دیجیتال

آشنایی با خطاهای رایج اینترنتی و نحوه برطرف کردن آنها

آشنایی با خطاهای اینترنتی و نحوه برطرف کردن آنها | دلیل خطاهای اینترنتی

در مواقعی که در حال گشت و گذار در فضای مجازی هستید امکان دارد، که با کدهای خطا در اینترنت مواجه شوید. هر کدام از این کدهای خطا معنی خاصی دارند. برای نمونه کدهای خطایی که با عدد چهار آغاز می گردند، خطای کاربری بوده و کدهای خطایی که با عدد پنج آغاز می گردند، کد های سروری هستند. در مواقعی که با این کدهای خطای اینترنتی مواجه شدید، در اولین اقدام پیشنهاد می شود، که صفحه را رفرش نمایید. احتمال دارد با این کار خطا برطرف شده و مشکلی نداشته باشید.

نحوه رفع خطاهای رایج اینترنتی

در صورتی که به سایت های زیادی سر می‌زنید و اهل وب گردی هستید، احتمالاً بارها با کدهای خطای اینترنتی مواجه شده اید. از همه کدهای خطا نمی‌توان اجتناب کرد، اما در صورتی که با آنها آشنا باشید، می توانید اقدامات لازم و مناسب را انجام داده و آنها را برطرف کنید.

انواع رایج کدهای خطای اینترنتی

کد خطای اینترنتی معمولاً با عدد های ۵ و یا ۴ آغاز می گردد. پس از این عددها دو عدد دیگر نیز می آید، که با استفاده از آنها می‌توانید به صورت دقیق خطا را شناسایی نمایید. کدهای خطای اینترنتی که با عددهای ۴ و یا ۵ آغاز می شوند، هر کدام نشان دهنده مشکل خاصی هستند. اما با یکدیگر شباهت هایی نیز دارند.

کدهای خطایی که با عدد ۴ آغاز می گردند، مربوط به خطای کاربری است و به احتمال زیاد خودتان می توانید آنها را برطرف نمایید.

اما کدهای خطایی که با عدد ۵ آغاز می شود، مربوط به خطای سرور می باشد. در این شرایط شما نمی توانید کاری انجام دهید. صرف نظر از نوع کدهای خطای اینترنتی راهکارهایی وجود دارد، که با انجام دادن آنها احتمال دارد مشکل برطرف شود.

Bad request error 400

در مواقعی که آدرسی را در مرورگر خود می‌زنید و قصد دارید وارد سایتی شوید، به سرور آن سایت درخواست ارسال می کنید. وقتی خطای ۴۰۰ به وجود می‌آید، که سرور متوجه درخواست کاربر نگردد. امکان دارد، که درخواست، مشکل داشته باشد و یا اینکه آدرس تایپ شده در مرورگر وجود نداشته باشد. برای برطرف کردن این کد خطا می توانید از راهکارهای زیر استفاده نمایید:

حتما بخوانید:   ساده ترین روش های کالیبره کردن باتری لپ تاپ

صفحه را رفرش نمایید: در اکثر مرورگرها اگر کلید F5 را بزنید، صفحه رفرش می گردد. چنانچه خطا به علت مشکل در درخواست باشد، با رفرش کردن صفحه برطرف خواهد شد.

آدرس را بررسی نمایید: آدرسی که در مرورگر خود تایپ کردید را دوباره بررسی نمایید. امکان دارد، که تایپ را اشتباه انجام داده باشید و کد خطای ۴۰۰ به دلیل مشکل در آدرس به وجود آمده باشد.

در موتور جستجو محتوای مورد نظر را جستجو کنید: گاهی امکان دارد، که در سایت مورد نظر محتوا وجود داشته باشد، اما چون آدرس اشتباه است، نمی توانید آن را بیابید. اگر تیتر یا عنوان را در موتور جستجو بزنید، می توانید لینک دقیق آن را بیابید.

در مرورگر کش و کوکی را پاک کنید: در مواقعی که سایت‌ها بخواهند کش های ذخیره شده قدیمی را بخوانند، کد خطای ۴۰۰ به نمایش در می آید. بنابراین بهتر است، که در مرورگر خود کش و کوکی های قدیمی را پاک کنید.

Forbidden 403

این کد خطا در مواقعی به نمایش در می‌آید، که قصد دارید وارد آدرسی شوید، که مجوز دسترسی به آن را ندارید. در این مواقع کاری نمی توانید بکنید، اما پیشنهاد می‌شود، راهکارهای زیر را امتحان کنید:

رفرش کردن صفحه: صفحه را با زدن کلید F5 رفرش نمایید.

بررسی آدرس سایت: آدرس صفحه ای که تایپ کرده را دوباره بررسی نمایید و اطمینان حاصل کنید، که آدرس صفحه را وارد نموده باشید. چون در برخی مواقع که آدرس پوشه های صفحه را می‌زنید، سایت ها به دلایل امنیتی اجازه دسترسی نمی دهند و این کد خطا به نمایش در می آید.

مجوزهای مورد نظر را بررسی کنید: برای ورود به برخی از صفحات و دسترسی به محتوا های آن به مجوزهایی مانند نام کاربری و… نیاز است. حتی در برخی مواقع بعضی از کاربر ها از نظر دسترسی در سطح بالاتری قرار دارند.

Not found 404

در سایت های گوناگون یکی از رایج‌ترین کدهای خطایی که با آن مواجه می شوید، کد خطای ۴۰۴ است، که به علت وجود نداشتن آدرس وارد شده و یا اشتباه تایپ کردن آدرس به وجود می‌آید. احتمالاً آدرسی که در مرورگر خود تایپ نمودید، اشتباه تایپ کردید و یا می خواهید وارد یک لینک بسیار قدیمی شوید. برای رفع این کد خطا نیز می توانید این کارها را انجام دهید:

صفحه را رفرش کنید: وقتی که با خطای ۴۰۴ مواجه می شوید، رفرش کردن صفحه معمولاً مشکل را حل نمی کند، اما این کار از زمان زیادی از شما نخواهد گرفت. به همین دلیل پیشنهاد می شود، که این کار را امتحان کنید.

حتما بخوانید:   بهترین ساعت هوشمند ارزان قیمت | مشخصات ساعت های هوشمند ارزان قیمت

بررسی آدرس: باید آدرسی که وارد نموده اید را از نظر درست تایپ کردن و یا لینک درست مورد بررسی قرار دهید در اغلب مواقع به این دلیل خطای ۴۰۴ به وجود می آید.

در موتور جستجو تیتر را سرچ کنید: احتمال دارد، که این محتوای مورد نظر وجود نداشته باشد، اما شما آن اشتباه وارد کرده باشید. در صورتی که تیتر مورد نظر را در موتور جستجو سرچ نمایید، احتمال یافتن آن زیاد است.

خطای اینترنتی

Internet server error 500

وقتی که به سایت مراجعه می‌کنید و این خطا را مشاهده می‌کنید، احتمالاً سایت مورد نظر شما مشکلی پیدا کرده است. همچنین در برخی مواقع نیز این خطا نشان می دهد، که در اینترنت، مرورگر و کامپیوتر کاربر مشکل وجود دارد. همانطور که گفته شد، کدهای خطایی که با عدد 5 آغاز می گردند، به سرور مربوط می شوند و شما نمی توانید کار چندانی انجام دهید. با این حال روش های مختلفی که در زیر آورده شده است را می توانید امتحان نمایید:

صفحه را رفرش کنید: در زمینه این خطا رفرش کردن صفحه تأثیری نخواهد داشت، اما بهتر است، که آن را امتحان کنید.

در زمان دیگری مراجعه کنید: در بیشتر مواقع این مشکلات موقتی می باشند. به همین علت بهتر است، که به سایت مورد نظر خود در زمان دیگری مراجعه نمایید.

با سایت تماس بگیرید: اگر چنانچه مشکل به وجود آمده ادامه داشت، بهتر است، که با سایت مورد نظر و مسئولین آن تماس حاصل کنید، تا برای حل مشکل شما را راهنمایی کنند.

خطای اینترنتی

Bad Gateway error 502

وقتی که این خطا را مشاهده می‌کنید، بدین معنا است، که سایت مورد نظر شما می خواهد از سرور دیگری اطلاعاتی را دریافت نماید، اما موفق نبوده است. این خطاها ارتباطی با کامپیوتر کاربرد ندارد، اما می توانید این کارها را انجام داده و راهکارهای گفته شده را تست کنید:

صفحه را رفرش کنید: همانطور که در همه خطا های اینترنتی پیشنهاد شد، که صفحه را رفرش کنید، در مورد این خطا نیز پیشنهاد می گردد، که این کار را انجام دهید.

باز نشدن سایت برای دیگران: باید بررسی نمایید، که سایت مورد نظر شما برای همه در دسترس نیست و باز نمی شود و یا فقط شما با آن مشکل دارید.

حتما بخوانید:   ساعت هوشمند چه امکاناتی دارد | مزایا و معایب ساعت هوشمند چیست ؟

در موقع دیگری مراجعه کنید: همانطور که گفته شد مشکلاتی که مربوط به سرور سایت ها است موقتی می باشند. به همین علت اگر در زمان دیگری به این سایت مراجعه نمایید احتمال دارد، که مشکل برطرف شده باشد.

کش ها و کوکی‌های مرور گر را پاک کنید: خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد، که بروز این خطا به علت کش ها و کوکی های مرورگر به وجود آید. به همین علت ضرر ندارد، که کش ها و کوکی های مرورگر خود را پاک کنید.

Service Unavailable error 503

بروز این خطا نشان‌دهنده این است، که سرور قادر نیست به درخواست شما رسیدگی نماید. علت های مختلفی برای به وجود آمدن این خطا وجود دارد، اما مهمترین دلیل آن این است، که تعداد درخواست ها بسیار زیاد است. همانطور که گفته شد این خطا هایی که با عدد ۵ آغاز می شوند، از طرف سرور بوده و شما نمی توانید کاری انجام دهید، اما انجام دادن اقدامات زیر ضرری نخواهد داشت:

صفحه را رفرش کنید: مانند دیگر خطاها در صورت بروز این خطا نیز باید صفحه را رفرش نمایید.

بررسی باز نشدن سایت برای دیگران: با مراجعه کردن به سایت های مختلفی می‌توانید بررسی نمایید، که سایت مورد نظر برای دیگران نیز باز نمی شود یا فقط شما به آن دسترسی ندارید.

در زمان دیگر امتحان کنید: مشکلاتی که برای سرور ها به وجود می‌آید موقتی بوده و در مدت زمان کمی برطرف می گردد. به ویژه در مورد خطای ۵۰۳ اگر کمی صبر کنید فشاری که بر سرور وارد می‌شود کمتر شده و دسترسی به سایت مورد نظر شما امکان پذیر خواهد بود.

کد خطای ۴۰۸

زمانی که ارسال درخواست از طرف کاربر زمان زیادی طول بکشد، خطای ۴۰۸ نمایش داده می‌شود و سرور ارتباط را قطع می‌کند. به صورت کلی دلیل به وجود آمدن این کد خطا این است، که از طرف کاربر درخواست کامل دریافت نمی شود. در زمان مقرر این کار باید انجام شود. همچنین در صورتی که در اثر صورتی که پردازش ها حجم بالایی داشته باشند، این خطا به نمایش در می آید. چنانچه ارتباط به خوبی بین دو طرف برقرار شود، ولی سرعت این ارتباط کند باشد، برای این نوع از خطا می توان از صفحه سفارشی مانند کد خطای 404 استفاده کرد.

31

آشنایی با خطاهای رایج اینترنتی و نحوه برطرف کردن آنها

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آشنایی با خطاهای رایج اینترنتی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x