خدمات فاضلاب و لوله بازکنیخدمات

انواع گرفتگی لوله فاضلاب و روش رفع آن

ما در این مقاله از مجله ایبک می خواهیم برای شما انواع گرفتگی لوله فاضلاب و روش رفع آن را کاملا توضیح دهیم لطفاً با ما همراه باشید.

یکی از مشکلاتی که همیشه در ساختمان های تجاری و مسکونی برای ساکنین به وجود می آید گرفتگی لوله فاضلاب است که در صورت بروز این مشکل شما با چالش های مختلف روبرو خواهید شد گاهی امکان دارد با روش های بسیار راحت بتوانید بدون نیاز به لوله بازکن به رفع گرفتگی لوله فاضلاب اقدام کنید و با انجام کارهایی که برای شما بیان می کنیم شما خواهید توانست تا بدون آسیب رسیدن به لوله کشی ساختمان گرفتگی های ساده را برطرف کنید.

محتوا پنهان
1 علامت های گرفتگی در لوله فاضلاب چه می باشد؟
1.1 انواع گرفتگی لوله فاضلاب و روش رفع آن

علامت های گرفتگی در لوله فاضلاب چه می باشد؟

گرفتگی لوله فاضلاب

قبل از اینکه لوله فاضلاب شما به طور کامل مسدود شود احتمالاً علامت هایی را مشاهده خواهید کرد که به شما این هشدار را می دهد که در آینده نه چندان دور، لوله فاضلاب ساختمان مسدود خواهد شد و شما باید هر کاری را که لازم است انجام دهید تا از این مسدود شدن کامل جلوگیری کرده باشید. می توانید مواد زائدی را که درون لوله ها باعث گرفتگی شده به طور کامل پاک کنید ولی قبل از اینکه این کارها را انجام دهید باید با این علامت ها و نشانه ها کاملا آشنا شده باشید تا بتوانید با مشاهده آنها سریعاً گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنید مهمترین این نشانه ها که شما را هوشیار می کند برای گرفتگی لوله فاضلاب، موارد زیر است:

 1. پایین نرفتن آب حمام در هنگام استفاده از آن
 2.  طولانی شدن مدت تخلیه آب سینک ظرفشویی و حمام
 3.  به مشام رسیدن بوی بسیار بد از حمام و دستشویی و …

انواع گرفتگی لوله فاضلاب و روش رفع آن

گرفتن چاه فاضلاب ساختمان دلایل زیادی دارد که هر کدام از آنها می توانند به نوعی باعث مسدود شدن فاضلاب ساختمان شما شود. قبل از اینکه شما هر اقدامی برای باز کردن چاه انجام دهید باید اطلاع پیدا کنید که دلیل مسدود شدن لوله فاضلاب ساختمان چیست؟ تا بتوانید راه حل مناسبی  انتخاب کنید. مثلاً احتمال دارد که دلایل گرفتگی چاه فاضلاب صابون، چربی و یا مو باشد و این با گرفتگی در اثر وجود جسم خارجی مثل میوه، گچ، سیمان و غیره بسیار فرق می کند اگر شما جزو اشخاصی هستید که با گرفتن لوله فاضلاب به سرعت از مواد شیمیایی کمک می گیرید باید به جنس لوله و اتصالات آن دقت زیادی کنید زیرا این مواد شیمیایی باعث می شوند که لوله ها و اتصالات دچار خوردگی شده و آسیب های جدی به لوله های ساختمان وارد می کند بنابراین انتخاب راه حل برای برطرف کردن گرفتگی لوله بسیار مهم است باید بهترین راه را انتخاب کنید تا علاوه بر برطرف شدن مشکل، آسیبی به بافت لوله ها وارد نکرده باشید.

حتما بخوانید:   جابجایی و حمل گاو صندوق توسط شرکت حمل چگونه است
دلایل مهمی که می‌تواند باعث مسدود شدن لوله فاضلاب ساختمان شود موارد زیر می باشد:
 • جمع شدن تکه های بریده شده مو، چربی، صابون و انباشته شدن مو در قسمت ورودی فاضلاب
 • انداختن دستمال کاغذی، نوار بهداشتی، دستمال توالت، باند، پوشک، پانسمان در لوله فاضلاب
 • ریختن روغن های خوراکی، ته مانده غذا در چاه توالت که باعث می شود چربی در لوله ایجاد شود
 • ریختن مصالح ساختمانی مثل قیر، سیمان، گچ، دوغاب بعد از بازسازی درون فاضلاب
 •  افتادن اجسامی مانند طلا، اسباب بازی، صابون، خمیر دندان، طلا، موبایل در چاه توالت
 • رعایت نکردن بهداشت سرویس های بهداشتی، سینک و رعایت نکردن بهداشت فردی
 •  عمر بالای ساختمان و ایجاد رسوب در لوله های چدن

 

چگونه می توانیم لوله فاضلاب ساختمان را باز کنیم؟

گرفتگی لوله فاضلاب

مطمئناً برای شما هم این سوال پیش آمده که چگونه می توانیم لوله فاضلاب ساختمان را باز کنیم؟ وقتی این مشکل برای شما به وجود می آید حتما دنبال دستورالعمل های جادویی هستید که بتوانید با استفاده از آن سریع مشکل گرفتگی لوله فاضلاب خود را برطرف کنید. باید بدانید که مسدود شدن لوله های فاضلاب با یکدیگر بسیار متفاوت می باشند و بر اساس شدت این گرفتگی هم درجه بندی می شوند. پس اینکه شما چگونه می توانید این گرفتگی را برطرف کنید بستگی به این دارد که شما ابتدا درجه گرفتگی را مشخص کنید و بدانید که چاه فاضلاب شما چگونه دچار این گرفتگی شده ؟ اگر چاه فاضلاب شما بالا زد دلیل شدت گرفتگی می باشد و در صورت گرفتگی های سطحی، کند شدن تخلیه آب می تواند نشانه سطحی بودن انسداد باشد. در گرفتگی هایی که بسیار شدید هستند آب چاه بالا می زند و یا اگر چاه به وسیله مصالح ساختمانی، مسدود شده باشد یکی از گرفتگی های شدید است که روش خانگی در آن اثری ندارد و با گذشت زمان حتی ممکن است باعث تشدید این گرفتگی شود و تنها راه خلاص شدن گرفتگی از نوع سخت، استفاده از فنر های برقی و تجهیزات مخصوص می باشد ولی اگر گرفتگی های فاضلاب شما سطحی باشد شما می توانید با روش های خانگی مناسب آن را برطرف کنید که ما در این مقاله می خواهیم شما را با این روش ها آشنا کنیم تا بتوانید در صورت گرفتگی چاه فاضلاب، بدون تلف کردن وقت از این موارد برای برطرف کردن مشکل استفاده کنید.

1- به کمک یک سیم آهنی نازک قلاب درست کنید

این روش بسیار ساده ولی در عین حال بسیار مفید می باشد و در بیشتر مواقع می تواند مشکل را برطرف کند برای این منظور لازم است که شما یک رخت آویز سیمی یا مفتولی را به کمک انبردست کاملاً صاف کنید و انتهای آن را هم کمی خمیده کنید تا به صورت قلاب در بیاید طول این قلاب نباید زیاد باشد تا به راحتی وارد لوله فاضلاب شود قسمتی را که خم کرده اید تا حد امکان به داخل لوله فرو برده و فشار دهید و سپس آن را کاملاً بچرخانید و بعد به طرف بالا بکشید البته دقت داشته باشید که فشار زیادی به آن وارد نکنید زیرا احتمال دارد مواد زائد به قسمت پایین‌تر فرستاده شود این کار را مانند وقتی انجام دهید که می خواهید ماهیگیری کنید و تا مواد داخل لوله را خارج نکردید این کار را تکرار کنید البته اگر لوله فاضلاب شما صافی دارد باید صافی آن را بردارید اگر از پاک شدن و خارج شدن تمام مواد از فاضلاب مطمئن شدید برای پاکسازی بیشتر آب گرم را داخل فاضلاب ریخته تا چربی ها کاملاً تمیز شود می توانید قبل از ریختن آب گرم، مقداری مایع شستشو مانند تاید یا مایع ظرفشویی ریخته و بعد آب گرم را روی آن بریزید.

حتما بخوانید:   فاصله لوله فاضلاب توالت فرنگی از دیوار | فاصله استاندارد توالت فرنگی از دیوار
2- استفاده کردن از جوش شیرین و نمک و آب گرم برای باز کردن لوله فاضلاب

نصف فنجان جوش شیرین را به همراه نصف فنجان نمک مخلوط کنید و داخل لوله فاضلاب بریزید و ۲۰ دقیقه صبر کنید تا محلول کاملا داخل لوله قرار بگیرد بعد از این مدت می توانید آب گرم را هم به آن اضافه کنید ترکیب این سه مواد با همدیگر می تواند ماده شیمیایی قوی تولید کند که گرفتگی های سخت را هم برطرف کند

 3- استفاده کردن از تلمبه برای باز کردن رفع گرفتگی فاضلاب

از قدیم هم برای باز کردن فاضلاب آشپزخانه از تلمبه بسیار استفاده می شد. استفاده از تلمبه راحت ترین و سریع ترین روش برای باز کردن لوله است برای این منظور به روش زیر عمل کنید:

 • حدود یک سوم سینک ظرفشویی را از آب پر کنید
 • قبل از اینکه تلمبه زدن را شروع کنید اطراف لوله را به وسیله پارچه بپوشانید تا فشار بیشتری بر دلیل گرفتگی وارد شود
 • سپس قسمت لاستیکی را روی لوله فاضلاب گذاشته و به طرف بالا پایین تلمبه بزنید
 •  این عمل را چندین بار انجام دهید تا لوله تخلیه شود
 • البته اگر شما از محلول های اسیدی و یا شیمیایی استفاده کردید دیگر از این روش استفاده نکنید زیرا احتمال دارد که به پوست شما آسیب وارد کند و محلول های شیمیایی به پوست شما بپاشد
 •  این کار را چندین بار تکرار کنید تا لوله کاملا باز شود
4- استفاده از فنر لوله بازکنی دستی

اگر شما با روش های بالا نتوانستید لوله را باز کنید بهتر است که از فنر های لوله بازکنی دستی استفاده کنید این فنرها از جنس فولاد می باشند و در انتهای آن یک دسته چوبی یا فلزی قرار داده شده که برای از باز کردن گرفتگی های سطحی از آن استفاده می‌کنند این فنرها در کلاف های سی متری و ۱۰ متری در ابزار فروشی ها موجود هستند برای استفاده از این فنر شما باید فنر را داخل لوله کنید و به چرخانید و بعد از انجام کار آنان را آرام خارج کنید این کار باعث می شود که مواد زائد در لوله از بین برود چندین بار این کار را تکرار کنید تا گرفتگی برطرف شود

5- برای برطرف کردن گرفتگی لوله از محلول های پودری استفاده کنید

این ترکیبات به شکل پودر می باشند که خورندگی کمتری دارند و تشکیل شده از ترکیبات هیدروکسید سدیم هستند که به سرعت می توانند گرفتگی فاضلاب را رفع کنند به این صورت از این پودر می توانید استفاده کنید:

دو فنجان از این پودر را داخل لوله ریخته و چند دقیقه صبر کنید و بعد از آن داخل لوله را با آب گرم بشویید

8- محل دقیق گرفتگی را در لوله پیدا کنید

برای اینکه محل دقیق گرفتگی را پیدا کنید می توانید قسمت یو شکل سیفون را که وظیفه نگه داشتن آب بر عهده آن است باز کنید برای باز کردن سیفون اگر جنس پلاستیکی باشد شما می توانید به راحتی واشر های آن را باز کنید ولی اگر از جنس آهنی باشد باید از یک آچار برای باز کردن واشر ها استفاده کنید البته قبل از اینکه این قسمت را باز کنید بهتر است که یک سطل در زیر آن بگذارید تا همه ی محتویات داخل سیفون، درون سطل بریزد به این روش می توانید چربی ها و رسوبات را تمیز کنید

7- لوله فاضلاب را همیشه تمیز نگه دارید

می گویند که پیشگیری از درمان بهتر است، پس بهتر است که همیشه مراقب تمیزی لوله های فاضلاب خود باشید تا دچار گرفتگی و مسدودی نشود برای اینکه لوله فاضلاب را همیشه تمیز نگه دارید بهتر است که هر دو هفته یکبار آن را پاکسازی و شستشو کنید. گذاشتن صافی در روی سینک ظرفشویی می تواند برای جلوگیری از وارد شدن مواد زائد به داخل لوله جلوگیری کند. برای اینکه لوله فاضلاب را تمیز کنید بهتر است که هر چند هفته یکبار مواد شستشو دهنده مانند مایع ظرفشویی یا تاید را داخل لوله فاضلاب بریزید و روی آن آب گرم باز کنید تا لوله کاملا تمیز و شسته شود.

حتما بخوانید:   بررسی قیمت لوله کشی گاز
8- استفاده از نمک و جوش شیرین برای باز کردن راه آب توالت

اگر جوش شیرین با مواد دیگر ترکیب شود یک ماده شیمیایی بسیار موثر را به وجود می آورد در این روش شما می توانید مقداری نمک و جوش شیرین را به اندازه مساوی با هم ترکیب کنید بعد از مخلوط کردن آنرا در چاه توالت بریزید تا مسیر را از وجود مواد زائد پاک کند.

9- برطرف کردن گرفتگی چاه توالت به کمک جوش شیرین و سرکه

یکی از دلایل مهم برای گرفتن لوله های فاضلاب می تواند مو و چربی باشد این مواد در چاه ته نشین شده و تبدیل به رسوبات سختی می‌شوند که باعث گرفتن لوله خواهند شد شما می توانید با استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه این گرفتگی را برطرف کنید البته بعد از ریختن این ترکیب در چاه، باید یک ساعت صبر کنید و بعد مقدار زیادی آب داخل لوله بریزید تا مسیر پاک شود.

10- استفاده از جوهر نمک

جوهر نمک ماده شیمیایی خطرناکی است ولی بسیار کارآمد و مفید می باشد شما می توانید برای پیدا کردن جوهر نمک به ابزار فروشی ها مراجعه کنید قبل از اینکه از جوهر نمک استفاده کنید حتما از دستکش پلاستیکی بسیار ضخیم و حتی محافظت چشم و ماسک برای صورت خود استفاده کنید جوهر نمک ترکیبی است که می تواند به سرعت چشم و گلوی شما را بسوزاند روش استفاده از جوهر نمک بر روی آن نوشته شده است

11-استفاده از مواد شوینده برای باز کردن راه فاضلاب

بیشتر خانم های خانه دار از این راه برای باز کردن چاه استفاده می کنند اما دقت داشته باشید که بهتر است مواد شوینده را در ظرفی پر از آب بریزید و آن را روی حرارت بگذارید تا کاملا با هم ترکیب شود و آن را آرام آرام بر داخل چاه بریزید تا انسداد برطرف شود.

12- استفاده از آب جوش برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

یکی از ساده ترین و کارآمد ترین راه ها برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از آب جوش می باشد برای این منظور ظرفی را پر از آب کنید و بگذارید تا کاملا بجوشد وقتی آب جوشید آن را در سه نوبت داخل راه فاضلاب بریزید تا کم‌کم گرفتگی شل شده و انسداد از بین برود.

13- استفاده از سرکه و نمک برای باز کردن چاه توالت

استفاده کردن از محلول سرکه و نمک برای باز کردن مسیر گرفتگی چاه توالت بسیار موثر می باشد شما می توانید یک سوم لیوان نمک را با یک سوم لیوان سرکه مخلوط کنید. این مخلوط تولید گاز می کند و شما باید آن را سریعاً داخل لوله فاضلاب بریزید به این صورت می توانید تا حدودی گرفتگی های سطحی را از بین ببرید برای اینکه این محلول بهتر اثر کند بهتر است که در طول روز مجرای فاضلاب بسته بماند و اگر این امکان وجود ندارد حداقل یک ساعت از توالت استفاده نکنید تا محلول مسیر را پاکسازی کند.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب و روش رفع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم لوله فاضلاب ساختمان را باز کنیم

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا