تعمیرات مایکروفر

مقایسه بین مایکروفر و مایکروویو | بهتر است کدام را بخرم؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که تفاوت مایکروفر و مایکروویو در چیست و برای خرید آن با تردید روبرو شده باشید. پیشنهاد ما به شما این است که تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. با پیشرفت فناوری در زمینه پخت غذا و گذشت زمان دستگاه های مدرن پخت یکنواخت و سریع غذا به بازار وارد شده اند و کاربران و طرفداران زیادی نیز پیدا کردند. فر نیز به مرور به اجاق گازها اضافه شد و روش پخت غذا را متحول کرد.  پس از آن تولیدکنندگان با همین فرمولی که در فرهای اجاق گاز طراحی شده بود شروع به تولید دستگاه هایی با بدنه کوچکتر کردند تا حرارت را سریعتر و بهتر در دستگاه پخش کند. از این دستگاه ها می توان به مایکروفر، مایکروویو، توستر، آون توستر و … اشاره کرد که هر کدام از آنها عملکرد و کارایی مخصوص به خود را دارند. در این مقاله از ایبک امداد قصد داریم تفاوت بین مایکروفر و مایکروویو را برای شما عزیزان توضیح دهیم تا راحت تر بتوانید خرید خود را انجام دهید.

مقایسه مایکروفر و مایکروویو

قبل از آنکه به این سوال بپردازیم که مایکروفر بهتر است یا مایکروویو لازم است یک توضیح کلی درباره کارکرد هرکدام از آنها به صورت جداگانه بدهیم. در واقع اگر شما کلمه انگلیسی مایکروفر را در گوگل سرچ کنید با این سوال مواجه می شوید که آیا منظور شما مایکروویو است؟ در واقع باید بگوییم در فرهنگ جهانی مایکروفر وجود خارجی ندارد اما در زبان فارسی مایکروفر به دستگاه هایی که تند پز بوده و منبع انرژی آنها المنت های برقی و یا گاز است گفته می شود. در حقیقت مایکروفرها حالت پیشرفته فر می باشند که و بدنه شکیل‌تر به شکل مکعب دارند و هیچ گونه موجی برای پخت غذا در آنها استفاده نمی شود. اما در مورد مایکروویو باید بگوییم که این دستگاه نسل جدیدتری از دستگاه های مدرن آشپزی می باشد که با تابش موج امکان پخت غذا را فراهم می کند و همچنین غذا درون این دستگاه به سرعت پخته و یا گرم می شود. شما می توانید در مایکروویو گوشت، ماهی مرغ و … را در کوتاهترین زمان ممکن بپزید و آماده سرو کنید.

حتما بخوانید:   بررسی کیفیت و امکانات مایکروفر پاکشوما | نحوه نصب مایکروفر پاکشوما

مایکروویو بهتر است یا مایکروفر

اگر بخواهیم به شکل تئوری این دو دستگاه را با هم مقایسه کنیم می توانیم موارد زیر را عنوان کنیم.

 • همانطور که گفته شد مایکروفر جهت حرارت دادن مواد غذایی از هیتر برقی یا گازی استفاده می کند به همین خاطر مواد غذایی درون مایکروفر به صورت یکنواخت حرارت می بینند و پخته می‌شوند اما مایکروویو بنیان کارش به وسیله تابش موج می باشد و با ساطع کردن موج به پخت غذا کمک می کند. مورد دیگر که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد این است که درون مایکروفر می توان ظروف فلزی را قرار داد اما این امکان در مایکروویو وجود ندارد و هرگز نباید ظروف فلزی را درون مایکروویو قرار داد.

مقایسه بین مایکروفر و مایکروویو | بهتر است کدام را بخرم؟

 • چنانچه به هنگام استفاده از مایکروفر در آن باز بماند هیچ آسیبی به افراد و محیط اطراف نمی زند زیرا با حرارت گاز و یا برق کار می کند اما اگر درب مایکروویو به هر علتی باز بماند امواج از آن به بیرون انتشار پیدا می‌کند و می‌تواند باعث آسیب به افراد و محیط شود.
 • در مقایسه قیمت مایکروفر و مایکروویو می توان گفت که قیمت این محصولات بستگی به برند آنها دارد و همچنین امکانات خاص هر کدام ولی چنانچه در شرایط مساوی بخواهید قیمت این دو محصول را با هم مقایسه کنید باید بگوییم که مایکروویو قیمت بالاتری دارد و چنانچه آسیب ببیند هزینه تعمیر آن نیز نسبت مایکروفر بیشتر است.

مزایا و معایب مایکروفر و مایکروویو

در مورد مزایای این دستگاه باید بگوییم که هر دوی آنها کارایی های زیادی دارند و در امور پخت و پز بسیار خوب عمل می‌کند و تقریباً معایب کمی دارند.

 • مایکروفر توانایی پخت یکنواخت غذا را دارد و مواد غذایی درون آن کاملا مغز پخت می‌شود و خام نمی ماند. غذا درون مایکروفر به مدت زمان بیشتری جهت پخت نیاز دارد همچنین باید بگوییم که گرم کردن مواد غذایی درون مایکروفر خیلی خوب انجام نمی شود به خصوص اگر غذا آبکی باشد.
 • در مورد مایکروویو نیز باید بگوییم که مدت زمان پخت غذا درون این دستگاه بسیار کم است و بسیار سریع می توان پخت و پز را انجام داد یکی از معایب مایکروویو این است که برای گرم کردن مواد غذایی آبکی خوب عمل نمی کند زیرا جنبش مولکول های آب در مایکروویو به سرعت زیاد می‌شود و آب غذا تا حدود زیادی بخار شده و مواد غذایی به حالت خشک در می آید.
 • یکی دیگر از معایب مایکروویو پخت غذا با تابش امواج است که می توان گفت نسبت به مایکروفر که بدون امواج کار پخت و پز را انجام می‌دهد مضر است.
 • البته‌ لازم به ذکر است طبق تحقیقاتی که انجام شده نشان می‌دهد که ضرر این امواج آنقدرها هم که می گفته می شود زیاد نیست و تقریبا می توان گفت که اگر این امواج قابلیت تجمع در گوشه ای از محیط را داشته باشند ممکن است برای افراد مضر باشند.
حتما بخوانید:   خدمات تعمیر مایکروفر جی پلاس در محل | نمایندگی تعمیرات جی پلاس G PLUS

مایکروویو بخرم یا مایکروفر؟ کدام مناسب تر است؟

تا اینجا با تفاوت این دو دستگاه تا حدود زیادی آشنا شدیم در واقع باید بگوییم خرید آن به شما بستگی دارد که بر طبق نیاز خود و هزینه‌ای که قرار است برای خرید این دستگاه انجام دهید انتخاب کنید که کدام یک برای شما مناسب تر است. مقایسه بین مایکروفر و مایکروویو | بهتر است کدام را بخرم؟اگر شما به غذاهای آبدار بیشتر تمایل دارید و مدت زمان پخت غذا برای شما مهم نیست بهتر است از خرید مایکروویو منصرف شوید. از آنجایی که مایکروفر دارای مزایا و قابلیتهای گریل و کانوکشن نیز می باشد انتخاب بسیاری از افراد است و در مقابل چنانچه شما دستگاهی می خواهید که یخ زدایی مواد غذایی را خیلی سریع انجام دهد و پخت و پز در کمترین زمان ممکن صورت گیرد می توانید مایکروویو را برای خرید انتخاب کنید. مایکروویو داره برنامه های غذایی متفاوت می‌باشد که با استفاده از دفترچه راهنما می توانید با آن آشنا شوید.

ظروف مناسب برای مایکروفر و مایکروویو

همانطور که گفته شد بهترین ظروف جهت استفاده در مایکروویو ظروف سرامیکی، آرکوپال، پیرکس و برخی از ظروف پلاستیکی مخصوص دستگاه مایکروویو می باشد. از قرار دادن ظروف فلزی درون مایکروویو باید خودداری کنید زیرا باعث ایجاد آتش سوزی و جرقه خواهد شد. چنانچه ظروف پلاستیکی مخصوص قرار دادن در مایکروویو نباشند آب شده و برای پخت و پز نامناسب هستند. دقت کنید ظروفی که درون مایکروفر قرار می دهید دارای تزئینات فلزی نباشد. به جز ظروف پلاستیکی همه نوع ظروف را می توانید درون مایکروفر قرار دهید. فقط باید دقت کنید ظروف بلوری نشکن باشد.

نگهداری و مراقبت اصولی از مایکروفر و مایکروویو

در این بخش نکاتی جهت نگهداری اصولی از مایکروفر و مایکروویو را بیان کرده ایم.

 • حتماً پس از هر بار استفاده کردن از مایکروفر و مایکروویو دستگاه را کاملاً تمیز کنید و هرگونه چربی و آلودگی را از بین ببرید.
 • ظروف مناسب جهت قرار دادن مایع درون مایکروفر و مایکروویو انتخاب کنید.
 • مراقب باشید میکروسوئیچ های درب آسیب نبیند و مانع از بسته شدن درب نشوند.
 • هرگز مایکروویو را در صورتی که خالی است روشن نکنید.
 • محدودیت‌های وزنی را در زمان آشپزی رعایت کنید و بیشتر از ظرفیت دستگاه درون آن مواد غذایی قرار ندهید.
 • برنامه پخت مناسب جهت مواد غذایی را می توانید در مایکروویو انتخاب کنید.
 • به هنگام استفاده از مایکروویو از بسته شدن درب آن مطمئن شوید زیرا انتشار اشعه به بیرون و محیط اطراف می تواند مضر باشد.
 • تحت هیچ شرایطی از ظروف فلزی برای قرار دادن درون مایکروویو استفاده نکنید زیرا باعث جرقه و آتش سوزی خواهد شد.
 • برای نظافت درون دستگاه از یک حوله کاغذی و یا پارچه نرم استفاده کنید.
حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات سولاردام پاناسونیک Panasonic

روش تمیز کردن مایکروفر و مایکروویو

راحت ترین راه جهت بهبود عملکرد دستگاه نگهداری اصولی از آن می باشد. به طور کلی باید در نظر بگیرید چنانچه مواد غذایی و مایعات در مایکروفر و مایکروویو ریخته شود قبل از آن که این لکه ها مقاوم شوند باید آنها را تمیز کنید. سوختن آنها می‌تواند باعث این شود که مقاوم شوند و تمیز کردن آنها راحت نباشد. اگر لکه ها مقاوم شدند می توانید یک فنجان آب را درون دستگاه قرار دهید و به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه دستگاه را روشن کنید سپس با استفاده از یک دستمال تمیز از رطوبتی که ایجاد شده استفاده کنید و به تمیز کردن بدنه داخلی دستگاه بپردازید. مقایسه بین مایکروفر و مایکروویو | بهتر است کدام را بخرم؟همچنین جهت خوشبو کردن درون مایکروفر یا مایکروویو می توانید از یک برش لیمو نیز استفاده کنید آن را درون کاسه آب قرار داده و داخل دستگاه بگذارید و دستگاه را روشن کنید پس از یک دقیقه مایکروفر یا مایکروویو را خاموش کنید و با با یک پارچه نخی نرم بدنه دستگاه را خشک کنید.

نتیجه گیری

اصلی ترین تفاوت بین مایکروفر و مایکروویو فرایند پخت و پز در آن می باشد به این صورت که مایکروفر برای پخت غذا از دما و گرما استفاده می‌کند و هیچ اشعه ای در آن استفاده نمی شود اما مایکروویو جهت پخت و پز مواد غذایی از امواج با طول کوتاه استفاده کرده و به سرعت به پخت غذا می پردازد. سرعت پخت غذا در مایکروفر که با المنت گرمایی انجام می شود نسبت به مایکروویو پایین تر است و می‌توان گفت این یک مزیت برای مایکروفر محسوب می‌شود که پخت غذا را به صورت کامل و مغز پخت شده انجام می دهد. در این مقاله از ایبک امداد به بررسی تفاوت های بین مایکروفر و مایکروویو پرداختیم همچنین مزایا و معایب هر کدام از آنها را عنوان کردیم. شما کاربران عزیز با مطالعه این مطالب می توانید بهترین انتخاب را بر اساس نیاز خود انجام دهید و چنانچه سوالی درباره این موضوع داشتید می توانید آن را در قسمت دیدگاه‌ها عنوان کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

111111111111111111

31

مقایسه بین مایکروفر و مایکروویو | بهتر است کدام را بخرم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش تمیز کردن مایکروفر و مایکروویو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا