تعمیرات ظرفشویی

دلایل رایج خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی | روش رفع این مشکل

نکات مهم و کلیدی برای بهتر خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

در حال حاضر ماشین ظرفشویی یکی از پر کاربردترین وسایل برقی در آشپزخانه می باشد. ماشین ظرفشویی برای شستن ظرفها استفاده می شود و از نظر وقت و مصرف در آب و مواد شوینده بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. ماشین های ظرفشویی دارای برندهای مختلفی هستند که هر کدام کیفیت متفاوتی دارند. اما با هر کیفیتی باشند با گذشت زمان و استفاده مکرر از آن، ممکن دچار اشکال شوند که نیاز به تعمیرکار دارند. زمانی ممکن است که ماشین ظرفشویی ظرف را خوب نشوید یا ظرف ها را خوب خشک نکند. و لکه رطوبت و آب را بر ظروف بر جا بگذارد. در این شرایط ممکن است کاربر دوباره مجبور به خشک کردن ظرف ها شود. بنابراین مبحث دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی موضوع مهمی است که باید به آن پرداخت.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

اگر بعد اتمام کار ماشین ظرفشویی متوجه خیس بودن ظروف شده اید، بهتر است زودتر دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را جویا شوید.

 • علل مختلفی جهت خشک نشدن ظروف در دستگاه ظرفشویی وجود دارد. یکی از این دلیل ها ممکن است به خاطر عملکرد نادرست قطعات داخلی دستگاه مانند قطعه المنت باشد که به خوبی ظرف ها را خشک نمی کند.
 • یکی دیگر از دلایلی که می توان به آن اشاره کرد، این است که ظروف را به خوبی در داخل ماشین نچیده باشید و یا برنامه درستی را انتخاب نکرده باشید.
 • گاهی وقتها که مایع جلادهنده در ظرفشویی تمام شود، می تواند موجب خشک نشدن ظروف شود.

عوامل محتمل در دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

در این قسمت می خواهیم بررسی کنیم که به چه علت ماشین ظرفشویی دچار مشکل می شود و ظروف را به طور کامل خشک نمی کند. این دلایل عبارتند از:

 • ممکن است یکی از علت ها این باشد که درب دستگاه را سریعا بعد اتمام کار باز می کنید.
 • باید درست و منظم ظروف را در ظرفشویی بچینید.
 • خرابی موتور فن تهویه ماشین ظرفشویی
 • خراب شدن المنت دستگاه
حتما بخوانید:   چرا ماشین ظرفشویی بخریم؟

تاثیر عملکرد قطعه ترموستات المنت حرارتی در خشک کردن ظروف

ترموستات از جمله قطعات مهم در دستگاه ماشین ظرفشویی است که کاربرد آن تنظیم کردن دما و پیشگیری از داغ شدن زیاد از حد المنت است.

عملکرد قطعه فن خشک کن در دستگاه ماشین ظرفشویی

در برخی از ظرفشویی ها از فن های متعددی جهت خشک نمودن ظروف استفاده می شود. یکی از کاربردهای فن این است که بخارات آب را از محفظه دیگ خارج می کند. هنگامی که این قطعه دچار ایراد شود، و اختلال در عملکردش پیش بیاید، نمی تواند دیگر نم ظروف را به خوبی بگیرد و در این صورت نیاز به تعمیر خواهد داشت.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

عملکرد کندانس در ماشین ظرفشویی

در اکثر ماشین های ظرفشویی که از فن جهت خشک نمودن ظروف استفاده می شود، یک منبعی به نام کندانس وجود دارد که برای خروج بخار داغ آب و جمع نمودن نم داخلی استفاده می شود.

زمانی که این قطعه دچار ایراد شود یا راهش مسدود گردد، کیفیت قطعه کم می شود و به خوبی نم ظروف را نمی گیرد.

مجهز بودن دستگاه به سیستم بازشوی اتومات درب ماشین ظرفشویی

مصرف کنندگان ماشین ظرفشویی در انتهای کار شستشو حتما کمی درب دستگاه را در حالت نیمه باز قرار دهید تا کلیه بخارات آب خشک شود. چرا که ممکن است دستگاه شما به حالت اتومات جهت باز نمودن درب دستگاه مجهز نباشد.

نکات مهم برای بهتر خشک شدن ظروف در ماشین ظرفشویی

 • متخصصان مجرب ماشین ظرفشویی همواره توصیه می کنند که در هنگام چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی فاصله بین ظروف را رعایت کنید تا ظروف کنار هم به صورت فشرده نباشند.
 • یا اینکه بیش از اندازه معمول در ماشین ظرفشویی ظروف را نچینید. چرا که امکان گردش هوا جهت خشک نمودن ظروف به خوبی صورت نمی گیرد.
 • توصیه می شود که از مایع جلا دهنده استفاده کنید. چرا که تاثیر بسزایی برای جدا کردن آب از روی ظروف دارد.
 • در انتخاب برنامه برای شستشو دقت کنید و گزینه افزایش دما را برای خشک کردن ظروف انتخاب کنید.
 • بعد از اتمام کار حتما درب را کمی باز بگذارید تا جریان هوا باعث شود ظروف راحتتر خشک شوند.
 • برای تخلیه ظروف بهتر است از طبقه پایین شروع کنید. چون ممکن است با شستن طبقات بالایی آب اضافه بر ظروف پایینی بریزد.
 • تقریبا هر 2 ماه لازم است که فیلترهای دستگاه را باز کنید و قطعات را تمیز بشویید.
حتما بخوانید:   تفاوت قرص و ژل ماشین ظرفشویی چیست؟

خراب شدن قطعه المنت گرمایی در دستگاه ماشین ظرفشویی

ممکن است که قطعه المنت دستگاه دچار مشکل شود که در این مواقع با آب سرد ظروف شسته می شوند. برای بررسی این قطعه بهتر است که دستگاه را از پریز برق بیرون بکشید و با یک مولتی متر اتصال را چک کنید. جایگاه المنت گرمایی در قسمت زیر مخزن ظرفشویی قرار دارد که با باز کردن آن قسمت دستگاه می توان عیب آن را جویا شد.

