تعمیرات جاروبرقی

نحوه باز کردن و رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

✅ چگونه گرفتگی لوله جاروبرقی را باز کنیم؟ | آموزش باز کردن و رفع گرفتگی لوله جارو برقی ✅

جاروبرقی از پرکاربردترین لوازم های خانگی به شمار می‌آید که نقش مهمی را در نظافت منازل برعهده دارد. برخی از جاروبرقی‌ها از قدرت مکش بسیار پایینی برخوردار هستند. این موضوع باعث می‌شود تا جاروبرقی نتواند به خوبی کثیفی های روی فرش را بزداید.

علاوه بر باقی ماندن کثیفی‌ها روی فرش، پایین بودن مکش جاروبرقی موجب پخش شدن گردوغبار و ذرات ریز و حساسیت زا در هوا می‌شود. یکی از سوالاتی که برای اکثر مصرف‌کنندگان جاروبرقی پیش می‌آید، نحوه باز کردن و رفع گرفتگی لوله جاروبرقی می‌باشد. ما در این مقاله از ایبک مطالبی را در مورد چگونگی باز کردن لوله جاروبرقی و همچنین وظایف مهم لوله جاروبرقی، جمع‌آوری کرده‌ایم که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

خلاصه‌ای از نحوه باز کردن لوله جاروبرقی

در این قسمت از مقاله، نحوه باز کردن لوله جاروبرقی را به طور مختصر برای شما شرح میدهیم.

  • وظیفه لوله جاروبرقی چه چیزی می‌باشد؟

برای اینکه مصرف‌کنندگان بتوانند راحت‌تر به نظافت منازل خود بپردازند، سازنده جاروبرقی لوله‌ای را برای دستگاه طراحی کرده است.

  • علت باز کردن لوله جاروبرقی چه چیزی می‌باشد؟

باز کردن لوله جاروبرقی می‌تواند به دلیل گرفتگی آن باشد. همچنین در صورتی‌ که جسمی در لوله گیر کرده باشد، لوله دچار گرفتگی می‌شود. در این حالت لازم است که جهت رفع گرفتگی لوله جاروبرقی، لوله را باز کنید و انسداد آن را رفع نمایید.

  • چگونگی باز کردن لوله جاروبرقی

ممکن است که شما نیز با سوال چگونگی بازکردن لوله جاروبرقی روبه‌رو شوید. در این حالت شما نیز می‌توانید با استفاده از انگشت و یا پیچ گوشتی لوله جاروبرقی را باز کنید.

روش های باز کردن لوله جاروبرقی

وظیفه لوله جاروبرقی چیست

لوله جاروبرقی به خرطومی وصل شده است و از آن طرف به فرچه جاروبرقی نیز متصل می‌شود. لوله جاروبرقی به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که نظافت منزل را راحت‌تر انجام دهند. همچنین لوله جاروبرقی شما نیز می‌توانید لوله جاروبرقی را متناسب با قد خود و هر اندازه‌ای که می‌خواهید کوتاه یا بلند کنید و هر نقطه از منزل را که بخواهید به‌ راحتی و بدون هیچ سختی تمیز کنید.

گاهی اوقات ممکن است که لوله جاروبرقی دچار گرفتگی شود. بروز این مشکل به دلایل گوناگونی بستگی دارد. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل گرفتگی لوله جاروبرقی، پرز می‌باشد. علاوه بر پرز دلایل دیگری نیز می‌تواند منجر به گرفتگی لوله جاروبرقی شود. درصورتیکه اشیای بزرگ و یا لوازم شخصی مانند جوراب در لوله جاروبرقی گیر کرده باشد، لوله دستگاه دچار گرفتگی می‌شود. در این حالت لازم است که جهت رفع گرفتگی لوله جاروبرقی، اقدام به بازکردن لوله دستگاه کنید.

حتما بخوانید:   لوله جاروبرقی را چگونه تمیز کنیم؟

چگونگی بازکردن لوله جاروبرقی

درصورتیکه قصد باز کردن لوله جاروبرقی را دارید، ابتدا آن را به طرف خود بچرخانید و سپس به داخل آن نگاه کنید. جهت باز کردن می‌توانید از انگشتان خود و یا یک ابزاری مانند پیچ گوشتی استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که برای بازکردن لوله جاروبرقی به‌ هیچ‌ عنوان از ابزار تیز مانند چاقو استفاده نکنید. درصورتیکه با گرفتگی لوله جاروبرقی روبه‌رو شدید، جهت رفع گرفتگی ابتدا سر شلنگ را در سطل زباله قرار دهید و سپس یک دسته T یا فلش‌ گیر را به سر دیگر لوله متصل کنید و آن را به سمت جلو برانید. ممکن است منشأ گرفتگی در محفظه جاروبرقی یا پاکت باشد.

در چنین مواقعی جهت رفع گرفتگی، با انگشتان خود گرفتگی را لمس کنید و سعی کنید شیء که منجر به گرفتگی لوله جاروبرقی شده است را خارج کنید. اما درصورتیکه قادر به انجام این کار نشدید می‌توانید با استفاده از ابزار کوچکی مانند چاقو اقدام به رفع گرفتگی لوله دستگاه کنید. اگر دستگاه جاروبرقی شما دارای پاکت است می‌توانید به منظور رفع گرفتگی لوله جاروبرقی، پاکت را خارج کنید و درصورتیکه متوجه آویزان بودن شیء شدید با دست آن را بردارید. همچنین می‌توانید برای رفع گرفتگی، اقدام به تعویض پاکت جاروبرقی کنید.

نحوه باز کردن لوله جاروبرقی

تشخیص محل گرفتگی لوله جاروبرقی

گرفتگی جاروبرقی فقط مربوط به بخش خرطومی جاروبرقی نمی‌باشد. ممکن است که منشأ این گرفتگی مربوط به بخش کفی پارویی دستگاه باشد. برای اینکه بتوانید راحت‌تر اقدام به رفع مشکل کنید لازم است که ابتدا منشأ گرفتگی را پیدا کنید. همانطور که گفتیم ممکن است که گرفتگی جاروبرقی مربوط به بخش کفی پارویی دستگاه باشد. برای مطمئن شدن از این فرضیه، آن را برگردانید و بصورت چشمی مورد بررسی قرار دهید. پس از آنکه مطمئن شدید منشأ گرفتگی جاروبرقی مربوط به کفی پارویی نیست، بهتر است که بخش خرطومی دستگاه را مورد بررسی قرار دهید.

برای انجام این کار خرطومی را از دستگاه جدا کرده و سپس آن را بصورت عمودی در دست بگیرید. جسم کوچکی مانند یک‌ مهره را از خرطومی عبور دهید. درصورتیکه این جسم کوچک موفق شد براحتی از خرطومی عبور کند، بدین معنا است که گرفتگی مربوط به بخش خرطومی دستگاه نیست. اما چنانچه عکس این عمل اتفاق افتاد بدین معنا است که منشأ گرفتگی در خرطومی دستگاه می‌باشد.

حتما بخوانید:   طریقه عوض کردن زغال جاروبرقی | عیب‌یابی زغال جاروبرقی

توصیه های پیشگیرانه گرفتگی جاروبرقی

در این قسمت از مقاله نکاتی را درمورد پیشگیری از گرفتگی جاروبرقی ذکر می‌کنیم. شما می‌توانید با رعایت کردن کامل این نکات تا حدود زیادی از گرفتگی لوله جاروبرقی جلوگیری کنید. این نکات پیشگیرانه عبارت است از:

  • یکی از مهم‌ترین نکاتی که مانع از گرفتگی لوله جاروبرقی می‌شود سرویس و نگهداری منظم از آن می‌باشد. بنابراین توصیه ما این است که برای پیشگیری از گرفتگی، جاروبرقی را به طور منظم سرویس و نگهداری کنید.
  • از دیگر نکاتی که در استفاده از جاروبرقی باید به آن توجه داشته باشید بررسی فیلتر، کیسه و شلنگ جارو پس از استفاده دستگاه می‌باشد. چون ممکن است که مواردی مانند مو، اشیای کوچک و حتی گردوغبار موجب انسداد لوله جاروبرقی شوند. بنابراین بهتر است که پس از استفاده دستگاه، این قسمت‌ها را کاملاً بررسی نمایید تا با مشکل گرفتگی لوله جاروبرقی مواجه نشوید.
  • همچنین کیفیت جاروبرقی نیز می‌تواند تأثیر چشمگیری در انسداد راه لوله به دلیل آشغال، مو و غیره داشته باشد. بدین سبب لازم است که در هنگام خرید، جاروبرقی را انتخاب کنید که به‌راحتی دچار انسداد نشود.

تمیزکردن کیسه جاروبرقی

میزان قدرت مکش جاروبرقی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک جاروبرقی به حساب می‌آید. آلوده بودن و گرفتگی فیلتر جاروبرقی منجر به کاهش میزان قدرت مکش جاروبرقی می‌شود. بدین سبب لازم است جهت رفع کاهش میزان قدرت مکش جاروبرقی، گرفتگی فیلتر آن را رفع کنید. برای رفع گرفتگی فیلتر جاروبرقی، فیلتر را بردارید. سپس به منظور جدا کردن گردوغبار از فیلتر، در یک فضای آزاد یا خارج از خانه آرام به آن ضربه بزنید. اما درصورتیکه گرفتگی منافذ از بین نرفت، لازم است که فیلتر دستگاه را تعویض کنید.

نکات مهم در رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

جهت رفع گرفتگی لوله جاروبرقی لازم است که به نکات زیر توجه کافی را داشته باشید. این نکات عبارت است از:

  • ممکن است که در برخی مواقع نتوانید به‌ راحتی گرفتگی لوله را برطرف کنید. در چنین شرایطی بهتر است که دست از تلاش بردارید. زیرا تلاش بیش از حد بمنظور رفع گرفتگی لوله جاروبرقی باعث آسیب رساندن به دستگاه و همچنین اتلاف وقت و هزینه می‌شود.
  • قسمت‌های مختلف جاروبرقی باید براحتی از هم جدا شوند. اما چنانچه به‌ راحتی از هم جدا نشدند و شما مجبور شدید با نیروی بیش از حد و غیر معمول آن‌ها را از هم جدا کنید، ممکن است که آن قسمت از دستگاه دچار شکستگی و یا پارگی شود. به همین دلیل لازم است هنگامی که متوجه وارد کردن نیروی بیش از حد و یا غیر معمول شدید، دست از تلاش بردارید و آن را رها کنید. زیرا ممکن است که روش اشتباهی را برای انجام این کار برگزیده باشید. در چنین شرایطی لازم است که روش دیگری را برای انجام این کار برگزینید. توجه داشته باشید که ممکن است یک شیء با ارزش مانند حلقه ازدواج شما در لوله جاروبرقی گیر کرده باشد. به همین دلیل لازم است قبل از اینکه آن را دور بیندازید، کاملاً آن را بررسی نمایید تا ندانسته شیء با ارزش خود را دور نیندازید.
حتما بخوانید:   آیا می توان فیلتر جاروبرقی را شست؟

نکات مهم در رفع گرفتگی لوله جاروبرقی

نتیجه گیری

در این مقاله هرآنچه را که لازم بود درمورد گرفتگی لوله جاروبرقی بدانید به طور کامل شرح دادیم. همانطور که گفتیم، قدرت مکش جاروبرقی نقش بسزایی در میزان کیفیت نظافت منازل برعهده دارد. اما مواردی مانند گرفتگی جاروبرقی به خصوص گرفتگی لوله آن منجر به کاهش میزان قدرت مکش دستگاه می‌شود. برای رفع گرفتگی لوله دستگاه شما لازم است که لوله را باز کنید و شیء را که منجر به گرفتگی لوله شده است را از آن خارج کنید.

اما بهتر است که قبل از انجام این کار حتماً نکات مرتبط با گرفتگی لوله جاروبرقی را به طور کامل مطالعه کنید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم که راه حل‌های پیشگیری از گرفتگی لوله دستگاه را به طور کامل مطالعه بفرمایید و آن‌ها را رعایت کنید. زیرا رعایت کردن این نکات باعث کاهش پرداخت هزینه‌های گزافی جهت تعمیر و یا تعویض آن می‌شود. علاوه بر گیر کردن شیء، مو و یا آشغال در لوله یا خرطومی جاروبرقی و در نتیجه گرفتگی آن، کیسه جاروبرقی نیز می‌تواند منجر به کاهش قدرت مکش جاروبرقی شود.

در این صورت لازم است که به منظور رفع مشکل اقدام به نظافت و تمیزکردن این قطعه از دستگاه کنید. شما می‌توانید با مطالعه دقیق این مقاله و همچنین بهره‌گیری از نکات و توصیه های پیشگیرانه آن، از به وقوع پیوستن مشکل کاهش میزان قدرت مکش دستگاه به دلیل گرفتگی لوله یا خرطومی جاروبرقی و همچنین کثیف بودن کیسه جاروبرقی جلوگیری به عمل آورید. از مهم‌ترین نکاتی که در بازکردن قسمت‌های مختلف جاروبرقی باید به آن توجه کافی داشته باشید این است که در حین انجام کار نیروی بیش از حد و یا غیر معمولی را به دستگاه وارد نکنید که منجر به پارگی و شکستگی و در نهایت پرداخت هزینه‌های گزاف شود.

111111111111111111

31

دلایل گرفتگی لوله جاروبرقی و روش رفع آن

امتیاز سردبیر

مقاله راهنمایی دلایل گرفتگی لوله جاروبرقی و روش رفع آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا