تعمیراتتعمیرات یخچال

آموزش کامل تمیز کردن کندانسور یخچال

چگونه کندانسور یخچال را تمیز کنیم و موتور یخچال را خنک نگه داریم

در مقاله های گذشته با انواع موتورهای یخچال فریزر آشنا شدید و اکنون تمام موتورهای یخچال را به خوبی می شناسید ، حتما خاطرتان است که وسیله ای در یخچال وجود دارد که رادیاتور خنک کننده گاز نام دارد و البته نام دیگر آن کندانسور می باشد ، همانطور که با محل قرار گیری این قطعه آشنا شدید میدانید که این قطعه در قسمت پشتی یخچال شما قرار دارد و با اینکه در پشت یخچال شما است اما باز هم از گرد و غبار در امان نخواهد بود و گرد و غبار مستقیما می توانند روی آن تاثیر داشته باشند و موجب کارکرد منفی این قطعه شوند ، به همین علت است که شما باید با تمیز کردن این قطعه آشنایی کامل داشته باشید و بدون نیاز به مراجعه به تعمیرگاه خودتان اقدام به نظافت این قطعه نمایید.

اگر به دنبال خرید یک یخچال مناسب هستید و نیاز به راهنمایی دارید پیشنهاد می کنم به مقاله یخچال چی بخرم مراجعه کنید.

رفتن به مقاله یخچال چی بخرم

لازم است قبل از هر چیز بدانید که کندانسور های مختلفی بر اساس سایز و نیاز های مختلفی که یخچال ها دارند تا به امروز ساخته شده که در ادامه شما را با انواع این کندانسورها آشنا خواهیم کرد.

کندانسور یخچال

اگر خاطرتان باشد و یا اگر هنوز یخچال قدیمی داشته باشید حتما دیده اید که در ناحیه پشتی یخچال یک شبکه ای تعریف شده بود که توری مانند بود و این شبکه توری را کندانسور بود که به سبک کلاسیک در این محصولات وجود داشت ، این نوع کندانسورها کثیفی کمتری به خود می گرفتند چرا که از شکل میله ای ساخته شده بودند و این مورد باعث می شد تا گرد و غبار را زیاد به خود جذب نکنند.

حال به سراغ سبک جدید کندانسورها خواهیم رفت ، باید بدانید که در محصولات جدید کندانسور شبکه ای دیگر وجود ندارد و پشت یخچال آن بخش توری شکل دیده نمی شود ، کندانسور به حالت استوانه ای در بخش کناری موتور یخچال قرار دارد و در کنار آن نیز یک فن تعریف شده تا بتواند کندانسور را خنک کند ، اما این نوع کندانسور بیشتر از نوع کلاسیک دچار آلودگی خواهد شد.

آموزش تمیز کردن پشت یخچال فریزر

همیشه این مورد را برایتان ذکر کرده ام که برای کارکرد مناسب یخچال فریزر شما باید فاصله ای مناسب برای یخچال فریزر از دیوار تعریف نمایید ، طوری که به قسمت پشتی یخچال بصورت کامل اشراف داشته باشید و دید کاملی بر این قسمت برایتان فراهم باشد ، تا بتوانید هر چند مدت یکبار پشت یخچال فریزر را بصورت کامل بررسی کنید تا چیزی در پشت یخچال شما از اجسام خارجی قرار نگرفته باشد چرا که وجود یک کاغذ یا یک تکه نایلون می تواند مشکلات زیادی را برایتان ایجاد کند ، از سمت دیگر همانطور که می دانید در هر حالتی هم که باشد گرد و غبار در ناحیه پشت یخچال شما جمع خواهند شد و شما در صورتی که هر زمان گرد و غباری مشاهده کردید باید اقدام به تمیز کردن آن کنید، که این کار را می توانید با استفاده از یک جارو برقی و یا جاروی دستی به سادگی انجام دهید. همچنین اگر دسترسی شما به اندازه ای است که دستتان کامل به پشت یخچال می رسد می توانید با استفاده از یک دستمال تمیز اقدام به نظافت پشت یخچال کنید.

حتما بخوانید:   چرا اجاق گاز صدا میدهد ؟

کندانسور یخچال را چگونه تمیز کنیم ؟

قبل از اینکه بخواهید کندانسور را تمیز کنید باید بدانید که کندانسور یخچال شما از چه نوعی می باشد ، البته من در این مقاله هر دو مدلی که در بالاتر صحبت شد را برایتان شرح خواهم داد تا در هر دو صورت بتوانید خودتان این نظافت را انجام دهید.

  • ابتدا پشت یخچالتان را بررسی کنید و اگر در پشت یخچال شبکه توری وجود داشت ، همانطور که در بالاتر عرض کردم کندانسور یخچال شما از نوع قدیمی است و باید برای این نوع کندانسور هر ۶ ماه حداقل یکبار اقدام به نظافت آن کنید و برای نظافت آن می توانید با یک پارچه نرم و به آرامی اقدام به نظافت آن کنید.
  • حال اگر توری مشاهده نکردید بدون شک کندانسور استوانه ای دارید و برای نظافت آن همانطور که همیشه گفته ام ابتدا برق یخچال را کاملا قطع کنید و از قطع شدن آن اطمینان کامل حاصل نمایید.
  • در پشت یخچالتان یک میله نگهدارنده وجود دارد که ابتدا آن را از جای خود خارج کنید و بعد کندانسور را مشاهده خواهید کرد.
  • سر جاروبرقی خود را جدا کنید و با لوله ای که باریک تر است سعی کنید اطراف استوانه را تمیز کنید و مراقب باشید به جایی آسیب نرسانید منظورم پره های دستگاه است که با فشار ممکن است شکل خود را از دست بدهد و خم شود.
  • حال یک دستمال تمیز بردارید و کندانسور یخچالتان را به آرامی و بدون اینکه فشار اضافه وارد کنید تمیز نمایید.
  • و سپس میله نگهدارنده را در جای خود قرار دهید و به سراغ برق یخچال بروید و یخچالتان را روشن کنید.
حتما بخوانید:   آموزش عیب یابی و تعمیر یخساز یخچال جی پلاس

 

گرد و غبار روی کندانسور یخچال
گرد و غبار روی کندانسور یخچال

کثیف بودن کندانسور و مشکلات آن

لازم است بدانید که کندانسور وظیفه خنک کردن را دارد و اگر اطراف این وسیله کثیف باشد و گرد و غبار و چربی گرفته باشد دیگر امکان انتقال دما وجود ندارد و این می تواند شروع رقم زدن مشکلات برای شما باشد.

  • مشکل در کارکرد یخچال
  • مشکل در حرکت گاز یخچال
  • خراب شدن موتور بر اثر دمای زیاد
  • در نهایت از بین رفتن مواد غذایی یخچال

همانطور که مشخص است وقتی که کندانسور به درستی عمل نکند و سرما به حد نیاز تولید نشود موتور بیشتر و بیشتر فعالیت می کند تا این سرما را تامین کند و این اتفاق در مدت زیاد می تواند باعث خرابی موتور شود و اگر موتور با تمام فشاری که به خود وارد می کند نتواند سرما را تامین کند بدون شک مواد غذایی داخل یخچال خراب خواهند شد.

علت داغ کردن موتور یخچال چیست ؟

موتور اصلی ترین و مهمترین بخش در یک وسیله الکترونیکی خواهد بود ، البته این فقط برای وسایل الکترونیکی نیست و در همه چیز تقریبا صدق خواهد کرد ، موتور با توجه به فعالیت زیادی که دارد طبیعی است که از خود گرمای زیادی تولید کند اما گاهی این گرما به حدی زیاد می شود که از حالت طبیعی خود خارج می شود ، این اتفاق می تواند دلایلی همچون : یکسره شدن یخچال ، خراب شدن فن یخچال ، خراب شدن ترموستات یخچال ، خراب شدن کمپرسور یخچال و یا کم بودن فاصله یخچال از دیوار باشد.

اما یکی از علت هایی که زیاد به آن توجه نمی شود همین کثیف بودن کندانسور یخچال فریزر است که می توانید همانطور که بالا صحبت کردیم بصورت مستقیم باعث فشار زیاد بر روی موتور یخچال شود و این فشار مستقیما ایجاد حرارت و گرما را در پی خواهد داشت.

نتیجه گیری برای تمیز کردن کندانسور یخچال

فراموش نکنید که هر وسیله ای که در آشپزخانه شما وجود دارد همانطور که ظاهرشان را تمیز می کنید باید به بخش های داخلی آن نیز اهمیت دهید و برای نظافت درون آن نیز وقت بزارید ، چرا که هرچقدر شما بیشتر به این مورد توجه کنید کارکرد بهتری از وسایل خود خواهید دید ، یخچال و کندانسور یخچال نیز از این صحبت خارج نیستند و نظافت و تمیزی آن ها مساوی خواهد بود با بازدهی بیشتر و مصرف انرژی کمتر ، این قطعه به علت اینکه دماهای مختلفی را بر روی خود تجربه می کند پس رطوبت نیز بیشتر بر روی آن تاثیر خواهد گذاشت و این رطوبت می تواند باعث جذب چند برابری گرد و غبار بر روی آن شود که اصلا اتفاقی خوبی نیست و باید همیشه به این مورد توجه ویژه ای داشته باشید.

حتما بخوانید:   علت های نشتی آب از چای ساز چیست ؟

سخن آخر

از اینکه در این مقاله از ایبک امداد نیز با ما بودید از شما ممنونم ، اما موردی هست که همیشه برایتان یادآور شدم و بدون شک اگر هزار بار دیگر مجال هم صحبتی برایم فراهم شود باز هم به شما یادآوری می کنم که هر زمانی قصد دست زدن به بخش های پشت یخچال و یا تعمیر هر قسمت و یا نظافت یخچال را داشتید قبل از هر اقدامی برق یخچال را بصورت کامل قطع کنید و از اینکه جریان برق در یخچال فریزر شما بصورت کامل قطع شده اطمینان حاصل کنید و بعد از آن می توانید شروع به انجام کارتان کنید ، کندانسور یکی از بخش های مهم در یخچال فریزرها به شمار می آید ، همانطور که در این مقاله خواندید در محصولات جدید شکل ظاهری کندانسور تغییر کرده و دیگر مانند قبل توری مانند نیست و این استوانه ای شدن کندانسور شاید مزیت هایی دارد و از دردسر توری های پشت یخچال راحت شده ایم اما باید توجه کنید که دردسر نظافت آن اضافه شده و شما مرتب باید حواستان به کندانسور یخچالتان باشد تا مشکل فنی را در یخچال خود تجربه نکنید.

از شما عزیزان درخواست می کنم تا ما را از نظرات شیرین خود محروم نکنید و هر سوال و انتقال و پیشنهادی که دارید از طریق بخش دیدگاه در انتهای همین صفحه با ما در میان بگذارید .

کندانسور یخچال چیست

امتیاز نویسنده

مجموع امتیاز

مقاله آموزش کندانسور یخچال چیست و چگونه آن را تمیز کنیم

امتیاز کاربر: 5 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا