفع گرفتگی فاضلاب حیاط استفاده نکنید ولی اگر مجبور به استفاده از اسید ها شدید حتماً باید طبق دستورالعمل روی محصول از آن استفاده کنید. در صورتی که یکبار از این محلول ها استفاده کردید و گرفتگی رفع نشد، برای بار دوم آن را تکرار نکنید.

پیشگیری از مسدود شدن لوله فاضلاب حیاط

قبل از اینکه با گرفتگی لوله فاضلاب حیاط رو به رو شوید بهتر است از بروز آن جلوگیری کنید. بهترین راه جلوگیری از گرفتگی فاضلاب حیاط، استفاده از توری های مناسب می باشد. این توری های مخصوص،  برای استفاده از کفشوی حیاط، تراس، بالکن، آشپزخانه، کف شوی حمام و… مورد استفاده قرار می گیرد و در انواع مختلفی موجود هستند. بهتر است برای حیاط از توری های فلزی استفاده کنید زیرا این توری ها از وارد شدن مواد سخت و سنگین در داخل لوله فاضلاب جلوگیری کرده و احتمال گرفتگی فاضلاب را کاهش خواهند داد. کفشورهای چدنی و برنجی عمر بیشتری داشته و برای حیاط مناسب تر هستند.

رفع گرفتگی تراس

سخن پایانی

تراس و یا بالکن ساختمان، جایی است که در معرض گرفتگی های بسیاری می باشد و به دلیل قرار داشتن در بیرون از منزل ممکن است به دلایل مختلفی دچار گرفتگی شود. برای رفع گرفتگی تراس و بالکن، روش های زیادی وجود دارد که در این مقاله از ایبک امداد آنها را برای شما به طور کامل بیان کرده و توضیح دادیم. اگر با مطالب بیان شده در این مقاله موفق به رفع مشکل گرفتگی تراس و بالکن نشدید توصیه می کنیم حتماً با شرکت های لوله بازکنی معتبر تماس بگیرید تا مشکل را رفع کنند.

می توانید تجربیات خود را برای رفع گرفتگی تراس و حیاط با ما به اشتراک بگذارید.

31

رفع گرفتگی تراس

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مسدود شدن فاضلاب تراس و بالکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x