خدمات نظافتی

بهترین روش برای جمع کردن مو از روی فرش و موکت

یکی از مهمترین دغدغه های هر خانم خانه دار جمع کردن مو و پرزها از سطح موکت و فرش می باشد. انباشته شدن موهای کوتاه و بلند افراد ساکن ساختمان و یا حتی حیوانات خانگی به سادگی می تواند طی مدت زمان کوتاهی موجب زشت شدن و کهنه شدن فرش و موکت خانه شما شود. چنانچه شما هم از آن دسته افرادی می باشید که به دنبال راهکارهایی هستید تا بتوانید مو را از سطح فرش و موکت خانه خود جمع کنید، باید بگوییم که راهکارهای ساده ای برای انجام این کار وجود دارد.

راهکارهای موثر و ساده برای جمع آوری مو و پرز از روی فرش

حتماً می دانید که جارو کشیدن روزانه از ضروریات تمیز بودن فرش و موکت منزل شما می باشد. اگر چه جارو کشیدن به صورت سطحی می تواند فرش را از وجود مو های سطحی پاک کند، اما اگر می خواهید این کار به صورت اساسی انجام گیرد، لازم است اقداماتی را انجام دهید.

جمع آوری مو از سطح موکت و فرش به کمک نرم کننده لباس

یکی از راهکارهای بسیار موثر جهت جمع‌ آوری مو و پرز از سطح فرش و موکت، استفاده کردن از نرم کننده های لباس می باشد. برای انجام این راهکار نیاز به نرم کننده لباس، برس و یک بطری خالی اسپری دارید. مقداری از از مایع نرم کننده لباس را داخل بطری بریزید و کمی به آن آب اضافه کنید و آن را روی موکت یا فرش خانه اسپری کنید. پس از آن با یک برس زبر روی فرش بکشید.بهترین روش برای جمع کردن مو از روی فرش و موکت با این روش ساده می توانید موها را از موکت و فرش جدا کنید. چنانچه بطری اسپری در دسترس قرار ندارد، می توانید جارو و یا برس خود را در ترکیبی که درست کرده اید بزنید و آن را بر روی موکت بکشید. نتیجه برای هر دو راهکار یکی است و شما شاهد جمع شدن مو و پرز از روی فرش منزل خود خواهید بود.

حتما بخوانید:   بهترین روش های تمیز کردن یخچال و یخچال فریزر در منزل

جمع آوری مو و پرز از روی فرش با جاروبرقی

جاروبرقی ها دارای سری های مختلفی هستند که با متصل کردن آنها می توانید با ساده ترین روش به جمع آوری مو از سطح فرش و موکت خانه خود بپردازید. این روش برای افرادی که دارای حیوان خانگی می باشند، بسیار آسان و به صرفه است. به خاطر داشته باشید پس از هر نوبت استفاده از این راهکار باید سری های مخصوص جاروبرقی خود را باز کنید و کاملا آن‌ها را تمیز کنید تا مو و پرز در آن گیر نکرده باشد. همچنین باید پاکت جاروبرقی خود را خالی کنید.

جمع آوری مو و پرز از روی فرش به کمک جوش شیرین

از دیگر مواردی که می‌تواند کمک کند تا در زمان کمی به جمع کردن پرز و مو روی فرش خود اقدام کنید، جوش شیرین است. برای انجام این راهکار باید کمی جوش شیرین روی سطح فرش خانه بپاشید و پس از آن فرش خود را جاروبرقی بکشید. بعد از انجام این کار مشاهده می‌کنید که همه موهای سطح موکت و فرش جمع شده است.

جمع آوری مو و پرز از سطح فرش با تی شیشه

یکی دیگر از راهکارهای موثر جهت جمع آوری مو از سطح فرش، استفاده از تی مخصوص شیشه می باشد. ممکن است تعجب کنید اما استفاده از این ابزار بسیار در این امر می تواند به شما کمک کند. علت استفاده از این ابزار برای جمع کردن مو، وجود پلاستیک سر تی می باشد. برای انجام این کار کافیست بخش پلاستیکی تی را روی موکت و فرش خود محکم بکشید تا موهایی که به سطح فرش خانه چسبیده است، جدا شود.

جمع آوری مو و پرز از سطح فرش به کمک دستکش پلاستیکی

استفاده از دستکش پلاستیکی مانند دستکش هایی که برای ظرف شستن استفاده می شود، راهکاری آسان و ساده برای رها شدن از موهای سطح فرش و موکت می باشد. برای انجام این راهکار می توانید دستکش بپوشید و پس از آن دست خود را محکم روی فرش و موکت خانه بکشید. با انجام این کار شاهد جمع شدن مو از سطح موکت و یا فرش خواهید بود.

جمع آوری مو از سطح فرش با برس پلاستیکی

یکی از راهکارها برای جمع آوری مو از سطح فرش استفاده از برس پلاستیکی می باشد. این برس ها همه کاره هستند و وجود آنها در همه خانه ها ضروری می باشد. بهترین روش برای جمع کردن مو از روی فرش و موکتشما می توانید با استفاده از برس و کشیدن آن روی سطح فرش و موکت منزل خود، هر زمان که خواستید موهای روی فرش را جمع کنید. هر چقدر شاخه های برس بلندتر باشد، موها به صورت عمیق تر از سطح فرش جدا می شوند.

جمع کردن مو از سطح فرش با بادکنک

استفاده از بادکنک برای جمع آوری کردن موهای بلند که روی فرش قرار دارند مناسب می باشد و جمع آوری موهای ریز با این روش امکان پذیر نیست. اگر حجم زیادی از مو بر سطح فرش و موکت انباشته شده باشد، استفاده از روش بادکنک نمی‌تواند راهکاری دائمی و مناسب باشد و برای انجام آن باید از دیگر روش ها استفاده کنید.

حتما بخوانید:   ترفندهای جالب تمیز کردن آشپزخانه و سرویس بهداشتی با مواد طبیعی

جمع کردن مو از سطح فرش با سنگ پا

ممکن است در بعضی از سایت ها خوانده باشید که از سنگ پا جهت جمع آوری کردن مو از سطح رویی فرش و موکت استفاده کنید. اما ما این روش را قبول نداریم و به شما هم پیشنهاد نمی‌کنیم زیرا کشیدن اجسام سخت مثل سنگ پا می تواند به الیاف فرش خانه و موکت آسیبهای جدی وارد کند. ضمن اینکه روش استفاده از سنگ پا بهداشتی نیز نمی باشد.

جمع کردن مو از سطح فرش با جاروی سنتی

یکی از بهترین روش ها برای جمع‌آوری مو از سطح فرش و موکت، استفاده از جارو دستی سنتی می باشد. شاید شما هم دیده باشید که مادر و مادربزرگتان پس از کشیدن جاروبرقی، از جاروی سنتی هم استفاده می‌کنند و بر روی سطح فرش می کشند. این راهکار به علت جمع آوری موهای ریخته شده روی فرش می باشد و بسیار هم عملکرد خوبی دارد و بنابراین برای انجام این کار باید جاروی سنتی را کمی نم دار کنید و سپس روی فرش و موکت خانه خود بکشید.

جمع کردن مو از سطح فرش با بخارشوی

یکی دیگر از روش ها برای جمع کردن مو از سطح فرش استفاده از بخارشوی می باشد. بخارشوی موجب نمدار شدن پرز و موهای انباشته شده روی سطح فرش می شود و به راحتی می‌توان آنها را جمع کرد. برای جمع کردن مو و پرز از سطح موکت و فرش به کمک بخار شوی، باید ابتدا سطح فرش را با بخار شوی تمیز کنید و بلافاصله پس از آن از یکی از روش‌ های بالا استفاده کنید و موهایی که به فرش چسبیده اند را جدا کنید.

جمع کردن موی سطح فرش با غلتک های مو گیری

یکی از وسایلی که به صورت آماده می توانید در فروشگاه ها آن را تهیه کنید و به جمع آوری مو روی فرش اقدام کنید، غلتک مو گیری می باشد و معمولاً کسانی که حیوانات خانگی در منزل نگهداری می‌کنند این غلتک را هم دارند. قیمت این ابزار زیاد نیست و با خرید آن می توانید از شر انباشته شدن مو روی موکت و فرش منزل خود خلاص شوید. چنانچه این ابزار را در اختیار ندارید نگران نباشید زیرا می توانید یک غلتک موگیر مثل آن درست کنید. برای انجام آن از یک لوله دستمال رولی استفاده کنید و از هر سمت ۵ سانت جدا کرده و علامت بزنید. فاصله بین این دو بخش را با چسب نواری به صورت چند لایه بپوشانید. دقت کنید جهت چرخش را باید عوض کنید تا چسب به صورت برعکس بچسبد و در واقع قسمتی که چسب دارد باید به طرف بیرون باشد. حالا شما یک غلتک موگیر دارید و می توانید به کمک آن موهایی که روی فرش جمع شده است را از بین ببرید.

حتما بخوانید:   معرفی چند ماده طبیعی به جای مواد شوینده شیمیایی

نکات مهم برای جمع آوری کردن مو از سطح فرش و موکت

شانه کردن موی خود و همچنین حیوانات خانگی باعث می شود تا کمتر روی فرش و موکت ریخته شود زیرا آنها روی شانه جمع می‌شوند و از پخش شدنشان در خانه جلوگیری می شود. ممکن است با انجام دادن راهکارهایی که در بالا گفته شد باز هم شاهد انباشته شدن مو بر روی فرش باشید. در این شرایط نگران نشوید و مراحل را چندین بار تکرار کنید. ممکن است حجم مویی که روی فرش جمع شده است خیلی زیاد باشد و با یک مرحله امکان جمع آوری همه موها وجود نداشته باشد. چنانچه قصد دارید موهای بلند و کوتاه را از روی لباس خود جمع آوری کنید دقت کنید که راهکارهای بالا می تواند به بافت لباس آسیب بزند و برای فرش و موکت مناسب است. برای جمع آوری کردن مو از روی لباس می توانید از غلتکهای موگیر استفاده کنید. همچنین چسب پهن نیز در این موارد می‌تواند به شما کمک کند تا آسیب کمتری به لباس شما برسد.

چرا لازم است که مو از سطح فرش خانه و موکت جمع آوری شود؟

در این مطلب روش هایی برای جمع آوری کردن مو از سطح فرش خانه و موکت بیان کردیم اما شاید لازم باشد بدانید که علت انجام این کار چیست؟

  • وجود موهای کوتاه و بلند بر روی فرش بهداشتی نیست زیرا می تواند بستری برای رشد قارچها و باکتریها در کف منزل شما شود.

بهترین روش برای جمع کردن مو از روی فرش و موکت

  • پرز و موی بدن حیوانات می تواند باعث بروز آلرژی شود.
  • چنانچه کودک نوپایی در خانه دارید و یا حیوان خانگی در منزل خود نگهداری می کنید، ممکن است توده‌ای از مو را بخورند و به همین خاطر دچار بیماری شوند.
  • انباشته شدن مو روی فرش و موکت می‌تواند باعث چسبیدن آنها به لباس ها و اشیا شود و بنابراین همه خانه شما پر از موهای کوتاه و بلند خواهد شد.
  • به هنگام استراحت کردن، راه رفتن و یا حتی هنگام غذا خوردن وجود مو روی فرش می تواند حس ناخوشایندی ایجاد کند.

سخن پایانی

موهای انباشته شده روی فرش و موکت می‌تواند یکی از آزار دهنده ترین مواردی باشد که ممکن است با آن مواجه شوید. در این مطلب از ایبک امداد ساده ترین ترفندها و راهکارها جهت جمع آوری کردن مو از سطح فرش و موکت خانه را توضیح دادیم. با انجام این راهکارها می توانید از شر مو روی سطح فرش منزل خود خلاص شوید.

 

31

بهترین روش برای جمع کردن مو از روی فرش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بهترین روش برای جمع کردن مو از روی فرش و موکت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x