دلایل رایج خشک نشدن ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی

در اکثر ظرفشویی ها نوعی دریچه برای خروج بخارات آب به کار رفته است و هنگامی که این دریچه کار نکند، نم بر روی ظروف باقی خواهد ماند و موجب خشک نشدن ظروف می شود.

فعال نبودن برنامه خشک کن در دستگاه ماشین ظرفشویی

در بعضی از دستگاه ها به طور اتومات برنامه خشک کن فعال است. اما در بعضی دستگاه ها باید به طور دستی این برنامه را فعال کرد، پس در انتخاب برنامه شستشو دقت کنید.

خراب شدن قطعه موتور فن تهویه در ماشین ظرفشویی

در یکسری از ماشین های ظرفشویی در آخر عمل خشک کردن ظروف از موتور فن تهویه استفاده می کنند. در صورتی که موتور فن خراب شود دیگر به درستی ظروف خشک نمی شود.

برای اینکه مطمئن شوید که قطعه فن خراب است یا نه، بهتر است تیغه فن را با دست بچرخانید و در صورت خراب بودن تیغه با کمک تکنسین ماهر اقدام به تعویض آن کنید.

ارتباط خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی و کثیف بودن بیش از حد ظروف

یکی از مواردی که احتمال دارد عمل شستشو به خوبی صورت نگیرد، می تواند کثیف بودن ظروف باشد که بهتر است قبل از قراردادن ظروف در دستگاه ماشین ظرفشویی، مواد غذایی باقی مانده روی آن را با یک دستمال تمیز کنید.

برخی از دستگاه های ماشین ظرفشویی سنسورهایی دارند که به واسطه آن مقدار کثیفی ظرف ها را تشخیص می دهند و به طور خودکار برنامه مناسب برای ماشین ظرفشویی انتخاب می کند. هنگامی که ظروف کمتر کثیف باشد از دمای کمتری برای شستشو استفاده می کند.

وجود دمای کمتر موجب می شود رطوبت کمتری در ظروف قرار گیرد. چون دستگاه شما به طور اتومات میزان کثیفی ظروف را تشخیص داده است و با دمای کمتر ظروف را می شوید.

حتما بخوانید:   دفتر راهنمای ماشین ظرفشویی کنمور | راهنمای نصب ماشین ظرفشویی کنمور

چه ظروفی در ماشین ظرفشویی به درستی خشک نمی شوند؟

ماشین ظرفشویی از گرمای آب به وجود آمده، برای خشک نمودن ظرف ها استفاده می کند. ظروف پلاستیکی و ظروف تفلون مانند دیگر ظروف گرما را حفظ نمی کنند و در حین عمل خشک کردن دستگاه پلاستیک و تفلون مرطوب می مانند.

روش های جلوگیری از خیس ماندن ظروف پس از شستشو

 • سعی کنید همیشه برای شستن ظرف ها توسط ظرفشویی از مایع جلادهنده استفاده کنید.
 • لازم است به چیدمان ظروف دقت کنید.
 • اصول چیدن این است که فنجان، لیوان و کاسه ها را باید روی قفسه بالایی طوری قرار دهید که دهانه شان به سمت پایین باشد.
 • بشقاب ها، قابلمه ها و تابه ها باید در طبقه پایین و رو به سمت مرکز دستگاه قرار گیرند.
 • بین تمامی ظروف حد فاصله را رعایت کنید.
 • ظروف پلاستیکی را هیچگاه در طبقه بالایی قرار ندهید. چون ممکن است توسط المنت دستگاه ذوب شود.
 • بعد از پایان کار دستگاه درب آن را کمی باز بگذارید تا با جریان هوا بخار آب کامل خارج شود.

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

نتیجه گیری

ماشین ظرفشویی مانند دیگر محصولات برقی، نیاز به مراقبت دارد تا طول عمر بیشتری داشته باشد. در این مقاله مبحث دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی را ارائه کردیم. و گفتیم که خشک نکردن ظرف ها توسط ظرفشویی دلایل متعددی دارد که با کمک یک کارشناس باید عیب آن را پیدا کرد.

در مرحله اول همیشه سعی کنید مراقبت های لازم که کارشناس هنگام نصب دستگاه ماشین ظرفشویی، به شما ارائه داده است را رعایت کنید. چون یک سری از دلایل مانند چیدن ظروف بیش از اندازه، استفاده نکردن از مایع جلادهنده، انتخاب نکردن برنامه درست شستشو و … ممکن است دلیل بر خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی باشند. در صورتی که عملکرد قطعات داخلی دستگاه مانند المنت دچار مشکل شود و در خشک شدن ظرف ها در ظرفشویی اختلال ایجاد می کند.

در هنگام ایجاد این مشکل اصلا جای نگرانی وجود ندارد، شرکت تخصصی ایبک امداد برای خدمت به شما آماده است. این مجموعه با داشتن کارشناس های مجرب در پیدا کردن عیوب در دستگاهتان مهارت خاصی دارد.

ناگفته نماند در صورت مواجهه با نقص فنی ماشین ظرفشویی، به هیچ عنوان جهت رفع این مشکل، دستگاه را باز نکنید و خودسرانه اقدام به تعمیرات آن نکنید. چرا که ممکن است ناخواسته مشکلی به قطعات دیگر وارد کنید که عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه کند.

31

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل خشک نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x